Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roi in martie....merita?

Mesajde varza » 19 Feb 2014, 18:54

Merita luat un roi pe 4 rame la 200 lei la inceputul lui martie? As putea obtine din el inca un roi sau ceva miere pana in toamna? Zona in care locuiesc are un cules destul de diversificat in primavara si m-am gandit ca as putea profita de acest lucru.... :D
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde Florin Dobre » 19 Feb 2014, 19:08

Eu cred ca merita. Dar sa fie 4 rame tapene de albina, nu 4 faguri cu ceva albine. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde Ioan Guist » 19 Feb 2014, 19:39

Cu ce matca? Ca cel ce vinde nu vinde ca io roit.
Probabil in discutie e vorba de o familie mica, ce in martie are 4 rame.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde proapis13 » 19 Feb 2014, 19:51

Eu nu inteleg de ce unii dintre colegii nostrii nu cumpara un roi pe 5 rame cu 200-250 lei in iunie-iulie,il duc pe 7 rame pina in toamna,il ierneaza pe 5,il ajuta cu ceva fainosag iar pina la salcam il pot duce pe 10 rame iar cind incepe febra ,,marelui cules nu-i pun catul...??...ce e atat de greu...????... :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde joohny » 19 Feb 2014, 20:08

Va salut.Am citit pe acest forum ca sint persoane care la aceasta data fac transfazari.Deoarece fac acest lucru => ca famiilile sint destul de dezvoltate.Pe mine totusi ma mira acest lucru deoarece eu din noiembrie astept un zbor de curatire iar altii la aceasta data fac transfazari.Dezavantaj eu(la punga) insa avantaj albinele,ptr. perpetuarea speciei+ stuparii in cauza.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde lucky5strike » 19 Feb 2014, 20:40

varza scrie:Merita luat un roi pe 4 rame la 200 lei la inceputul lui martie?

Destul de riscant. Fa o poza, si apoi vedem.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde Adi Hodis » 20 Feb 2014, 11:14

joohny scrie:Va salut.Am citit pe acest forum ca sint persoane care la aceasta data fac transfazari.Deoarece fac acest lucru => ca famiilile sint destul de dezvoltate.Pe mine totusi ma mira acest lucru deoarece eu din noiembrie astept un zbor de curatire iar altii la aceasta data fac transfazari.Dezavantaj eu(la punga) insa avantaj albinele,ptr. perpetuarea speciei+ stuparii in cauza.Sanatate.

In Romania ? ... in ce judet ? ... cine ?.


@varza,
de ce nu cumperi o familie, 7 - 8 intervale in ghem ... si cu aia o sa obtii miere si roiul dorit, cu sanse mult mai mari decat cu roiul din martie. Nu te uita la diferenta de pret ca e diferenta si la productie.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde stefanmadalin » 20 Feb 2014, 12:08

Cred ca a vazut transvazari in stupi noi. :mrgreen:
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde joohny » 20 Feb 2014, 12:22

stefanmadalin scrie:Cred ca a vazut transvazari in stupi noi. :mrgreen:


Va salut.Da,am revazut si asa este.Transvazare in cutii noi.Imi cer scuze pt. mesajul de mai sus.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde perma » 20 Feb 2014, 15:45

Eu, daca as avea banii necesari, l-as lua. De fapt, as lua mai multi. Mult mai multi. Stimulati, salcam, tei, si din doua familii mai tragi un roi. Zic eu. Daca ai si floarea soarelui, treaba-i buna.
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde varza » 21 Feb 2014, 10:37

Multumesc de raspunsuri.Poze nu am momentan cu el. Din ccate am inteles are si ceva puiet. A spus ca mi le vinde cand doresc deci chiar si la aceasta data. Nu i-am cerut sa mai le fotografieze pentru ca oricum imi este destul de in drum ca sa zic asa si daca se adevereste ca e full de albina acele 4 intervale e destul de bine plus ca mai are inca ceva miere in rame. Referitor la ce zise Adi ..... da ar fi o idee buna sa iau o familie dar doar daca ar avea un pret pe rama mai mic in martie decat pretul pe rama al roiului...... caci astfel oricand il poti unifica roiurile si sa mai si culegi ceva. Avantajul roiurilor ar fi ca as avea regina de rezerva cu care as putea crea un nou roi in vara asta daca totul merge bine. :D
Problema si la mine deocamdata se pune de finante sper totusi sa-mi iau macar 2 . Matca este din 2013 ;)
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde luci » 21 Feb 2014, 11:03

Patru rame e un termen relativ.Daca are 1kg de albina(10000) de indivizi de acum si pana la salcam poate sa ajunga stup de productie stimulat ca la carte.Daca cele patru rame au sub 5000 de indivizi e posibil sa ramai fara el pana in aprilie.E preferabil sa fie cu matca tanara.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde Other » 22 Apr 2014, 11:06

Ma uitam la "Anunturi apicole" si am ramas un pic blocat. O familie de albine -450 lei!!!
http://stuparitul-anunturi.com/viewforu ... 012eb9d6e5
Eu, de anul trecut stiam ca face 200 lei iar cu 450 iti iei un stup populat.

Au crescut preturile sau e ceva ce nu stiu eu? :geek:
Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde Arhivistu » 22 Apr 2014, 12:16

Nu inteleg exact ce vrei sa zici...cu 200 de lei iti iei un roi pe 4 5 rame iar cu 400 450 de lei o familie pe 10 12 rame...asa a fost si anul trecut,tot alea is preturile ;)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Roi in martie....merita?

Mesajde Other » 22 Apr 2014, 12:56

Credeam ca "roi" si "familie" inseamna acelasi lucru insa, se pare ca nu este...
Care este diferenta?
Avatar utilizator
Other
 
Mesaje: 62
Membru din: 31 Mai 2013, 07:26
Localitate: Dr. Tr. Severin


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori