Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde perma » 02 Apr 2014, 10:10

Nene, imi place cum scrii, deci pe cat ma pricep, o sa te lamuresc. O vorba spune: " ce n-ai facut anul asta albinelor, mai poti face d'abia la anul". Asta inseamna ca toate lucrurile au un interval destul de scurt in care pot fi facute. Ca sa le faci, trebuie sa observi in ce stadiu e familia respectiva. Pentru asta trebuie sa fii langa ele, chiar daca nu intervii zilnic. Si eu merg la ele la saptamana dar oricum, nu pot visa la niste familii care sa se "bata" cu ale unui coleg ce e zilnic intre ele. Nu faci lucrurile, pierzi bani intr-o forma sau alta. Da, in pastoral, ca sa ai beneficii maxime trebuie sa stai departe de familie si copii multe luni pe an. Nu faci asta, beneficiile sunt mai mici. Numarul de stupi depinde doar de cat de mare vrei sa fie nivelul tau de trai. In incheiere mai exista o vorba: "ochiul stapanului ingrasa vita". Apicultura nu face nota discordanta. Bafta!
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde Albinel » 02 Apr 2014, 10:23

perma scrie:Nene, imi place cum scrii, deci pe cat ma pricep, o sa te lamuresc. O vorba spune: " ce n-ai facut anul asta albinelor, mai poti face d'abia la anul". Asta inseamna ca toate lucrurile au un interval destul de scurt in care pot fi facute. Ca sa le faci, trebuie sa observi in ce stadiu e familia respectiva. Pentru asta trebuie sa fii langa ele, chiar daca nu intervii zilnic. Si eu merg la ele la saptamana dar oricum, nu pot visa la niste familii care sa se "bata" cu ale unui coleg ce e zilnic intre ele. Nu faci lucrurile, pierzi bani intr-o forma sau alta. Da, in pastoral, ca sa ai beneficii maxime trebuie sa stai departe de familie si copii multe luni pe an. Nu faci asta, beneficiile sunt mai mici. Numarul de stupi depinde doar de cat de mare vrei sa fie nivelul tau de trai. In incheiere mai exista o vorba: "ochiul stapanului ingrasa vita". Apicultura nu face nota discordanta. Bafta!


cred ca-i cea mai pertinenta explicatie din cate sau dat pana acum..!!
ar trebui sa tinem cu totii cont de ea ..
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde traian » 02 Apr 2014, 11:20

proapis13 scrie:
traian scrie:Nici cu el ,nici cu mata!.Sa nu ne batem cu pumnu-n piept, ca sintem buni stupari.
La noi sint putini profesionisti,pe forum mai deloc.

Ce ai insinuat in fraza de mai sus ????
Vii de cateva zile pe forum,dai cu cateva postari doar la rubrica Concurs
si numai despre Polen unde observ ca ai interese si deja cataloghezi Forumul :?: :oops:

Coincidenta! sintem din aceeazi pe forum(24 feb 2011) va urmaresc de mult In rubrica concurs am intrat pt ca m-a acceptat Catalin,in comparatie cu asta de mai sus care insinueaza ca ma iubesc cu docturu,Ignatov zice ca nu-s la obiect si-mi scrie numele cu litera mica,dommnul moderator Dila Daniel imi sterge postarea dupa ce m-am chinuit 5min sa scriu un rind. Ar fi benefic pt forum sa promoveze stuparii cu experienta stuparit dar cu mai putina experienta in scris.Am interese personale cu polenul,care ne privesc pe toti.Sintem la mina achizitorilor cere promit un pret iar dupa analize spun ca ,continutul de salcie e mai mic De aceea am provocat stuparii sa caute prin copaci albine sa vada culoarea polenului in fapt. Inlegatura cu stuparii profesionnisti,l-am avut pe Dan Margarit care nu a incaput de citiva dintre noi alti profesionisti nu-si fac timp pentru felul ironic cu care-s tratati pe forum.Cu respect pt dumneavoastra. PS In situatia in care ziceti ca postez doar ca sa ma bag in seama,eu ma retrag.
traian
 
Mesaje: 134
Membru din: 24 Feb 2011, 23:04
Localitate: jibou salaj

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde enabogdan » 02 Apr 2014, 18:04

OK, am inteles trebuie sa iubesc albina si apoi mai vad eu daca ies bani sau nu... Ati spus-o de atatea ori incat am inceput sa va cred. Si este foarte posibil sa ajung acolo, deoarece iubesc natura, iubesc animalele, iubesc libertatea etc.
An inteles deja INAINTE de a deschide acest post ca este bine sa studiez foarte bine si mult, sa incep cu putin etc. Asa AS FACE DACA va fi sa incep.
Si anume, in urma sfaturilor voastre, anul in curs (2014) citesc si invat din carti si forumuri, fac si curs de apicultura. As cauta sa imi fac cunostinte printre apiculturi si poate sa fiu ucenic/angajat la cineva. Am cunostinte de prelucrari si asamblari din otel, lemn, PAL, mase plastice (tai , sudez, polizez, vopsesc etc etc) etc etc.
Apoi in primavara 2015 as incepe cu 3-10 stupi in stionar. M-am gandit ca primul an practic (2015) daca tot va fi de invatat, experimentat si aplicat cunostintele teoretice, sa achizitionez atat roi cat si familii intregi, pentru a avea experiente cat mai diverse.
In primavara 2016 aflu cu ce ies din iarna, fac calcule daca si cum versus noua pasiune/dragoste.

TOTUSI, eu doresc sa aflu altceva si abia daca unii voi mi-au abia raspuns tangential intrebarilor mele (multumesc pentru acele informatii).
Inteleg ca pot avea 1 stup gol in stationar in curtea casei si sa stau 20 ore langa el sa il admir. Inteleg ca pot avea o stupina undeva la o oarecare distanta si sa o vizitez o ora pe saptamana si sa ma laud ca sunt apicultor pe degeaba.
Datorita unor probleme personale si familiale (una de ex: fiind prin alte tari am fost plecat de langa copil si i-am promis ca vom sta mai mult timp impreuna) am disperata nevoie sa aflu si ii rog frumos pe cei care au mai mult de 4 ani experienta sa imi dea exemple concrete gen am x stupine cu y familii in stationar/pastoral si este nevoie de mine z ore sau t zile acolo. Desigur ca inteleg ca pot aparea probleme exceptionale care sa de-a planurile peste cap, dar una e sa se intample saptamanal si alta sezonier...
Asa voi putea intelege sau estima daca pot merge acasa macar in week-end.
Atat cer, daca se poate...
enabogdan
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Mar 2014, 15:17
Localitate: Bucuresti

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde perma » 02 Apr 2014, 18:47

O sa incerc sa-ti raspund, dar n-o sa-ti placa raspunsul meu, pentru ca nu e ceea ce vrei tu sa auzi. Si, de lamurit, tot n-o sa te lamuresc. Privesti familia de albine parca-i automat de cafea. Tu-i pui cafea, zahar si apa si pahare si vin clientii baga banul, iau marfa si tu stii functie de vad cand te duci sa ridici banii si sa reumpli masina. Inmultesti timpul necesar unei astfel de operatii cu numarul de automate de cafea, adaugi drumul si afli timpul petrecut departe de familie. Aici, umbli cu o unitate biologica, timpul alocat ei difera de la stup la stup (in cadrul aceleiasi stupine), de la zona la zona (in functie de dezvoltare si cules, perioada din an). Difera functie de tipul de stup ales, de materialul biologic pe care-l ai in stup, de cunostintele acumulate. Timpul petrecut la un stup este o parabola clopot cu varful in sus, functie de cate sezoane ai. La inceput te uiti in el, nu pricepi nimic, inchizi stupul. Timp minim. Dupa, pe masura ce informatiile cresc, faci o analiza mai amanuntita, care ia mai mult timp, cauti matca etc. timpul creste. Dupa, inveti cum sa dai fum, dupa ce sa te uiti, ce ai de facut, ai materialele pregatite, te-ai acomodat cu sistemul, timpul scade. Intervine obisnuinta, meseria ti-e clara, ochiul e format, timpul e redus la minim.
Crede-ma cand iti spun ca in sezonul activ martie-august orice clipa pe care n-o petreci printre stupi se repercuteaza intr-un fel in productivitate. Trebuie sa gasesti un optim al tau: tip de stup/nr de stupi/timp petrecut cu ei/pastoral sau stationar/beneficii.
Vrei sa traiesti numai din apicultura? Atunci trebuie sa te preocupi serios. Vrei sa fie doar un castig pe langa un salariu de baza? Atunci ii poti vedea la sfarsit de saptamana, poate si la doua saptamani.
Oricum, planul tau e bun. Incepi cu putine familii, vezi daca meseria e pentru tine, daca te prinde. Daca te prinde, o sa incepi tu singur sa-ti formezi o parere, o sa stii pe ce drum vrei sa o apuci, ce vrei sa faci cu noua ta pasiune/afacere.
Azi esti bine-sanatos si maine te lauda popa'n curte!
Omu' ie inainte de toate!
Avatar utilizator
perma
 
Mesaje: 273
Membru din: 30 Aug 2011, 17:11
Localitate: Bucuresti, stupina in Arges

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde TDI » 02 Apr 2014, 19:27

Dacă industrializezi totul(pastoral), know-howul aferent, asociat sau angajat permanent la stupi şi îţi permiţi benzina şi timpul necesar revenirii acasă la sfârsit de săptămână. Poţi să îţi faci atelier acasă sau pe lângă, pentru utilaje, accesorii şi poate şi extracţie. Eventual şi un mic magazin pt desfacerea produselor proprii. Poveşti sunt multe, unele chiar de succes. Nu mai discutăm aici de suma iniţială investită. Altfel spus am auzit de pierderi de până la 90% la stupini de 100-200 familii, nu totdeauna din vina apicultorului.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde MyBees » 02 Apr 2014, 20:06

@enabogdan, nu va raspunde nimeni intrebarii tale astfel incat sa te convinga suta la suta. Singura solutie este la tine. Daca nu trimiti acasa minim 2 mii de euro de pe unde te chinui, urca in primul avion si vino la copil. Altfel, ai putea sa-ti aduci acolo familia.

Ai facut afaceri in mai multe domenii. In cazul careia ai fost sigur ca vei avea succes, inainte sa incepi si la care ai renuntat dinainte pentru ca te-ai indoit?
Cine crezi ca va putea vreodata sa raspunda daca "se poate trai din apicultura", altfel decat sa se raporteze la experientele, la succesele sau insuccesele proprii, la implinirile sau neimplinirile sale personale?

Intrebarea asta e absolut identica cu intrebarea "se poate trai(decent) din afaceri cu petrol?", sau, aiurea, orice alta intrebare. Lumea e plina de oameni imbogatiti din petrol, e plina de sefi de statii de combustibili si e plina de baieti care sterg parbrize sau alimenteaza de la pompa. Intreaba-i, si fiecare iti va raspunde fie ca traieste decent fie ca nu ai nicio sansa sa ajungi unde-a ajuns el.

Asta cu dragostea fata de albine nu e spusa de-aiurea. Si eu le-am indragit dupa ce initial am vrut sa le ucid, nu ma indoiesc ca-ti vor placea si tie.

Si pentru mine, in acest moment, albinele sunt un "hobby"(si propria clinica de psihiatrie, in acelasi timp :) ). Dar mai am un "hobby" si in a face bani(suna aiurea dar zic in sensul de a-i catiga pentru nevoile mele, ale familiei) si voi fi pe deplin multumit doar in momentul in care le voi impleti intr-un mod fericit. Asta daca se vor alinia si planetele, altfel raman cu 5-10 stupi de hobby si cu asta basta, voi fi nevoit sa ma ocup si de altele.

M-am intins. Pe scurt ar fi ca poti sa stii cum e doar daca incepi. Chinezu' spune ca cel mai potrivit moment pentru a incepe a fost ieri iar urmatorul cel mai bun moment este azi.

Cand/daca ajungi prin Bucuresti si ai chef de o bere, da un semn. E mult mai lamuritoare o discutie decat scrisul pe forum.

Spor! in orice intreprinzi
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde enabogdan » 02 Apr 2014, 21:53

MyBees, voi onora invitatia!
Imediat dupa Paste voi fi doua saptamani in Ro, din care o parte din timp in Bucuresti.
Iti vei putea face timp?
enabogdan
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Mar 2014, 15:17
Localitate: Bucuresti

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde ignatov andrei » 02 Apr 2014, 22:58

enabogdan scrie:OK, am inteles trebuie sa iubesc albina si apoi mai vad eu daca ies bani sau nu... Ati spus-o de atatea ori incat am inceput sa va cred. Si este foarte posibil sa ajung acolo, deoarece iubesc natura, iubesc animalele, iubesc libertatea etc.


Sa nu crezi ca am selectat, "cu intentie", ci doar sa-ti spun ca... Albina "ti-o trage" de nu te vezi!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde Albinel » 03 Apr 2014, 08:17

MyBees scrie:
M-am intins. Pe scurt ar fi ca poti sa stii cum e doar daca incepi. Chinezu' spune ca cel mai potrivit moment pentru a incepe a fost ieri iar urmatorul cel mai bun moment este azi.

Cand/daca ajungi prin Bucuresti si ai chef de o bere, da un semn. E mult mai lamuritoare o discutie decat scrisul pe forum.

Spor! in orice intreprinzi



-frumos spus ..!! indaznesc sa ma alatur si eu invitatiei tale pentru ca tot suntem aproape si am convingerea ca berea va fi rece si buna, iar discutiile se vor finaliza cu rezultate..
toate bune si curaj pentru ..enabogdan !! ;)
albina cat cuprinde..restul vine de la sine !!
Avatar utilizator
Albinel
 
Mesaje: 803
Membru din: 23 Noi 2011, 12:41
Localitate: Snagov

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde Mishu05 » 03 Apr 2014, 12:28

Salutare,
- Daca vrei sa castigi din chestia asta bani pentru a inlocui un salariu mediu-bunicel ( 500-1000e/luna - CONSTANT) ai nevoie de minim 100 de fam de productie cu care sa faci pastoral sau de minim 200-250 de fam de productie pe stationar. Calculele pentru miere ti le faci la pretul de en-gros pentru ca ce vinzi la borcanel nu prea conteaza . Acum cativa ani pretul mediu de engros era cam la 2-2.2e/kg. Poliflora un pic sub 2e salcamul un pic peste. De vreo 2 ani salcamul se duce binisor spre 3.5-3.7e/kg si poliflora pe la 2-2.2e/kg. Dar preturile astea pot scadea la loc si oricum cresterea e anulata de cresterile de pret la combustibil si implicit la toate celelalte.
- Pentru a face 1000e/luna profit ( ca un salariu) ai nevoie de o cifra de afaceri de 12X1000e + minim 5-6000e/an cheltuieli . Real trebuie sa faci miere de pe la vreo 15 000e/an pana spre 18- 20 000e/an. Punem 20 000e necesar ca sa fie UN PIC acoperitor ( vei vedea pe parcurs de ce). Adica vreo 9-9.5 tone de poliflora sau echivalent in salcam + poliflora . Atentie: salcamul sa il faci mult, repede si curat e circ destul de mare ( iarasi o sa vezi anual in jurul datei de1 mai de ce).
- Pentru a "tine in frau" 100 de fam de productie cred ca ai nevoie de minim 3 ani de experienta cu minim 50-60 de fam anual asta daca te tine bine spatele si mintea si ce e cel mai important: o mare putere de munca fizica in conditii grele. Pentru a obtine rezultate serioase ( peste 50-60kg/fam) in pastoral ai nevoie de regine bune si tinere la toti stupii de productie ( asta iarasi e cu cantec ca o sa iti ia mult timp - ani - sa intelegi chestia asta cu adevarat) . De asemenea ai nevoie de recunoasteri foarte precise si discutat cu oamenii unde te duci la solele de rapita/floare si pe la paduri - tei, salcam. Asta inseamna o masina buna cu care sa bati teritoriul rapid si fara griji ca ramai in drum. Ai nevoie de un camion SIGUR ( ca ai marfa de zeci de mii de euro pe el in noaptea cand muti si pana la pranz asa se topeste ca marmelada) care sa intre UNDE VREI TU. Ai nevoie in principiu de camionul tau daca nu ai pe cineva suficient de nebun sa intre cu camionul lui cam oriunde. Discutia apropo de aspectele "tehnice" e ampla si fiecare apicultor iti va spune multe apropo de costuri, efort, timp, nervi.
Apropo de timp: daca vrei sa traiesti din asta tu si familia ta NU ITI PROGRAMA ***** N I M I C ***** de cand incepe polenul in natura ( depinde de zona , in general sa zicem 10-15 martie) pana spre 10-15 septembrie cand ai rezolvat IN MARE cu schimbatul matcilor si aranjatul familiilor pentru iernat. Ca vei mai avea si 1-2-3 zile libere la 2-3 saptamani asta e in functie de noroc si doar atat. Oricum zilele astea "libere" o sa le achiti cu varf si indesat cand o sa te duci si o sa fie cantarul pe mare minus/botcile cu zecile/roii in copac sau alte surprize.
Revenind la bani mie mi-a iesit cam asa dupa 5 ani de apicultura:
- familia cumparata - 100e
- cutia ( de calitate) + rame de cat + diverse accesorii - 50 e
- faguri, rame de cat, chingi /elemente de fixare , roinite - 50 e
- pentru fiecare stup cu familie instalata in el care face miere/alte produse apicole vei mai cheltui intre 50-150e in scule, dispozitive, butoaie, spatii de depozitare, masini, camioane, etc, etc, etc, etc ( nu se termina etc-ul asta niciodata, o sa vezi). Suma asta se duce tare in sus , daca pentru familii de albine si stupi e destul de clara socoteala la auxiliare nu prea e limita.
Ce a zis Mihai Bals cu 50 000e este minimul de la care incepem discutia pentru a face din aceasta activitate o ocupatie din care sa punem paine pe masa .
Sfatul meu este:
- ia-ti rapid 5 fam de albine, vezi cum e cu intepaturile ( foarte important, eu in primavara asta in maxim 15 zile de lucru efectiv am peste 800 de intepaturi si nu glumesc eu lucrez lent fata de altii dar parca au draci in ele probabil de la vant/timp rece)
- du-te si "pierde vremea" cateva zile pe la un stupar cu peste 100 de fam si vezi ce face intr-o zi la stupina, incearca sa participi un pic, vezi cum e .
- pregateste-te mental sa bagi 5-10 ani de munca, efort si MULTI BANI in chestia asta si la final sa dai totul pe nimic si sa pierzi tot. Ele zboara unde vor, cum vor, cand pot si cand vor si mare atentie: nu sunt domesticite, sunt libere.
Dar. Daca vrei sa incerci sa fii liber..ia-ti albine.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde enabogdan » 04 Apr 2014, 16:03

Multumesc pentru raspuns, calcule si exemple!
Wow! 800 de intepaturi in 2 saptamani???? Apropo, cum le-ai tinut evidenta?

Inca nu am luat nici o decizie, inca studiez si cercetez si ma informez (asa sunt eu, mai meticulos). Nici cu sotia nu am discutat inca, stie doar ca cercetez aceasta posibilitate si altele.
Dupa Paste pana pe 4 mai voi fi prin Bucuresti. Am inteles ca sunteti ocupati in aceasta perioada, dar este cineva dispus la o discutie la o bere/limonada? Poate si o vizita-doua la o stupina pe aproape?
Sau in preajma Husi-ului? Imi voi vizita parintii acolo...
enabogdan
 
Mesaje: 13
Membru din: 30 Mar 2014, 15:17
Localitate: Bucuresti

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde ignatov andrei » 05 Apr 2014, 22:49

Mishu05 scrie:Salutare,
- Daca vrei sa castigi din chestia asta bani pentru a inlocui un salariu mediu-bunicel ( 500-1000e/luna - CONSTANT) ai nevoie de minim 100 de fam de productie cu care sa faci pastoral sau de minim 200-250 de fam de productie pe stationar.


Despre ce meserie vorbesti?????
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde Adi Hodis » 06 Apr 2014, 10:35

enabogdan scrie:Multumesc pentru raspuns, calcule si exemple!
Wow! 800 de intepaturi in 2 saptamani???? Apropo, cum le-ai tinut evidenta?

Inca nu am luat nici o decizie, inca studiez si cercetez si ma informez (asa sunt eu, mai meticulos). Nici cu sotia nu am discutat inca, stie doar ca cercetez aceasta posibilitate si altele.
Dupa Paste pana pe 4 mai voi fi prin Bucuresti. Am inteles ca sunteti ocupati in aceasta perioada, dar este cineva dispus la o discutie la o bere/limonada? Poate si o vizita-doua la o stupina pe aproape?
Sau in preajma Husi-ului? Imi voi vizita parintii acolo...

Salut Bogdan,
ceti-i si eu cele scrise pe aici.
Daca tot esti la stadiul de studiu si cercetare, aminteste-ti unde vrei sa-ti consumi viitorul. Adica in Romania. Frumoasa tara dar ridicol de ... anapoda in multe.
Incepind de la legislatie, care adesea te incurca si pina la relatia intelegere cu stapanul terenului unde vrei sa amplasezi stupii. O sa vezi cum e cand asi schimba pretentiile cate unu'.
Aminteste-ti ca aici exista preturi occidentale si salarii romanesti. Deasemenea si pretul mierii e tot romanesc. Astea pe fondul vesnicelor scumpiri si inventarea taxelor si impozitelor.
Aminteste-ti ca, asa cum au scris unii colegi, pina la succese, ai de invatat o meserie care include si alte meserii. Succesele depind de mama natura, chiar daca tu ai devenit bine pregatit teoretic si practic, si ai investit minimul de 50 000 de coco. Pentru prosperitate eu as spune suta de mii.
Cu 100 - 150 de fam. de albine, nu esti nici in car nici in caruta ... dar ca sa ajungi in masina, iti trebuie de la 250 de fam. de productie ceea ce presupune o alta 100 - 150 de fam. care sa doneze material biologic pentru cele de productie + logistica aferenta si mijloc de transport. Preferabil sa fie propriu, ca inchirierile inseamna bani pierduti. Platesti transportul ... platesti dar tu tot fara camion esti si iar va trebui sa muti stupii.
Apicultura nu poate asigura un venit anual constant, sint ani cu venit mic s-au chiar pe zero. Asa ca o medie anuala de venit se face pe cincinale.

Asta e parerea mea, nu trebuie sa tii cont de ea daca nu iti inspira incredere. Totusi, uita-te la cei ce au succes ... la ce anume sta la baza succesului lor.
Iti spun ca in primul rind, experienta si apoi banii cei multi investiti in timp si, nu in ultimul rind, munca. Multa munca si sudoare.
Daca nu urmezi exemplul albinei si nu chivernisesti banii, risti sa dai cu basca de pamant.

Daca ai bani, iti mai trebuie vointa si sa indragesti albina. Nu sa o vezi prin prisma banului.
Asigura-te ca nu esti alergic la veninul de albine. Ai vazut ce a patzit Mishu05 !. Sa traiesti Mihai, esti bine ?. :)


Vrei sa traiesti din apicultura ?. OK, se poate. Vrei sa-ti permiti concediu ?. OK, se poate dar nu oricand. Vrei sa te imbogatesti din asta ?. NU e ok, nu prea se poate pentru un incepator. Dar toate astea depinde numai si numai de tine, de implicarea ta si de vointa de a pune pe prim plan albina, apoi tu si pretentiile tale.

Sa decizi intelept.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde Mishu05 » 06 Apr 2014, 13:01

Salutare,
- pentru domnul Ignatov : nu am inteles exact intrebarea, va referiti la o meserie din care sa ai un salariu de 500-1000e/luna? Am mentionat salariu mediu-bun nu extraordinar. Cred ca sunt multi in acest moment care din salariul de baza + ce castiga la negru se duc spre 500-600e/luna. Cel putin in Bucuresti si orasele mari sunt multi in situatia asta si daca doriti confirmarea vedeti cate masini circula pe strada si cata lume umple mall-urile. Cineva sub o forma sau alta plateste pentru distractiile astea si nu cred ca se platesc din salarii de 10-12-15mil/luna ci din mai mult. Ca mai mult de jumatate din populatia din Romania traieste ACUM cu salariu mediu de 7-10-12mil sunt de acord dar undeva la 10-15% din populatie traieste binisor in zona 500e/luna. E posibil sa ma insel dar nu cred.
- domnule Ghita Cusman situatia e nasoala si cu calculele ( poate nu am specificat sunt niste calcule pur teoretice, orientative) si mai ales cu noul cadru legislativ care ne obliga incet -incet sa "migram" ( sau sa incercam cel putin) in zona franceza-italiana-spaniola cu stupini de 400-500 si un semi-pastoral in cel mai bun caz. Sita va cerne si din pacate vor ramane cei care vor avea bani multi sa reziste niste ani de cernere nu cei cu adevarat meseriasi. Se cauta cantitate nu calitate. Calitatea mierii 100% naturala nu poate fi platita de multi la nivel mondial. Sa recunoastem la cata munca e pentru mierea de salcam de exemplu ar trebui sa coste 50-60lei/kg la engros ca sa merite. Ca nu e an de an si nu o faci usor. Da, aveti dreptate in ceea ce spuneti ne asteapta timpuri grele.
- Adi - sunt bine sanatos ..mi se unflau mainile seara si pana a doua zi la pranz erau la loc.. :D . Am mai observat comportamentul asta si anul trecut mie mi s-a parut o combinatie de vant+ un pic rece + sursa mare de cules si albina putina in stup -> nervozitate accentuata . Eu lucrez lent si sunt destul de grijuliu cu ele insa na..sunt nervoase primavara.
- Bogdane..evidenta am tinut-o cam asa: la fiecare stup am luat MINIM 10 intepaturi. Faceam cam 20-25fam/zi. Am lucrat din 2 saptamani cam 10 zile efectiv. Am zis sa nu exagerez cu 1500-2000 intepaturi ca am avut si vreo 2 zile in care au fost calme adica 2-3 intepaturi/stup. Ca au fost peste 800 asta e sigur insa ca stupar inveti sa mai reduci cantitatea de venin prin miscari atente si scoaterea acului rapid. Apropo de alergie am un prieten care vrea sa invete/sa aiba stupi de anul asta. Am fost cu el de cateva ori sa vada despre ce e vorba. Era "blindat" dar tot a luat o intepatura aiurea in picior pe langa glezna. I s-a unflat RAU si s-a facut NEGRU a luat inclusiv antibiotice si de abia i-a trecut. Acum 1 saptamana a mai luat o intepatura prin masca la nivelul fruntii si i s-a unflat ochiul si fata de nu il mai recunosteai si nu mai vedea bine. Si anul trecut a mai fost intepat insa vara. Asa ca nu e de gluma si cu chestia asta mai ales cand nu esti obisnuit.
Avatar utilizator
Mishu05
 
Mesaje: 365
Membru din: 21 Feb 2011, 11:18
Localitate: Bucuresti

Re: viziune pe termen scurt/mediu/lung

Mesajde jenica67 » 06 Apr 2014, 21:33

Domnilor speriati omul si exagerati cu intepaturile astea. Daca vrei sa fi apicultor, trebuie sa iei atatea intepaturi, pana nici nu le mai simti. Eu azi am luat fara sa le mai stiu numarul in maini, in gat, in ureche, dar singura care m-a deranjat, a fost in pulpa de la picior, sau mai nimere cate una intr-o incheietura. La restul, nici nu le mai tin evidenta. Cat priveste cantitati mari de miere, cred ca s-a gresit putin la calcule, cu 100 de familii si 50-60 de kg in anii buni, in pastoral, sa ajungi la 9-10 to, cam da cu virgula. S-a gresit cu cca 75% la nr de familii cu care te deplasezi, si ca sa ai de unde intarii, mai ai nevoie de 50%, deci cca 87, ca sa ajungi in final sa te ocupi de cca 260 de familii. Apropo eu ma ocup de 4 ani si am in obiectiv pentru anul asta 300 kg de miere si propuneti unuia, care nu a primit inca nici 2 intepaturi intr-o zi ca vecinul, meu care era hotarat sa isi faca si el 2 stupi din roi de la mine si dupa, a zis ca nici nu mai vrea sa auda. Anul trecut cand am extras mierea de la tei, am luat 80-100 de intepaturi intr-o zi si am extras numai 12 stupi. Pai daca extrageam 175 ? :lol: Ori te imbraci cosmonaut, ori te obisnuiesti. :lol:
Apropo recomandarea mea este, sa nu iti pui in obiectiv sa traiesti di apicultura, numai dupa ce ai recoltat cel putin 500 kg de miere. Vedeti ca sunt modest, nu am zis o tona. :lol: Daca, dupa consideri ca poti face si 10 to pe an, atunci deja ai luat o decizie in cunostiinta de cauza. Pana atunci, sunt numai vise, fromos colorate.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori