Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Botci de roire in Aprile

Mesajde slucianus » 27 Apr 2014, 18:28

Azi la verificarea stupilor am gasit la unul dintre ei mai multe botci de roire (8 -10 pe fagure) construite in partea de jos si lateral la vreo trei faguri din centrul cuibului. Le-am rupt , zic eu, pe toate.
Ce ar trebui sa mai fac pentru a preintampina roitul?
slucianus
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mai 2012, 18:09

Re: Botci de roire in Aprile

Mesajde doruuu » 27 Apr 2014, 18:58

Cauta pe forum , vezi ca sunt multe discutii si ,, retete " despre asta . Bafta
doruuu
 
Mesaje: 131
Membru din: 27 Iun 2011, 21:56
Localitate: VASLUI

Re: Botci de roire in Aprile

Mesajde proapis13 » 27 Apr 2014, 20:49

slucianus scrie:Azi la verificarea stupilor am gasit la unul dintre ei mai multe botci de roire (8 -10 pe fagure) construite in partea de jos si lateral la vreo trei faguri din centrul cuibului. Le-am rupt , zic eu, pe toate.
Ce ar trebui sa mai fac pentru a preintampina roitul?

Citeste la adresele de mai jos ;
viewtopic.php?f=4&t=1423&p=34326&hilit=prevenirea+roirii#p33952
viewtopic.php?f=7&t=2228&p=98920&hilit=prevenirea+roirii#p98920
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Botci de roire in Aprile

Mesajde pngflorin » 28 Apr 2014, 09:58

slucianus scrie:Azi la verificarea stupilor am gasit la unul dintre ei mai multe botci de roire (8 -10 pe fagure) construite in partea de jos si lateral la vreo trei faguri din centrul cuibului. Le-am rupt , zic eu, pe toate.
Ce ar trebui sa mai fac pentru a preintampina roitul?


Preintampinarea roitului nu o faci rupand botcile, in momentul in care gasesti botci de diferite varste , sfatul meu este sa le lasi in pace si sa te pregatesti de facut roi.Prin ruperea botcilor ai prelungit starea de roire si ai pierdut timp pretios.

Ex : eu am gasit sambata doua familii pe 8 rame de puiet cu botci necapacite , cu data probabila de capacire 1-2 mai, iar eclozare 7-8 mai, am scos ramele cu miere marginase si am mai bagat doua rame cu puiet capacit, folie, plus sirop permanent.Dupa capacirea botcilor , iau matca batrana si fac un roi pe alta vatra cu 3 rame(2 puiet si 1 miere+polen), iar pe data de 5-6 mai mai fac 2 roiuri tot de 3 rame, plus cate mininuclee pot.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: Botci de roire in Aprile

Mesajde glaliona » 28 Apr 2014, 17:36

HRISTOS A INVIAT .Am gasit si eu la o familie puternica pe unele rame centrale ( in partea de jos a ramelor )multe potirase construite .Activitatea la urdinis nu era diferita de alti stupi .Oare potirasele (multe la numar dar goale ) arata ca familia a intrat deja in frigurile roiutului, ori doar se pregateste ?
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: Botci de roire in Aprile

Mesajde igo1 » 28 Apr 2014, 23:20

ce botci frumoaae am gasit si eu astazi, pacat ca nu le-am putut ftografia, ma usturau prea tare gleznele ca sa mai am rabdare pt poze.dar o sa vin cu poza unui figure construit pe pdisor, promit
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Botci de roire in Aprile

Mesajde igo1 » 28 Apr 2014, 23:33

din pacate poza e pre mare, nu stiu cum sa o micsoeez ca sa pot incarca
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Botci de roire in Aprile

Mesajde Adi Hodis » 29 Apr 2014, 00:27

proapis13 scrie:
slucianus scrie:Azi la verificarea stupilor am gasit la unul dintre ei mai multe botci de roire (8 -10 pe fagure) construite in partea de jos si lateral la vreo trei faguri din centrul cuibului. Le-am rupt , zic eu, pe toate.
Ce ar trebui sa mai fac pentru a preintampina roitul?

Citeste la adresele de mai jos ;
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.p ... rii#p33952
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.p ... rii#p98920

Da, inca un topic cu roirea. Asa se disperseaza informatia.
Pastram celelalte.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori