Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum deblocam cuibul?

Mesajde Mircea_63 » 29 Mai 2014, 12:30

Un fragment dintr-un alt topic:

ignatov andrei scrie:....Nu stim sa deblocam un cuib..., dar stim foarte bine sa divizam... ;)


Andrei are dreptate, este un subiect care merita discutat. Maestre :D , poftiti va rog!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde samuellazea » 29 Mai 2014, 13:09

Pai deblocarea cuibului nu se face luand cateva rame din cuib si tragandu-le sus in magazie sau stoarse ( in caz ca sunt cu miere) si bagate rame cladite sau poate chiar 2 necladite jos in cuib?
samuellazea
 
Mesaje: 363
Membru din: 14 Apr 2013, 21:39
Localitate: Timisoara

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde jonny_it » 29 Mai 2014, 13:31

La ME intretinut corect apare destul de rar. Cand apare se rezolva prin inversarea corpului 1 cu 2 sau adaugarea unui corp intre cele 2 corpuri care formeaza cuibul.
La dadant se baga rame la crescut daca exista cules sau rame cladite + caturi cat cuprinde.

Daca la mine o familie face botci, omor matca, distrug toate botcile, o divizez pana si familia de baza ramane la stadiul de roi si le dau matci neroitoare. Nu fac de mult timp treaba asta dar as spune ca se vad rezultatele, adica foarte rar vad botci de roire.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde ignatov andrei » 29 Mai 2014, 15:17

Faptul ca se foloseste denumirea de CUIB doar la spatiul aferent matcii, duce la neintelegerea metodelor de dezvoltare optima a unei familii de albine!

De aceea, apicultorii care folosesc corp Dadant si caturi 1/2 sau 3/4, se intalnesc frecvent cu acest aspect: blocarea spatiului de ouat!
Neavand la dispozitie decat 10 rame, spatiul de ouat va fi foarte repede redus, deoarece albina aduce hrana cat mai aproape de progenitura!
Foarte greu se poate opri "tavalugul" de culegatoare, care intr-un timp foarte scurt umple cu nectar toate celulele goale din jurul puietului!
Eficiente sunt metodele de prevenire, adica se asigura din timp spatiu pentru ouat, dar si pentru depunerea nectarului!

Lucrand cu mai multe tipuri de rame, folosind si gratiile Hanneman, ajungem la un moment dat, in situatia de blocaj!

La stupii ME (sau alte tipuri de stupi, dar cu acelasi tip de rama), aceste situatii se rezolva din doua miscari!

Una din metodele de prevenire a blocajului, la stupii Dadant cu 10 rame, este:
- se pun caturile cand familia ocupa bine 8-9 rame si are puiet pe 6-7 rame - fara coronita - iar rama a-10-a este goala;
- se aplica o folie intre cat si corp, astfel incat sa fie acoperit 60% din suprafata corpului, spre partea unde se afla a-10-a rama goala.

Mai departe, intervine logica.
Multa bafta!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde alin75 » 29 Mai 2014, 15:30

Eu scot rama marginasa (a 10-a, iar in funtie de situatie, chiar si prima), departez, 2-3 rame spre perete, introduc rama goala (crescuta/sau necrescuta - depinde ce am la indemana), urca rama/ramele in magazie, sau le dau la alte familii.
Referitor la folie, aceasta ocupa 1/2 suprafata sau mai mult (in functie de puterea familiei) intre corpuri, iar partea de acces este in dreptul urdinisului. Am vazut colegi care lasa partea de acces, in spate (pliaza 3, 4 degete folia pe toata lungimea), altii o pliaza opus urdinisului. Fiecare cum s-a obisnuit. Important este ca pierderea de caldura sa fie mai lenta, mai ales la diferentele de temperatura, zi/noapte.

Numai bine,
Alin
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde ignatov andrei » 29 Mai 2014, 15:35

samuellazea scrie:Pai deblocarea cuibului nu se face luand cateva rame din cuib si tragandu-le sus in magazie sau stoarse ( in caz ca sunt cu miere) si bagate rame cladite sau poate chiar 2 necladite jos in cuib?


Este singura valabila - ca metoda - cand echipamentul nu ne permite extindere!

Lipsa de puiet va fi resimtita dupa 40 de zile.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde Mircea_63 » 30 Mai 2014, 00:15

Oare e bine sa deblocam sau e mai bine sa dam spatiu din timp, astfel incat sa nici nu ajunga la blocare?

Spatiul... cat e prea mult si de ce? Cu un ochi pe termometru, ziua pentru cules, noaptea pentru cuib. Cu celalalt ochi cantaresti populatia. Ziua, cand e soare si culegatoarele la munca, sau seara cand toata lumea e acasa gata sa intampine noaptea rece?

Cand reusesti sa pui toate astea in balanta, poti lua decizia corecta. Conteaza si experienta. Mai conteaza si timpul estimat pana la urmatoarea interventie. E simplu cu 2-3.
Ce e valabil pentru cel cu 2-3 stupi, nu e valabil pentru 100-2-300. Ziua are doar 24 de ore si stuparul maxim doua maini.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde marius16 » 13 Iun 2014, 09:00

Dar un cuib bIocat cu puiet cum poate fi debIocat ?
Cea mai mare glorie nu o dobândeşti atunci când nu eşti doborât niciodată, ci atunci când te ridici după ce ai căzut. – Confucius
Avatar utilizator
marius16
 
Mesaje: 50
Membru din: 27 Mai 2014, 23:00
Localitate: Tg Neamt

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde proapis13 » 13 Iun 2014, 09:02

marius16 scrie:Dar un cuib bIocat cu puiet cum poate fi debIocat ?

Pui catul deasupra si stiu ele ce au de facut mai departe ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde geangu » 13 Iun 2014, 11:56

marius16 scrie:Dar un cuib bIocat cu puiet cum poate fi debIocat ?


Cuiburile se blocheaza cu miere nu cu puiet.Sau poate ai cutii pe 3 rame.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde marius16 » 13 Iun 2014, 13:04

Nu am cutii pe 3 rame am un orizontaI pe 10 rame. si nu stiu ce sa ii fac are puiet capacit in combinatie cu miere pe toare rameIe..din capat in capat.
Cea mai mare glorie nu o dobândeşti atunci când nu eşti doborât niciodată, ci atunci când te ridici după ce ai căzut. – Confucius
Avatar utilizator
marius16
 
Mesaje: 50
Membru din: 27 Mai 2014, 23:00
Localitate: Tg Neamt

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde jenica67 » 13 Iun 2014, 13:20

Da-i spatiu. Dar orizontal pe 10 rame .... ala este vertical, ii trebuiau puse magaziile.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde marius16 » 13 Iun 2014, 14:42

jenica67 scrie:Da-i spatiu. Dar orizontal pe 10 rame .... ala este vertical, ii trebuiau puse magaziile.

Da, este orizontaI pe 10 rame. II am de Ia cineva, e un stup vechi,(primuI meu stup). Are diafragma dar nu am reusit sa o scot sa ii dau drumuI pe 20 de rame.
Ce sa ii fac ?
Cea mai mare glorie nu o dobândeşti atunci când nu eşti doborât niciodată, ci atunci când te ridici după ce ai căzut. – Confucius
Avatar utilizator
marius16
 
Mesaje: 50
Membru din: 27 Mai 2014, 23:00
Localitate: Tg Neamt

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde Doru89 » 13 Iun 2014, 14:58

marius16 scrie:
jenica67 scrie:Da-i spatiu. Dar orizontal pe 10 rame .... ala este vertical, ii trebuiau puse magaziile.

Da, este orizontaI pe 10 rame. II am de Ia cineva, e un stup vechi,(primuI meu stup). Are diafragma dar nu am reusit sa o scot sa ii dau drumuI pe 20 de rame.
Ce sa ii fac ?


Am avut si eu un stup exact cu diafragma de obicei diafragma aia e tinuta de niste leturi mici pe laterale poti sa le scoti pui o parte din rame in locul liber si te chinui oleaca pana cand o scoti baga niste manusi si bagate la munca cu putina munca poti so scoti :D
Doru89
 
Mesaje: 114
Membru din: 13 Mai 2014, 17:48
Localitate: Tecuci,Galati

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde Shrek » 07 Iun 2018, 20:46

Anul acesta, după salcam, i-am" rărit ", si i-am lăsat in pace, cu catul pe ei. După doua saptamanitimp in care nu am deranjat, vad ca au blocat cuibul cu miere si pastura si matca a ouat in cat (1/2). Acu' nu stiu ce sa fac: sa iau ramele ouate din cat si sa le dau la roiuri apoi sa completez cu rame catul ori sa adaug un cât nou. Precizez ca am stupi de 12 r cu caturi de 1/2 si deja ramele sunt stopite cu nectar de tei.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Cum deblocam cuibul?

Mesajde yuonyuon » 07 Iun 2018, 20:58

La mine daca nu gasesc puiet in cat la data asta inseamna ca e o problema , caturi 1/1. defapt am 2 caturi 1/2 si folosesc rama 1/1.

eu zic sa mai pui niste caturi .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori