Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Lipsa puiet

Mesajde Mihai Mihai » 29 Mai 2014, 16:27

Buna,

nu am experienta si am deja o problema:am cumparat 5 familii pe 10 rame,dupa salcam.dupa 2 zile le-am montat caturi de cate 5 rame,dupa 1 sapt am umblat in stupi si am observat lispa puietului dar si a mierii.nu stiu ce sa fac,asa am la totii stupii.
multumesc pt raspunsuri
Mihai Mihai
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Mai 2014, 18:03

Re: Lipsa puiet

Mesajde tiby visan » 29 Mai 2014, 16:36

sunt doua variante:1. lipsa regine desi nu prea cred sa lipseasca reginele la toti5.2. din lipsa mincare reginele nu au mai pontat(ouat) dale sirop 1la1odata la 2 zile sau prima saptamina zi de zi cite 300-400 ml.si totus ar mai fi si a 3 a problema cind leai cumparat teai uitat daca aveai puiet ?sau poate de la cine leai luat tia dat numa rame goale si albina.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Lipsa puiet

Mesajde Mihai Mihai » 29 Mai 2014, 16:50

puiet aveau cand le-am luat si hrana...si botci.le-am pus deja hrana si le-am completat caturile cu rame.sa le dau caturile jos si sa le restrang cuibul?le pusesem caturi pt ca am observat ca faceau barbi afara.
Mihai Mihai
 
Mesaje: 3
Membru din: 23 Mai 2014, 18:03

Re: Lipsa puiet

Mesajde jonny_it » 29 Mai 2014, 16:52

Poate au roit ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Lipsa puiet

Mesajde ignatov andrei » 29 Mai 2014, 16:55

Bai Mihai Mihai, cum crei tu sa ai puiet, daca tu nu ai nici localitate!

Cere una de la jonny_it, ca si asa are prea multe!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Lipsa puiet

Mesajde Florin Dobre » 29 Mai 2014, 17:02

Zic si eu c-au roit. E posibil sa ai matci tinere in ei. Urmareste prezenta pontei si siropel pe ei sa-si ia avant daca-i foamea mare.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Lipsa puiet

Mesajde igo1 » 29 Mai 2014, 21:58

si eu am aceeasi problema cu un stup a roit de timpuriu inca de la rapita, si pe urma a tot roit incat au ramas albine pe 5 rame, astazi la un control am vazut ca mai e putin de tot puiet capaciy care si ala va iesi cat de curand, ce sa fac? cred ca teiul e ratat pt aceasta fam. Va rog sa imi spuneti cu aproximatie, de la data cand roieste ultima oara, in cate zile se poate observa puietul larvar in alveole? eu am probleme de vedere si nu pot depista ouale. Iar matca nici atat. Imi e prea greu. astazi I-am dat o rama cu puiet capacit si una cu puiet in diferite stadii, sperand ca pe acolo sunt si oua,in cazul in care nu are deloc matca, sa isi traga botci. sambata voi vedea daca au tras sau au reg. nu stiu ce se va intampla.
Avatar utilizator
igo1
 
Mesaje: 203
Membru din: 18 Dec 2013, 04:39
Localitate: Ciolpani/Ilfov

Re: Lipsa puiet

Mesajde Danx93 » 29 Mai 2014, 22:01

Poate zic o prostie dar e posibil ca albinele sa-ti fi ros botcile inainte sa eclozeze vreo matca, mie mi s-a intamplat.

Asta in caz ca ai cumparat roii din prima fara matci.
Danx93
 
Mesaje: 30
Membru din: 27 Mai 2014, 22:12
Localitate: Municipiul Galati


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot], zahhh şi 8 vizitatori