Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Alegere stup orizontal

Mesajde avidtzu » 30 Iun 2014, 11:31

Buna ziua

As avea nevoie de un sfat va rog. Vreau sa practic apicultura la nivel de hoby cu 2-3 stupi , m-am orientat catre metoda Layens , ar fi cea mai potrivita pentru mine. intrebarea mea este : Se poate practica pe orice fel de stup orizontal sau numai pe stupul Layens ? As vrea sa achizitionez un stup cu tot cu rame pe care sa le pot gasi usor , am inteles ca pentru stupi Layens nu se prea gasesc rame si faguri.
avidtzu
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Iun 2014, 11:20

Re: Alegere stup orizontal

Mesajde proapis13 » 30 Iun 2014, 14:23

Bun venit pe forum :!:
Vad ca nu stii ce stup e mai bun si pendulezi cu alegerea intre stupul orizontal si Layens
Layens-ul e una iar orizontalul e alta
Pentru mai multe lamuriri eu te indrum sa citesti topicul intitulat.... stupul ideal....
de la adresa de mai jos iar daca ai unele nelamuriri sa pui intrebarile acolo
viewtopic.php?f=19&t=391&hilit=stupul+orizontal#p5083
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Alegere stup orizontal

Mesajde avidtzu » 01 Iul 2014, 08:40

Buna ziua

Este corect raspunsul dvs fiind incepator cum ati ghicit nu am pus bine intrebarea. Ma refeream la aplicarea metodei de crestere Layens cea cu formarea cuibului la un urdinis, se incepe cu 2 rame miere si pastura la o laterala a stupului, se adauga ramele de cuib alte 2 rame cu pastura si apoi ramele pentru miere. Pentru a practica aceasta metoda este nevoie de stup orizontal sau stup Layens sau este o coincidenta intre numele metodei si stupul cu aceasi denumire , aceste doua lucruri fiind total diferite ?
avidtzu
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Iun 2014, 11:20

Re: Alegere stup orizontal

Mesajde proapis13 » 01 Iul 2014, 08:52

avidtzu scrie:Buna ziua

Este corect raspunsul dvs fiind incepator cum ati ghicit nu am pus bine intrebarea. Ma refeream la aplicarea metodei de crestere Layens cea cu formarea cuibului la un urdinis, se incepe cu 2 rame miere si pastura la o laterala a stupului, se adauga ramele de cuib alte 2 rame cu pastura si apoi ramele pentru miere. Pentru a practica aceasta metoda este nevoie de stup orizontal sau stup Layens sau este o coincidenta intre numele metodei si stupul cu aceasi denumire , aceste doua lucruri fiind total diferite ?

Atunci e vorba despre Layens iar info dorita o gasesti la adresa de mai jos unde poti continua cu intrebarile acolo unde nu ai lamuriri
Layens + cat - viewtopic.php?f=4&t=3000&hilit=stupul+layens&start=272#p153608
iar pentru a nu se mai crea confuzii ai la adresa de mai jos STAS-ul pentru Layens pentru comparatie
viewtopic.php?f=4&t=2657&hilit=stupul+layens#p73446
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori