Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde stefantuk » 04 Sep 2014, 19:33

Situatie noua pentru mine care sunt un apicultor incepator :shock:
Pe 26.aug am gasit doua botci intr-un stup, matca prezenta, ce mi s-a parut diferit la ea era faptul ca parca se misca mai greu. Matca era cumparata cu un roi anul acesta, marcata cu rosu (deci de anul trecut, cum m-a asigurat si nenea de la care am luat roiul). Botcile le-am rupt din acea zi si la 2-3 zile am repetat operatiunea, am gasit si mai multe in unele zile, am sperat ca o sa reusesc sa intru cu acea matca in iarna.
Azi din pacate nu am mai gasit matca, am gasit 12 botci pe care le-am rupt.
In stup sunt 4 rame cu puiet, pe una dintre ele si puiet de trator (pe care cred ca trebuia sa-l rup de cand am gasit botcile) si 3 rame cu miere.
Acum ma gandesc sa stropesc ramele pline cu albine, cu sirop si protofir si sa le impart in stupii mai slabi. Este bine ce vreau eu sa fac ?
Ramele asa stropite le pun dupa diafragma sau intre celelalte rame din stup ? Daca pun dupa diafragma cate o rama cu puiet este bine ? Cum sa fac ?
Multumesc de sfaturi
stefantuk
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Noi 2012, 20:11

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde proapis13 » 04 Sep 2014, 19:45

Bun venit pe forum !
Ai gresit ca ai rupt botcile in august,erau de schimbare linistita - sunt cauze multiple
De ce nu ai impartit ramele a doua oara,nu am inteles..?
Ramele cu puiet se dau la ceilalti stupi linga ultima rama cu puiet nu dupa diafragma
dupa diafragma se dau ramele sa fie curatate de miere
Albina o scuturi undeva in stupina dupa ce in prealabil ai afumat-o bine pe urdinis
Nu mai lasi stupul pe vechea locatie iar operatia sa o faci pe la prinz cind albinele sunt plecate la cules
Vad ca inca nu stapinesti bine termenii apicoli,pune mana pe carte si citeste cu atentie forumul... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde csaa » 04 Sep 2014, 21:17

In anii trecuti nici o matca scoasa la inceputul lui septembrie nu a trecut peste iarna. Familiile da, dar fara matca.
Acum am o matca care a inceput sa ponteze in ultima saptamana a lui august. Sper sa treaca in primavara cu bine.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde stefantuk » 04 Sep 2014, 21:37

proapis13 scrie:Bun venit pe forum !
Ai gresit ca ai rupt botcile in august,erau de schimbare linistita - sunt cauze multiple
De ce nu ai impartit ramele a doua oara,nu am inteles..?
Ramele cu puiet se dau la ceilalti stupi linga ultima rama cu puiet nu dupa diafragma
dupa diafragma se dau ramele sa fie curatate de miere
Albina o scuturi undeva in stupina dupa ce in prealabil ai afumat-o bine pe urdinis
Nu mai lasi stupul pe vechea locatie iar operatia sa o faci pe la prinz cind albinele sunt plecate la cules
Vad ca inca nu stapinesti bine termenii apicoli,pune mana pe carte si citeste cu atentie forumul... :!:


M-am gandit ca o sa dureze pana o sa iasa matcile si pana se imperecheaza, trantori eu nu am mai vazut in stupul respectiv. Am spus ca era deja 26 aug cand am gasit botcile.
Nu am impartit ramele, am spus ca ma gandesc sa fac lucrul acesta.
Citesc, dar sunt mai mult atent la ceea ce se spune sa se fac si nu la termeni, am sa fiu mai atent de acum in colo. Multumesc de atentionare si de sfat
stefantuk
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Noi 2012, 20:11

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde ignatov andrei » 05 Sep 2014, 01:23

Am vrut sa spun si eu ceva... dar vad ca nu ai sa mai revii... :(
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde gica.mosu » 05 Sep 2014, 08:53

csaa scrie:In anii trecuti nici o matca scoasa la inceputul lui septembrie nu a trecut peste iarna. Familiile da, dar fara matca.
Acum am o matca care a inceput sa ponteze in ultima saptamana a lui august. Sper sa treaca in primavara cu bine.


....Nu tb facut din asta o regula :!: Eu zic sa afli =umbli la cauza nu la efect,pt ca multe matci tinere cad din cauza varooa-tratamente(cu ce dai +nr trat)....Aud pe multi stupari ca au pierdut matci(si eu)in ac perioada...Am avut matci ce s-au schimbat dupa 1 sept si chiar daca nu au mai ouat,anul urmator au fost super bune :!: :idea: P.S-Nu va grabiti sa omorati matcile tinere care nu ponteaza toamna=dati-le o sansa daca aveti si conditii de a le trece iarna= la rezerva-Spor!!!!
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde stefantuk » 05 Sep 2014, 12:42

ignatov andrei scrie:Am vrut sa spun si eu ceva... dar vad ca nu ai sa mai revii... :(

Am revenit si am sa revin zilnic de incepand de azi
Se pare ca o sa fiu norocos, astept un raspuns de la un stupar in cursul zilei de azi, se pare ca are o matca.
Totusi astept si alte sfaturi pentru situatia stupului meu, din greseli se invata, dar nu vreau sa-mai supun albinele la prea multe greseli. :oops:
stefantuk
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Noi 2012, 20:11

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde ovidiu8403 » 05 Sep 2014, 13:14

Exact ceva de genu am patit si eu anul trecut . In iulie la primele botci , panica mare ! Am vrut sa fac roi cu ramele cu botci dar am luat si matca , am orfanizat respectiva familie si de aici nepriceperea si prostia mea a luat amploare , botci de salvare am rupt ca deh ... nu-s fiabile matcile din ele , umblu dupa botci stanga dreapta printre apicultori , nu se prinde din prima , nici din a doua , de-abia dintr-a treia botca (ma mir ca n-a cedat bezmeticirii ca trecuse mai bine de 1 luna fara matca) pe care nu mai stiam pe unde si pe la cine sa o cersesc ... ma rog cu greu am bagat "roiu" de familie rezultat in toama si respectiv in iarna cu mult sirop si stress . Din familie buna si linistita ce mi-a dat rezultate mi-am facut un dusman . E cea mai agresiva dintre toate , de altfel singura agresiva ... cand departez cu dalta ramele sunt pe mine :lol: . Greseli de incepator-nestiutor-entuziasmat de ciclul de viata al albinelor . Colegi incepatori cat mai putin deranj la ele ca nici in 10 vieti nu le vom intelege pe deplin.
Ultima oară modificat de ovidiu8403 pe 05 Sep 2014, 13:25, modificat 1 dată în total.
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde ovidiu8403 » 05 Sep 2014, 13:24

stefantuk scrie:Se pare ca o sa fiu norocos, astept un raspuns de la un stupar in cursul zilei de azi, se pare ca are o matca.
Totusi astept si alte sfaturi pentru situatia stupului meu


Nu sta tare mult , in timpul asta cuibul trebuie sa fie plin de puiet de albine de iernare , fa neaparat rost de matca imperecheata , pe urma stimuleaza in fiecare seara. De ai, da-I rame de puiet larvar ,spatiu de ouat la nouasa si rame cu miere capacita sa bagi pentru iarna . De nu faci rost de matca imperecheata desfinteaza familia si unifico cu alta sau altele . Poate de ai lua matca aia cu nucleu cu tot 1-2 rame si sa le unifici nu ar strica .
Succes.
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde stefantuk » 05 Sep 2014, 20:25

Maine am doua matci. :P
Una am sa o introduc in stupul cu probleme, cealalta ramane de rezerva.
stefantuk
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Noi 2012, 20:11

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde csaa » 07 Sep 2014, 14:28

gica.mosu scrie:....Nu tb facut din asta o regula :!: Eu zic sa afli =umbli la cauza nu la efect,pt ca multe matci tinere cad din cauza varooa-tratamente(cu ce dai +nr trat)....Aud pe multi stupari ca au pierdut matci(si eu)in ac perioada...Am avut matci ce s-au schimbat dupa 1 sept si chiar daca nu au mai ouat,anul urmator au fost super bune :!: :idea: P.S-Nu va grabiti sa omorati matcile tinere care nu ponteaza toamna=dati-le o sansa daca aveti si conditii de a le trece iarna= la rezerva-Spor!!!!

Anul trecut si acum doi ani am folosit Varatraz produs de Farmavet. Matca era prezenta dupa tratament. Anul asta o sa folosesc Varachet forte. NU cred ca din cauza tratamentului a murit matca.
Vedem in martie.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Botci la sfarsitul lunii august

Mesajde stefantuk » 07 Sep 2014, 16:01

Ieri am bagat o matca, azi am verificat si a fost acceptata. Am rezolvat problema, rasuflu usurat.
Acum am si o matca in plus. :lol:
stefantuk
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Noi 2012, 20:11


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori