Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Problema in stupina

Mesajde tudoralin » 26 Sep 2014, 19:05

M-am dus la stupina (tin sa mentionez ca am 2 stupi) ca sa le fac tratamentul anti-varoa.
La urdinis am gasit 4-5 abline moarte cu aripile mancate,iar in stup cand am bagat banda care ardea,s-a stins din greseala iar pe ea era un "purice rosiatic" care presupun ca tratamentul de varroa este pentru astfel de purici.
Mi-am bagat nasul si in stup putin iar in stup nu mai erau asa imprastiate albinele (mentionez ca il aveam pe 10 rame tipul de stup dadant) pe toate cele 10 rame ,iar ultimile 3 erau chiar goale de albine le puteai numara ..m-am gandit sa scot ramele si sa completez cu poliester spatiu liber . Astept sa ma sfatuiti si sa imi spuneti daca am facut ceva gresit .O zi buna tuturor
tudoralin
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Sep 2014, 18:57

Re: Problema in stupina

Mesajde proapis13 » 26 Sep 2014, 19:12

Nu ai facut nimic gresit in stupina,era vba despre un tratament ce trebuia facut mai demult
Singura problema la tine in stupina esti tu,daca-ti dai cu presupusul si nu stii cum arata un varoa
Pune mana pe carte si descopera ce era ,,puricele rosiatic'' :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Problema in stupina

Mesajde tudoralin » 26 Sep 2014, 19:15

am inteles am facut bine ca am mai scos din stup 3 rame tinand cont ca era pe 10 rame iar ultimile rame din dreapta nu erau populate mai deloc ?
tudoralin
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Sep 2014, 18:57

Re: Problema in stupina

Mesajde Florin Dobre » 26 Sep 2014, 19:17

Puricele ala este varroua.
Albinele cu aripile mancate sunt victimele varroua.
Temperaturile au scazut iar albinele stau deja mai compact.
Pune o diafragma dupa ultima rama acoperita de albine. Restul ramelor neacoperite le descapacesti treptat dupa diafragma. Ramele goale(fara miere) le scoti din cutie.
Ramele pe care s-au strans albinele sa fie cat mai pline cu papica.
Spor la citit!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Problema in stupina

Mesajde tudoralin » 26 Sep 2014, 19:29

Va Multumesc pentru ajutor.O iernare buna tuturor :))
tudoralin
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Sep 2014, 18:57


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori