Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Reparatie lada cu carii

Mesajde manolescu » 08 Apr 2015, 21:53

Buna seara,

Va rog daca ma puteti ajuta cu cateva informatii sau link-uri pentru a rezolva urmatoarea problema:

Am o lada de 12R care este "mancata" de carii pe o parte destul de mult. Cum pot sa o refolosesc pentru urmatorii 1-3 ani fara a schimba intreg peretele deoarece nu am aceasta posibilitate? Pot sa schimb de exemplu o bucata din partea de sus cu o scandura cu latimea de 50/70mm dar nu intreg peretele.

Cum pot fi distruse cariile din lemn? Ideea mea era de a curata mecanic (flex, perie, etc) cat mai bine suprafetele de carii, sa le parlesc cu lampa de instalator si dupa aceea sa captusesc interiorul cutiei cu scandurele cu grosimea de 10 mm, lada devenind astfel de 11R+ o diafragma (lucru care pe mine nu m-ar deranja) DAR in cazul in care mai scapa carii, albinele "simt" prezenta acestora si sunt deranjate de acest lucru?

Va multumesc,
Manolescu
Fişiere ataşate
Exterior.jpg
Asa arata exteriorul cu partea de sus mancata
Interior.jpg
Asa arata interiorul dupa ce l-am zgariat cu surubelnita.
manolescu
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Mai 2014, 22:05
Localitate: Sibiu

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde proapis13 » 08 Apr 2015, 22:01

Galeriile alea sunt sapate acolo de temuta gaselnita,,,se pot chitui... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde manolescu » 08 Apr 2015, 22:07

Si atunci sa le curat mecanic, pe interior sa captusesc cu scandurele de 10 mm iar pe exterior sa curat si sa chituiesc cu aracet si praf? ar fi ok asa?
manolescu
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Mai 2014, 22:05
Localitate: Sibiu

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde alt stupar » 08 Apr 2015, 22:15

Sefule... aia-i buna de aprins focul, da-o incolo de reparatie !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde manolescu » 08 Apr 2015, 22:24

Multumesc de raspuns dar incerc sa o mai folosesc cumva inca 1 an pana pot sa iau alte lazi :(
manolescu
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Mai 2014, 22:05
Localitate: Sibiu

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde petru71 » 08 Apr 2015, 22:54

Om bun, lada aia e praf si pulbere...adica zob !
Da-o dracu' de reparatie.
Din rahat sa faci bici si sa mai si pocneasca ?
Nu prea se poate...
Albinele alea merita o lada noua !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde TDI » 08 Apr 2015, 23:27

manolescu scrie:Multumesc de raspuns dar incerc sa o mai folosesc cumva inca 1 an pana pot sa iau alte lazi :(

Volumul de munca necesar si viabilitatea lazii dupa reparatie nu justifica investitia.
Stiu, pentru ca am reparat si eu destule. :D
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde Gicuta » 09 Apr 2015, 11:36

Munca inlocuieste banii. Asa ca iti urez spor!!
Marginea superioara deteriorata o schimbi: decupezi si pui o noua scandura - n-are trebui sa fie asa de greu. Restul faci cum te pricepi si functie de scule: slefuiesti, chituiesti si MUSAI o vopsea dupa pe exterior!!
Ai grija cum cureti si dezinfectezi interiorul cutiei. Succes!!
(..) nu conteaza atat de mult soiul (de albine), ci prostul din spatele soiului. (Kamy)
Gicuta
 
Mesaje: 292
Membru din: 14 Iul 2012, 00:31
Localitate: Topoloveni AG

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde eduard.rotaru » 09 Apr 2015, 11:48

Cand vad asa ceva mi se ridica parul pe spinare.
Zi-mi cand ai nevoie de lada si iti dau eu una noua gratis. Dar trebuie sa promiti ca lada aia o vei folosi la aprinderea unui gratar :)
Numai bine!
eduard.rotaru
 
Mesaje: 282
Membru din: 20 Sep 2012, 10:55
Localitate: Barlad

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde Florin Dobre » 09 Apr 2015, 20:26

Când vad asa ceva imi amintesc de al doilea an cu albine. Nu stiam ca stupii mai si roiesc. Ce-am mai frecat si eu la niste lazi de ocazie ca-mi stateau roii prin pomi si n-aveam in ce-i baga. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde jenica67 » 09 Apr 2015, 21:26

Daca ii forta majora si nu ai alta varianta, eu asi incerca urmatorul procedeu : capac sus si etansata jos la urdinis, in interior intr-o oala cu doua bare de fier deasupra, acoperita cu un capac, asi arde un baton de sulf si asi lasa inchis pana a doua zi. Apoi chituita si vopsita. Ca varianta de avarie cred ca ar merge.
explicatie : oala, cu capac, ca sa nu dai foc la lada; barele de fier puse pe oala, ca sa nu etanseze capacul, dar sa lase sa iese gazele de la batonul de sulf.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde manolescu » 09 Apr 2015, 22:41

Multumesc de raspunsuri la toata lumea si cei care m-au incurajat sa fac un foc de tabara :) cat si cei care mai au un dram de speranta ca se mai poate repara pentru acest sezon, de asemenea si d-lui Rotaru pentru oferta pe care v-a trebui sa o refuz momentan :). Incerc anul acesta sa ma descurc cum pot astfel incat in toamna/iarna in functie de inmultire sa pot lua mai multe lazi de acelasi fel, momentan am 2 tipuri de lazi (la 6 stupi) si nici o componenta nu se potriveste de la unul la celalalt.

O sa incerc varianta d-lui Jenica cu sulful urmata de curatare cat mai bine cu flexul si peria, inlocuire a partii de sus urmata de chituire si vopsire (numai pe exterior).

O seara faina la toata lumea.
manolescu
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Mai 2014, 22:05
Localitate: Sibiu

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde nicus » 09 Apr 2015, 22:52

Repara lada, arde o bine si cea mai frumoasa familie aseaza o fix.. in ea. (alege loc bun de amplasament sa nu o muti in urmatorii trei ani, ca i de rau :D )
Mierea ce o vei obtine ambaleaza o frumos si ia le ochii celor care se uita la astfel de detalii.
Societatea de consum pe ei se bazeaza. ;)
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde proapis13 » 09 Apr 2015, 22:56

eduard.rotaru scrie:.Zi-mi cand ai nevoie de lada si iti dau eu una noua gratis.
Dar trebuie sa promiti ca lada aia o vei folosi la aprinderea unui gratar :)
Numai bine!

manolescu scrie:Multumesc d-lui Rotaru pentru oferta pe care v-a trebui sa o refuz momentan :).
Incerc anul acesta sa ma descurc cum pot

Ori esti capos,ori nu intelegi romaneste... :shock:
Ai sase sasi in sase saci ...si refuzi un DB :?: ....
...sau astepti si un gratar cu o fleica sau o ceafa pe el sa poti arde cuibul ala de gaselnita
:lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde MIHAI BALS » 09 Apr 2015, 23:05

rotaru e marinimos in saptamana asta(sper ca nu a luat un virus de la isoscel) ,13 de la severin e narod tot ca mine!
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Reparatie lada cu carii

Mesajde manolescu » 09 Apr 2015, 23:21

De inteles inteleg romaneste ca cea mai buna solutie este cea definitiva cu foc mare care sa curete/dezinfecteze/sterilizeze totul complet :)) dar pentru moment nu o pot pune in practica, urmeaza si ea dar un pic mai incolo.
Legat de oferta d-lui Rotaru nu am deschis acest topic pentru a cere mai mult decat informatii, nu caut sa obtin mai mult de atat, va rog sa ma credeti.
manolescu
 
Mesaje: 10
Membru din: 03 Mai 2014, 22:05
Localitate: Sibiu

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori