Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: La inceput de drum

Mesajde marius d » 29 Iul 2015, 11:30

va salut din nou, dupa 3 saptamani de stimulat cu sirop 1/1 simplu pot spune ca au situatia este imbucuratoare s-au desvoltat foarte bine....
Din august am inteles ca trebuie sa incept tratamentele si nu stiu cu ce anume si modul de administrare....
Daca se poate, va rog sa ma ajutati cu tipul de tratament ( ce anume se administraza - medicament ), cand se administraza ( prima data ) si la ce interval se repeta ? Daca se poate comunica toate schemele de tratament pt intregul an apicol ar fi excellent....

va multumesc anticipat, va doresc multa sanatate....
marius d
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Apr 2015, 21:29
Localitate: Ploiesti

Re: La inceput de drum

Mesajde marius d » 18 Sep 2015, 18:08

va salut din nou. este bine sa administrez acum startovit ? va multumesc si va doresc multa sanatate tuturor ?
marius d
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Apr 2015, 21:29
Localitate: Ploiesti

Re: La inceput de drum

Mesajde MIHAEE'E » 18 Sep 2015, 19:30

marius d scrie:va salut din nou. este bine sa administrez acum startovit ? va multumesc si va doresc multa sanatate tuturor ?



Salut
Citeste prospectul si vei vedea cand se administreaza !
Eu daca as avea startovit , l-as pune la primavara ( feb- mart) !
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: La inceput de drum

Mesajde yulian » 21 Sep 2015, 16:40

marius d scrie:va salut din nou. este bine sa administrez acum startovit ?

Acum cel mai bine este sa le administrezi liniste...mai peste o luna un varachet si pe urma administrezi niste lumanari la biserica pana in februarie.
Succes!
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: La inceput de drum

Mesajde mellis » 21 Sep 2015, 23:18

yulian scrie:Acum cel mai bine este sa le administrezi liniste...mai peste o luna un varachet si pe urma administrezi niste lumanari la biserica pana in februarie.
Succes!

Cunosc apicultori care fac complectarea in septembrie - in vest este toamna mai lunga..
Ai uitat sa mentionezi tratamentul cu aghiasma..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: La inceput de drum

Mesajde marius d » 30 Sep 2015, 20:22

va salut pe toti si va multumesc pentru sfaturi. am cateva rame ( 1/2 , 4 buc ) cu miere capacita, as putea sa le bag in stup dupa diafragma ( sa descapacesc sau nu ? ) ca sa nu am probleme cu gaselnita ? dar rame crescute de cuib 1/1 curate pot sa le tin in stup pana in primavara ?
Cum procedez sa strang cuibul pe atatea rame cat trebuie ? Daca este prea strans cu o rama sau cu o rama prea mult apar probleme majore in iarna ?
Eu sunt la prima iarna si daca nu am mancare suficient, in situatii extreme pot sa administrez mancare si din decembrie sau ianuarie ? daca da ce pot sa le dau iarna ?
In situatia de iernare normala , cand se incepe hranirea ( din ce luna ) si cu ce anume ?

Va multumesc anticipat si iernare usoara .
marius d
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Apr 2015, 21:29
Localitate: Ploiesti

Re: La inceput de drum

Mesajde un OM » 30 Sep 2015, 21:12

Pentru cumularea mierii din ramele partial pline este obligatoriu ca ele sa fie descapacite dupa diafragma (nu ai diafragma, le departezi de ramele de cuib la 2-3 intervale).
Cate rame lasi pentru cuib? Depinde de populatia de albine. In zilele cu dimineti de 10 grade ridici podisorul, vezi cate intervale de albina ai, mai scazi in gand cu cifra 1 si te apropii de masura.
Ramele golite de miere le pastrezi in stupi pana temperatura maxima se normalizeaza la maxim 14 grade. Dupa aceea le scoti, le asezi in loc fara soareci. Daca le lasi exista riscul ca familia sa se mute dupa diafragma. Nu-ti doresti asta.
Mancarea in timpul iernarii se poate da, albina o va consuma, dar se va uza mult mai mult decat daca ar fi avut hrana suficienta de toamna.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: La inceput de drum

Mesajde marius d » 05 Oct 2015, 11:41

1.jpg
multumesc pentru raspuns.
Am restrans cuibul la 6 - 7 rame , o sa mai fie nevoie de o restrangere mai tarziu pana in primavara ?
Pentru cei care au stupi de poliuretan, ierneaza cu podisor sau fara ?
Pentru incepatori ( sau cei care se gandesc sa inceapa ) le transmit ca nu este greu deloc si ca anumite greseli sunt " corectate " de albine, fata din primavara am invatat foarte multe lucruri si foarte multe despre viata albinelor, daca reusesc sa trec cu toate cele 4 familii cu bine de aceasta iarna, sunt sigur ca din primava o sa fie mai usor decat in acest an ( este greu la inceput ca nu poti sa sti din timp ce lucrari trebuiesc facute, nu te poti pregati si nu ai ce-ti trebuie - in special rame crescute si rame pt rezerva cu miere ).

Sper ca i-am ( restrans ) dimensionat bine ( foto atasate )

Am facut in august tratament cu varachet si au cazut cam 3-4 paduchi de varoua si vreo 10-15 albine moarte, este necesar sa repet tratamentul in aceasta luna ( de 3 ori la intervat de 7 zile ) ? daca infestarea nu este asa de mare ?

va doresc multa sanatate.
Fişiere ataşate
S2.jpg
marius d
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Apr 2015, 21:29
Localitate: Ploiesti

Re: La inceput de drum

Mesajde marius d » 05 Oct 2015, 11:48

alte fotografi.....
Fişiere ataşate
3.jpg
2.jpg
marius d
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Apr 2015, 21:29
Localitate: Ploiesti

Re: La inceput de drum

Mesajde marius d » 05 Oct 2015, 11:48

si alta fotografie....
Fişiere ataşate
s1.jpg
marius d
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Apr 2015, 21:29
Localitate: Ploiesti

Re: La inceput de drum

Mesajde Avram » 05 Oct 2015, 18:25

marius d scrie:Am restrans cuibul la 6 - 7 rame , o sa mai fie nevoie de o restrangere mai tarziu pana in primavara ?

Sper ca i-am ( restrans ) dimensionat bine ( foto atasate )

Am facut in august tratament cu varachet si au cazut cam 3-4 paduchi de varoua si vreo 10-15 albine moarte, este necesar sa repet tratamentul in aceasta luna ( de 3 ori la intervat de 7 zile ) ? daca infestarea nu este asa de mare ?

va doresc multa sanatate.



Despre restrangerea cuibului - du- te la stupi intr-o dimineata mai racoroasa ,deschide pe fiecare in parte si noteaza-ti pe cate rame s-a restrans fiecare .
Daca ai miere destula in cuib scoate ramele (alea de sunt in plus) si vor fi bune pentru stimulare in primavara.
Daca nu ai destula miere in cuib descapaceste pe rand toate ramele (alea de sunt in plus) dupa diafragma. Vei lasa in cuib ramele care sunt cu miere multa , vei scoate/descapaci acele rame care au mai putina miere.

Despre tratamente - era necesar si in septembrie un tratament ! Daca mergi pe Varachet de ce nu citesti indicatiile din prospect ? Acolo scrie clar cand si cum trebuie facut ! In luna August nu au cazut multi (varoua) deoarece ai avut mult puiet si nebunii stateau fain frumos prin celulele cu puiet care erau capacite.
Vei fi surprins cati vor cadea la sfarsitul lui octombrie !

Sanatate
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: La inceput de drum

Mesajde marius d » 25 Oct 2015, 18:24

Va salut pe toti si va multumesc tuturor pentru sfaturi.
Week end ul trecut am facut un tratament cu varachet forte si au cazut fff multi paduchi, i am gasit astazi pe subar ( eu am fost surprins.... nu ma asteptam ... cei cu experienta au avut dreptate , in lipsa puietului capacit se vede intradevar gradul de infestare ).
Eu iernez 3 in stupi de poliuretan de 4 cm grosime si un roi pe 5 rame intr o roinita de 2 cm grosime ( poliuretan ); astazi la 11 grade exterior - umbra in stup erau 18 grade; in ultima saptama temperatura exterioara a scazut pe la 4-5 grade noaptea, dar in stup nu a scazut sub 12 grade . La cum se comportau albinele, roinita izoleaza mai putin si albinele erau mai active ( soarele incalzea stupul ).
Nu stiu cum sa verific daca au hrana suficienta , in saptamanile care urmeaza ? pot sa observ cantitatea de miere disponibila fara sa scot ramele ? ( va fi destul de frig )
Care sunt " semnele " ca au ramas fara hrana ?
Legat de umiditate, la aceasta data nu exista, subar inchis complet.
Va salut pe toti si sa auzim de bine .
marius d
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Apr 2015, 21:29
Localitate: Ploiesti

Re: La inceput de drum

Mesajde Kingraa » 25 Oct 2015, 22:10

marius d scrie: astazi la 11 grade exterior - umbra in stup erau 18 grade; in ultima saptama temperatura exterioara a scazut pe la 4-5 grade noaptea, dar in stup nu a scazut sub 12 grade .

De unde sti cate grade erau in stup ?? Sa nu-mi zici ca ai bagat ceva senzor in stup ?
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: La inceput de drum

Mesajde marius d » 26 Oct 2015, 00:14

un termometru cu senzor si memorie pt min si max ....
marius d
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Apr 2015, 21:29
Localitate: Ploiesti

Re: La inceput de drum

Mesajde Kingraa » 26 Oct 2015, 00:40

Super tare :D . Am si eu "statie meteo" cu un senzor exterior. Ai mai multi senzori exteriori sau doar cel care vine in chit ? Daca ai mai multi de unde ai cumparat ?
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: La inceput de drum

Mesajde marius d » 26 Oct 2015, 08:11

@kingraa , o statie meteo este perfecta ... o pui pe podisor si senzorul in interior. ce tip de stupi ai ?
marius d
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Apr 2015, 21:29
Localitate: Ploiesti

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori