Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

botci in stup

Mesajde marius82 » 23 Apr 2015, 21:42

Buna ziua,deranjez, dar am o urgenta...Acum o saptamana am uitat putin sirop in afara stupului si cam pentru 3 zile a fost razboi la urdinise,am observat furtisagul si le-am micsorat urdinisele apoi totul a revenit la normal.Am pus caturile si 2 rame 1/2 cu foaie pentru ca cladite nu am...toate bune numai ca de vineri pana azi a fost vreme urata si cam frig noaptea si nu am mai reusit sa umblu la ele.Ieri fiind frumos am deschis stupul si am vazut urmatoarele:
1. o rama de 1/2 din cat am gasit-o roasa cu gauri in ea.
2.in stup pe ramele de anul asta nu era nimic iesit din comun, dar pe ramele mai vechi in coronita pe langa miere au inceput sa creasca multi trantori pe margini si pe jos , iar cel mai ingrijorator e ca am gasit cam pe 5 rame de anul trecut botci atat intre coronita si puiet cat si jos,una din rame a deformat-o mult in coronita si a inceput sa o si gaureasca.Cam in total sunt cam 5-6 botci pe fiecare rama.Am gasit si botci inchise pe care le-am stricat.
3.nu dau de matca,azi fiind si inorat afara si vant puternic albinele au camramas in stup si cu asa multa albina pe rame nu am reusit sa o localizez.
Maine incerc sa mai uit iar dupa ea...acum nu stiu daca vor sa roiasca,sau a fost matca omorata la furtisag
(doar ca azi am vazut pe mai multe rame oua proaspate in celule adica bastonasele albe ce stau in picioare in celule)asa ca nu stiu ce sa cred ...in plus mi se pare ca au marit si numarul de trantori pe care ii cresc.Puteti sa imi spuneti daca vor sa o roiasca sau sa se salveze,de inlocuit nu cred,pt ca matca e 2014..doar daca a ramas sifonata de la furtisag.Eu unul fiind incepator nu stiu ce vor sa faca.Multumesc.
marius82
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Apr 2015, 21:29

Re: botci in stup

Mesajde valy » 24 Apr 2015, 07:52

ai vazut botci ,ok dar oua si larve ai vazut .verifica si nu-i nevoie sa cauti matca.
valy
 
Mesaje: 188
Membru din: 01 Ian 2014, 20:01
Localitate: braila 0769294535

Re: botci in stup

Mesajde nicuandrei » 26 Iun 2015, 16:07

Buna ziua!
Am gasit si eu botci intr-un roi artificial de anul acesta. Saptamana trecuta am vazut matca ..totul bine..oua...iar azi cand am deschis stupul am observat pe prima rama oua de trantor iar pe a 3 a rama am gasit 2 botci astupate..si mai sunt cateva cu larve...Am luat apoi fiecare rama sa caut matca..dar nu am vazut-o nicicum..desii in stup sunt larve de diferite marimi.si oua capacite.
Nu stiu ce se intampla..sa fi murit matca asa subit..iar acele botci sa fie de salvare?(atunci de unde sunt larvele).
Nu am rupt inca botcile deoarece nu am gasit matca...maine vreau sa il deschid iar sa caut matca(sa distrug botcile daca o gasesc)

Sunt si eu incepator si nu sunt prea sigur ce trebe sa fac in aceasta situatie :roll: .Va rog sa ma ajutati..sa imi spuneti ce ar fi de facut
Va multumesc!
nicuandrei
 
Mesaje: 6
Membru din: 19 Iun 2015, 08:05

Re: botci in stup

Mesajde paul » 26 Iun 2015, 17:16

Larvele sunt ouale din urma cu 3,4,5 zile !
Posibil sa fi stropsit regina cand ai umblat ultima oara in stup. Posibil ca fiind regina tanara sa se fi speriat cand ai umblat in stup, sa se fi agitat, iar albinele s-o fi perceput ca pe ... un corp strain !
Eu zic sa nu rupi nici o botca, chiar daca vezi sau nu regina !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: botci in stup

Mesajde MIHAEE'E » 26 Iun 2015, 21:37

salut !
sunt situatii cand regina este acceptata o scurta perioada de timpl, cansiderand-0 matca de >salvare< dupa care o elimina si isi trage botca de schimbare linistita , mult mai viabila ( zic si eu, nu stiu sigur, in carte asa scrie )
MIHAEE'E
 
Mesaje: 297
Membru din: 17 Noi 2014, 09:26
Localitate: Razvad DB

Re: botci in stup

Mesajde octavianpopescu » 26 Iun 2015, 23:02

MIHAEE'E scrie:salut !
sunt situatii cand regina este acceptata o scurta perioada de timpl, cansiderand-0 matca de >salvare< dupa care o elimina si isi trage botca de schimbare linistita , mult mai viabila ( zic si eu, nu stiu sigur, in carte asa scrie )

tot cautam o explicatie la ce mi s-a intamplat si acum vad asta...
sa explic putin:am pregatit un stup foarte bun si puternic pentru a creste matci.am hotarat sa cresc matcile intr-un stup fara matca de la acceptare pana la eclozare.(sa mentionez ca sunt incepator,este al doilea an al meu de apicultura si primul in care mi-am facut matcile).am pus matca cu o rama de puiet larvaR si o mana de albine intr-o cutie iar restul de rame cu larvar le-am dat unui roi capabil sa ingrijeasca.dupa ce au eclozat matcile am unificat matca cu ce mai era pe acolo cu gandul sa refac stupul.matca am dat-o in colivie,aici nu sunt sigur ca am procedat ok..matca acceptata,toate bune si frumoase,inceput sa oua etc..dupa o perioada de timp,vad botci.cred ca sunt de roie si le rup,pentru ca vad si matca.dupa o alta periaoda de timp ma uit mai atent,matca nu,oua nu,botci da si doar o rama de puiet...deci ce zice la carte e CORECT!!!
Daca eu si cu tine am fi mai buni, am fi cu doi oameni mai buni in lume..
octavianpopescu
 
Mesaje: 226
Membru din: 29 Iul 2014, 21:21
Localitate: ploiesti

Re: botci in stup

Mesajde nicuandrei » 27 Iun 2015, 13:45

Buna!
Acum am verificat din nou acel stup despre care am spus ca avea botci si nu am gasit matca atunci..desi erau larve de 2-3-4zile.
Azi am gasit matcuta ...(inconjurata de cateva albinute care o curatau si o aparau..foarte frumos :) )
Stupul a fost pe 7 rame..full acoperite de albina(chiar daca o parte sunt la cules)..am spart cuibul cu o rama goala si am rupt toate botcile...acuma is curios ce o sa se mai intample...
Daca am procedat bine
nicuandrei
 
Mesaje: 6
Membru din: 19 Iun 2015, 08:05

Re: botci in stup

Mesajde Gabi123 » 29 Iun 2015, 09:33

De ce nu marcati matcile sa le vedeti mai bine?
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: botci in stup

Mesajde nicuandrei » 09 Iul 2015, 12:28

Buna ziua!
Revin iar cu aceeasi problema..acum albinele au refacut acele botci pe care am zis ca le-am distrus atunci.pe primele rame sunt oua de trantor(primele 4 rame nu mai au nici un ou de albina..doar de trantori)apoi sunt 2 rame pline cu oua de albina(si larve) pe aceste rame au crescut si botcile..Acuma chiar nu stiu ce sa mai fac..sa rup iar botcile sa las una sau sa le las toate...nu inteleg de ce nu oua matca si pe alte rame doar pe cele 2...si de ce sunt atatea oua de trantor.
Va rog inca o data da ma lamuriti si pe mine..va multumesc!
(Este posibil sa fie botci de roire..chiar daca e roi de anul asta si inca e pe 9 rame si au suficient spatiu de lucru?)

Si tot asa am gasit o botca in alt roi..dar asta este plin 11rame deja..si matca oua foarte bine si pe mai multe rame si nu sunt nici oua de trantor.?
nicuandrei
 
Mesaje: 6
Membru din: 19 Iun 2015, 08:05

Re: botci in stup

Mesajde nicuandrei » 11 Iul 2015, 18:42

Pana la urma o intepat matca toate botcile..iar azi le-am gasit toate roase de albine..si o inceput matca sa oua pana la ultima rama :D ...Totul s-a rezolvat de la sine
nicuandrei
 
Mesaje: 6
Membru din: 19 Iun 2015, 08:05


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori