Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: AM ADAUGAT MAGAZIA

Mesajde CristianBee » 09 Mai 2015, 09:42

Nici dupa diafragma nu trebuie umplut cu rame ci doar 2-3 cat sa aibe pentru ele dupa cules . O cutie de 10R sau 12R este prea mare . Daca ai 6R cu puiet dar pline ( 7000x6R = 42000 celule puiet = suficient pentru 95 % din matci ) mai ai 2R cu miere dupa diafragma => 8R in toata cutia .

Cand puietul este compact , posibilitatea sa blocheze cuibul este mici si de aici si sansa de a roi este mica decat daca roieste la 3 albine in toata cutia = asa ceva nu pastram .

In primavara ii pui catul cu ceva rame cladite ( daca nu ai 1-2 R cu miere descapacita merg ) in centru ca albina sa urce mai usor si umpli restul de cat cu foite . Dandu-i foite albina aia tanara care eclozioneaza profita si cladeste , nectarul care daca vine de la fructiferi este pus in cat daca nu , nu si natural albina tanara fiind in cat acolo o sa fie pus si nectarul ( unde e albina tanara ramele sunt cladite , unde sunt rame cladite proaspat o sa fie si nectarul ) .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: AM ADAUGAT MAGAZIA

Mesajde nmbcatega » 13 Mai 2015, 22:46

Nu am mai putut opri din frigurile roitulului cei doi stupi ce prezentau problema aceasta!
Asa ca am luat 1 rama cu botca frumoasa cca 2 cm si am pus-o intr-un stup nou impreuna cu 1 rama cu miere+ rama cu puiet capacit+ puiet larvar+ rama cu pastura, pe care l-am pus in stupina la 5-6 m de stupii donatori!
Stiu nu trebuia sa pun aici si trebuia sa duc in alta locatie....dar nu am avut nici timp nici resurse!
Mentionez ca ramele erau acoperite cu albine foarte bine!
nmbcatega
 
Mesaje: 36
Membru din: 16 Iun 2014, 11:55

Re: AM ADAUGAT MAGAZIA

Mesajde mausica » 13 Mai 2015, 23:08

nmbcatega scrie:Nu am mai putut opri din frigurile roitulului cei doi stupi ce prezentau problema aceasta!
Asa ca am luat 1 rama cu botca frumoasa cca 2 cm si am pus-o intr-un stup nou impreuna cu 1 rama cu miere+ rama cu puiet capacit+ puiet larvar+ rama cu pastura, pe care l-am pus in stupina la 5-6 m de stupii donatori!
Stiu nu trebuia sa pun aici si trebuia sa duc in alta locatie....dar nu am avut nici timp nici resurse!
Mentionez ca ramele erau acoperite cu albine foarte bine!


Era mai bine dacă luai matca batrana cu 1-2 rame(se raface mai repede) și lasai pe loc botca cu culegatoarea ;)
Parerea mea !
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: AM ADAUGAT MAGAZIA

Mesajde paul » 13 Mai 2015, 23:18

mausica scrie:
Era mai bine dacă luai matca batrana cu 1-2 rame(se raface mai repede) și lasai pe loc botca cu culegatoarea ;)
Parerea mea !

Si eu as fi procedat la fel !!!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: AM ADAUGAT MAGAZIA

Mesajde nmbcatega » 14 Mai 2015, 09:20

Dar asta nu implica sa mut in alta locatie matca cu stup cu tot pe alta locatie?
nmbcatega
 
Mesaje: 36
Membru din: 16 Iun 2014, 11:55

Re: AM ADAUGAT MAGAZIA

Mesajde mellis » 14 Mai 2015, 09:33

Daca nu muti matca - este posibil sa roiasca, familia este tot in febra roitului.
Cum ai aranjat cuibul dupa ce ai luat botca/ramele?
Ai facut loc pentru matca in cuib? Mai ales acum cu ploile, este posibil sa-si continue roitul/botci noi.
Botci in stupul de baza mai ai, ai verificat bine (teoria spune sa scuturi rama sa le vezi)?
De obicei se muta matca sa opresti pofta roitului.
Daca ai facut altfel - lasa-l dar de vazut/citit pe viitor; verifica sa nu faca botci noi familia de baza si sa sa aibe spatiu mult.
Nu trebuie mutata matca in alta locatie, eventual in alta locatie in aceeasi stupina si roiul lasat sa adune culegatoarele.
Eu le-am scos din febra roitului cu rama puiet/rama noua in cuib si cat 1/1 cu cateva rame puiet urcate sus + cules salcam.
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: AM ADAUGAT MAGAZIA

Mesajde nmbcatega » 14 Mai 2015, 11:35

mellis scrie:Eu le-am scos din febra roitului cu rama puiet/rama noua in cuib si cat 1/1 cu cateva rame puiet urcate sus + cules salcam.
Sanatate..

Asa am facut si eu dar nu l-am putut scoate din frigurile roitului!
In stup am lasat regina cu resurse (7 rame cu totul), din care 1 rama noua cladita partial, si 1 rama spart cuibul la cladit!
Cei doi roi nou formati i-am cinfigurat asa:
- rama cu miere, rama cu puiet capacit acoperit de albina, rama cu botca acoperita cu albina, rama cu puiet in toate stadile si pastura, diafragma si harnitor cu folie deasupra!
Amplasamentul roilor este in rand cu stupii principali la cca 3-4 m!
Eu am facut roii ieri, iar luni dimineata ma duc din nou la ei, asa ca va intreb:
- este tarziu da fac varianta dvs. cu matca mutata si botca in stupul de baza?

Botcile sunt de cca. 2cm lungime, frumoase si uniforme!
Salcamul o sa-l ratez pt. ca infloreste total in cca. 3-4 zile!
nmbcatega
 
Mesaje: 36
Membru din: 16 Iun 2014, 11:55

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


cron