Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 20 Iun 2015, 11:32

Deschid acest topic pentru ca este normal ca la Pagina incepatorului cei care intra ,sa poata vizualiza povestile inceputului in apicultura ale celor care au reusit sa-si formeze si sa intretina cu succes o o stupina,ale ceror care incearca si sunt in primii ani si mai ales ale celor care sunt recunoscuti ca maestrii ai acestei indeletniciri.

Toti cei care vor posta aici sa inteleaga ca incepatorii practic nu stiu nimic despre albine si ca ceea ce li se pare normal lor ca apicultori avansati pentru cei incepatori este de neinteles.Plec de la ideea ca in primul an cand am luat albinele cel care mi le-a dat omitea sa-mi spuna anumite lucruri ,care erau pentru mine o veriga lipsa si nu se legau celelalte informatii in practica, iar pentru el erau lucruri de la sine intelese,lucruri banale.
Deci va rog ca atunci cand va spuneti istoria ,sa va ganditi ca cei care o citesc nu stiu nimic despre albine.
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 20 Iun 2015, 11:42

Ieu am inceput stuparitul asa.
Cu 5 stupi batrani si 3 tineri. Cei bătrâni tare mau muscat de cap.
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 20 Iun 2015, 13:24

Pentru ca am deschis acest topic o sa incep eu sa povestesc cum am inceput sa ma ocup de albine.

In anul 2009 mi-am schimbat serviciul m-am angajat la o mare firma din Bucuresti.Toate bune si frumoase la inceput dar am constatat foarte repede ca noul loc de munca presupunea sa lucrezi foarte multe ore pe zii,nu mai aveam somn din cauza problemelor si mai ales eram in compania unor oameni care in mod normal nu ar fi trebuit sa lucreze intr-o astfel de firma.Cum era si firesc dupa circa 1 an au aparut problemele de sanatate.Am facut in 3 ani tot felul de analize si toate ieseau aiurea ,toti medicii la care am fost ma indopau cu medicamente si problema nu se rezolva.In 3 ani doar 4 luni nu am luat medicamente.Trebuie sa va spun ca eu sunt adeptul hranei naturale,adica asa cum a facut-o natura cu o implicare a chimicalelor cat mai mica,si eram totdeauna atent la ce cumparam (desii daca mergi in magazin nu prea ai sanse sa cumperi nimic fara chimicale, doar sa cumperi cu mai putine,singura sursa acceptabila fiind piata producatorilor agricoli) si deschis la informatii privind acest lucru.Intr-o zi mergand cu masina catre locul de munca ,aveam radioul deschis si am auzit o stire despre cercetatori in domeniul cancerului care au descoperit ca primele cazuri de cancer in lume au aparut o data cu importurile de zahar din coloniile britanice de pe continentul american.
M-am gandit ca trebuie sa existe o solutie sa inlocuiesc zaharul cu altceva,eu fiind un mare consumator de dulciuri ,pentru ca de cate ori am facut analize i-mi iesea glicemia crescuta cu 15 -18 unitati peste limita admisa.Intr-e timp am inteles si cauza pentru care i-mi era rau mai tot timpul,stresul adaugat unei bile lenese.
Intrebarea era de unde iau albine si mi-am amintit ca langa mine o vecina se casatorise cu un domn care mi-a spus ca are albine ,ca a avut foarte multi stupi si ca acum i-a imputinat datorita pretului scazut la miere si ceara care nu ii mai acopera cheltuielile.
Zis si facut.
Am stat de vorba cu respectivul domn si mi-a promis ca o sa incerce sa-mi dea si mie un roi.
Asta era in anul 2011 si de atunci am tot insistat de cateva ori sa-mi dea roiul si totdeauna i-mi spunea ca nu poate din anumite motive.
Am renuntat sa-i mai aduc aminte ce a promis stiind ca si tatal meu a vrut la un moment dat sa ia albine si toti cei care aveau nu au vrut in ruptul capului sa-i dea.
Acum stiu ca daca intr-o zona sunt multi crescatori si implicit multe familii de albine acestea nu-si mai pot satisface necesarul de hrana, ce sa mai vorbim de miere pentru apicultor ,cresc cheltuielile de intretinere ,creste incidenta bolilor si a parazitilor si din acest lucru refuzau sa vanda roiuri si familii in zona respectiva.
La inceputul anului 2013 intr-o discutie pe care am avut-o ,in care el spunea ca este un om corect si de cuvant,i-am atras atentia ca nu este asa pentru ca nu si-a onorat promisiunea fata de mine.La sfarsitul lui Iunie 2013 a venit intr-o zi la mine si mi-a zis sa-mi cumpar stup,dalta apicola ,masca si rame ca mi-a facut roiul.
Am cumparat un stup de la un cetatean care se ocupa cu astfel de indeletniciri si care dupa ce mi-a pus cateva intrebari a constatat ca habar nu am despre stuparit si despre preturile din apicultura si mi-a dat unul la pret aproape dublu . Fac precizarea ca stupul era bine lucrat calitativ.
Am luat stupul si am mers sa iau roiul.Am primit un roi pe 5 rame, din care 3 cu puiet, cu o matca frumoasa ce spunea el ca are 2 ani.
Mi-a spus sa-l stimulez cu sirop de zahar cate 200 ml in fiecare zi.Asa am facut dar a uitat sa precizeze ca se stimuleaza pana matca are 7-8 rame de puiet ,dupa aceea ne mai fiind necesara stimularea.Eu dai si dai cu sirop pana cand s-a umplut stupul de albine care stateau pe peretii ,podisorul si fund si care faceau o barba la inceputul lui august de iti era frica sa treci prin apropiere.Lucru ciudat era ca desi erau o gramada de albine nu vroiau sa construiasca faguri pe ramele insarmate eu necunoscand nimic despre fundatia de ceara pentru rame. Am descarcat de pe internet carti de apicultura si am citit dar in nici una nu se vorbea despre acest lucru.L-am intrebat pe domnul care mi-a dat roiul si asa cum va spuneam la deschiderea topicului el a considerat ca stiu despre FA si s-a mirat de ce nu creste rame.Deasemenea a omis? sa-mi spuna si intre care rame sa pun ramele la crescut si momentul cand trebuiesc puse.
Neavand alte informatii am luat siteurile de pe internet la cautat si am citit tot felul de chestii din care am tras concluzia ca datorita numarului mare de albine stupul s-ar putea sa roiasca si ca trebuie sa fac un roi nou.
De aceasta data am cautat pe internet producatori de stupi si am gasit langa Bucuresti unul care vindea stupi la jumatate de pret fata de celalalt, cu fund antivarroa.
L-am cumparat si am facut alt roi pe 4 rame caruia albinele i-au facut matca de salvare .L-am stimulat si incepuse sa se dezvolte dar a venit inceputul lui septembrie si matca a redus ponta astfel ca am intrat cu el in iarna pe 3 rame.
La intrarea in iarna am facut tratamentele cu varachet constatand ca aveam o infestare cu varroa destul de mare.M-am dus la domnul care mi-a dat roiul sa vina sa vada daca albinele au hrana pentru iernare si sa-mi aseze ramele in cuib deoarece eu nu am reusit sa inteleg acest lucru din informatiile de pe internet si din cartile de specialitate care se contraziceau sau dadeau mai multe modallitati din care un incepator nu stie ce sa inteleaga.
A venit s-a uitat la cei doi stupi si mi-a zis ca au hrana sa treaca iarna ,a asezat ramele intr-un anumit fel fara sa explice de ce si mi-a spus ca roiul cel nou nu o sa treaca iarna singur in stup si sa fac o gratie din sita sa impart stupul in doua si sa bag ambele familii in el.Asa am facut.In partea dreapta a stupului fara fund antivarroa (privit din spate) am bagat familia care era pe 5 rame iar in stanga am bagat roiul pe 3 rame am redus urdinisul la 5cm(lipsa de experienta si de informatii clare,acum stiu ca pentru fiecare interval dintre rame, cu albina,trebuie lasat 1 cm)iar deasupra am pus peste podisorul din PFL, cu 3 gauri cu sita de 6 cm,hartie de sac de ciment si un pres.A venit iarna.Din timp in timp ma duceam si ciocaneam si in stanga si in dreapta stupului si ascultam cu urechea reactia albinelor si era in regula pana la sfarsitul lui Februarie cand la ciocanit am constatat ca in partea stanga unde era roiul nu se mai auzea nimic.Am deschis stupul si nu-mi venea sa cred,in partea unde trebuia sa fie roiul ramele erau goale(fara albine) ,putina albina moarta pe jos iar celelalte nicaieri .Pe rame era miere deci lipsa mancarii nu a fost problema dar tot stupul chiar si la familie era plin de mucegai si pe pereti si pe podisor si chiar si pe fund .L-am tinut asa inca 3 saptamani cand a dat caldura in Martie si am putut sa umblu sa-l mut in alt stup.Ce sa intamplat cu matca si cu albinele?
Doar presupun.A murit matca nu stiu din ce cauza si albinele au trecut cumva la familia de alaturi iesind pe urdinis intr-o zi cu ceva soare ca altfel nu aveau cum ,gratia despartitoare fiind etansa.Astfel am iesit in primavara lui 2014 cu o singura familie ...sau roi . :)
Ce mi s-a intamplat in anul 2014 o sa va povestesc mai tarziu ca am ce(lucruri uimitoare).
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 20 Iun 2015, 14:23

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Ieu am inceput stuparitul asa.
Cu 5 stupi batrani si 3 tineri. Cei bătrâni tare mau muscat de cap.


In ce an ai inceput ?
Cati stupi ai acum?
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 20 Iun 2015, 14:43

Am inceput toamna
Dea cu au mai murit .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Augustin78 » 21 Iun 2015, 11:53

Salut Gabi
asteptam si alte intamplari.
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 21 Iun 2015, 12:18

Augustin78 scrie:Salut Gabi
asteptam si alte intamplari.
Numai bine.


Salut!
Ma bucur ca v-am captat atentia.Sigur o sa continui.
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 21 Iun 2015, 17:08

Anul 2014.
Asa cum am spus am iesit din iarna 2013-2014 cu albine in 4 spatii dintre rame,cu puiet capacit pe doua rame complete si 2 fete la alte 2 rame cu puiet necapacit in diferite stadii de dezvoltare.Acest lucru era la inceputul lui Martie.
Stupul in care le-am mutat era cel cu fund antivarroa.La sfarsitul lunii vremea s-a incalzit si dupa ce am citit pe internet pe diferite forumuri diferite comentarii despre stupii cu fund antivarroa am decis sa-i scot subarul.Stand de vorba cu domnul care mi-a dat roiul ( de acum ne-am imprietenit pe timpul iernii si ne vizitam avand ca subiect de discutii albinele) mi-a spus ca el a cumparat pentru albinele sale Protofil si ca este mult si sa ma duc sa-mi dea si mie.Am mers si mi-a dat ce mai ramasese in sticla dupa ce folosise pentru albinele sale ,l-am platit si am inceput sa stimulez albinele cu sirop de zahar 1/1 in care am pus Protofil dupa cum scria in prospect.Totodata am mai adaugat 2 rame la cele 5 din stup spargand cuibul ,intercalandu-le printre celelalte cu puiet.
Foarte repede matca le-a ouat aproape complet fara puiet de trantor.Stimularea am facut-o cu circa 5l de sirop apoi nu le-am mai dat.Timpul a inceput sa se inrautateasca ploua aproape in fiecare zi albinele plecau la cules intre reprizele de ploaie ,vedeam ca aduc polen dar miere foarte putina deasupra puietului.Matca oua la nebunie.La jumatatea lui Aprilie ouase deja complet 8 rame si albina era destul de multa.
Am luat ramele exterioare pe care nu era puiet dar nici miere,decat ceva polen si le-am introdus intre celelalte.Foarte repede matca le-a ouat si pe acestea.L-a sfarsitul lui aprilie stupul dadea pe dinafara de albina si m-am hotarat sa fac un roi gandind ca daca eu am luat roiul la sfarsitul lui Iunie acesta era momentul cand se facea un roi .Am luat 4 rame cu puiet capacit si necapacit si le-am pus in stupul in care iernase familia si pe care intre timp l-am curatit si dezimfectat cu clor.Dupa cateva ore am trecut pe langa stupul familiei si am vazut ca la urdinis erau o gramada de albine si se agitau umbland pe fata stupului isi luau zborul si aterizau din nou pe podisor mergand cu viteza de colo colo ,intrau apoi inauntru.Stiam cum arata zborul de orientare si nu semana de loc.Mi-am dat seama ca ceva nu este in regula.L-am deschis si inauntru era o agitatie de nu puteam sa ridic ramele.Incet am luat ramele la rand si am cautat matca .Nimic .Matca nu era desi de obicei o vedeam imediat fiind marcata.Atunci mi-am dat seama ca ,la scoaterea celor 4 rame pentru a face roiul pe una din ele a fost si matca iar eu am uitat sa o caut.Am dat fuga la celalalt stup si matca era acolo.Acum aveam o dilema .Sa pun matca inapoi sau nu?Daca nu o mai recunosc si o omoara?Cu inima stransa am prins-o de aripi si am bagat-o inapoi .La fiecare sfert de ora ma duceam sa vad ce se intampla pana spre seara.Spre norocul meu au primit-o dar seara cand am deschis sa ma mai uit m-am trezit cu o gramada de albine pe mine si au inceput sa ma intepe (pana atunci nu am folosit masca,manusi sau pantaloni bagati in ciorapi etc,ele fiind foarte cuminti rar luand cate o intepatura).Am rupt-u la fuga cu ele dupa mine si numai dupa ce am trecut pe sub crengole joase ale unui mar mare am reusit sa scap de ele .Am intrat repede in casa si am inceput sa scot albinele de pe cracul pantalonilor, din par ,din pantofi si din camasa si am inceput sa numar intepaturile.Erau 22 pe ceafa in cap pe spranceana picioare si maini .Nevastamea le-a numarat ocupandu-se si de scosul acelor.Vreo cateva erau pe la burta si ma dureau cel mai tare..Noroc ca nu sunt alergic,lucru testat in copilarie cand prindeam albine pe camp si ma intepau ducandu-ma acasa la mama cu degetele umflate.Dar sa revenim la roiul nou.Le-am lasat sa-si traga botci de salvare si le-am rupt pe cele pe care le-au capacit primele lasandu-le pe celelalte.Le-am stimulat cu sirop de zahar si intr-o zi cand m-am uitat am vazut botcile roase si mi-am dat seama ca iesise matca.Impreuna cu nevastamea am luat ramele la rand sa cautam matca .Dupa ce le-am scos pe toate si m-am uitat nu am reusit sa o gasesc.M-am lasat pagubas pentru ca ne obosise ochii tot cautand-o.A doua zi dupa masa hai din nou . Am scos iar ramele si ne-am uitat.L-a un moment dat nevastamea a zis ca a vazut-o pe cealalta fata a ramei si eu am intors rama sa o vad dar pentru ca am miscat-o a pierdut-o din ochi.Nu am reusit sa o vad.Ea o recunoscuse dupa picioarele maro si ca era mica cat o albina. eu nu am crezut-o gandind ca a confundat vreo albina mai mare cu matca.Nu puteam sa-mi imaginez ca dupa ce am rupt primele botci capacite nu o sa iasa o matca buna(mare).Timp de 4 saptamani am tot cautat-o sau m-am uitat dupa oua si nimic.Am vorbit si cu domnul care mi-a dat roiul si mi-a zis ca este posibil sa nu o fi primit albinele si sa o fi omorat.A venit si el si s-a uitat si a zis ca desi albinele pareau linistite nu au matca.Pentru ca el schimba niste matci si avea mai multe botci mi-a dat si mie una pe care am altoit-o pe o rame si in 2 zile a iesit .Am vazut-o repede era o matca mare si frumoasa gri la culoare.Mi-a placut.Dupa 2 zile ma duc sa ma uit sa vad ce mai face si surpriza ,nu am mai gasit-o.Cauta si cauta,nimic.Am luat de 4 ori ramele la cautat.Cand sa bag rama sa inchid stupul m-am uitat la albinele moarte de pe fundul stupului si printre ele era si matca moarta.Eu banuiesc ca rahitica pe care a vazut-o nevastamea era acolo si nu s-a imperecheat.Cand a eclozat cealalta a omorat-o.Ce sa fac ?Am luat internetul la cautat si printre altele am gasit cum sa fac matci de salvare de o calitate mai buna luand o rama goala si punand-o in cuibul unei familii sa fie ouata de matca si sa o scoti dupa 3 zile sa o bagi in roiul nou format .Asa am facut.Totodata vroiam sa verific si daca au matca.Daca nu aveau trageau botci.Cred ca in roi albinele vazand ca matca nu s-a imperecheat au omorat-o pentru ca a doua zii dupa ce am bagat rama cu oua deja lucrau la botci.S-au matca gri a murit din alte cauze.Dupa 3 saptamani a iesit o matca Neagra complet si nu chiar mare pe care nu am indragit-o prea mult.Sa imperecheat si a inceput sa ponteze destul de bine .Eu le-am stimulat cu sirop de zahar circa 2 saptamani si roiul a devenit familie. Dar sa revenim la familia de baza. I-am pus 2 rame goale si doua rame cu FA pentru crescut(am primit informatia de la vecinu sa cumpar si sa-i bag cand albinele incep sa albeasca partea de sus a ramelor).Ramele au fost crescute repede si frumos desi eu ca incepator nu am intins bine sarma si nici foaia nu am lipit-o cum trebuie,iar matca le-a ouat cand celulele erau crescute abia la jumatate plus inca 1 din celelalte doua rame goale.Cand au fost din nou 9 rame cu puiet capacit,larve si oua si oua m-am gandit ca trebuie sa pun catul 3/4 pe care il aveam cumparat o data cu stupul.M-am dus la apicola sa mai iau FA si spre ghinionul meu nu aveau in targoviste fiind decat un singur magazin apicol.Am venit acasa am pus catul si am pus 3 rame 3/4 doar isarmate in el si am separat corpul si cele 3 rame de spatiul gol cu folie.Nu au vrut sa creasca nimic desii in stup era albina sa o iei cu lopata .Am crescut 3 bagandu-le intre ramele cu puiet dar aveau in majoritate celule de trantore.In acest timp albinele nu aduceau miere nici sa puna deasupra puietului.De la momentul in care m-au alergat nu a mai fost pace intre ele si mine.Cum deschideam stupul sareau pe mine cu sutele cu o violenta de nu mai vazusem.Eu ca incepator nu aveam decat masca dalta perie si marker de marcat,nu aveam manusi sau bluza de apicultor.Am inprovizat.Desii era inceputul verii Imi luam ciorapi grosi impreuna cu un trening mai gros pe care il purtam iarna,pentru ca l-a inceput mi-am luat ciorapi subtiri,pantaloni de stofa , camasa cu maneca si
m-au compostat prin ele de mi-a mers fulgii.Imaginati-va ca deschideti stupul si pe voi se pun albine din cap pana in picioare si se incarliga cu vadita intentie sa te omoare,cauta si gasesc cel mai mic spatiu intra si imediat te inteapa.In maini am luat niste manusi de schii care erau cam scurte si desii dadeam maneca de la trening peste ele datorita miscarilor pe care le faceam scoteau la iveala cate o bucata de piele care era impunsa imediat de albine cu usturimea de rigoare.Intr-o zii am uitat sa bag bluza in pantaloni si m-am trezit cu o gramada de albine pe sub ea care ma intepau prin cele mai sensibile locuri .Am fugit la vreo 30 de metrii de stup intre niste tufe de maracini trecand pe sub mai sus amintitul mar cu poalele in pamant, pentru a ma putea dezbraca pentru ca nevastamea tipa la mine sa nu ma duc in casa cu albinele ca o inteapa si pe ea.Dupa ce umblam la stup si in ziua respectiva si a doua zi nu mai puteai sa stai la 50 de metrii de stup .Alerga orice vietate si o intepa . Unde ma gasea ma atingea .Daca nu putea pleca si veneau 3-4.Scapam de ele intrand prin vreao camera sau in casa.Vine fiul meu acasa in weekend si se duce in gradina sa se uite la stupi .Vine in fuga dupa 10 secunde cu albinele dupa el tinindu-se de gura.Il intepese in buza.Fiind mai rau de carne i s-au facut buzele ca ale vedetelor care si-au pus silicon. S-a desumflat dupa 5 zile.Va dati seama ce haz au facut colegii de el cand l-au vazut asa.Acelasi tratament l-a primit si niste cetateni care venisera la mine cu anumite treburi si au fugit de nu mai puteau sa deschida poarta.Intr-o zii a venit pe la mine un var. si stateam de vorba . Albina a venit m-a bazait intai pe mine apoi s-a dus si l-a el.Desi i-am zis sa nu dea dupa ea el nu s-a putut abtine si a atins-o cu palma sa o dea jos.Atat i-a trebuit.In secunda urmatoare fugea tinandu-se de gura.Il muscase tot de buza.Gainile ,cainele nu mai aveau liniste de ele. Vaca saraca o lua la fugea cand trecea pe langa stup.Noroc ca am gradina mare si este ceva distanta pana la vecini ca altfel nu stiu ce s-ar fi intamplat.Intr-o zii Cand am deschis stupul toate au sarit pe mine si m-au umplut din cap pana in picioare.Nevastamea se uita mai de departe ingrozita.Era cald si eu imbracat gros transpiram in timp ce ma uitam la rame.Cum scoteam rama Albinele incepeau o vanzoleala si o parte se puneau pe mine.Miera nu era desii balbina era cata frunza si iarba in stup.Stateau toate pe fundul stupulu pe pereti si podisor in strat gros agatate unele de altele iar la cules ieseau putine.Barba nu mai faceau datorita fundului antivarroa.L-a un moment dat mi s-a tras maneca de pe manusa si imediat am simtit o gramada de intepaturi.Mi-am pierdut cumpatul si desii sunt un iubitor a tot ce este creat de Dumnezeu pe pamantul acesta ,am inceput sa la omor frecandu-ma cu mainile pe tot corpul.Nevastamea tipa la mine ca este pacat sa le omor dar eu nu mai gandeam rational.Stupul era deschis si datorita miscarilor mele veneau altele si altele.Am omorat pana cand nu a mai iesit din stup nimic iar pe mine nu mai era nici o albina.In acel moment M-am uitat jos si pamantul in jurul stupului era plin de albine moarte.Am inchis stupul si am plecat Dupa 10 minute m-am calmat si imi venea sa plang de necaz.
In stup ramasese albina cat intr-un stup normal.Am mai comandat online alt stup de la firma din Bucuresti.Cand a sosit am inpartit familia in doua cu gandul ca roiul orfan sa traga botci si sa iau una sa o pun in locul celeilalte considerand ca agresivitatea albinelor i se datoreaza iar pe ea sa o iau sa-i dau drumul undeva mai departe .Am uitat sa spun ca intre timp oua foarte multe oua de trantore intercalate printre ouale de albina.Pe unele rame a ouat jumate trantori jumate albina de unde trag concluzia ca matca nu avea 2 ani cind mi-a dat-o.Toate bune si frumoase.Agresivitatea lor a scazut incat doar se tineau dupa mine cate 5-6 dar nu cu intentia sa ma intepe.Intr-o zi cand am trecut prin fata stupului am vazut albina adunata la urdinis si mergand pe fata stupului si mi-aqm dat seama ca s-a intamplat ceva cu matca batrana.L-am deschis si am cautat-o.Nu am mai gasit-o.Nici pe rame nici pe fundul stupului,nici moarta nici vie iar pe rame erau botci.Ce s-a intamplat nu stiu .Ideea este ca acum aveam 2 roiuri plus familia cu matca neagra de la primul roi facut de mine la care m-am uitat si aduna ceva miere.
L-a cele 2 roiuri au iesit matcile una neagra complet fara dungi si alta cum a fost matca batrana cu dungi galbene.S-au imperecheat si au inceput se ponteze si ele.L-a toti trei stupii cand ii deschideam albinele incepeau o agitatie pe rame dar nu mai sareau multe pe mine.L-a inceputul lui august am vrut sa vad ce mai este in stupi si imediat am observat la cel cu prima matca neagra albinele erau orfane.L-am deschis si nu am mai gasit matca.A doua zi deja lucrau la botci.A iesit o matca frumosa tot cu dungi galbene care sa imperecheat si a inceput ponte la jumatatea lui Septembrie.A ouat incontinuu chiar si la inceputul lui Decembrie cand m-am uitat eu la ea ultima oara in 2014.Pe aceasta o am si acum si mi-a creat in 2015 ceva probleme. L-a jumatatea lui August acelasi lucru s-a intamplat si la cel cu regina cu dungi galbene. Am decis sa nu le mai las sa faca botci si am impartit ramele la ceilalti 2.Pur si simplu le-am pus in ceilalti cu o distanta libera de o rama intre ele si cele din stupul respectiv iar dupa o ora le-am unit.Nu s-au batut nu s-au agitat.
L-a sfarsitul lui Septembrie s-a intamplat acelasi lucru si cu cea dea doua matca neagra .Cand am deschis stupul ( nu mai umblasem la el de ceva timp) nu am gasit nici matca nici oua nici botci de salvare decat puiet capacit.Albinele erau foarte linistite.L-am chemat pe domnul care mi-a dat primul roi sa se uite si el dupa matca crezin ca eu nu sant in stare sa o gasesc.S-a uitat si el si a concluzionat ca deoarece albinele sunt linistite au matca si sa le mai las.le-am mai lasat 2 saptamani dupa care intr-o seara am luat stupul si l-am rasturnat scuturandu-l bine pana nu a mai ramas nimic in el.Toate albinele s-au ridicat aproape imediat si au intrat in ultimul stup care mai ramasese cu matca.M-am uitat cu groaza gandindu-ma ca acum va incepe o lupta din care va murii si ultima matca pe care o mai aveam si o sa termin cu albinele.Am stat un timp sa vad ce se intampla.La urdinis au aparut cateva albine putin agitate,in rest nimic.M-am uitat in iarba unde am rasturnat stupul sa vad daca nu cumva a ramas matca si nu era nimic decat cateva albine moarte.Nu aveau matca.Cu frica am deschis stupul unde au intrat albinele si era liniste de parca nu se intamplase nimic.Toate aveau activitate obisnuita.Acest stup l-am bagat in iarna dar altfel decat cel din iarna trecuta.Am stat foarte mult sa ma decid daca sa il las in fundul gol sau nu si m-am dacis sa-i pun subarul de frica ca nu cumva de data aceasta sa moara de frig.Uitandu-ma pe internet am vazut videoclipurile postate de un roman din canada sub titlul "Apicultura la distanta ".Domnul respectiv foloseste stupi Langstroth si am observat ca la acestia nu exista alta aerisire decat urdinisul cel mic de sus,asa ca am decis sa-i pun un podisor jumatate cu sita jumatate cu PFL.Jumatatea cu sita am astupat-o tot cu PFL prins in pioneze cu picior lung.La centru am bagat 2 cuie mai groase astfel ca a rezultat o fanta de 5 cm si inalta de 4 mm .Am asezat podisorul cu partea in care se afla sita si fanta de aerisire inspre fata stupului.Peste podisor am pus hartie de sac si un pres facut din lavete.Am Lasat deschis urdinisul cate un centimetru pentru fiecare interval cu albina stransa in ghem.Familia a intrat in iarna pe 6 rame cu hrana de ajuns.Dupa diafragma am umplut spatiul liber cu haine vechi curate.Am uitat sa spun ca in august le-am dat la toti sirop de zahar pentru a face provizii de iarna deoarece nu au strans miere mai deloc.Nu am umblat la el pana la inceputul lui Martie 2015 cand l-am deschis si am constatat ca matca avea puiet capacit,albinele erau tot pe 6 rame.Au murit foarte putine.Pot va spun ca pe fundul stupului nu erau mai mult de 50 de albine moarte iar din hrana au consumat foarte putin. Stupul era uscat ,mucegai era decat cat o palma in coltul din spate sub hainele vechi.Cred ca tipul de aerisire de la Langstroth este ideal pentru iernarea albinelor.Deasemenea si subarul de tabla a jucat rolul de magnet de condens.

Explicatii pentru cele 4 matci care au murit nu am.Doar presupuneri.




Pentru anul 2015 am cate ceva de povestit(chestii ciudate). :cry:
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 21 Iun 2015, 17:54

Au ramas niste intrebari la care nu gasesc raspuns:

De ce oua regina batrana asa mult? Poate din cauza Protofilului?
De ce nu iesea albina la cules si statea in stup?
De ce au murit cele 4 matci?
De ce nu s-au batut albinele intre ele?


Scuze pentru greselile de ortografie.M-am grabit sa scriu. Uneori ating cate 2 taste odata sau aceiasi tasta de 2 ori pentru ca am degetele groase.
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde ovidiu8403 » 22 Iun 2015, 08:08

Cronologia mea :

Anul 1 :1 Mai 2013- 2 familii medii cumparate ,din ele 1 roi natural si unul artificial esuat (am ridicat matca batrana = familie orfanizata ) cheltuieli mari , miere 3 kg , deranj mult, + la experienta
Anul 2 : 2014 : Pieredere 0 in iarna , din 4 am facut 8 ( au roit in veselie , lipsa mea de control , neextractie , lipsa cules) + 2 roi cumparati , An slab , miere 3 Kg , deranj mediu + experienta , cheltuieli mari
Anul 3 : 2015 : pierdere 0 in iarna , din 10 am 12 (+roi schimbati cu rame , obligatii - 2 buc, 1 pierdut ) An bun . miere 80 KG , mai urmeaza aprox 15-20 Kg , deranj putin , + experienta , cheltuieli medii .

In total am investit aprox. 5000-6000 lei pana acum (si toate le-am facut la blana , adica cu scadura mea ,2 lazi second , centrifuga mica 2 rame , lazi , fam , roi , medicam , inventar,topitor , hrana ). Mi-am atins scopul adica sa pape familia mea miere curataaaa.


Cu stima ,
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde PAGANEL » 22 Iun 2015, 09:04

Gabi123 scrie:Au ramas niste intrebari la care nu gasesc raspuns:

De ce oua regina batrana asa mult? Poate din cauza Protofilului?
De ce nu iesea albina la cules si statea in stup?
De ce au murit cele 4 matci?
De ce nu s-au batut albinele intre ele?


Scuze pentru greselile de ortografie.M-am grabit sa scriu. Uneori ating cate 2 taste odata sau aceiasi tasta de 2 ori pentru ca am degetele groase.

Si eu sunt incepator, dar incerc sa iti dau cateva raspunsuri.
-regina batrana are conditii sa oua.
-era doica si nu avea ce face(lipsa puietului)/nu era cules.....
-Tu esti vinovat(iti este frica de albine si din cauza asta nu ai fost atent daca ai alte matci in stup, sau le omori tu cand strangi ramele)NU EXISTA SITUATIE IN CARE SA NU ITI FIE PRIMITA MATCA-BOTCA. Daca se intampla, este numai vina ta.
-Aveau acelasi miros(asta daca te referi la familiile din acelasi stup).diafragma aia nu era atat de etansa pe cat ai crezut tu. Asta a fost si cauza care a dus la omorarea matcii din roi. Intre 2 familii, nu trebuie sa existe loc sa bage o albina trompa.
Eu am tot patit accidente de genu asta. 2 familii bagate intr-o lada cu diafragma de pfl la mijloc, dar cu folia prinsa in capse pe diafragma. A iesit macel . La una din familii, albinele incep sa se omoare intre ele.
Cand mai ai familii agresive si nu din lipsa culesului, varoua, transpiratia ta....omoara matca. Eu fac asa-Stupul cu matca cainoasa il mut si pun in locul lui o familie mai slaba si blanda. Lucratoarea va intra in noul stup si va adopta politica reginei noi-NONAGRESIV. Stupul cu regina cainoasa il tot mult prin stupina cam 2 zile, pana ramane fara lucratoare. Dupa 2 zile, omor regina pe leatul unei rame si o las acolo si imedeat ii dau o botca, sau o regina in cusca. Dupa 48 de ore, o eliberez. dupa ce verific daca si-a tras botci, caz in care le rup intai pe toate. dar daca o accepta, o sa vezi singur. Nu mai poti sa pui mana pe cutie,dar cu blandete, le dai cu degetul la o parte. Albinele inconjoara in ghem cutiuta, ca sa o protejeze. Imi permit sa iti dau un sfat-nu mai umla in stupul/roiul in care ai bagat botca. Regina neinperecheata este foarte agila si mai mica decat o regina imperecheata. O poti omora fiindca sta pe pereti, pe ramele cu miere, pe fund, pe leatul lateral si o poti strivi.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Chiritoiu Cristian » 22 Iun 2015, 12:54

Salutare tuturor!
Sunt nou pe acest forum și am să vă povestesc câte ceva despre mine și despre "mica mea stupină".
Mă numesc Chirițoiu Cristian și am 23 de ani, m-am apucat de apicultură anul trecut (iulie 2014) cand mi-am achiziționat primul stup(în momentul ală era roi, pe 6 rame), în prezent(iulie 2015) am 4 stupi de care sunt foarte mândru.
Am în plan ca în primăvara lui 2016 sa ajung la cel puțin 10 stupi.
Imagine
Avatar utilizator
Chiritoiu Cristian
 
Mesaje: 26
Membru din: 22 Iun 2015, 12:36
Localitate: Valea Mare Jud. Valcea

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 22 Iun 2015, 13:44

ovidiu8403 scrie:Cronologia mea :

Anul 1 :1 Mai 2013- 2 familii medii cumparate ,din ele 1 roi natural si unul artificial esuat (am ridicat matca batrana = familie orfanizata ) cheltuieli mari , miere 3 kg , deranj mult, + la experienta
Anul 2 : 2014 : Pieredere 0 in iarna , din 4 am facut 8 ( au roit in veselie , lipsa mea de control , neextractie , lipsa cules) + 2 roi cumparati , An slab , miere 3 Kg , deranj mediu + experienta , cheltuieli mari
Anul 3 : 2015 : pierdere 0 in iarna , din 10 am 12 (+roi schimbati cu rame , obligatii - 2 buc, 1 pierdut ) An bun . miere 80 KG , mai urmeaza aprox 15-20 Kg , deranj putin , + experienta , cheltuieli medii .

In total am investit aprox. 5000-6000 lei pana acum (si toate le-am facut la blana , adica cu scadura mea ,2 lazi second , centrifuga mica 2 rame , lazi , fam , roi , medicam , inventar,topitor , hrana ). Mi-am atins scopul adica sa pape familia mea miere curataaaa.


Cu stima ,



Salut Ovidiu

Ai avut ceva cheltuieli.
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 22 Iun 2015, 13:57

PAGANEL scrie:
Gabi123 scrie:Au ramas niste intrebari la care nu gasesc raspuns:

De ce oua regina batrana asa mult? Poate din cauza Protofilului?
De ce nu iesea albina la cules si statea in stup?
De ce au murit cele 4 matci?
De ce nu s-au batut albinele intre ele?


Scuze pentru greselile de ortografie.M-am grabit sa scriu. Uneori ating cate 2 taste odata sau aceiasi tasta de 2 ori pentru ca am degetele groase.

Si eu sunt incepator, dar incerc sa iti dau cateva raspunsuri.
-regina batrana are conditii sa oua.
-era doica si nu avea ce face(lipsa puietului)/nu era cules.....
-Tu esti vinovat(iti este frica de albine si din cauza asta nu ai fost atent daca ai alte matci in stup, sau le omori tu cand strangi ramele)NU EXISTA SITUATIE IN CARE SA NU ITI FIE PRIMITA MATCA-BOTCA. Daca se intampla, este numai vina ta.
-Aveau acelasi miros(asta daca te referi la familiile din acelasi stup).diafragma aia nu era atat de etansa pe cat ai crezut tu. Asta a fost si cauza care a dus la omorarea matcii din roi. Intre 2 familii, nu trebuie sa existe loc sa bage o albina trompa.
Eu am tot patit accidente de genu asta. 2 familii bagate intr-o lada cu diafragma de pfl la mijloc, dar cu folia prinsa in capse pe diafragma. A iesit macel . La una din familii, albinele incep sa se omoare intre ele.
Cand mai ai familii agresive si nu din lipsa culesului, varoua, transpiratia ta....omoara matca. Eu fac asa-Stupul cu matca cainoasa il mut si pun in locul lui o familie mai slaba si blanda. Lucratoarea va intra in noul stup si va adopta politica reginei noi-NONAGRESIV. Stupul cu regina cainoasa il tot mult prin stupina cam 2 zile, pana ramane fara lucratoare. Dupa 2 zile, omor regina pe leatul unei rame si o las acolo si imedeat ii dau o botca, sau o regina in cusca. Dupa 48 de ore, o eliberez. dupa ce verific daca si-a tras botci, caz in care le rup intai pe toate. dar daca o accepta, o sa vezi singur. Nu mai poti sa pui mana pe cutie,dar cu blandete, le dai cu degetul la o parte. Albinele inconjoara in ghem cutiuta, ca sa o protejeze. Imi permit sa iti dau un sfat-nu mai umla in stupul/roiul in care ai bagat botca. Regina neinperecheata este foarte agila si mai mica decat o regina imperecheata. O poti omora fiindca sta pe pereti, pe ramele cu miere, pe fund, pe leatul lateral si o poti strivi.




Salut Paganel

Daca mi-era frica de albine nu mergeam la ele fara masca ,in bermude + tricou si dupa ce am luat ultima data vreo 80 de intepaturi ma lasam pagubas.
Ce spui de faptul ca eu am omorat o matca neimperecheata pentru ca statea in alta parte decat pe rame este posibil dar celelalte 3 erau imperecheate si nu inchideam stupul niciodata pana nu vedeam unde sunt iar rama unde se aflau o puneam incet.Eu cred ca din cauza lipsei de cules( la 70 metri de mine adusese cineva 60 de stupi si nu este o zona bogata in plante melifere),a timpului urat(ploua in fiecare zi) si a nervozitatii lor si-au ucis reginele.Daca citesti inca o data,o sa vezi ca am scris ca matca oua in prostie chiar daca nu era cules iar rame nu au vrut sa creasca .Au crescut 2 cu mare greutate .Pentru varroa le-am facut tratamente.
Dupa ce am scos familia din stup m-am uitat la cum era asezata diaframa cu sita si cum statea capacul pe ea si nu avea cum sa treaca dintr-o parte in alta.
Daca se luptau gaseam matca moarta pe fundul stupului.Nu era.
La lupta m-am referit la cele din stupul pe care l-am rasturnat care au intrat in celalalt.Nu aveau cum sa aiba acelasi miros fiind din stupi cu matci diferite.
Multumesc pentru sfatul cu agresivitatea.
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Adi Hodis » 22 Iun 2015, 15:04

Gabi123 scrie:Anul 2014.
...
Spre norocul meu au primit-o dar seara cand am deschis sa ma mai uit m-am trezit cu o gramada de albine pe mine si au inceput sa ma intepe (pana atunci nu am folosit masca,manusi sau pantaloni bagati in ciorapi etc,ele fiind foarte cuminti rar luand cate o intepatura).Am rupt-u la fuga cu ele dupa mine si numai dupa ce am trecut pe sub crengole joase ale unui mar mare am reusit sa scap de ele .Am intrat repede in casa si am inceput sa scot albinele de pe cracul pantalonilor, din par ,din pantofi si din camasa si am inceput sa numar intepaturile.Erau 22 pe ceafa in cap pe spranceana picioare si maini .Nevastamea le-a numarat ocupandu-se si de scosul acelor.Vreo cateva erau pe la burta si ma dureau cel mai tare.....

:lol:
Si uite asa ... cum sa nu-l intreci pe Astafoaie ? ... :lol:
Lasa ca asta-i numa inceputul ... sigur se mai aduna aventuri pina la batrineti. Sa vezi dupa ce mergi in pastoral cu ele !.
Cate am mai patit si eu ... e mult a spune, dapai sa mai si scriu ... :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Florin Dobre » 22 Iun 2015, 15:17

Salut Adi! Mai spune o data metoda cantaritului fara cantar. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori