Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde mellis » 22 Iun 2015, 15:29

Gabi123 scrie:...Uneori ating cate 2 taste odata sau aceiasi tasta de 2 ori pentru ca am degetele groase.

Salut Gabi,
Zici mai sus ca ai degetele groase, din cate vad - ca si sfat - umblii prea des si mult in stupi, familiile de albine au nevoie de liniste si putina agitatie (mai ales matcile noi).
Daca omori albine cu capacul sau cu ramele la fiecare vizita (des)- creste agresivitatea - ele simt un pericol si ataca.
Cand mergi la stup - deschizi capacul putin - da cu fum bine pe marginea capacului si sub el - fum rece. Dupa ce il pui deoparte - da cu fum pe deasupra ramelor - ai sa vezi ca se mai linistesc.
Ca si ora de lucru - incearca pe la 5 -6 - sa fie soare/cules.
Cand scoti sau pui rama la loc - nu o impinge brusc, aseaz-o la o distanta de 1 cm de cealalta rama si fa miscari fata spate (spre rama fixa) incet, spre a le permite albinelor dintre leaturi sa se retraga spre a nu fi strivite. Fum folosesti cand deschizi stupul?
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 22 Iun 2015, 18:09

mellis scrie:
Gabi123 scrie:...Uneori ating cate 2 taste odata sau aceiasi tasta de 2 ori pentru ca am degetele groase.

Salut Gabi,
Zici mai sus ca ai degetele groase, din cate vad - ca si sfat - umblii prea des si mult in stupi, familiile de albine au nevoie de liniste si putina agitatie (mai ales matcile noi).
Daca omori albine cu capacul sau cu ramele la fiecare vizita (des)- creste agresivitatea - ele simt un pericol si ataca.
Cand mergi la stup - deschizi capacul putin - da cu fum bine pe marginea capacului si sub el - fum rece. Dupa ce il pui deoparte - da cu fum pe deasupra ramelor - ai sa vezi ca se mai linistesc.
Ca si ora de lucru - incearca pe la 5 -6 - sa fie soare/cules.
Cand scoti sau pui rama la loc - nu o impinge brusc, aseaz-o la o distanta de 1 cm de cealalta rama si fa miscari fata spate (spre rama fixa) incet, spre a le permite albinelor dintre leaturi sa se retraga spre a nu fi strivite. Fum folosesti cand deschizi stupul?
Sanatate..


Salut melis

In privinta umblatului la ele ai dreptate.Ce sa fac sunt un om curios . :)

De omorat nu omor nici cand pun podisorul nici ramele decat foarte rar. Domnul de la care am luat roiul mi-a aratat cum sa lucrez in stup cand mi la dat.
Agresivitatea lor probabil a fost din cauza ca am luat matca si am scuturt-o cand am facut primul roi. Cred ,ca nu stiu sigur ( am uitat sa spun ca peste cele 4 rame pe care le-am pus am mai scuturat una cu puiet).Acum e alta situatie. Nu mai am probleme cu ele cu agresivitatea ,acum am altele.O sa povestesc .
Multumesc pentru sfaturi!
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 22 Iun 2015, 18:20

Salut Adi

Scrie si tu in episoade ca mine sa nu te doara mana.
Vezi tu toti cei care acum sunt buni cunoscatori ai cresterii albinelor au uitat greselile inceputului sau le este rusine sa le spuna.Cand vorbesti cu ei ai impresia ca s-au nascut asi.
Cred ca daca in aceasta tara vrem sa traim mai bine este nevoie sa spunem tuturor greselile noastre pentru ca acestea sa nu se mai repete.Cata munca ,energie timp si bani consuma oamenii care se apuca sa faca ceva si nu au informatii clare si precise.Informatia este cheia tuturor lucrurilor.Nu degeaba in vest knowhow-ul este oferit langa produsele de mare valoare.

Deci ia-ti inima in dinti si incepe sa scrii.Te vor binecuvanta toti cei care sunt incepatori si pentru a gasii o informatie completa ,cauta zile intregi sau luni.

Apropo ,cum este cu cantaritul fara cantar?
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde PAGANEL » 23 Iun 2015, 08:12

Gabi123 scrie:
De ce oua regina batrana asa mult? Poate din cauza Protofilului?
De ce nu iesea albina la cules si statea in stup?
De ce au murit cele 4 matci?
De ce nu s-au batut albinele intre ele?
......................




.Eu cred ca din cauza lipsei de cules( la 70 metri de mine adusese cineva 60 de stupi si nu este o zona bogata in plante melifere),a timpului urat(ploua in fiecare zi) si a nervozitatii lor si-au ucis reginele.Daca citesti inca o data,o sa vezi ca am scris ca matca oua in prostie chiar daca nu era cules iar rame nu au vrut sa creasca .Au crescut 2 cu mare greutate .Pentru varroa le-am facut tratamente.
Dupa ce am scos familia din stup m-am uitat la cum era asezata diaframa cu sita si cum statea capacul pe ea si nu avea cum sa treaca dintr-o parte in alta.
Daca se luptau gaseam matca moarta pe fundul stupului.Nu era.
La lupta m-am referit la cele din stupul pe care l-am rasturnat care au intrat in celalalt.Nu aveau cum sa aiba acelasi miros fiind din stupi cu matci diferite.

Nu isi omoara stupu regina, din lipsa de cules.
Cand ai 2 familii in acelasi stup, este de ajuns sa ai podisor cu sita, sau fund anti varoua dar cu subarul impins, pentru a se lua la bataie si asi omora matca. Una din matci, are feromonul mai puternic si va rezista. In celalat compartiment, o parte din albina care a fost ,,contaminata" cu mirosul vecinei, va fi atacata de surorile ei, fiindca are alt miros.Regina paraseste stupul, daca traieste in stres. Se poate sa iti fie omorata regina si sa o gasesti pe rampa sau deloc (este dusa cat mai departe)Este posibil sa fi roit cu lucratoarea pe care o mai avea si din cauza asta sa nu o fi gasito. Eu am patit-o. Tu, poti sa nu crezi. Cand ai infestare cu varoua, regina este atacata ultima(este curatata de doici), iar atunci stupul este in colaps. Deci, nu a fost cazul la tine. Ramele-vor creste rame NUMAI CAND AU NEVOIE! Numai o regina tanara(si bine crescuta) oua in prostie, dar doicile, vor curata celulele de oua, acolo unde nu le pot acoperi. E bine sa scoti ramele ouate si sa le dai la alt stup sa le hraneasca/cloceasca, iar cand sunt negre, sa i le dai inapoi, sau...
O matca iti poate fi omorata in stup, numai cand o regina tanara si neimperecheata a intrat in stup. In primele 24 de ore, matca tanara, nu are miros si e primita de strajeri la urdinis. Este tanara, supla...deci, balena din stup, nu are nici o sansa in fata ei. Daca ai avut botci pe care le-ai desfacut si ai lasat din mila regina sa zboare (sau vecinu tau), asta poate fi cauza.
Da de ce?
Avatar utilizator
PAGANEL
 
Mesaje: 330
Membru din: 01 Mar 2014, 12:30
Localitate: Braila-Tel. 0745558669

Re: Cum am inceput eu stuparitul

Mesajde Gabi123 » 23 Iun 2015, 21:20

Multumesc pentru mesaj paganel.Asa voi face.

Ai dreptate ca numai o regina tanara buna oua mult dar de ce de la jumatatea lui Iulie a inceput sa oua trantori la greu ?.Pe unele rame era jumatate trantori jumatate albina intercalat.
Gabi123
 
Mesaje: 24
Membru din: 19 Iun 2015, 09:56
Localitate: Voinesti jud. Dambovita

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori