Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ROI IN HORN

Mesajde stefantuk » 18 Aug 2015, 21:55

Acum ca am ceva timp sa povestesc cum am scos un roi din horn in luna iunie
In luna iunie, mai pe la inceput, ma suna o colega de munca ca are un roi asezat pe horn. Cum sta aproape de mine, merg sa vad despre ce este vorba.
Cand am ajuns, roiul deja se mutase in horn. " Cum il scoti de acolo ? "
M-am urcat sa-l vad si ma tot intrebam cum fac sa-l scot.
Nu imi venea nicio idee. Am plecat cu coada intre picioare si cu gandul la el. :lol:
Ajuns acasa unde aveam si ceva rude in vizita, imi statea gandul tot la roiul din horn, vorbeam cu ei si tot ma gandeam cum il scot.
Mi-am amintit ce imi spunea un stupar batran : daca prind un roi si sa fiu sigur ca sta in lada in care il pun, sa-i bag o rama cu puiet. :idea: Deci daca pun o rama cu puiet pe horn, albinele ar trebuii sa vina pe ea. Asa ca Stefane la munca :lol:
Ma scuz frumos la rude ca am o urgenta cu roiul respectiv si ma bag in atelier sa mesteresc urgent o cutie.
Aveam o cutie mai veche si am decupat-o pe lateral astefel incat sa intre pe gura hornului, am scos o rama cu puiet pe care am puso in lada si am blocat-o cu holsuruburi atat in partea de sus cat si in partea de jos, dupa am prins si capacul cu holsuruburi. Cu cutia asa pregatita m-am prezentat la colega si am pus cutia pe horn.
Am lasat cutia o zi acolo, in ziua urmatoare dupa ora 21 am mers sa vad daca ideea mea a dat roade.
Am urcat din nou pe casa, am astupat urdinisul si gaura pe care o facusem in lateral, am luat cutia si dupa am stat o noapte cu gandul la ce este in cutie, ca se auzea ceva activitate in ea cand am luato.
A doua zi cand m-am trezit, primul drum la roi sa vedem ce este in el.
Un roi frumos tare.
ACUM SA VAD DACA POT SA INCARC SI POZE CU ISPRAVA :D
Fişiere ataşate
cutie.jpg
CUTIA DECUPATA SI RAMA CU PUIET
cutia pe horn.jpg
ASA AM ASEZAT CUTIA PE HORN
stefantuk
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Noi 2012, 20:11

Re: ROI IN HORN

Mesajde stefantuk » 18 Aug 2015, 22:00

Si alte poze
Fişiere ataşate
11392868_1062305923799479_3581467585560170950_n.jpg
CUTIA PE HORN
roiul prins.jpg
ROIUL PE CARE L-AM PRINS
stefantuk
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Noi 2012, 20:11

Re: ROI IN HORN

Mesajde DoarEu » 21 Aug 2015, 09:32

Si eu am de luat tot asa un roi de pe horn,doar ca roiul ala sta acolo de vreo 2-3 ani(cred ca deja e familie) si nu pot sa il iau cu puiet sau miere.Momentan am renuntat la el.
In ultimul moment daram hornul si scot roiul(si ii fac eu hornul inapoi) fiindca proprietarul vrea sa desfunde cosul si mi-e mila de bietele albinute sa le omoare.
Deci...idei?
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori