Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

[începător] roi cu matcă bătrână

Mesajde da78n » 30 Apr 2016, 17:44

Astăzi am avut primul roi.
Ceea ce era la început un pumn de albine în fața stupului sa transformat în 30 de min. într-un nor uriaș care spre norocul meu sa fixat într-un pom cam la 2m înălțime.
Imagine
L-am scuturat într-un coș pe care l-am întors peste o ladă. În timpul operației de golire a coșului în ladă am observat matca. Era vopsită albastru, adică fix matca de anul trecut. Este normal ca matca bătrână să roiască sau este vorba de o excepție? Nu am reușit să verific lada din care au plecat, m-am uitat rapid și imediat la rama 2 am găsit o botcă căpăcită așa că sper că totul va fi în regulă. Bănuiesc totuși că sunt șanse mari să existe deja matcă tânără eclozată. O să verific pe mâine...
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: [începător] roi cu matcă bătrână

Mesajde Mircea_63 » 30 Apr 2016, 18:24

Este normal, nu-ti fa griji. Daca nu va fi pe placul lor, urmeaza schimbarea linistita.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: [începător] roi cu matcă bătrână

Mesajde bmdna » 30 Apr 2016, 23:06

De regula primul roi care pleaca este cu matca batrana. Trebuie sa identifici stupul de unde a plecat. Tot ca o regula, febra roitului nu se incheie dupa ce pleaca roiul primar, daca nu intervine stuparul. S-ar putea sa urmeze si altele... din ce in ce mai mici, pana nu mai ramane nimic in lada.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: [începător] roi cu matcă bătrână

Mesajde da78n » 01 Mai 2016, 22:22

Astăzi am făcut inventarul în lada din care a plecat ieri roiul. Mai sunt vre-o 10 botci neeclozate (cam 1 sau 2 pe ramă). M-am pus și am împărțit lada în 2, adică am scos 5 rame și le-am pus în altă ladă la care am adăugat 5 rame goale. Am renunțat pentru moment la etaj (doar puțină miere era pe el) și am scuturat albinele egal peste cele 2 lăzi. Din păcate nu am identificat nici o matcă tânără dar eram și un pic grăbit să fac împărțeala și poate mi-a scăpat (azi era o zi innorată și mă putea începe ploaie în orice moment). O să urmăresc eclozarea botcilor și comportamentul familiilor.
da78n
 
Mesaje: 31
Membru din: 12 Mar 2015, 01:57
Localitate: Bucova/Timiș

Re: [începător] roi cu matcă bătrână

Mesajde Avram » 01 Mai 2016, 22:39

da78n scrie: O să urmăresc eclozarea botcilor și comportamentul familiilor.


cu siguranta vei mai avea o surpriza, de aceasta data un pic mai mica decat prima.... pregateste inca o lada !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: [începător] roi cu matcă bătrână

Mesajde kiloz » 01 Mai 2016, 23:01

Trebuia sa curati botcile.Sa ramine max 2 buc,altfel sanse mari de roiuri secundare!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: [începător] roi cu matcă bătrână

Mesajde jon baz » 01 Mai 2016, 23:14

Daca lasi 2 botci.... ai sanse mari sa urmeze craca, scara si lada (asta in cazul in care se mai opresc pe craca). Lasa o singura botca si verifica mai tarziu imperecherea matcii.
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: [începător] roi cu matcă bătrână

Mesajde Avram » 01 Mai 2016, 23:41

bmdna scrie: Tot ca o regula, febra roitului nu se incheie dupa ce pleaca roiul primar, daca nu intervine stuparul


Indraznesc sa spun ca asta nu este o REGULA in apicultura .
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori