Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Botci de roire cu matca recent imperecheata

Mesajde Rene » 27 Mai 2016, 15:21

Buna ziua,

Utilizez ca preventie a roirii la stupii verticali metoda Snelgrove, cu podisorul aferent dintre corpuri, lăsând jos matca+albina zburătoare și punând sus puietul. Toate diviziunile, aflate sus, create acum o luna (27 aprilie) au evoluat cum trebuie iar mătcile s-au împerecheat și au început să ouă, cam de 5 zile.
Am constatat la cativa stupi că în aceste diviziuni au apărut botci de roire, în condițiile în care nici măcar nu au puiet căpăcit. Ca măsură pompieristică am rupt botcile și am rearanjat puținii faguri cu puiet necăpăcit din centrul stupului intercalându-i cu faguri trasi goi.
Menționez că în zona mea (Caransebeș) vremea nu a fost favorabilă culesului și miere este abia cât să nu moară de foame.

Îmi puteți da o explicație a fenomenului și un sfat, ce-i de facut mai departe?

Vă mulțumesc anticipat!
René
Rene
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mar 2014, 17:18
Localitate: Caransebes

Re: Botci de roire cu matca recent imperecheata

Mesajde Rene » 31 Mai 2016, 18:04

Din pacate situatia este alta. Azi am constatat ca acele diviziuni cu botci sunt bezmetice. Initial am presupus ca au matci fiindca am observat oua depuse in celule, dar reverificandu-le mai devreme am constatat ca sunt cate 2 oua intr-o celula, ceea e semn clar ca albinele s-au bezmeticit.

Botcile construite sunt facute din disperare, dar din care evindent nu are cum sa rezulte nimic, larvele fiind de trantor.

Intrebarea mea ramane, asadar, lipsita de obiect.
Rene
 
Mesaje: 2
Membru din: 16 Mar 2014, 17:18
Localitate: Caransebes


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori