Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Intarire nucleu

Mesajde leonardus » 14 Iun 2016, 18:21

Buna,
Rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am facut un nucleu alcatuit dintr-o rama cu puiet capacit si albina acoperitoare (doar pe-o parte) si 1 rama pastura+ miere. Am tinut nucleul 2 zile cu urdinisul deschis, apoi am introdus o matca, am tinut-o in cutie 24 ore apoi am rupt plasticul; matca a fost acceptata dar am ramas fara albine; se pare ca multe s-au intors in vechea familie. Am albine care acopera doar o rama pe-o parte. Cum sa fac sa mai scutur inca o rama din vechea familie fara sa se ia la bataie sau sa omoare matca noua ?
Va multumesc mult.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Intarire nucleu

Mesajde Dila Daniel » 14 Iun 2016, 19:47

ia doua rame cu larvar din familia de unde vrei sa iei albina,si pune-le intr-o roinita la umbra si lasa capacul deschis 10-15 min.
Baga matca din nucleu in cusca de protectie ,cu albine si cu pasta,sa o elibereze ele.
Cateva feliute de ceapa in nucleu si in roinita
dupa 15 min...scuturi.
Daca inainte de scuturat le stropesti si cu ceva dulce,mai bine.
Spor
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Intarire nucleu

Mesajde leonardus » 15 Iun 2016, 13:58

Dila Daniel scrie:ia doua rame cu larvar din familia de unde vrei sa iei albina,si pune-le intr-o roinita la umbra si lasa capacul deschis 10-15 min.
Baga matca din nucleu in cusca de protectie ,cu albine si cu pasta,sa o elibereze ele.
Cateva feliute de ceapa in nucleu si in roinita
dupa 15 min...scuturi.
Daca inainte de scuturat le stropesti si cu ceva dulce,mai bine.
Spor

Multumesc foarte mult. Pana la urma am facut prin versiunea personala; adica am luat o rama cu puiet capacit plina de albine din familie si am bagat-o in nucleu langa rama goala (deci asa: pliba veche, goala, plina noua), am bagat matca din nucleu in cutiuta cu turta (cu ocazia asta am marcat-o; o intrebare: de ce cand am prins matca de aripioare s-a curbat de abdomen ca si cum ar fi vrut sa intepe ?), am pus-o intre rama veche goala si rama noua plina, am stropit toate albinele de pe cele 3 rame cu sirop si am taiat o cepa in multe bucati si le-am pus intre toate ramele, peste si sub. Eu zic ca e bine. Cand pot deschide sa vad daca au eliberat matca ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Intarire nucleu

Mesajde asd2 » 15 Iun 2016, 14:08

Mergea si o varianta mai simpla: scuturat rame in fata urdinisului. Doicile vor fi primite iar culegatoarea va zbura inapoi. Deci fara a deschide stupul deloc.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Intarire nucleu

Mesajde leonardus » 15 Iun 2016, 15:44

asd2 scrie:Mergea si o varianta mai simpla: scuturat rame in fata urdinisului. Doicile vor fi primite iar culegatoarea va zbura inapoi. Deci fara a deschide stupul deloc.

Dupa parerea mea, nu prea e bine. Pentru ca am observat ca unele albine ''necoapte'' nu pot inca zbura si se pierd prin iarba....Stima.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Intarire nucleu

Mesajde asd2 » 15 Iun 2016, 15:49

Pune un placaj si le scuturi pe placaj. Am populat in felul asta nuclee de imperechere. Eu am stupii direct pe pamant de aia ziceam.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori