Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Cules la floarea soarelui

Mesajde iradu » 26 Iun 2016, 17:41

Buna ziua,

AM dus de curand albinle la floarea soarelui.Este romaneasca nu hibrida si am vazut ca avea prin ea buruieni, deci am considerat ca nu este tratata.De curand a aparut la marginea lanului o pancarta care spune ca samanta e tratata cu substanta SEEDOPRID.Este toxica pentru albine?Momentan dupa 5 zile de cules ele sunt bine si au strans ceva miere.

Va multumesc
iradu
 
Mesaje: 4
Membru din: 22 Iun 2016, 12:33

Re: Cules la floarea soarelui

Mesajde mausica » 26 Iun 2016, 18:42

Descriere

MOD DE ACTIUNE: SEEDOPRID 600 FS este un insecticid sistemic pentru tratarea semintelor cu actiune de lunga durata in plante. Substanta activa imidacloprid provoaca in organismul insectelor tinta perturbarea ireversibila a functiilor vitale prin intreruperea activitatii sistemului nervos. Produsul patrunde in tinerele plantule formate in urma germinarii semintelor tratate si se transloca spre varfurile de crestere, actionand prin contact si mai ales prin ingestie asupra daunatorilor care se hranesc cu seva sau organele verzi ale acestora. In jurul semintelor tratate, produsul formeaza in sol o zona concentrica impregnata cu vapori de substanta activa care protejeaza samanta de atacul daunatorilor.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Cules la floarea soarelui

Mesajde stefanmadalin » 27 Iun 2016, 12:46

iradu scrie:Buna ziua,
Este romaneasca nu hibrida

Culmea, noi am avut primul hibrid de floarea soarelui inregistrat, pe la inceput de anii 70. Pioneer de la noi a invatat breeding pe floarea.
Spor la cules, sa ne tii la curent cum merge treaba.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Cules la floarea soarelui

Mesajde Sam » 27 Iun 2016, 16:31

stefanmadalin scrie:
iradu scrie:Buna ziua,
Este romaneasca nu hibrida

Culmea, noi am avut primul hibrid de floarea soarelui inregistrat, pe la inceput de anii 70. Pioneer de la noi a invatat breeding pe floarea.
Spor la cules, sa ne tii la curent cum merge treaba.


Apropo de Pioneer, in urma unui mail trimis sambata catre adresele de mail de pe site-ul lor, astazi am fost sunat de catre directorul lor tehnic, domnul Mihai Valentin. M-am bucurat mult pentru bunavointa si gest.
Mi-a povestit rezultatele unor studii facute de Pioneer in SUA si Europa Occidentala. Se pare ca intr-adevar hibrizii de acum au potential melifer mai mic decat soiurile cultivate in urma cu 40-50 de ani, insa unii hibrizi au acest potential melifer doar usor mai redus (ex: LE25) iar altii semnificativ mai redus.(ex: LE19)
L-am intrebat si de lungimea tuburilor fluorifere si se pare ca acestea sunt mai mici! (scurte) iar acest lucru ajuta la un randament mai bun la culesul de nectar.
Mi-a spus ca floarea-soarelui, chiar si hibrizii, este prin definitie dependenta de polenizarea insectelor pentru maximizarea randamentului, chiar daca au grad mare de autopolenizare(aici sper sa nu incurc termenii...).

Mi-a mai spus ca se doreste realizarea unor studii privind potentialul melifer si la noi in tara.

Eu din lipsa de resurse (rulota, timp, recunoastere) am adus stupii direct la deal unde infloresc acum cativa tei si speram la poliflora, in conditiile in care i-am avut la tei langa Bucuresti. Astfel ca ramane sa fac floare hibrida la anu'.

Spor la cantare la floare!
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori