Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Identificare ''babeasca''

Mesajde leonardus » 16 Iul 2016, 13:37

Buna,

Revin cu o problema mai delicata: cum sa-mi dau seama asa mai pe ''babeste'' sa deosebesc soiurile de matci mai populare pe la noi ? Ma refer la Carnica, Carpatina, Buckfast, Caucaziana si Ligustica. M-am uitat pe Apisdonau.ro dar ma cam depaseste: se pare ca la culori unele se confunda. As dori totusi sa- stiu un criteriu de referinta, chiar daca este relativ. Stima.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Identificare ''babeasca''

Mesajde Mircea_63 » 16 Iul 2016, 17:25

Ai rase curate ca sa le poti cataloga?
Majoritatea avem "maidaneze", adica nici macar corcituri.
Urmareste rezultatele si trage urmase cu speranta ca se transmit trasaturile dorite.
Din nuclee selecteaza pe cele care ponteaza compact si mult.
Nici cainele meu nu stiu cat e lup si cat pekinez. Matza neagra mi-a facut pui albi

Nu irosi energia pentru cauze pierdute
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Identificare ''babeasca''

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 20 Iul 2016, 20:59

leonardus scrie: cum sa-mi dau seama asa mai pe ''babeste'' sa deosebesc soiurile de matci mai populare pe la noi ?
Ma refer la Carnica, Carpatina, Buckfast, Caucaziana si Ligustica.

Domnu Bibi care ma invata sipe mine spune ca cele mai populare soiuri dela noi- Bukfasuri si Caucazice se difera dintre Carpatine dupa culoarea ochilor. Uitate atent in ochi la dansele si vezi diferenta mare negresit .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Identificare ''babeasca''

Mesajde Marius Adrian » 21 Iul 2016, 13:05

Adevarat ce spune nea Mircea, nu irosi timpul pe cauze pierdute. Au fost altii care au crezut ca pot imbunatatii rasa. Numai esecuri.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori