Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

E matca neimperecheata ??

Mesajde leonardus » 16 Iul 2016, 14:29

13695124_293432364337621_1652005115_n.jpg
Stimati colegi,

Sunt incepator si astazi, intr-o zi foarte ploioasa am iesit sa dau sirop. Pe urdinis la cea mai tare familie de albine (6-7 rame, pentru ca din ea s-au facut mai multe nuclee), am vazut albina asta, care mie imi pare mai mult o matca omorata. Chestia e ca am controlat acum vreo 2 saptamani stupul si nu avea nicio botca. Intre timp nu am mai putut face nimic ca mi-am luxat o glezna. Acum astept sa ma intremez ca sa pot face un nou control. Vad ca in poza nu e vizibil prea tare, dar pusa pe o suprafata dreapta se vede lungimea abdomenului mai mare ca la o albina obisnuita. Ce spuneti ? Stima si sanatate.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: E matca neimperecheata ??

Mesajde varza » 16 Iul 2016, 17:03

leonardus scrie:
13695124_293432364337621_1652005115_n.jpg
Stimati colegi,

Sunt incepator si astazi, intr-o zi foarte ploioasa am iesit sa dau sirop. Pe urdinis la cea mai tare familie de albine (6-7 rame, pentru ca din ea s-au facut mai multe nuclee), am vazut albina asta, care mie imi pare mai mult o matca omorata. Chestia e ca am controlat acum vreo 2 saptamani stupul si nu avea nicio botca. Intre timp nu am mai putut face nimic ca mi-am luxat o glezna. Acum astept sa ma intremez ca sa pot face un nou control. Vad ca in poza nu e vizibil prea tare, dar pusa pe o suprafata dreapta se vede lungimea abdomenului mai mare ca la o albina obisnuita. Ce spuneti ? Stima si sanatate.


Si totusi e doar o albina epuizata si batrana :lol:
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: E matca neimperecheata ??

Mesajde Mircea_63 » 16 Iul 2016, 17:13

Matca are aripi scurte, cap mic -n-are nevoie de multa minte- si abdomenul lung cel putin in raport cu aripile.
In imagine e un cap mare si aripi lungi. Plus torace modest.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


cron