Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sarcina: Înmulțirea Familiilor in Stupina

Mesajde Andri Popa » 23 Iul 2016, 09:30

Buna, cu cativa ani in in urma m-am hotarit s-a fiu Apicultor, si uite in 2016 pe 17 aprilie am cumparat 5 Familii scoase din Iarna pe 8-9 Rame (inclusiv cele cu miere si pastura).
1. Prb - Putina minte in "Lumea Albinelor"
2. Prb - nu aveam rame crescute, si am fost nevoit s-a incep cu Foite, ceia ce a franat putin dezvoltarea.
3. Prb - 2016 s-a nimerit un an ploios si cu inceput de vara racoros
Oricum nu dau vina pe an si pe timp, prb ca eu nu am experienta destula, Totul e inainte.
Deci pina la ziua de astazi avem 5 stupi vechi + 7 Roiuri, Stupii vechi sunt bine dezvoltati, stau plini, pe aproximativ 20 Rame, e chiar o prb cred, Matca nu mai are loc pentru ouat, acum in ce priveste roiurile din 7 buc, 2 sunt dezvoltate bine stau pe 15 Rame la moment, 5 roiuri sunt destul de slabe 5-6 Rame (Inclusiv miere si pastura), oua destul de slab, si in fiecare roi sunt cateva viespi tinere.
Deci sarcina de lucru e sa imultim familiile pe cat e maxim posibil, pentru a fi pregatiti pe sezonul 2017.
Permiteti-mi sa va adresezi cateva intrebari.
1. Cum s-a procedez cu stupii vechi sunt orizontali de 20 Rame, sunt plini si nu prea are matca loc de ouat, vecinul e apicultor de vrio 20 ani si are aproximativ 40 Familii, si sustine ca mierea de august se scoate doar dupa 2 August.
2. Cum sa stimulez, sa dezvolt roiurile slabe, as vrea mai mult sa ii dezvolt pina in toamna decat sa ii unesc intre ei.(cu citeva zile in urma le-am adaugat cate o rama de miere cu pastura si una cu puiet capacit, fara albina pe ea)
3. Cum sa imi dezvolt prisaca, care ar fi solutia mai buna, sa cumpar familii acu din toamna sau la primava, stiu ca am putine sanse, daca incep acu sa cumpar citeva matci imperecheate si fac cateva nuclee, le stimulez cu protofil si sirop sau chiar si miere, totusi la noi iernile nu sunt grele, si poate le bag si la interior, daca sansele ar fi 50/50 as incerca.
Multumesc anticipat pentru gindurile voastre.
Andri Popa
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Mai 2016, 08:59
Localitate: R. Moldova

Re: Sarcina: Înmulățirea Familiilor in Stupina

Mesajde un OM » 23 Iul 2016, 13:46

Atunci cand aud, ba chiar si vad la vreun avatar ca cineva ar fi din nus ce tara, vad rosu in fata ochilor.
Orice miere atunci cand este capacita macar jumatate, poate fi extrasa.
Cu ramele bune de ouat se poate mari cuibul pentru ouat.
Mierea mai sta bine si in butoi, bidon, ce se gaseste pe langa casa.
Stimularile sunt bune atunci cand matcile au loc de ouat, altfel merg cu frana de mana trasa.
Roii mai slabi pot fi intariti cu puiet de la cei mai puternici.
Atat spun acum sa nu devin prea...rosu.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Sarcina: Înmulățirea Familiilor in Stupina

Mesajde Andri Popa » 23 Iul 2016, 14:44

un OM scrie:Atat spun acum sa nu devin prea...rosu.

Sorry pt semaforul creat, credeam ca se stie ca R. Moldova e Tara Comunistilor, e ultima tara din Europa cu atatea comunisti pe m2, o sa schimb info din avatar.
Si mai e o prb la noi, imparatul e cumatru, daca el a zis ka rosu ii verde pai crapa varza da se preface in rosu, lucrez in stupina cu tata-socru si imi vine ft greu sa ii demonstrez ceva teoretic si "new" pt ca cumatru e "old-school".
De asta si m-am adresat aici ca sa mai vad si alte pareri ceva "know how".
Oricum multumesc si mai astept sugestii!
Andri Popa
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Mai 2016, 08:59
Localitate: R. Moldova

Re: Sarcina: Înmulățirea Familiilor in Stupina

Mesajde PiatraDinLemn » 03 Aug 2016, 13:13

un OM scrie:Atunci cand aud, ba chiar si vad la vreun avatar ca cineva ar fi din nus ce tara, vad rosu in fata ochilor.
Orice miere atunci cand este capacita macar jumatate, poate fi extrasa.
Cu ramele bune de ouat se poate mari cuibul pentru ouat.
Mierea mai sta bine si in butoi, bidon, ce se gaseste pe langa casa.
Stimularile sunt bune atunci cand matcile au loc de ouat, altfel merg cu frana de mana trasa.
Roii mai slabi pot fi intariti cu puiet de la cei mai puternici.
Atat spun acum sa nu devin prea...rosu.


Nu vreau sa fiu off-topic dar de ce vezi rosu cand posteaza cineva din alta tara?

On topic: din 5 familii ai facut 7? Ai famili pe 20 de rame la ora asta? Ce cules disponibil ai in zona? Cate familii de albine sunt in raza 3-4 km? Intrebari doar de curiozitate. In familiile pe care le ai cate sunt cu miere si cate cu puiet ce cantitate de miere pe rama ai, acoperita toata sau partial, cat este capacita din ea? Intreb astea pentru ca in stupii orizontali albina sta mai rasfirata si poti avea tendinta sa supraestimezi. Intr-un stup vertical densitatea e mai mare si rame mai putine, (fara cat) astfel incat nu exista risipa de spatiu pe rame, adica albina nu imprastie mierea de pe 1 rama pe 2 pentru ca are spatiu.

Ce cauta viespile in stupi? Cum au ajuns acolo, exista crapaturi in stupi. Eu am avut stupi omorati de viespii care i-au pradat.

Colegul un om ti-a raspuns mai precis la intrebari.
Avatar utilizator
PiatraDinLemn
 
Mesaje: 6
Membru din: 29 Iul 2016, 14:47
Localitate: Iasi, Rasboieni

Re: Sarcina: Înmulățirea Familiilor in Stupina

Mesajde Andri Popa » 09 Aug 2016, 12:57

PiatraDinLemn scrie:On topic:din 5 familii ai facut 7? Ai famili pe 20 de rame la ora asta? Ce cules disponibil ai in zona? Cate familii de albine sunt in raza 3-4 km? Intrebari doar de curiozitate. In familiile pe care le ai cate sunt cu miere si cate cu puiet ce cantitate de miere pe rama ai, acoperita toata sau partial, cat este capacita din ea? Intreb astea pentru ca in stupii orizontali albina sta mai rasfirata si poti avea tendinta sa supraestimezi. Intr-un stup vertical densitatea e mai mare si rame mai putine, (fara cat) astfel incat nu exista risipa de spatiu pe rame, adica albina nu imprastie mierea de pe 1 rama pe 2 pentru ca are spatiu.

Ce cauta viespile in stupi? Cum au ajuns acolo, exista crapaturi in stupi. Eu am avut stupi omorati de viespii care i-au pradat.


Nu iubesc oamenii de pe forum ce cred ca traiesc in ograda lui “Dumnezeu” si se uita la alde mine ca la prosti, ati fost si voi ca mine!
Eu incerc sa invat ceva de la voi sa aflu ceva nou. Oricum multumesc pentru sfaturi.

La mine sau mai complicat lucrurile am inteles ca nu e chiar bine sa fie 2 stupine alaturi. O sa incerc sa va povestesc ce am patit.

1. Din 5 familii vechi care le am din primavara au roit 2, si am facut 2 fam. noi , si inca 2 fam. am prins in capcane viewtopic.php?f=7&t=6364, si 3 roiuri am prins prin copaci.
2. Da 5 familii vechi stau pe 20 rame, si cateva roiuri de mai devreme stau pe 18 rame.
3. In zona avem paduri bune de salcam, si ha bune in fiecare an de floarea soarelui.
4. La capitolul asta stau mai dificil, e vb de 300-400m nemaivorbind de 3-4km, mai jos de mine, la 30m, are vecinul pina in 50 familii, mai sus in 100m are altul poate pina in 20 fam. in dreapta la 300m are altul aproximativ 10 fam. in stinga in raza de 500m au altii 4-5 vecini cate 10-15 fam.
5. In familiile pe care le am acu e ouat diferit, dupa cum inteleg depinde de matca si din ce rasa provine ea, da la un stup am scos si 10-12 rame de miere la altul doar 4 si restu ii puiet imprastiat, e diferit de la un stup la altul, de la un roi care l-am format devreme am scos 4 rame miere capacita. Mierea o pum proportional pe rame dar o capacesc mai greu la 1 August nu prea era miere capacita 50%.
6. Inca nu am lucrat pe stupi etajati , dar deja am inteles pentru mine ca nu imi plac orizontalii si ma cam deranjeaza scindurelele puse deasupra ramelor, si toalele din podisor, mi-am luat acum 2 ME pe rame ¾ o sa ii incerc acum din toamna sper sa fie mai practici.

Concluziile pe care le-am tras pana acu sunt, e dificil tare sa lucrezi daca vecinul are 50 fam. puternice si mai are 20 de ani experienta in spate, omul isi stie meseria. Si e cam greu sa lucrezi la orizontali, albina blocheaza cuibul, daca e multa albine nu il mai pot mari ca am doar 20 rame, daca e putina albina il tin in stup de 20 rame pe 4-5 rame, restul gol si cam de asta intra viespi.
Mai am o prb la care nu am gasit rezolvare, la noi se practica omarirea trintorilor, defapt asta se considera cea mai grea lucrare in prisaca, asa faceau bunicii si asa fac si acu, stau vara la +30 si omoara trintorii pe rame, nustiu daca e corect sau nu dar mi se pare dificil sa intretii 50familii in modul dat.
Dar voi cum fateti cum procedati cu trintorii?
Am mai avut parte si de un furtisag nebun din partea vecinului, timp de citeva ore mi-au distrus un stup, o sa povestesc in alta tema si o sa pun link.
Sanatate la toti
Andri Popa
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Mai 2016, 08:59
Localitate: R. Moldova

Re: Sarcina: Înmulățirea Familiilor in Stupina

Mesajde cristian bh » 09 Aug 2016, 13:19

Andri Popa scrie:
PiatraDinLemn scrie:On topic:din 5 familii ai facut 7? Ai famili pe 20 de rame la ora asta? Ce cules disponibil ai in zona? Cate familii de albine sunt in raza 3-4 km? Intrebari doar de curiozitate. In familiile pe care le ai cate sunt cu miere si cate cu puiet ce cantitate de miere pe rama ai, acoperita toata sau partial, cat este capacita din ea? Intreb astea pentru ca in stupii orizontali albina sta mai rasfirata si poti avea tendinta sa supraestimezi. Intr-un stup vertical densitatea e mai mare si rame mai putine, (fara cat) astfel incat nu exista risipa de spatiu pe rame, adica albina nu imprastie mierea de pe 1 rama pe 2 pentru ca are spatiu.

Ce cauta viespile in stupi? Cum au ajuns acolo, exista crapaturi in stupi. Eu am avut stupi omorati de viespii care i-au pradat.


Nu iubesc oamenii de pe forum ce cred ca traiesc in ograda lui “Dumnezeu” si se uita la alde mine ca la prosti, ati fost si voi ca mine!
Eu incerc sa invat ceva de la voi sa aflu ceva nou. Oricum multumesc pentru sfaturi.

La mine sau mai complicat lucrurile am inteles ca nu e chiar bine sa fie 2 stupine alaturi. O sa incerc sa va povestesc ce am patit.

1. Din 5 familii vechi care le am din primavara au roit 2, si am facut 2 fam. noi , si inca 2 fam. am prins in capcane viewtopic.php?f=7&t=6364, si 3 roiuri am prins prin copaci.
2. Da 5 familii vechi stau pe 20 rame, si cateva roiuri de mai devreme stau pe 18 rame.
3. In zona avem paduri bune de salcam, si ha bune in fiecare an de floarea soarelui.
4. La capitolul asta stau mai dificil, e vb de 300-400m nemaivorbind de 3-4km, mai jos de mine, la 30m, are vecinul pina in 50 familii, mai sus in 100m are altul poate pina in 20 fam. in dreapta la 300m are altul aproximativ 10 fam. in stinga in raza de 500m au altii 4-5 vecini cate 10-15 fam.
5. In familiile pe care le am acu e ouat diferit, dupa cum inteleg depinde de matca si din ce rasa provine ea, da la un stup am scos si 10-12 rame de miere la altul doar 4 si restu ii puiet imprastiat, e diferit de la un stup la altul, de la un roi care l-am format devreme am scos 4 rame miere capacita. Mierea o pum proportional pe rame dar o capacesc mai greu la 1 August nu prea era miere capacita 50%.
6. Inca nu am lucrat pe stupi etajati , dar deja am inteles pentru mine ca nu imi plac orizontalii si ma cam deranjeaza scindurelele puse deasupra ramelor, si toalele din podisor, mi-am luat acum 2 ME pe rame ¾ o sa ii incerc acum din toamna sper sa fie mai practici.

Concluziile pe care le-am tras pana acu sunt, e dificil tare sa lucrezi daca vecinul are 50 fam. puternice si mai are 20 de ani experienta in spate, omul isi stie meseria. Si e cam greu sa lucrezi la orizontali, albina blocheaza cuibul, daca e multa albine nu il mai pot mari ca am doar 20 rame, daca e putina albina il tin in stup de 20 rame pe 4-5 rame, restul gol si cam de asta intra viespi.
Mai am o prb la care nu am gasit rezolvare, la noi se practica omarirea trintorilor, defapt asta se considera cea mai grea lucrare in prisaca, asa faceau bunicii si asa fac si acu, stau vara la +30 si omoara trintorii pe rame, nustiu daca e corect sau nu dar mi se pare dificil sa intretii 50familii in modul dat.
Dar voi cum fateti cum procedati cu trintorii?
Am mai avut parte si de un furtisag nebun din partea vecinului, timp de citeva ore mi-au distrus un stup, o sa povestesc in alta tema si o sa pun link.
Sanatate la toti

Te-am citat la gramada,....dar se pare ca tu te uiti mai mult la capra vecinului decat in propria ograda.
Daca tu ai avea 100 de stupi,.....ce ai zice?
Bunicii mei mergeau la targ cu caruta si purtau opinci.
Albinele poarta singura de grija trantorilor,....dar daca n-ai altceva de facut,....o poti face si tu in continuare.
Pt furtisag,....n-are rost sa te uiti prin vecini,...e suficient o oglinda.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Sarcina: Înmulățirea Familiilor in Stupina

Mesajde Andri Popa » 09 Aug 2016, 16:26

cristian bh scrie:Te-am citat la gramada,....dar se pare ca tu te uiti mai mult la capra vecinului decat in propria ograda.
Daca tu ai avea 100 de stupi,.....ce ai zice?
Bunicii mei mergeau la targ cu caruta si purtau opinci.
Albinele poarta singura de grija trantorilor,....dar daca n-ai altceva de facut,....o poti face si tu in continuare.
Pt furtisag,....n-are rost sa te uiti prin vecini,...e suficient o oglinda.

Se pare ca tu nu ai inteles anume ce concluzii am tras eu, nu e de genu "Decat sa imi iau eu capra mai bine o omor pe a vecinului", eu doar am pus factele pa foaie si nu e vinovat omu ca face albinarit de 20 ani si ca are 50 fam. puternice, sau ca el are casa limga a mea, ideea ca e greu sa incepi apicultura FARA A AVEA EXPERIENTA, si cu o asa concurenta in jur, o mica greseala si in cateva ore te speli de stup. te consiteri fericit daca nu ai patit ca in fata fiecarui stup, s-a ai cate 3-4 albini negre ca taciunea (nu sunt albini batrine si uzate) si tot ataca stupul si il incearca de puteri, daca trec de "Security" ies din stup ca racheta si se intorc iar cu sustinere, si daca sau apukat de furat vezi cu ochiul liber cum se face o carare aeriana de la noi la vecin, si crede-ma ca in asa situatie nu mai e nevoie s-a ma uit in oglinda.
Sanatate la toti!!!
Andri Popa
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Mai 2016, 08:59
Localitate: R. Moldova

Re: Sarcina: Înmulțirea Familiilor in Stupina

Mesajde cristian bh » 09 Aug 2016, 21:21

Da,..am omis faptul ca la voi in Moldova,...un roi sta pe 18 r,iar familiile tale abia pe 20. ;) La mine,....la un roi,(adica cea mai ramas din lada plina,dupa plecarea habar n-am cate roiuri),abia ce a inceput matca sa depuna,....deci n-am mai mult de 5 r de albina si nici vorba de furtisag.Adevarat este ca nici vecinul meu nu sta mai stralucit cu roiurile lui,(are verticali,dar n-a apucat anul asta sa puna catul pe ei) :lol:
Nu crezi ca umbland dupa trantori,lasand stupul deschis atat de mult,nu le chemi pe ale vecinului la ospat? :shock:
ps,...Ia-ti si tu niste albini negre,....
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Sarcina: Înmulțirea Familiilor in Stupina

Mesajde Shrek » 09 Aug 2016, 22:03

Auzi mai, Andri, da' stupii tăi au urdinisurile cat portile maramuresene!? Ce nu poți sa micsorezi urdinisul daca ai suspiciuni de furtisag? Acu' nah, daca stupii tăi sunt precum sita , nu prea poți, da' astupă crăpăturile cu papură si ai rezolvat problema furtisagului. Cu trantorii nu inteleg de ce iti pierzi vremea? Cata miere pot sa consume? Mitul potrivit căruia daca nu sunt trantori mulți in stup, nu roieste este doar un mit. Iar albinele negre sunt albine.... ninja, n-ai ce sa le faci! Sunt cea mai buna rasa! Nu dispera! La anul o sa fie si mai rau!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Sarcina: Înmulțirea Familiilor in Stupina

Mesajde cucubau » 09 Aug 2016, 22:18

Cu furtisagul nu-i de glumit , el apare cand este provocat de pastorul care ori nu pastoreste prea bine vietatile ce le poseda ori le pastoreste prea mult.
Oricum stana in cauza nu are cani de paza , ca altu fel n-ar da lupchi iama -n transa .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Sarcina: Înmulțirea Familiilor in Stupina

Mesajde Andri Popa » 11 Aug 2016, 12:02

Shrek scrie:Auzi mai, Andri, da' stupii tăi au urdinisurile cat portile maramuresene!? Ce nu poți sa micsorezi urdinisul daca ai suspiciuni de furtisag? Acu' nah, daca stupii tăi sunt precum sita , nu prea poți, da' astupă crăpăturile cu papură si ai rezolvat problema furtisagului. Cu trantorii nu inteleg de ce iti pierzi vremea? Cata miere pot sa consume? Mitul potrivit căruia daca nu sunt trantori mulți in stup, nu roieste este doar un mit. Iar albinele negre sunt albine.... ninja, n-ai ce sa le faci! Sunt cea mai buna rasa! Nu dispera! La anul o sa fie si mai rau!

Ordinisurile de la inceput de august le-am adus la 1-2 cm, ca nu era chip deam. Stupii sunt bunisori am doar 5 vechi, si oricum le-am facut "euroreparatie" in primavara, ce gauri au mai fost am uns cu un amestec de var cu nisip, e ft buna, se intareste si albina nu il roade, recomand. In ce priveste trintorii, eu pentru mine am inteles ca e o lupta cu morile de vint, eu doar am povestit ce fac la noi Albinarii batrini, (poate e greu de crezut dar asa fac toti).
Daca e posibil mai detailat cu albinele "ninja" ce rasa sunt? am inteles de la cineva ca sunt ft hoate si ca mai sunt si tare agresive, si ca nu orcine vrea sa se lege cu ele.
Sanatate, si ms pt incurajare :D
Andri Popa
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Mai 2016, 08:59
Localitate: R. Moldova


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori