Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 24 Aug 2016, 13:11

Va salut,

Unde pot consulta o lista de locatii pentru pastoral de-a lungul unui sezon complet pentru judetul HD sau judetele limitrofe ? Toti ar trebui sa se ghideze pentru zone apropiate ca apicultura sa fie cat mai eficienta.....vreau de anul viitor, daca traim si suntem sanatosi, sa fac primul meu pastoral. Sfaturi/link-uri va rog !
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde cucubau » 25 Aug 2016, 07:13

In privinta locurilor de pastoral competitia este foarte mare. Cei care folosesc aceleasi locatii de mai multi ani nu-si doresc competitori sau vecini .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leaveu15 » 25 Aug 2016, 08:55

Nu o sa auziti colegi apicultori sa va zica locurile lor.

Singura modalitate este sa colindati dvs cu masina si la pas.

Asa, puteti intreba localnicii daca alti stupari au locul lor preferat si daca e loc si pentru dvs.
Avatar utilizator
leaveu15
 
Mesaje: 41
Membru din: 13 Mar 2013, 13:06
Localitate: Caracal, Jud. Olt

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde mausica » 25 Aug 2016, 09:52

leonardus scrie:Va salut,

Unde pot consulta o lista de locatii pentru pastoral de-a lungul unui sezon complet pentru judetul HD sau judetele limitrofe ? Toti ar trebui sa se ghideze pentru zone apropiate ca apicultura sa fie cat mai eficienta.....vreau de anul viitor, daca traim si suntem sanatosi, sa fac primul meu pastoral. Sfaturi/link-uri va rog !

:lol: :lol: Hai ca asta e faza zilei....
Pai dumneata crezi ca cineva care a facut km,cheltuieli,zile pierdute cu cautarea de locuri o sa vina sa iti dea mura in gura ??? Numai bine va ridicati din pat si mergeti direct cu stupii la destinatie.....
A mai zis cineva mai sus luati frumos masina....faceti plinu,va luati 1-2-3 zile libere si......o luati frumos la plimbare prin judet sau limitrof in cautare de ceea ce va intereseaza.Ideal ar fi sa aveti poate si un jeeep ca nu se stie prin ce coclauri ajungeti ;)
Drum bun sa aveti si dupa ce gasiti locurile puteti publica zonele sa le stie si urmatorul !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 25 Aug 2016, 11:44

mausica scrie:
leonardus scrie:Va salut,

Unde pot consulta o lista de locatii pentru pastoral de-a lungul unui sezon complet pentru judetul HD sau judetele limitrofe ? Toti ar trebui sa se ghideze pentru zone apropiate ca apicultura sa fie cat mai eficienta.....vreau de anul viitor, daca traim si suntem sanatosi, sa fac primul meu pastoral. Sfaturi/link-uri va rog !

:lol: :lol: Hai ca asta e faza zilei....
Pai dumneata crezi ca cineva care a facut km,cheltuieli,zile pierdute cu cautarea de locuri o sa vina sa iti dea mura in gura ??? Numai bine va ridicati din pat si mergeti direct cu stupii la destinatie.....
A mai zis cineva mai sus luati frumos masina....faceti plinu,va luati 1-2-3 zile libere si......o luati frumos la plimbare prin judet sau limitrof in cautare de ceea ce va intereseaza.Ideal ar fi sa aveti poate si un jeeep ca nu se stie prin ce coclauri ajungeti ;)
Drum bun sa aveti si dupa ce gasiti locurile puteti publica zonele sa le stie si urmatorul !!!

Asta imi confirma a 'n'-a oara o mai (foarte)veche certitudine. Nu vreau sa isc dispute sau animozitati, dar 'casta' asta a 'stuparilor' in genere este/a ajuns execrabila. Scuzati expresia, retineti continutul. Invidia, rautatea, mentalitatea de ghilda, infatuarea, au nenorocit ceea ce odata era o cauza de solidaritate si buna-credinta...asta ca o rezultanta directa a 'democratiei postrevolutionare'. Al doilea 'scuzati' vine asa: s-au inversat procentele ! Daca inainte era o placere sa mergi cu altii impreuna la pastoral, sa inveti meserie 'gratis' si altele, acuma 'emanciparea economiei de piata' a transformat 80-ciu in 20...
Nu mai este apicultura sanatoasa si adevarata dupa '89. Au nenorocit-o altii. Pe diverse cai. Cu voia si fara voia. Imi aduc aminte de bunicu', care atunci cand a invatat meserie, nu era nici afumator si nici stupi STAS, si totusi cand avea lucrari diverse veneau o gramada de apicultori si-al ajutau pentru....... un detz de vinars......si el mergea la ei. Am intrebat pentru ca nu mai imi aduc aminte bine unde mergea acum mai bine de 60 de ani bunicu'.....E cazul ca stuparitul sa se 'pocaiasca, zic eu.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde yulian » 25 Aug 2016, 12:12

Oamenii e rai si nepocaiti...zic si eu...mamaliga lor de stupari ne...unitari ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 25 Aug 2016, 13:11

yulian scrie:Oamenii e rai si nepocaiti...zic si eu...mamaliga lor de stupari ne...unitari ;)

Mai in gluma mai in serios, s-a dus spiritul apiculturii pe dramba-n jos......stiti ce-o sa ajunga mintenas apicultura in Ro ? Cam ce a ajuns serviciul medical.......
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde jonny_it » 25 Aug 2016, 13:34

leonardus scrie:
yulian scrie:Oamenii e rai si nepocaiti...zic si eu...mamaliga lor de stupari ne...unitari ;)

Mai in gluma mai in serios, s-a dus spiritul apiculturii pe dramba-n jos......stiti ce-o sa ajunga mintenas apicultura in Ro ? Cam ce a ajuns serviciul medical.......


Stati linistiti, dispar cei care nu sunt informati si care nu vor sa investeasca sau care nu au investit.
Creez un topic nou pe tema asta sa nu stricam aceasta discutie de aici :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde yulian » 25 Aug 2016, 13:46

leonardus scrie:s-a dus spiritul apiculturii pe dramba-n jos......

Cand era bunicul (tau) tanar nu exista mobilitatea din ziua de azi. Acum, daca merge intr-un loc si dai sfoara-n tara, te trezesti a doua zi cu 500 stupi langa tine...sa vezi ce-ti vine sa-ti bagi...in spirit. Pe de alta parte, jud Hd nu este unul dintre cele mai grozave locuri de stuparit. In afara de un S2 (si un S3 care de obicei nu da si e si o inghesuiala teribila)...mai ai sa zic, maxim o poliflora...in locuri izolate... Rapita in TM, tei in CS, FS in TM. 8-). Pentru detalii, suni la primarii si intrebi..unde-i rapita..unde-i floarea :lol: :lol:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde mausica » 25 Aug 2016, 13:50

leonardus scrie:
Asta imi confirma a 'n'-a oara o mai (foarte)veche certitudine. Nu vreau sa isc dispute sau animozitati, dar 'casta' asta a 'stuparilor' in genere este/a ajuns execrabila. Scuzati expresia, retineti continutul. Invidia, rautatea, mentalitatea de ghilda, infatuarea, au nenorocit ceea ce odata era o cauza de solidaritate si buna-credinta...asta ca o rezultanta directa a 'democratiei postrevolutionare'. Al doilea 'scuzati' vine asa: s-au inversat procentele !
Nu mai este apicultura sanatoasa si adevarata dupa '89. Au nenorocit-o altii. Pe diverse cai. Cu voia si fara voia. Imi aduc aminte de bunicu', care atunci cand a invatat meserie, nu era nici afumator si nici stupi STAS, si totusi cand avea lucrari diverse veneau o gramada de apicultori si-al ajutau pentru....... un detz de vinars......si el mergea la ei. Am intrebat pentru ca nu mai imi aduc aminte bine unde mergea acum mai bine de 60 de ani bunicu'.....E cazul ca stuparitul sa se 'pocaiasca, zic eu.



Nu e vb de nici o disputa,nici eu nu vreau sa creez asa ceva.Insa nu te cunosc nu ma cunosti .....dar astepti ca eu(doar ca exemplu zic)sa vin si sa iti spun public matale unde merg eu in HD in pastoral ?? Pai crezi ca mai gasesc eu acel loc liber data urmatoare cand merg acolo ? Despre ce vorbim aici ??
Nu am nimic cu nimeni....fiecare e liber sa mearga unde vrea in pastoral dar ce spui tu e o aberatie !!!Si eu merg in pastoral impreuna amicii dar.......suntem din zona si ne cunoastem personal de f multi ani.Asa cum vine unu si cere detalii hop ......restul tre sa sara in sus sa le puna pe tava.Nu te-ai gandit ca altu a cheltuit o groaza de bani si timp cu drumurile pt asi afla locuri bune?
Sa se pocaiasca cine o vrea .....vremurile s-au schimbat,asa ca nu mai traii din amintiri......ce a fost a fost si clar nu o mai fi !!!
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde Cristian IONITA » 25 Aug 2016, 14:37

leonardus scrie:
mausica scrie:
leonardus scrie:Va salut,

Unde pot consulta o lista de locatii pentru pastoral de-a lungul unui sezon complet pentru judetul HD sau judetele limitrofe ? Toti ar trebui sa se ghideze pentru zone apropiate ca apicultura sa fie cat mai eficienta.....vreau de anul viitor, daca traim si suntem sanatosi, sa fac primul meu pastoral. Sfaturi/link-uri va rog !

:lol: :lol: Hai ca asta e faza zilei....
Pai dumneata crezi ca cineva care a facut km,cheltuieli,zile pierdute cu cautarea de locuri o sa vina sa iti dea mura in gura ??? Numai bine va ridicati din pat si mergeti direct cu stupii la destinatie.....
A mai zis cineva mai sus luati frumos masina....faceti plinu,va luati 1-2-3 zile libere si......o luati frumos la plimbare prin judet sau limitrof in cautare de ceea ce va intereseaza.Ideal ar fi sa aveti poate si un jeeep ca nu se stie prin ce coclauri ajungeti ;)
Drum bun sa aveti si dupa ce gasiti locurile puteti publica zonele sa le stie si urmatorul !!!

Asta imi confirma a 'n'-a oara o mai (foarte)veche certitudine. Nu vreau sa isc dispute sau animozitati, dar 'casta' asta a 'stuparilor' in genere este/a ajuns execrabila. Scuzati expresia, retineti continutul. Invidia, rautatea, mentalitatea de ghilda, infatuarea, au nenorocit ceea ce odata era o cauza de solidaritate si buna-credinta...asta ca o rezultanta directa a 'democratiei postrevolutionare'. Al doilea 'scuzati' vine asa: s-au inversat procentele ! Daca inainte era o placere sa mergi cu altii impreuna la pastoral, sa inveti meserie 'gratis' si altele, acuma 'emanciparea economiei de piata' a transformat 80-ciu in 20...
Nu mai este apicultura sanatoasa si adevarata dupa '89. Au nenorocit-o altii. Pe diverse cai. Cu voia si fara voia. Imi aduc aminte de bunicu', care atunci cand a invatat meserie, nu era nici afumator si nici stupi STAS, si totusi cand avea lucrari diverse veneau o gramada de apicultori si-al ajutau pentru....... un detz de vinars......si el mergea la ei. Am intrebat pentru ca nu mai imi aduc aminte bine unde mergea acum mai bine de 60 de ani bunicu'.....E cazul ca stuparitul sa se 'pocaiasca, zic eu.


dragul meu .... casta stuparilor de azi nu este deloc mai "execrabila" ca cea a stuparilor de dinainte .... ba dimpotriva .... totusi pana la "mura-n-gura" cum ai tu pretentii mai este.

asa cum te-au sfatuit si colegii ai mai multe sanse sa iei tu la pasul propriu si personal si sa studiezi alternativele, mergand dupa altii ai mai mari sanse sa nu obtii rezultatele dorite si nu musai din cauza relei intentii a sfatuitorului .... si pur si simplu sunt situatii cand diferenta este facuta de flerul per moment al stuparului.

multa bafta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde cristi_vidican » 25 Aug 2016, 16:51

leonardus scrie:Asta imi confirma a 'n'-a oara o mai (foarte)veche certitudine. Nu vreau sa isc dispute sau animozitati, dar 'casta' asta a 'stuparilor' in genere este/a ajuns execrabila

Tu gândești ce vorbești? Sau ceea ce ceri?
Există o încărcătură de stupi la hectar.
Cine face pastoral (se vede că nu ai făcut) știe că în acești ani aglomerația de stupi este foarte mare.
Dacă o să faci, o să vezi. O să vezi cum ești privit când mergi într-o anumită zonă.
Problema e că atunci când vin alții noi, felia se împarte în mai multe bucăți.
Tu ai prefera ca șeful tău (în caz că lucrezi la patron) să-ți spună: de mâine îți împarți salariul cu alt angajat ca să mănânce și el o bucată de pită.
Nu te-aș considera execrabil dacă te-ai supăra.

Locurile de pastoral se caută. Există locuri mai ascunse.
Ferește-te de aglomerări.
De exemplu, în Bihor toată lumea țintește la salcâm la Valea lui Mihai.
Sunt locuri, cu salcâm răzleț care dau mai bine decât masivul de salcâm, de exemplu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 25 Aug 2016, 16:54

Cristian IONITA scrie:
leonardus scrie:
mausica scrie:
leonardus scrie:Va salut,

Unde pot consulta o lista de locatii pentru pastoral de-a lungul unui sezon complet pentru judetul HD sau judetele limitrofe ? Toti ar trebui sa se ghideze pentru zone apropiate ca apicultura sa fie cat mai eficienta.....vreau de anul viitor, daca traim si suntem sanatosi, sa fac primul meu pastoral. Sfaturi/link-uri va rog !

:lol: :lol: Hai ca asta e faza zilei....
Pai dumneata crezi ca cineva care a facut km,cheltuieli,zile pierdute cu cautarea de locuri o sa vina sa iti dea mura in gura ??? Numai bine va ridicati din pat si mergeti direct cu stupii la destinatie.....

Deci ramane cum am stabilit: rautatea si invidia prevaleaza.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 25 Aug 2016, 17:01

cristi_vidican scrie:
leonardus scrie:Asta imi confirma a 'n'-a oara o mai (foarte)veche certitudine. Nu vreau sa isc dispute sau animozitati, dar 'casta' asta a 'stuparilor' in genere este/a ajuns execrabila

Tu gândești ce vorbești? Sau ceea ce ceri?
i.
Sunt locuri, cu salcâm răzleț care dau mai bine decât masivul de salcâm, de exemplu.

Da, gandesc ce vorbesc. In plus, nimeni nu vine sa disloce pe altul sau sa-si puna stupii peste cei ai altuia. Spre exemplu, o padure de ceva melifer este o suprafata cu multe laturi....loc este pentru toti, ca de .....rautate nu mai vorbesc. Chestia aia cu salariul impartit e extrem de fortata......da, imi impart salariul daca si munca depusa scade pe masura.......teoretic. Hai, rog lasati 'caustica' la albine. Adevarul ca albinaritul la romani se potriveste ca o manusa....nu degeaba a fost una din indeletnicirile istorice milenare.....se leaga toate. Mersi pentru raspuns.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde leonardus » 25 Aug 2016, 17:06

mausica scrie:
leonardus scrie:Nu e vb de nici o disputa,nici eu nu vreau sa creez asa ceva.Insa nu te cunosc nu ma cunosti .....dar astepti ca eu(doar ca exemplu zic)sa vin si sa iti spun public matale unde merg eu in HD in pastoral ?? Pai crezi ca mai gasesc eu acel loc liber data urmatoare cand merg acolo ? Despre ce vorbim aici ??
Nu am nimic cu nimeni....fiecare e liber sa mearga unde vrea in pastoral dar ce spui tu e o aberatie !!!Si eu merg in pastoral impreuna amicii dar.......suntem din zona si ne cunoastem personal de f multi ani.Asa cum vine unu si cere detalii hop ......restul tre sa sara in sus sa le puna pe tava.Nu te-ai gandit ca altu a cheltuit o groaza de bani si timp cu drumurile pt asi afla locuri bune?
Sa se pocaiasca cine o vrea .....vremurile s-au schimbat,asa ca nu mai traii din amintiri......ce a fost a fost si clar nu o mai fi !!!

Uite vezi, de aia nu scapa ''albicultorii'' de karma negativa; auzi frate, ''mai gasesc loc liber'', fantastic. De, a face bine a ajuns o ..aberatie. Asta se vede in mai toate sectoarele. Si in plus, nu am intrebat expres unde merge X sau Y in pastoral, ci unde sunt locatii ''melifere'', ceea ce este o diferenta. Deci continuati cu 'rautaciunile'' si o sa vedeti mult spor.
Multumesc pentru confirmare.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Locuri pastoral HD

Mesajde mausica » 25 Aug 2016, 17:28

leonardus scrie:
mausica scrie:
leonardus scrie:Nu e vb de nici o disputa,nici eu nu vreau sa creez asa ceva.Insa nu te cunosc nu ma cunosti .....dar astepti ca eu(doar ca exemplu zic)sa vin si sa iti spun public matale unde merg eu in HD in pastoral ?? Pai crezi ca mai gasesc eu acel loc liber data urmatoare cand merg acolo ? Despre ce vorbim aici ??
Nu am nimic cu nimeni....fiecare e liber sa mearga unde vrea in pastoral dar ce spui tu e o aberatie !!!Si eu merg in pastoral impreuna amicii dar.......suntem din zona si ne cunoastem personal de f multi ani.Asa cum vine unu si cere detalii hop ......restul tre sa sara in sus sa le puna pe tava.Nu te-ai gandit ca altu a cheltuit o groaza de bani si timp cu drumurile pt asi afla locuri bune?
Sa se pocaiasca cine o vrea .....vremurile s-au schimbat,asa ca nu mai traii din amintiri......ce a fost a fost si clar nu o mai fi !!!

Uite vezi, de aia nu scapa ''albicultorii'' de karma negativa; auzi frate, ''mai gasesc loc liber'', fantastic. De, a face bine a ajuns o ..aberatie. Asta se vede in mai toate sectoarele. Si in plus, nu am intrebat expres unde merge X sau Y in pastoral, ci unde sunt locatii ''melifere'', ceea ce este o diferenta. Deci continuati cu 'rautaciunile'' si o sa vedeti mult spor.
Multumesc pentru confirmare.

Deja devii penibil....
Stii vorba aia cu ,,facerea de bine e futere de mama,,.......asa ca .......ia karma aia negativa a ta si asteapta meliferele ca vor venii la tine repede.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 29 vizitatori