Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Hranitoare ulucel

Mesajde leonardus » 25 Aug 2016, 18:36

va supun atentiei dvs. urmatoarea problema: astazi dimineata am mers sa dau sirop astfel: primul stup ulucel de lemn verificat azi dupa-masa 2 albine inecate, al doilea stup, ulucel de lemn mai adanc, 10 albine inecate, altreilea stup, ulucel de lemn cel mai adanc -1 litru sirop, 25 albine inecate, si al patrulea stup, ulucel de plastic, un fenomenal 80 de albine inecate........problema asta am studiat-o cu foarte multi ani inainte, cred vreo 15 si inca n-am gasit cea mai buna metoda de a hrani albinele. Toate au dezavantaje. Ma irita tare faptul ca trebuie sa moara albine la fiecare hranire. iata ce-am descoperit:
1. Hranitoare de urdinis- aiureli, pericol de furtisag, blocheaza urdinisul, pericol de intrare furisata a daunatorilor
2. Hranitoare clasice ulucel- se ineaca prea multe albine chiar si in sezonul cald cand lichidul este la o temperatura rezonabila (peste 20 grade); nu mai vorbesc de vremea rece cand e un adevarat holocaust.
3. hranitoare de interior- nepractice, sa tot scoti capacul/scandurelele, plus ca exista riscul de furtisag
4. Hranitoare tip borcan de podisor (cu capacul gaurit cu burghiul de 2mm)- cel mai bun dar are dezavantajul ca siropul miroase prin fantele de aerisire si da la furtisag, plus ca de multe ori incepe sa curga lichidul prin gaurelele capacului se scurge in stup si sanse sa iasa pe urdinis dand un furtisag teribil.
Stie cineva care ar fi explicatia la necazul de astazi ? Care este cel mai bun tip de hranitor ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde cristian bh » 25 Aug 2016, 22:57

Ia o sticla goala de Mona,de juma de litru.dai o gaura cu sula dedesupt,de vreo 2 mm si distantezi un pic doua scandurelele (daca folosesti) pui cu gaura in jos si e exact ca la sugari pe biberon.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde mausica » 25 Aug 2016, 23:01

Hranitoarele uluce daca le ceruiesti nu mai ai nici o mortalitate.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde leaveu15 » 25 Aug 2016, 23:15

leonardus scrie:va supun atentiei dvs. urmatoarea problema: astazi dimineata am mers sa dau sirop astfel: primul stup ulucel de lemn verificat azi dupa-masa 2 albine inecate, al doilea stup, ulucel de lemn mai adanc, 10 albine inecate, altreilea stup, ulucel de lemn cel mai adanc -1 litru sirop, 25 albine inecate, si al patrulea stup, ulucel de plastic, un fenomenal 80 de albine inecate........problema asta am studiat-o cu foarte multi ani inainte, cred vreo 15 si inca n-am gasit cea mai buna metoda de a hrani albinele. Toate au dezavantaje. Ma irita tare faptul ca trebuie sa moara albine la fiecare hranire. iata ce-am descoperit:
1. Hranitoare de urdinis- aiureli, pericol de furtisag, blocheaza urdinisul, pericol de intrare furisata a daunatorilor
2. Hranitoare clasice ulucel- se ineaca prea multe albine chiar si in sezonul cald cand lichidul este la o temperatura rezonabila (peste 20 grade); nu mai vorbesc de vremea rece cand e un adevarat holocaust.
3. hranitoare de interior- nepractice, sa tot scoti capacul/scandurelele, plus ca exista riscul de furtisag
4. Hranitoare tip borcan de podisor (cu capacul gaurit cu burghiul de 2mm)- cel mai bun dar are dezavantajul ca siropul miroase prin fantele de aerisire si da la furtisag, plus ca de multe ori incepe sa curga lichidul prin gaurelele capacului se scurge in stup si sanse sa iasa pe urdinis dand un furtisag teribil.
Stie cineva care ar fi explicatia la necazul de astazi ? Care este cel mai bun tip de hranitor ?


Incercati cu o cantitate mai mica de sirop si pus la 2-3 zile.

Eu pun o cantitate de 250-300 ml cu aprox si repet la 2 zile. Folosesc pentru stimulare, nu pentru completare.

Am hranitoare de tip uluc din lemn, pfl si plastic, ultimul tip avand cateva bete care sa ajute albina sa iasa din sirop in cazul in care cade.

Procedand in felul acesta rar gasesc in cele de lemn si pfl albine moarte, iar la cele de plastic 3-4 albine maxim(cateodata nicio albina).
Avatar utilizator
leaveu15
 
Mesaje: 41
Membru din: 13 Mar 2013, 13:06
Localitate: Caracal, Jud. Olt

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde cucubau » 26 Aug 2016, 08:31

leonardus scrie:a supun atentiei dvs. urmatoarea problema: astazi dimineata am mers sa dau sirop astfel: primul stup ulucel de lemn verificat azi dupa-masa 2 albine inecate, al doilea stup, ulucel de lemn mai adanc, 10 albine inecate, altreilea stup, ulucel de lemn cel mai adanc -1 litru sirop, 25 albine inecate, si al patrulea stup, ulucel de plastic, un fenomenal 80 de albine inecate........problema asta am studiat-o cu foarte multi ani inainte, cred vreo 15 si inca n-am gasit cea mai buna metoda de a hrani albinele. Toate au dezavantaje. Ma irita tare faptul ca trebuie sa moara albine la fiecare hranire. iata ce-am descoperit:

Colegu , alta este esenta problemei . Acele albine pe care d-ta le-ai gasit moarte nu au murit inecate , moartea a survenit datorita varstei sau bolii. Daca nu murteau in hranitor ele mureau in camp . De fapt ele au schimbat locul culesului din camp la hranitor.
La cel la care ai gasit foarte multe albine moarte vezi ca ai o problema de sanatate , probabil nosema.
Daca vrei sa faci un experiment sa te comvingi ca alta este problema , pune sirop intr-un hranitor unde sunt albine si urmareste cum albinele ce sunt in hranitor dupa ce isi incarca gusa ies la suprafata , apoi in marginea hranitorului , albinele surate le curata si gata cu baita.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde leonardus » 26 Aug 2016, 10:02

cristian bh scrie:Ia o sticla goala de Mona,de juma de litru.dai o gaura cu sula dedesupt,de vreo 2 mm si distantezi un pic doua scandurelele (daca folosesti) pui cu gaura in jos si e exact ca la sugari pe biberon.

Nu incape in podisor la majoritatea stupilor. Adica nu se mai inchide capacul.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde leonardus » 26 Aug 2016, 10:09

cucubau scrie:
leonardus scrie:a supun atentiei dvs. urmatoarea problema: astazi dimineata am mers sa dau sirop astfel: primul stup ulucel de lemn verificat azi dupa-masa 2 albine inecate, al doilea stup, ulucel de lemn mai adanc, 10 albine inecate, altreilea stup, ulucel de lemn cel mai adanc -1 litru sirop, 25 albine inecate, si al patrulea stup, ulucel de plastic, un fenomenal 80 de albine inecate........problema asta am studiat-o cu foarte multi ani inainte, cred vreo 15 si inca n-am gasit cea mai buna metoda de a hrani albinele. Toate au dezavantaje. Ma irita tare faptul ca trebuie sa moara albine la fiecare hranire. iata ce-am descoperit:

Colegu , alta este esenta problemei . Acele albine pe care d-ta le-ai gasit moarte nu au murit inecate , moartea a survenit datorita varstei sau bolii. Daca nu murteau in hranitor ele mureau in camp . De fapt ele au schimbat locul culesului din camp la hranitor.
La cel la care ai gasit foarte multe albine moarte vezi ca ai o problema de sanatate , probabil nosema.
Daca vrei sa faci un experiment sa te comvingi ca alta este problema , pune sirop intr-un hranitor unde sunt albine si urmareste cum albinele ce sunt in hranitor dupa ce isi incarca gusa ies la suprafata , apoi in marginea hranitorului , albinele surate le curata si gata cu baita.

Si eu tind sa cred ca alta e problema; siropul dat era 1:1 cu protofil (de mine), drojdie inactivata (de mine), si otet de mere si miere. Chestia e ca eu cred ca am gresit undeva cu proportiile. Cred ca din greseala am gresit cu drojdia punand mai mult de 9%. In cazul asta n-a mai fost 1:1 ci s-a diluat (inca era sirop in ulucel). Plus protofilul 17ml/l. Nu cred ca e vorba de nosema. Dau protofil de 1 luna ca preventiv. Cea mai tare banuiala e ca albinele s-au ''imbatat'' cumva :)
Stima si multumiri.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde Cristian IONITA » 26 Aug 2016, 12:06

probabila ai ratat acest topic
viewtopic.php?f=9&t=133

cel mai oki este cel de plastic cu capac "intors" .... nu se ineaca nici o albina


la cele uluc toate ineaca albina, ca nu le gasesti tu moarte este ptr ca familia este suficient de puternica sa se debaraseze de cadavre
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde leonardus » 26 Aug 2016, 12:07

Cristian IONITA scrie:probabila ai ratat acest topic
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=9&t=133

cel mai oki este cel de plastic cu capac "intors" .... nu se ineaca nici o albina


la cele uluc toate ineaca albina, ca nu le gasesti tu moarte este ptr ca familia este suficient de puternica sa se debaraseze de cadavre

Domle, jos palaria. Se vede stupar cu experienta/batran. Corect raspuns. Stima si respect.
P.S. Care este ala cu capac 'intors' ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde Cristian IONITA » 26 Aug 2016, 12:14

http://www.forum.stuparitul.com/downloa ... p?id=16174

partea mai putin faina este ca trebuie podisor "compatibil"
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde leonardus » 26 Aug 2016, 12:22

Cristian IONITA scrie:http://www.forum.stuparitul.com/download/file.php?id=16174

partea mai putin faina este ca trebuie podisor "compatibil"

Adica destul de inalt; inaltimea intre scandurele si 'tavan' sa fie mai mare de 5 cm; preferabil 10. Nu ?
Dar cu punga ? Mi se pare mai ieftin; da, trebuie sa umbli inauntru.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde jonny_it » 26 Aug 2016, 13:30

Tot mai bune sunt "hranitoarele ulucel". :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde Donbazil » 26 Aug 2016, 22:08

Salut!

Eu le-am folosit zeci de ani, dar acuma am hranitoare de plastic in capac la toti stupii, asa ca am disponibil pentru cine doreste vreo 50 de bucati, pe marimea Dadant, capacitate cam un litru, daca sta stupul drept. Unele sunt cu fagure dedesupt, altele fara ( le-am folosit ca rama claditoare)...Nu le vand, le fac cadou cui vine dupa ele ( cu o sticla de vin sa le udam) :lol:
Salut!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde ignatov andrei » 26 Aug 2016, 23:09

leonardus scrie:va supun atentiei dvs. urmatoarea problema: astazi dimineata am mers sa dau sirop astfel: primul stup ulucel de lemn verificat azi dupa-masa 2 albine inecate, al doilea stup, ulucel de lemn mai adanc, 10 albine inecate, altreilea stup, ulucel de lemn cel mai adanc -1 litru sirop, 25 albine inecate, si al patrulea stup, ulucel de plastic, un fenomenal 80 de albine inecate........problema asta am studiat-o cu foarte multi ani inainte, cred vreo 15 si inca n-am gasit cea mai buna metoda de a hrani albinele. Toate au dezavantaje. Ma irita tare faptul ca trebuie sa moara albine la fiecare hranire. iata ce-am descoperit:
1. Hranitoare de urdinis- aiureli, pericol de furtisag, blocheaza urdinisul, pericol de intrare furisata a daunatorilor
2. Hranitoare clasice ulucel- se ineaca prea multe albine chiar si in sezonul cald cand lichidul este la o temperatura rezonabila (peste 20 grade); nu mai vorbesc de vremea rece cand e un adevarat holocaust.
3. hranitoare de interior- nepractice, sa tot scoti capacul/scandurelele, plus ca exista riscul de furtisag
4. Hranitoare tip borcan de podisor (cu capacul gaurit cu burghiul de 2mm)- cel mai bun dar are dezavantajul ca siropul miroase prin fantele de aerisire si da la furtisag, plus ca de multe ori incepe sa curga lichidul prin gaurelele capacului se scurge in stup si sanse sa iasa pe urdinis dand un furtisag teribil.
Stie cineva care ar fi explicatia la necazul de astazi ? Care este cel mai bun tip de hranitor ?


Frumos si interesant subiect, stimabile "leonardus"!

Totusi, cam rarut pe la noi... Ma gandesc ca lucrezi pe mai multe posturi...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde Donbazil » 02 Sep 2016, 22:12

Donbazil scrie:Salut!

Eu le-am folosit zeci de ani, dar acuma am hranitoare de plastic in capac la toti stupii, asa ca am disponibil pentru cine doreste vreo 50 de bucati, pe marimea Dadant, capacitate cam un litru, daca sta stupul drept. Unele sunt cu fagure dedesupt, altele fara ( le-am folosit ca rama claditoare)...Nu le vand, le fac cadou cui vine dupa ele ( cu o sticla de vin sa le udam) :lol:
Salut!



Salut!

Nu le trimit prin nici un curier. Cui le doreste i le dau cu drag, dar sa vina dupa ele. :idea: :!:
Sanatate
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Hranitoare ulucel

Mesajde Shrek » 02 Sep 2016, 22:28

Da, Da! Veniti pe la mine ca io plec de-acasa! La Mako!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori