Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Un inceput.

Mesajde Generator3 » 10 Sep 2016, 00:11

Salut. Am 15 ani si astazi m-am gandit sa am grija de cativa stupi. Locul unde vor fi albinele o sa fie intr-o livada de pruni si daca imi iau stupi as vrea sa plantez o varietate de flori intre randurile copacilor ( ar fi o idee buna ?) Nu am nici o cunostinta despre albine dar stiu ca ma vreau sa ma apuc primavara cu 2 stupi. Pot achizitiona produsele necesare iarna asta ca sa fiu pregatit. M-am uitat la un site online de apicultura si erau tot felul de chestii care nu stiam ca exista. In satul meu este cineva cu o gramada de stupi si cred ca pot achizitiona familii de albine. Visul meu este sa am 6 stupuri, nu mai multe ca trebuie sa incep liceul si nu stiu daca am timp. Prima data ma gandeam sa pasterz mierea doar pentru mine dar m-am gandit sa vand si la magazin din apropiere si cu ce iese de acolo sa investesc. Ma intereseaza: cum ma apuc de albine ? Cand ? Ideea cu multe flori si copaci este buna ? Daca da, ce fel de flori ? Trebuie sa fac gard in mijlocul livezii ca sa nu vina animale salbatice ? (Stupurile vor fi la 1min de casa mea, stau la margine se sat) ce fel de lucruri am nevoie? O lista intreaga va rog. Am vazut pe site o gramada de substante de curatare a stupului sau ma rog sunt multe de tot felul. Ma gandeam sa incep cu 2 stupi. Unul cu 2 etaje sau 1 etaj si unul cu 2 etaje sau 3. Si da, chiar vreau sa ma apuc, toata familia ma sustine.
Generator3
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Sep 2016, 23:52

Re: Un inceput.

Mesajde proapis13 » 10 Sep 2016, 08:04

Salve si bun venit pe forum...
In primul rand cumpara o carte despre apicultura,recomand Manualul Apicultorului...
Cand o sa te familiarizezi cu termenii apicoli o sa intelegi mai multe,pana atunci,citeste,citeste,citeste...
Nu ar fi rau sa iei legatura cu apicultorul de la tine din sat sa te indrume in primii pasi facuti in apicultura..
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Un inceput.

Mesajde Generator3 » 10 Sep 2016, 09:32

proapis13 scrie:Salve si bun venit pe forum...
In primul rand cumpara o carte despre apicultura,recomand Manualul Apicultorului...
Cand o sa te familiarizezi cu termenii apicoli o sa intelegi mai multe,pana atunci,citeste,citeste,citeste...
Nu ar fi rau sa iei legatura cu apicultorul de la tine din sat sa te indrume in primii pasi facuti in apicultura..
bine o sa vad de unde iau niste carti de genul.. dar ideaa cu multe flori este buna? Poate afecta gustul mierii ?
Generator3
 
Mesaje: 2
Membru din: 09 Sep 2016, 23:52

Re: Un inceput.

Mesajde Closcutz » 10 Sep 2016, 13:30

Intrebarea e puerila si indica faptul ca Proapis ti-a dat un sfat foarte bun! Trebuie sa citesti cat mai mult! In primul rand manualul apicultorului sau orice carte care se adreseaza apicultorului incepator( majoritatea sunt variatii pe aceeasi tema)... apoi citesti cat mai multe din topicurile incepatorii intreaba de pe forum...paginili personale ale membrilor... Nu-ti spun cate carti si cate topicuri am citit ca sa aflu raspunsuri la nelamuririle inceputului tocmai sa nu pun intrebari fara substanta....
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Un inceput.

Mesajde un OM » 11 Sep 2016, 21:37

Ar fi bine sa completezi avatarul cu date despre localitatea unde locuiesti. Nu cumva ar trebui sa faci ceva ucenicie pe langa vecinul? Ceva practica nu strica niciodata, chiar daca, poate, nu o sa fii multumit de unele explicatii. Citeste bre, chestia asta nu a facut rau major oamenilor.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Un inceput.

Mesajde petru71 » 11 Sep 2016, 22:27

Te salut Generator3 !

Generator3 scrie:Salut. Am 15 ani si astazi m-am gandit sa am grija de cativa stupi... [...]...


Pentru ca ai doar 15 ani si pentru ca de-abia astazi ti-a venit ideea, o sa fiu bland... :mrgreen:
Eu am 45 de ani, citesc forumul de vreo 4 ani, am albine de un an.
Trebuie sa intelegi ca asemenea intrebari nu prea se pun.
Te faci de mandra minune...
Dupa cum bine spunea expertul forumului in expediere la sursa, pune mana pe o carte de apicultura si invata.
Cand ai dobandit minimele notiuni teoretice, cand ai si vreo doi-trei stupi, pune ce intrebari crezi tu de cuviinta.
Oamenii te vor ajuta cu siguranta daca ai albine.
Pentru ca ei le iubesc cu adevarat si nu te vor lasa sa le omori.
Tu esti inca la stadiul de intentie...

Eu, dupa 4 ani de citit carti si forum, de cate ori deschid un stup, simt ca nu stiu nimic.
In opinia mea, practica este esentiala.
Trebuie sa vezi albinele, trebuie sa vezi matca, puietul, pastura, celulele de trantor, alea-alea.
Trebuie sa iei ace in timp ce ai grija de ele.
Trebuie sa le vezi cel putin un an. Daca mai ai si norocul sa le vezi in stupina unui apicultor adevarat, esti cu adevarat norocos.
Eu n-am avut norocul asta. Invat din mers, terorizand cu telefoane cativa oameni faini de pe acest forum (nu-i numesc, ca stiu ei bine..).

Te saluta Tufa de Venetia,
Pitar

P.S. De investitie nu mai spun nimic, ca nu mi-am propus sa renunti inainte sa incepi.
Daca iubesti albinele, da-i sa sune !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Un inceput.

Mesajde proapis13 » 12 Sep 2016, 09:30

petru71 scrie:Dupa cum bine spunea expertul forumului in expediere la sursa, pune mana pe o carte de apicultura si invata.

Ca sa poti lucra cu albinele,trebuie sa le intelegi,ori cum poti sa intelegi un lucru daca nu din teorie,iar daca nu pui mana pe o carte in care ti se detaliaza viata albinei,poti ramane cu informatii eronate sau trunchiate auzite sau citite/vazute pe sursele Media...
In alta ordine de idei,expertul forumului in expediere la sursa,daca te-a trimis vreodata sa citesti o carte ;) de incredere NU ti-a facut rau...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Un inceput.

Mesajde petru71 » 12 Sep 2016, 11:13

N-am vrut sa sune aiurea, da' se pare ca am reusit...
Proapis13, imi cer scuze !
Pitar
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Un inceput.

Mesajde mellis » 14 Sep 2016, 02:13

Este frumos sa te apuci cat mai repede (preferabil in primăvara), când prinzi gustul, contează mult anii din spate..
După 3 ani de observații si practica te poți gândi la vânzare, dar merge si mai repede..cu ajutor..
Chiar daca întrerupi sau renunți pe parcurs, dorul te va aduce înapoi lângă ele.
Stupul este un mare univers, greu de descifrat, dar cu răbdare si perseverenta vei reuși.
Da a ai nevoie de ajutor, da un semn, su t oameni dispuși sa te ajute..
Si...începe sa faci miere pentru tine, pana la vânzare mai sunt câțiva pasi..
Fa practica la vecinul cu stupi, ajuta la operatiunile de pregătire pt iarna, e lprimul pas spre succes.
Căuta pe youtube "apicultura la distanta" si vizualizează atent filmele...
Multa bafta!!!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori