Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Intrebare reteta Nea Gica Romanescu

Mesajde doctorasulcelviteaz » 21 Feb 2017, 22:39

Seara bunav. Vin si eu cu o intrebare . Am hotarat sa fac retetea lui Nea Gica Romanescu cu o schimbare ne avand polen nu voi pune . Daca folosesc doar lapte praf si drojdie dupa calculele mele as avea undeva la 6,2 ( pe pungi scrie drojdie 40% proteina si lapte 34% proteina ) .
Voi adauga 5 kg zahar praf si 5 l sirop ( 4/1 ) .
Sperc ca am calculat bine procent proteina . Sa mai adaug 500 g drojdie sau merge si asa .
Multumesc anticipat .
Fişiere ataşate
Screenshot_2017-02-17-16-17-56.png
doctorasulcelviteaz
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Iun 2012, 08:59

Re: Intrebare reteta Nea Gica Romanescu

Mesajde stefanescu » 22 Feb 2017, 08:36

La cantitatea de zahar plus sirop pe care intentioezi sa o folosesti pui 1kg lapte praf si 1,1kg drojdie. Procentul de proteina iese undeva la 6,4%.
stefanescu
 
Mesaje: 8
Membru din: 06 Iun 2012, 12:24

Re: Intrebare reteta Nea Gica Romanescu

Mesajde doctorasulcelviteaz » 22 Feb 2017, 10:24

stefanescu scrie:La cantitatea de zahar plus sirop pe care intentioezi sa o folosesti pui 1kg lapte praf si 1,1kg drojdie. Procentul de proteina iese undeva la 6,4%.

Inseamna ca am calculat corect procent procent proteina , cred ca o sa maresc cantitate drojdie sau o las asa .
Am inteles ca iau mai greu turta daca avem o concentratie proteina mai mare , daca este mai mica ce se intampla ?
doctorasulcelviteaz
 
Mesaje: 127
Membru din: 16 Iun 2012, 08:59


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori