Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Salvarea unui stup

Mesajde catalin ilisei » 24 Feb 2017, 20:51

Cum pot sa salvez un stup la care mi-a rămas o mâna de albine și matca?Ar mai fi vreo solutie
Avatar utilizator
catalin ilisei
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Apr 2015, 22:17
Localitate: Com. Bodesti Jud. Neamt

Re: Salvarea unui stup

Mesajde un OM » 24 Feb 2017, 21:07

Multe sunt posibile, dar intr-adevar merita? Acilea copiai putin un apostol.
Ai putea orfaniza alte cateva sute de albine, pe rama cu miere intr-un roi inchis total, macar doua zile. Mutati amandoi roii la distanta de km lasati cateva ore inainte sa se insereze si sa fie posibil si un zbor de orientare apoi unificati. Adus apoi puiet capacit. Se pune intrebarea, merita sa rupi albine si puiet la aceasta ora? NU!
SFAT rupi capul cuiva important, lasi cateva ore, dai rama cu albine dupa diafragma altui amarat.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Salvarea unui stup

Mesajde bmdna » 26 Feb 2017, 10:13

Eu am fost in situatia asta intr-un an si, pentru ca matca respectiva era buna, am decis sa o salvez. Dupa parerea mea, cea mai buna salvare este urmatoarea:
Este nevoie sa ai cel putin doi stupi (mai bine 3 sau 4) puternici, in care matca a inceput ponta si in care exista rame cu puiet larvar.
Intr-o zi cu temperatura macar de 8-10 grade (ideal ar fi sa fie peste 12 grade) se ia un stup curat in care se pun trei rame cu coronita de miere, pe care se scutura mana de albine si se aseaza cu grija matca intre ele. Se limiteaza cele trei rame cu diafragma. Se merge la primul stup puternic si se gaseste o rama cu puiet larvar. ATENTIE!!! pe aceasta rama NU trebuie sa se gaseasca matca familiei. Se ia rama respectiva si se scutura in spatiul gol de dupa diafragma din stupul in care am pus mana de albine cu matca. Dupa scuturare rama se intoarce RAPID stupului din care a fost luata. Procedura se repeta cel putin cu inca o rama din alt stup puternic, dar e mai bine daca s-ar putea scutura macar 3 rame din 3 stupi diferiti. Dupa ce se termina de scuturat, se inchide stupul. Albinele fiind din familii diferite nu se vor agresa nici intre ele si nici cu matca. Daca matca este valoroasa, la floarea soarelui familia va produce miere marfa. Aceasta operatie merita NUMAI daca matca este valoroasa, altfel ar trebui lasata sa moara pe limba ei.

Daca in stupina nu exista cel putin doua familii puternice, atunci mana de albine si matca nu mai au nicio sansa de salvare. NU se scutura rame din stupii slabi, pentru ca depopularea produsa astfel ar fi fatala pentru acele familii si am avea o pierdere si mai mare.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Salvarea unui stup

Mesajde Avram » 26 Feb 2017, 16:22

catalin ilisei scrie:Cum pot sa salvez un stup la care mi-a rămas o mâna de albine și matca?Ar mai fi vreo solutie


Singura solutie pentru care ar merita .... doar daca ai vreun orfan prin stupina , sa-l unesti cu acesta !

De ce a ramas stupul doar cu o mana de albina ?
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Salvarea unui stup

Mesajde Avram » 26 Feb 2017, 16:32

bmdna scrie: Se merge la primul stup puternic si se gaseste o rama cu puiet larvar ....se ia rama respectiva si se scutura ....Dupa scuturare rama se intoarce RAPID stupului din care a fost luata



Intrebare .... este bine sa scuturi ramele cu puiet larvar ? Stiind ca rama port botci nu este bine sa o scuturi ( doar periata ) puietul de lucratoare face exceptie de la aceasta regula !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Salvarea unui stup

Mesajde bmdna » 26 Feb 2017, 19:36

Avram scrie:
bmdna scrie: Se merge la primul stup puternic si se gaseste o rama cu puiet larvar ....se ia rama respectiva si se scutura ....Dupa scuturare rama se intoarce RAPID stupului din care a fost luata



Intrebare .... este bine sa scuturi ramele cu puiet larvar ? Stiind ca rama port botci nu este bine sa o scuturi ( doar periata ) puietul de lucratoare face exceptie de la aceasta regula !


Ramele de puiet larvar si NU CAPACIT pot fi scuturate, fara a dauna puietului. Dealtfel, se scutura albine doici de pe aceste rame si nu e nevoie sa se scuture toate albinele de pe ele. Este suficienta o singura miscare ferma si cate au cazut este suficient. Eu asa am procedat si nu am dat gres. Fiecare alege sa procedeze dupa cum doreste, eu nu fac scoala, nu spun ca asa este corect, nci macar nu spun ca ar fi singurul mod de salvare ci spun CUM as proceda EU.
bmdna
 
Mesaje: 74
Membru din: 02 Oct 2014, 12:34
Localitate: Piatra Neamt

Re: Salvarea unui stup

Mesajde marius_sl » 15 Sep 2019, 22:09

Acum vreo 3 saptamani am gasit un roi mic sub un stup. L-am bagat intr-o roinita si a ocupat 2 rame 1/1. Matca a inceput imediat sa ponteze, probabil si profitand de cei peste 5 litri de sirop din miere 3 la 1 bagati in 3 reprize.
Intrebari:
1. Oare am scuturat afara din stup vreo matca sau e chiar roi?
2. Cum sa fac sa treaca iarna?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori