Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 10 Apr 2017, 16:02

Salut băieți, de doua săptămâni sunt posesorul a doi stupi, și ca orice începător, am unele dileme:
Am cumpărat albinele cu tot cu lăzi, și neavând magazii pentru ele, am cumpărat alte doua lăzi(oricum cele vechi erau chinuite, modelul cu tije laterale, etc..), pana aici toate bune și frumoase(nu ca în continuare nu ar fi) am mutat albinele în casele noi, am pus magaziile pe amândouă, findca stupii erau full pe 10 rame, nu mai era loc de puiet și de miere... Am organizat fiecare stup în felul acesta: am luat penultimele rame din ambele părți ale stupului, cu miere, și l-am așezat pe amândouă în magazine, în locul lor, am băgat rame la crescut, și deci am ajuns în final sa am în fiecare stup doua rame cu miere în fiecare magazie și jos sa am o rama cu miere, o rama la crescut, puiet, iară o rama la crescut și în final iară rama cu miere. Este bine cum am organizat cuiburile? M-am asigurat ca pe ramele cu miere pe margini nu am larve și puiet, ci doar în ramele din mijloc.

Alta întrebare: am luat de la un magazin apicol un marker și o cusculita pentru Matca, ca să nu o nenorocesc în timp ce o prind și încerc sa o vopsesc, dar, nu reușesc nicicum sa dau de ea, am trântori și nu prea reușesc sa îmi dau seama printre ei care ar fi Matca.. Și ea este sigur în stup, pentru ca am puiet cu grămadă, și lavrar proaspăt, etc.. Doar ca nu prea fac diferența între ea și trântori, cum as putea sa ma orientez mai usor ca să o văd?

Încă o întrebare: la urdinise am tablita, o parte din tablita este cu mai multe gauri, ca să treacă albine mai multe, și alta este cu mai puține gauri, în acest moment amândoi stupi au tablita cu partea unde au loc mai mult ca să treacă albinele, este ok asa?
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde petru71 » 10 Apr 2017, 16:42

Om bun, matca e mult mai lunga fata de trantori.
Gasesti aici pe forum poze cu matci cate vrei. Pe goagle la fel.
Daca o vezi pe rama n-ai cum sa o confunzi cu un trantor.
Da' trebuie sa o cauti cu mare atentie.
Am un amic apicultor (200 de familii, 30 de ani de apicultura), am stat odata langa el in timp ce cauta matca intr-un stup.
Crede-ma, a vanturat stupul ala rama cu rama de 3 ori pana a gasit-o. Se mai intampla...
In rest, te vor sfatui colegii care au experienta cu albinele, si eu sunt la inceput.
Numai bine !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Întrebări de începător

Mesajde Danielu » 10 Apr 2017, 17:41

Am si eu stupi de un an, vreo 9. Fff. greu identific matca si eu. Stai linistit, nu esti singurul :)
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Întrebări de începător

Mesajde Avram » 10 Apr 2017, 21:14

Mihaiii scrie:Salut băieți, de doua săptămâni sunt posesorul a doi stupi, și ca orice începător, am unele dileme:




1. La prima intrebare - daca ai dadant si magazii de 1/1 ai facut bine ce ai facut.

2. Regina stupului , un incepator , intr-un stup asa de bine dezvoltat cu greu o va observa .
Cu putina rabdare o vei gasi .Un sfat - exerseaza (marcarea reginei) pe trantori , neavand
experienta risti sa prapadesti matca .

3. Da drumul la urdinis - sa fie larg ( demonteaza acele gratii ) acum nu-si mai au rostul .

Nu ar strica sa citesti ceva literatura apicola .

Numai bine
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Întrebări de începător

Mesajde mellis » 11 Apr 2017, 15:52

Eu as scoate tabla de la urdinis de tot.
Banuiesc ca nu ai fund mobil.
Albinele nu pot curata bine resturile de pe fundul stupului din cauza gratiilor.
Priveste atent ramele cu puiet proaspat - se ved mici "bete" albe pe fundul celulei
Matca ar trebui sa dea ture in jurul lor.
Roaga un apicultor sa te ajute cu marcatul - este pacat sa o scapi in iarba sau sa omori matca si ai prapadit tot stupul.
Bafta!
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 11 Apr 2017, 21:05

Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri! Viitorul meu de "apicultor" depinde în mare parte de ajutorul vostru, și de asta, sper ca o sa ma pot baza pe voi cu toate nelămuririle care le am.
Magaziile sunt 1/1, și matca nu am mai cautat o, nu vreau sa deschid stupii asa des ca să ii stresez, nu o consider o mare importanta marcarea matcutelor, era doar pentru o mai buna orientare a mea între ele.
Am dat gratiile jos la ambii stupi, ca să nu fie probleme de înghesuială.
Deci: sus am doar rame cu miere, în curând probabil o sa am acele doua foite de jos crescute, între stup și magazie am pus plase ca să nu treacă matcile, și din toate astea apare întrebarea mea; când foitele vor fi crescute și umplute cu puiet, ce voi face? Presupun ca nu o sa mai am cine știe ce spațiu jos, deci probabil ar sa trebuiască sa mut unele rame sus, dar care? Dacă mut ramele cu miere în partea de sus, și deci practic las stupu jos fără "pereți(am citit ca matca ii considera pereti" pentru matca, se întâmplă ceva? Și după ce apare alt puiet? Scot plasa și o las pe matca sa bage puiet și în partea de sus? Dacă bag rame necrscute în magazii(2-3 rame), ca albinele sa le crească dacă au chef, ca să am totuși și un anumit stoc de rame crescute, apar probleme? Momentan am doar foite, nici măcar o rama crescuta care sa nu fie folosita în caz de ceva.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde teinegru64 » 11 Apr 2017, 21:10

Mihaiii scrie:Alta întrebare: am luat de la un magazin apicol un marker și o cusculita pentru Matca, ca să nu o nenorocesc în timp ce o prind și încerc sa o vopsesc, dar, nu reușesc nicicum sa dau de ea, am trântori și nu prea reușesc sa îmi dau seama printre ei care ar fi Matca.

Marcheaza toti trantorii ..care sunt acum in stup.La toamna ala pe care il gasesti marcat e...matca.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 11 Apr 2017, 21:12

teinegru64 scrie:
Mihaiii scrie:Alta întrebare: am luat de la un magazin apicol un marker și o cusculita pentru Matca, ca să nu o nenorocesc în timp ce o prind și încerc sa o vopsesc, dar, nu reușesc nicicum sa dau de ea, am trântori și nu prea reușesc sa îmi dau seama printre ei care ar fi Matca.

Marcheaza toti trantorii ..care sunt acum in stup.La toamna ala pe care il gasesti marcat e...matca.

Da, ar fi o idee, dar trebe sa îmi cumpăr cutii cu markere :lol: tot o găsesc eu pana la urma, imposibil
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde Shrek » 11 Apr 2017, 21:23

Io nu inteleg de ce vrei sa vezi matca!? Daca vrei sa vezi cum arata una sunt pe net poze cate vrei. Pana ajungi sa o deosebesti din marea de albine, iti recomand sa lucri numai deasupra stupului. Altfel risti sa iti pice rama din mana si lasi stupul orfan!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Întrebări de începător

Mesajde Avram » 11 Apr 2017, 21:25

Mihaiii scrie:..... și din toate astea apare întrebarea mea; când foitele vor fi crescute și umplute cu puiet, ce voi face?



Daca nu ai un cules bun in zona ta (rapita sau salcam ) - cumpara o scara buna !

Cutiile vechi sa le pastrezi pentru roii ce au sa vina .

Daca ai ceva rapita prin apropiere ridica din cuib ramele 1 si 10 in magazie , in locul lor bagi foite.Poti repeta jocul acesta .

Baza melifera va dicta mersul familiilor ...
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 11 Apr 2017, 21:28

Shrek scrie:Io nu inteleg de ce vrei sa vezi matca!? Daca vrei sa vezi cum arata una sunt pe net poze cate vrei. Pana ajungi sa o deosebesti din marea de albine, iti recomand sa lucri numai deasupra stupului. Altfel risti sa iti pice rama din mana si lasi stupul orfan!

Doar ca să ma simt eu mai în siguranță, în caz de îmi scăpa o botca de sub supraveghere(momentan nu am nici una, dar na) , sa vad dacă matca mai este încă vie, și în orice alte cazuri, cum ar fi așezarea ramei înapoi în stup, sa ma uit sa nu fie matca pe pereți, etc... Pur și simplu ca să ma simt eu mai în siguranță.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 11 Apr 2017, 21:32

Avram scrie:
Mihaiii scrie:..... și din toate astea apare întrebarea mea; când foitele vor fi crescute și umplute cu puiet, ce voi face?



Daca nu ai un cules bun in zona ta (rapita sau salcam ) - cumpara o scara buna !

Cutiile vechi sa le pastrezi pentru roii ce au sa vina .

Daca ai ceva rapita prin apropiere ridica din cuib ramele 1 si 10 in magazie , in locul lor bagi foite.Poti repeta jocul acesta .

Baza melifera va dicta mersul familiilor ...

Ce sa fac cu scara? Am una pentru podul casei, dar nu cred ca te referi la asta... Este un instrument ceva? La ce trebe?
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde Shrek » 11 Apr 2017, 21:36

Da! Este ca un grafic. Se numeste scara roitului! Da vezi sa fie d-aluminiu si cat mai lunga!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Întrebări de începător

Mesajde Mihaiii » 11 Apr 2017, 21:40

Shrek scrie:Da! Este ca un grafic. Se numeste scara roitului! Da vezi sa fie d-aluminiu si cat mai lunga!

Adică sa o folosesc ca să ma urc în copaci după roiuri? :)) chiar nu înțeleg...
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Întrebări de începător

Mesajde petru71 » 11 Apr 2017, 21:45

teinegru64 scrie:Marcheaza toti trantorii ..care sunt acum in stup.La toamna ala pe care il gasesti marcat e...matca.


@teinegru64:
Asta a fost beton, am ras de m-am prapadit.
De pus in rama !!!

@Mihaiii:
Cu timpul te vei obisnui cu forumul...oameni faini, da' mai inteapa cateodata... :mrgreen:
Numai bine !

P.S. Am si eu o intrebare pentru cei priceputi, plecand de la ceea ce a relatat Mihai.
Nu e prea mult sa pui direct o magazie 1/1 la ora asta ?
Ajuta sau mai mult strica ?
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Întrebări de începător

Mesajde Avram » 11 Apr 2017, 21:45

Mihaiii scrie:Adică sa o folosesc ca să ma urc în copaci după roiuri? :)) chiar nu înțeleg...


Da Mihai .... pentru roiuri !

In primii ani inevitabil vor veni ..... si nu numai !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron