Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Incep si eu... de la 2 nuclee

Mesajde denisj » 07 Mai 2017, 10:10

Va salut domnilor,
si ca fiind primul post doresc sa va felicit pt. acest forum... forte interesant si plin de informatii.

De mult imi doresc sa am albine, inca de pe cand eram mititel si mergeam la un unchi de al meu sa vad albinele.

In sfarsit m-am gandit sa incep si am cumparat 2 nuclee de albine ca sa-mi fac si eu 2 stupi in gradina.
Am cumparat apis mellifica (eu locuesc la MIlano) cu regina de anul trecut (zice vanzatorul)

Am adus nucleele alaltaieri seara, si ieri, dupa cum mi-a zis vanzatorul am facut sirop de 1:1 din zahar si apa.
Am dat in nuclee jumate de litru la fiecare nucleu.

Azi dimineata ma uit la sertarul din spatele nucleelor sa vad daca mai au ... si practic a disparut.
A plouat si ieri si cred ca va ploua si azi... afara se ajunge la maxim 12-14 grade in timpul zilei
si deci cred ca nu o sa iasa in recunoastere.

Ce sa fac acum ??? mai fac apa cu zahar si le mai dau ?
E normal sa dispara asa repede hrana ?
In nuclee sant cate 6 rame ... dar nu stiu ce este pe ele pt. inca n-am avut tupeu sa ma uit.
Azi o sa ma uit sigur... daca se opreste un pic ploaia

Multumesc anticipat.
Denis
denisj
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mai 2017, 09:09

Re: Incep si eu... de la 2 nuclee

Mesajde Mihaiii » 08 Mai 2017, 09:42

Și eu sunt tot incepator, dar o sa încerc totuși sa te ajut...
Părerea mea este ca vânzătorul nu ți-o fi dat rolurile fără miere, deci te orientezi cam și după cata miere au în stup, dacă consideri ca au destulă cât sa trăiască chiar și în cazuri de lipsa de cules, le lași asa, dacă nu, mai bagi sirop... Probabil nu o sa îl deie pe gat pe tot, o sa îl bage în rame, dar măcar sa fii sigur ca au cu ce sa supraviețuiască... Nu știu cum ți-o recomandat persoana respectiva sa faci siropul, dar da un ochi la link-ul de mai jos, se face foarte ușor, și am văzut doar schimbări în bine. viewtopic.php?f=9&t=643&hilit=invertirea#p11252
Succes cu albinele!
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Incep si eu... de la 2 nuclee

Mesajde denisj » 08 Mai 2017, 22:10

Mersi de link Mihai
tocmai il citeam si nu mi-am dat seama ca cineva a raspuns la postul meu
Si daca am bifat sa-mi vina email cand primesc raspuns... nu am primit email.

Ieri dupamasa era un pic mai frumos afara si am deschis un stup.
Am vazut ca este miere pe fagura... acuma am indoiala ca-i miere sau sirop daca mi-ai zis ca poate au purtat siropul pe fagure.
Poate de aceia a disparut siropul asa de repede.

Azi n-am avut vreme sa ma uit la ele dar maine mai dau un ochi.

Vroiam sa zic ca si eu prepar siropul de zahar tot asa prin invertire.
Poi ca o fi corect sau nu inca n-am inteles bine
...din linkul ala am citit vreo 10 pagini... mai am mult pana la 80 si ceva.

Mersi mult
Denis
denisj
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Mai 2017, 09:09


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori