Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Schimbare matca.

Mesajde Dan.T » 20 Mai 2017, 09:15

Buna ziua la toata lumea; sa incep cu inceputul: am cumparat un stup momentan are noua rame si vreau sa-l fac in doua, sa cumpar doua matci, problema e ca am desfacut stupul de vreo trei ori, la interval de timp, si nu am gasit-o, m-am gandit eu sa iau stupul din locul respective sa pun alti doi stupi in acel loc unul langa altul, stupi noi, sa scutur albinele in acel loc si ele vor merge in acei stupi, matca nu se va putea orienta si nu va mai ajunge in acei stupi..... :D , este o idee de incepator, ce ziceti este buna idea?
Dan.T
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mai 2017, 09:03

Re: Schimbare matca.

Mesajde un OM » 20 Mai 2017, 17:45

Un stup plus alti doi cumparati fac trei!
Nu am inteles faza cu datu-n doua. Vrei 2 sau 3 roi?
Daca vrei sa cumperi doua matci inseamna ca vrei sa faci 3 roiuri cu matca existenta, dar nevazuta.
O matca fecundata si care oua, in momentul caderii accidentale sau a perierii neatente cade pe jos si sansele de a reusi sa se intoarca in famila ei sunt mici (numai la mine a mers odata, la tine nu).
Orice idee este buna, cu rezultatul poate fi o problema.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Schimbare matca.

Mesajde Florin Dobre » 20 Mai 2017, 21:23

Deci vrei sa faci 3 din 1.
Imparte ramele in mod egal in cele trei lazi.
Dupa 6 zile ii verifici. Unde au tras botci, le rupi si dai in cusca regina cumparata. Unde n-au tras botci, au matca veche.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Schimbare matca.

Mesajde Dan.T » 21 Mai 2017, 09:12

Scuze, am omis eu, stupul care-l am acum cu albine este cam vechi si vreau sa fac doua cu cele noi si sa elimin matca existent pe care nu o gasesc. Multumesc pentru raspunsuri.
Dan.T
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mai 2017, 09:03

Re: Schimbare matca.

Mesajde Danielu » 29 Mai 2017, 17:59

Florin Dobre scrie:Deci vrei sa faci 3 din 1.
Imparte ramele in mod egal in cele trei lazi.
Dupa 6 zile ii verifici. Unde au tras botci, le rupi si dai in cusca regina cumparata. Unde n-au tras botci, au matca veche.


Asta doar daca toate cele 3 roi-uri au puiet larvar sau oua.
Danielu
 
Mesaje: 75
Membru din: 12 Mai 2016, 13:37

Re: Schimbare matca.

Mesajde Claude » 11 Iun 2017, 00:55

Salut. Nu ai văzut matcă e una dar nu ai văzut nici oua? S-a bezmeticit cumva?
Cand nu stii la ce lucrezi, lucreaza cat mai ingrijit...
Avatar utilizator
Claude
 
Mesaje: 9
Membru din: 25 Aug 2015, 04:53
Localitate: Resita

Re: Schimbare matca.

Mesajde Mihaiii » 11 Iun 2017, 22:59

un OM scrie:O matca fecundata si care oua, in momentul caderii accidentale sau a perierii neatente cade pe jos si sansele de a reusi sa se intoarca in famila ei sunt mici (numai la mine a mers odata, la tine nu).

Dacă după câteva minute te uiți pe lângă stup, sigur o observi, pentru ca ar sa fie înconjurată de foarte multe albine... Am pățit la fel cu matca neimperecheata, am vopsit o și o zburat, prima oara pe o frunza, și pana când am mers spre ea sa o prind, și-o luat zborul bine pana nu am mai văzut o, după un sfert de ora am observat doi pumni de albine lângă stup, ghici ce era sub albine?
Am avut norocul ca stupul era la câțiva zeci de metri de ceilalți, ca altfel nu mai era vie...dar dacă are zborul de orientare făcut în zona respectiva, sigur se întoarce, mai ales sa fie împerecheata și hrănită bine, atunci dacă cade rămâne pe locul respectiv, și albinele ii simt mirosul imediat.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Schimbare matca.

Mesajde mellis » 12 Iun 2017, 00:31

Mihaiii scrie:[...dar dacă are zborul de orientare făcut în zona respectiva, sigur se întoarce, mai ales sa fie împerecheata și hrănită bine, atunci dacă cade rămâne pe locul respectiv, și albinele ii simt mirosul imediat.

Ești sigur că matca de întoarce din iarba? Cate cazuri din astea ai văzut?
Sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Schimbare matca.

Mesajde Mihaiii » 12 Iun 2017, 20:42

mellis scrie:
Mihaiii scrie:[...dar dacă are zborul de orientare făcut în zona respectiva, sigur se întoarce, mai ales sa fie împerecheata și hrănită bine, atunci dacă cade rămâne pe locul respectiv, și albinele ii simt mirosul imediat.

Ești sigur că matca de întoarce din iarba? Cate cazuri din astea ai văzut?
Sanatace

După cum am zis, rămâne pe locul respectiv și albinele sigur o simt, este imposibil sa nu observi dacă treci prin zona, pentru ca chiar nu ai cum sa observi un mic roisor de albine.
Mihaiii
 
Mesaje: 67
Membru din: 10 Apr 2017, 15:41
Localitate: Lugoj, Timiș

Re: Schimbare matca.

Mesajde gabimihai » 16 Iun 2017, 20:25

Si eu am scapat o matca dupa ce am marcat-o. A zburat pe deasupra stupului roata, apoi s-a lasat pe rame atrasa de albinele care au simtit-o zburand. De asemenea, din graba nu am observat o matca pe o rama, desi o cautasem, si am scuturat-o, ca apoi sa o gasesc mergand pe langa stup. Si aceasta a fost recuperata. Se mai intampla, dar trebuie sa fim calmi si atenti, chiar foarte atenti.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: zahhh şi 6 vizitatori