Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

RAME LA CRESCUT

Mesajde FLORIN U » 29 Mai 2017, 16:59

Salut, am un stup pe 10 rame , 8 cu puiet capacit , pe 10 cu albina. vrau sa ii pun un cat 1/2 dar nu am rame crescute. Vreau sa pun gratie Haneman intre corpuri.
Cum sa fac?
Pun cate 4,5 rame cu foite in cat?
Le pun pe toate o data?
ms.
FLORIN U
 
Mesaje: 1
Membru din: 29 Mai 2017, 16:50

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde pvc » 29 Mai 2017, 17:22

Tinand cont ca stupul este puternic din ce spui tu si acum este destul de cald punele pe toate. Pt inceput pune 10 rame. dupa ce le creste poti scoate 1 si pe celelalte le departezi cat sa acoperi tot spatiu cu 9 rame.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde stefanmadalin » 29 Mai 2017, 18:01

Daca nu ai cules nici nu se ating de ele. Trebuie fie cules fie stimulare cu sirop.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 29 Mai 2017, 19:37

tre sa ai albina de 15 rame. mai asteapta. si jos sa fie ocupate celulele cu detoate


edit :aaaaa ....si cules sau stimulare ....era sa uit.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde teinegru64 » 29 Mai 2017, 21:54

Daca tii mortis sa ai gratie haneman in stup ...puneo pe fundul stupului.Asa vei amana roirea cu vreo saptamana.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Shrek » 29 Mai 2017, 22:42

teinegru64 scrie:Daca tii mortis sa ai gratie haneman in stup ...puneo pe fundul stupului.Asa vei amana roirea cu vreo saptamana.

Da' ce crezi ca se pune regina pe slăbit si trece prin sită? Io unu cred ca primu' pluton este deja in padure după cum povesteste nenea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde marius_sl » 14 Apr 2020, 17:28

Dupa ce criterii alegeti momentul cand bagati prima rama la crescut?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde cristi_vidican » 14 Apr 2020, 19:21

1. Perspectiva de cules.
2. Albina doică.

Dacă nu ai diafragmă și vezi după ultima ramă că se crește faguri, atunci e semnul că trebuie spațiu.

Când intru în rapiță și e perspectivă de cules, după ce se încarcă 50% cu miere etajul, atunci la stupii buni dau direct un cat cu foițe peste cuib. Catul cu miere ajunge sus.
La final de rapiță acel cat cu foițe trebuie să fie crescut și plin cu miere. Între timp am mai pus o magazie și astfel sunt 3.
Asa arată un cules adevărat la rapiță.
Poza e de anul trecut - 9 mai, final de rapiță.
Fişiere ataşate
IMG_20190520_175423 (1).jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 14 Apr 2020, 21:34

marius_sl scrie:Dupa ce criterii alegeti momentul cand bagati prima rama la crescut?

Se poate incepe introducerea de rame la crescut atunci cand albinele incep sa ingroase ramele in partea de sus, adica lungesc celulele cu ceara noua de culoare alba. Rama cu foita se introduce intre ultima ramadin cuib si rama acoperitoare.
Ultima oară modificat de Vasile_Bucovineanu pe 14 Apr 2020, 21:39, modificat 1 dată în total.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 14 Apr 2020, 21:36

marius_sl scrie:Dupa ce criterii alegeti momentul cand bagati prima rama la crescut?
il lasi in pace pana se schimba generatia ..apoi cand vezi ca pleaca ..i dai !!!! :lol: :lol:

o sa albeasca pe sus...mai ales la pomi ...deci cam in perioada asta ...
eu am dat deja doi faguri partial crescuti de anu trecut(la ouat) ..si trebuia sa pun caturile dar cred ca dupa vremea asta nasoala.imediat

dac pui foite il cam ti pe loc ..in schimb daac sunt crescuti de anu trecut (albi) imediat sunt ocupati cu puiet ...in 2 zile am gasit 80 % de preferat intre rama cu pastura si cea lu larve ....
daca pui inchise va baga polen mai ales daca sunt mai inalte decat "norma" deci tre sa te uiti ....
de preferat 2 faguri crescuti de anu trecut si apoi la pomi 2 faguri artificiali foite
cand ajungi la 6 rame ocupate cu puiet 90%(adica in partea a doua a lunii aprilie) trebuie sa franezi usor....

dupa 10 -15 -20 aprilie cand pui caturi poti pune in cat ...si lasi cuibu in pace....(deci cam asa fac eu)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 14 Apr 2020, 21:46

un aspect important zic eu (foarte important) este cand familia aproape ca umple lada sa se lase rama cu pastura dupa care cele 7 de cuib cu puiet ...iar restu de rame cu miere si pastura se se suie in cat ..iar jos se completeaza cu rame goale .....in felul acesta albina isi schimba directia pe verticala dupa ramele saltae si va creste in cat faguri la primul cules .iar la o saptamana sau doua cand va ecluziona masiv albina va ocupa toata lada fara riscu de a se "aplatiza cuibu "....a dica a forma coronite ...dezvoltarea va fi continua si cuibu nu va fi blocat ....incepand cu pomi fructiferi pana la rapita ...pentru ca atunci se fac "gafele" care va costa imens la salcam...


ma scuzati dar cred ca se aplica la mine ca am caturi de 1/1 :lol: :lol: :lol:
totusi nu va asteptai la 8 rame batute cu puiet pana nu temperatura nocturna va trece de 10-15 grade....
doar :lol: ...sa folositi trippla spargere a cuibului....cautai pe youtube 8-)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde marius_sl » 15 Apr 2020, 00:30

Am pus intrebarea deoarece mi se pare ca am intarziat vreo 2 saptamani introducerea foitelor. Prima foita am bagat-o pe 03 aprilie, iar a doua pe 12, cand prima era deja plina de larvar. Pana acum bagam prima rama la crescut cand familia ajungea pe 8 rame acoperite bine-bine, acesta fiind criteriul meu, fara pune la socoteala un cules bunicel. Cred ca trebuia sa bag prima foita inainte de ultima ninsoare.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2020, 07:32

cristi_vidican scrie:1. Perspectiva de cules.
2. Albina doică.


Da, cand bagam rame "la crescut", e nevoie de albina doica! :lol: :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde ignatov andrei » 15 Apr 2020, 07:44

marius_sl scrie:Dupa ce criterii alegeti momentul cand bagati prima rama la crescut?


Prima data bag la cladit numai rame de cat (1/2)
1.Cand familia abunda de cerese, adica dupa un prim cules bun (pomi fructiferi sau rapita, uneori dupa salcam).
Ramele pentru cuib le introduc dupa salcam (1/1).
Pe la inceput, cand nu aveam echipament, introduceam si mai devreme, dar foloseau prea multa ceara "de imprumut", nu din solzisori!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde marius_sl » 15 Apr 2020, 09:16

Anul acesta am dat primele foite mai devreme si mi le-au crescut perfect, spre deosebire de anul trecut cand jumatate din foitele crescute au fost numai bine de topit.
In fiecare toamna topesc toate ramele negre, asa ca primavara nu am 10 rame crescute pt fiecare stup. Probabil ar trebui sa scot ramele cladite inainte sa fie pontate si sa bag alte foite, astfel incat primavara urmatoare sa am cate 10 rame pt fiecare stup.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 15 Apr 2020, 11:53

in perioada intre salcam si tei pana maxim in floarea soarelui se construieste cel mai mult ....asa am observat...
daca nu aveti rame suficiente puteti creste lejer cate 10 rame de fiecare stup fara parti negative....

anu trecut la tei .am folosit 10 stupi pentru a creste faguri ..in cat
in fiecare zi la bagam cate doi faguri in cat iar urmatoarea zi ii scoteam si puneam altii....
nu i lasam mai mult d e o zi pentru ca i incarca cu miere....pana sa terminat culesul am crescut cam 15-20 de fiecare....si mergea si mai multi

asta daca vrei sa construiesti faguri ...dar cand nu ai rame ...bagi cand vrei....decat deloc

observatie ..in fagurii crescuti cam 3 sferturi albi...oua matca mult mai repede ...probabil ca ponteaza mai usor... :?:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori