Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde marius_sl » 15 Apr 2020, 13:13

Deci regula e ca, dupa un cules bun, iar familia sa acopere 10 rame, se dau foite la cladit.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde cristi_vidican » 15 Apr 2020, 13:14

ignatov andrei scrie:Da, cand bagam rame "la crescut", e nevoie de albina doica! :lol: :lol:

Înțelegi matale ce-am vrut eu să zic. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Apr 2020, 13:33

Cele mai bune rame se cladesc de catre familii in afara perioadei de roit, respectiv primavara in timpul infloririi pomilor, rapita si spre sfarsitul sezonului, dupa ce a trecut perioada roitului. In perioada roitului albinele din familii vor construi rame si cu celule de trantor, mai ales daca reginele sunt batrane. Pentru a preveni acest lucru e nevoie ca atunci cand se dau rame la crescut sa se dea si rame claditoare.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 15 Apr 2020, 14:05

in cat nu construiesc foite de trantori...si sunt perfecte pentru albina lucratoare alb imaculat......

daca vorbim de perioada roitului ...acuma eu nustiu care e ....cea din calendar sau a familiei de albine....(cand are ea friguri)
pentru ca eu nu vad perioada roitului in nici una din cazuri....bineinteles ca toamna si iarna nu va roii in nici un caz...
vreti sa induceti ca perioada roitului este de la rapita pana la floarea soarelui....??
eu am zis ca exact in aceasta perioada se pot construii faguri " fara numar " pentru ca e albina ceresa din abundenta....

altfel nu aveam cu sa construiec 20 de faguri intro saptamana....

daca va referiti cand familia e deja in frigurile roitului atunci da ramele date la cladit vor fi stricate....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 15 Apr 2020, 14:22

Nu stiu cum e in alte parti, am spus cum e in zona mea. Primavara cand familia are nevoie sa se extinda si cand inca nu se pregateste de roit va construi faguri fara celule de trantori fara rama claditoare. Nu am spus ca in perioada roitului nu se pot construi rame, dar pentru ca sa fie construite corect e nevoie de claditoare. Eu nu am de regula culesuri intense, dar stiu ca in timpul unui cules intens albinele construiesc cu usurinta faguri. Nu tot ce e valabil intr-o zona poate fi folosit cu succes oriunde.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 16 Apr 2020, 19:58

Vasile_Bucovineanu scrie:Nu stiu cum e in alte parti, am spus cum e in zona mea. Primavara cand familia are nevoie sa se extinda si cand inca nu se pregateste de roit va construi faguri fara celule de trantori fara rama claditoare. Nu am spus ca in perioada roitului nu se pot construi rame, dar pentru ca sa fie construite corect e nevoie de claditoare. Eu nu am de regula culesuri intense, dar stiu ca in timpul unui cules intens albinele construiesc cu usurinta faguri. Nu tot ce e valabil intr-o zona poate fi folosit cu succes oriunde.
nu folosesc rama claditoare.....daca vreau s cladesc rame ..le bag in cat ....va inteleg ce spuneti ...


sa va dau un exemplu cand se construiesc rame perfecte de ouat fara sa fie cules......cand faceti roi pe 2-3 rame si ecluzioneaa prima generatie i adaugati fagure si in 2 zile e si pontat ...fara cules....

albinele construiesc cand au nevoie de spatiu(fie puiet sau nectar ) ......
mie mi a crescut faguri si in ianuraie sau februarie...am uita sa pun o rama de la rezerva ...si a ramas gol pana l a diafragama ...asta e alta poveste..

daca familia e in friguri automat fagurii sunt stricati...sau daca nu au macar o rama mai deformata pentru trantori ...dar fagurii in cat ies mereu perfect....si se poate creste la tei exact cati ai nevoie pentru anul viitor...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 16 Apr 2020, 22:10

Multi apicultori folosesc caturi de 1\2 si automat le trebuie rame perfecte pentru cuib.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde marius_sl » 16 Apr 2020, 22:20

De obicei dau la cladit cate 2 rame si inchei stupul pe 10 rame, apoi mai bag cate 2 rame cand se apropie salcamul si scot rame cu puiet capacit pe care le folosesc la formarea de roiuri. Acest sistem cu corp intreg si caturi de jumatate il folosesc si eu. Cand se umplu cu albine 2 caturi de 1/2 inlocuiesc cu corp intreg (nu am suficiente etaje de jumatate niciodata!). Unde ai 2 caturi de 1/2 nu ar merge bagate la cladit rame de 1/1?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 16 Apr 2020, 22:34

Pentru a putea construi rame 1/1 in 2 caturi de 1/2 e nevoie din constrctie ca acest lucru sa fie posibil. Doua rame de 1/2 plus 8mm trebuie sa aiba aceeasi inaltime cat o rama de 1/1.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde ignatov andrei » 17 Apr 2020, 10:53

marius_sl scrie:De obicei dau la cladit cate 2 rame si inchei stupul pe 10 rame, apoi mai bag cate 2 rame cand se apropie salcamul si scot rame cu puiet capacit pe care le folosesc la formarea de roiuri. Acest sistem cu corp intreg si caturi de jumatate il folosesc si eu. Cand se umplu cu albine 2 caturi de 1/2 inlocuiesc cu corp intreg (nu am suficiente etaje de jumatate niciodata!). Unde ai 2 caturi de 1/2 nu ar merge bagate la cladit rame de 1/1?


Merge fagure cladit pentru umplut cu miere. Daca bagi foaie, ori ti-o face subtire si ingroasa ramele 1/2, ori ti-o ingroasa doar pe o parte, mai ales in zona sipcilor...
Oricum o cladesc ca dracu', deoarece albinele prefera sa inalte celula deja cladita si sa puna miere, decat sa cladeasca foaia.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 17 Apr 2020, 12:00

marius_sl scrie:De obicei dau la cladit cate 2 rame si inchei stupul pe 10 rame, apoi mai bag cate 2 rame cand se apropie salcamul si scot rame cu puiet capacit pe care le folosesc la formarea de roiuri. Acest sistem cu corp intreg si caturi de jumatate il folosesc si eu. Cand se umplu cu albine 2 caturi de 1/2 inlocuiesc cu corp intreg (nu am suficiente etaje de jumatate niciodata!). Unde ai 2 caturi de 1/2 nu ar merge bagate la cladit rame de 1/1?
normal ca merge....
daca vrei sa creasca rapid ..nu incheia stupu jos pe 10 rame.....
lasa jos doar ramele cu puiet(sa zicem 7 + cea cu pastura) diafragma si restu sus...vei fi surprins ce rapid cresc fagurii....in cat...
creste mult mai repede deasupra cuibului decat in lateral

eu am avut batai mari de cap cand am trecut de la orizontal pe dadant cu cat 1/2 de 145....
dupa ce am crescut cateva sute de rame am abandonat si am trecut pe 1/1....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 17 Apr 2020, 12:16

Vasile_Bucovineanu scrie:Pentru a putea construi rame 1/1 in 2 caturi de 1/2 e nevoie din constrctie ca acest lucru sa fie posibil. Doua rame de 1/2 plus 8mm trebuie sa aiba aceeasi inaltime cat o rama de 1/1.
2 de 1/2 = 1/1
Fişiere ataşate
93572932_236371367419398_8113181179055702016_n.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Balian » 17 Apr 2020, 13:59

yuonyuon scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Pentru a putea construi rame 1/1 in 2 caturi de 1/2 e nevoie din constrctie ca acest lucru sa fie posibil. Doua rame de 1/2 plus 8mm trebuie sa aiba aceeasi inaltime cat o rama de 1/1.
2 de 1/2 = 1/1

Cu respect dar nu este chiar așa simplu.
Înălțimea unei rame Dadant 1/1 este 300mm.
https://www.google.ro/search?q=dimensiu ... 0&bih=1064
Rama Dadant 1/2 are 162mm.
https://www.google.ro/search?q=dimensiu ... 4&biw=1600
Deci 2x162+8=332mm > 300mm D1/1
Rama Dadant 1/2 redus are 146mm.
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.p ... 23&start=0
Deci 2x146+8=300mm = 300mm D1/1
În general când vorbim despre rama Dadant 1/2 ne referim la cea cu înălțime de 162mm.
Mulți nici nu cunoaște varianta de 146mm. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 17 Apr 2020, 16:14

Eu tocmai asta am vrut sa spun. Ramele si caturile 1/2 trebuie astfel dimensionate din constructie incat 2 rame de 1/2 plus 8 mm sa se incadreze in inaltimea unui cat si a unei rame de 1/1.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde Balian » 17 Apr 2020, 16:55

Folisind două corpuri de 1/2 (normal) pentru
o ramă de 1/1 va râmâne un loc de 40mm loc gol sub spetaza inferioară a ramei care va excita albinele să facă construcții în acest loc. Fiind fără coordonator (foiță artificială) locul va fi umplut cu scăriță de trântor. Dacă nu vor fi tăiate periodic ele devin crescătorii de varroa.
Despre peripețiile aceastei tehnologii ne poate povesti Cristi Vidican. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: RAME LA CRESCUT

Mesajde yuonyuon » 17 Apr 2020, 18:07

la mine caturile au 15.5 si ramele mici de 14.5......
doua caturi 1/2 fac exact pentru 1/1 ... asa le am proiectat de la inceput...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori