Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Botca roasa supravietuitoare?

Mesajde cristianbet » 30 Mai 2017, 22:34

Buna seara.
Am o familie cu multe botci de la care astept o matca
(Se pregatea de roit. Am luat matca cu o parte din fam si am lasat cateva botci mai frumoase)

Acum o saptamana aveam o botca iesita in capat si altele (care au mai tras intre timp) roase pe lateral, deci ok.

Azi la verificare am observat o botca roasa bine pe lateral cu o albina inauntru. De curiozitate am ajutat o sa iasa si era de fapt o matca cam anemica cu niste aripi cam zdrentuite si corpul un pic mai mare decat o lucratoare.
Abia se misca saraca.
Daca aceea e matca mea principala atunci e jale.

Intrebarile mele sunt:
Matca principala are ca cauta in botcile altor matci roase? Din cate stiu e treaba lucratoarelor sa curete.
Atunci poate o botca roasa sa supravietuiasca?
cristianbet
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Apr 2017, 05:50
Localitate: Ploiesti

Re: Botca roasa supravietuitoare?

Mesajde ignatov andrei » 30 Mai 2017, 22:55

Mai nenicule, matcile care nu pot iesi din botca singure "supravietuiesc" exact ca si puiul care n-a reusit sa sparga oul.
Albinele "ajuta" matcile sa iasa pe lateral... :)
Numai in cazul in care varful botcii este total inaccesibil albinelor, albinele vor elibera pe lateral matca, dar si acolo pot sa apara probleme....

Ideal, normal si corect este ca matca sa roada capacelul si sa iasa la lumina pe cont propriu!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Botca roasa supravietuitoare?

Mesajde cristianbet » 31 Mai 2017, 05:50

De ce sa o ajute sa iasa daca ipotetic e deja o alta matca in stup iesita prin capac (zic ipotetic pt ca nu am cautat o, incercand sa nu deranjez prea mult.
cristianbet
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Apr 2017, 05:50
Localitate: Ploiesti

Re: Botca roasa supravietuitoare?

Mesajde Closcutz » 31 Mai 2017, 08:44

Aia e matca din unitatea respectiva...iti place sau nu asta e! Poti s-o schimbi daca nu te multumeste.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori