Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde RVasile » 28 Iun 2017, 13:37

Buna dupa cum se vede sant nou pe acest forum.
Dupa un an m-am hotarat sa postez si eu :)
Am facut un roi care a tras botci de salvare, intrebarea mea este. Poate un roi fara matca sa cladeasca faguri artificiali? Pentru ca la mine cladesc.
Iar a doua intrebare este. Am cumparat in mai o familie de albine care se dezvolta destul dw greu fata de familia care o am din toamna. Am facut tratamentul cu varachet forte. La ambele famili, acu daca e matca batrana nu stiu dar ponteaza pe toata rama.... Dar nu se dezvolta. Ar trebui sa administrez sirop in luna aceasta sau o fi vina matci sau albinelor sau a mea? Mentionez ca matca nu prezinta aripi rupte picioruse etc. Multumesc!
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde Closcutz » 28 Iun 2017, 14:20

Ca regula generala nu se dau rame cu fagure artificial la roii fara matca deoarece chiar daca vor construi ramele vor trege si multe poterase de salvare...
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde RVasile » 28 Iun 2017, 14:36

Multumesc de raspuns, deci e normal sa construiasca fara matca. I-am dat rama pentru ca am vazut pe rama de botci cladit deasupra ceara alba....
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde yuonyuon » 28 Iun 2017, 15:08

RVasile scrie:Multumesc de raspuns, deci e normal sa construiasca fara matca. I-am dat rama pentru ca am vazut pe rama de botci cladit deasupra ceara alba....
1 pentru dezvoltare tine cont de hrana. din abundenta sa fie. polen si miere(ambele)
2 sa nu aiba boli, paduchi sau boli ale puietului.
3 calitaea matcii sa fie rapida si sa oua copact. matca sa nu fie mai batrana de 2-3 ani.
4 si in ultimul rand spatiu si rame de calitate , si nu ai cum sa gresesti

tine cont de chestiile astea de fiecare data cand deschizi un stup .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde RVasile » 28 Iun 2017, 20:32

Am inteles eu am un stup din toamna cumparat, care l-am trecut iarna eu zic foarte bine, era pe 5 rame in primavara si iernat pe 6 rame. Pe lateral am avut polistiren iar in capac paturica si deasupra fan care il schimbam la 2 saptamani ca se umezea. Iar turta incepand din noiembrie pana in martie a papat 3 turte. Despre stupul luat in primavara nu stiu ce sa zic de cat timp e regina, cel de la care am cumparat a zis ca e de anul trecut.... L-am ajutat cu 2 rame de puiet in primavara de la stupul din toamna. Care cu toate ca a fost slabit la ora actuala a cladit aproape toata magazia dar din pacate nu pot scoate mierea deoarece e plin de puiet capacit... O sa urmaresc in continuare acest forum, sant multe lucruri care nu le știu si nici nu o sa le stiu pe toate :) Multumesc
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde yuonyuon » 28 Iun 2017, 20:49

RVasile scrie:Am inteles eu am un stup din toamna cumparat, care l-am trecut iarna eu zic foarte bine, era pe 5 rame in primavara si iernat pe 6 rame. Pe lateral am avut polistiren iar in capac paturica si deasupra fan care il schimbam la 2 saptamani ca se umezea. Iar turta incepand din noiembrie pana in martie a papat 3 turte. Despre stupul luat in primavara nu stiu ce sa zic de cat timp e regina, cel de la care am cumparat a zis ca e de anul trecut.... L-am ajutat cu 2 rame de puiet in primavara de la stupul din toamna. Care cu toate ca a fost slabit la ora actuala a cladit aproape toata magazia dar din pacate nu pot scoate mierea deoarece e plin de puiet capacit... O sa urmaresc in continuare acest forum, sant multe lucruri care nu le știu si nici nu o sa le stiu pe toate :) Multumesc
incearca si nu mai lucra cu turte si alte balarii . zaharu e baza dat din timp sa ai rezervele asigurate pana la jumatea lu august.

puieyul capacit nu se da la centrifuga ca il pierzi , mai devreme sau mai tarziu .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde RVasile » 28 Iun 2017, 20:52

A si inca ceva am pus rama sa fac botci acu 15 zile e ciudat fiinca dupa ce construiau botcile si erau aproape inchise ma uitam la ele si a doua zi dispareau :o nu mai era o botca . pana la urma am reusit sa salvez 2 botci inca nu au iesit :cry: si le-am protejat cu o cusca de plastic cu 3-4 albine in ea pe fagure ( nu stiu daca am procedat bine sa las albinele acolo cu botca protejata de cusca ) pana acum nu arata roase sau ceva ...
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde RVasile » 28 Iun 2017, 20:56

yuonyuon
Stupul a fost luat prin august sfarsit , nu aveau destula miere sa treaca iarna decent , Am administrat sirop pana in 15 septembrie de acela cu plante din magazin , si dupa am dat turtele tot din pravalie luate ceva contra nosemoza, nu am vazut diaree . Acum sigur o sa ii las destula miere , pana acum nu am facut nici o extractie de miere si nu prea vad sa fac in curand :) din cauza puietului .Din cate vad apicultura e un hobby , mierea e o raritate :roll:
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde yuonyuon » 28 Iun 2017, 20:59

RVasile scrie:A si inca ceva am pus rama sa fac botci acu 15 zile e ciudat fiinca dupa ce construiau botcile si erau aproape inchise ma uitam la ele si a doua zi dispareau :o nu mai era o botca . pana la urma am reusit sa salvez 2 botci inca nu au iesit :cry: si le-am protejat cu o cusca de plastic cu 3-4 albine in ea pe fagure ( nu stiu daca am procedat bine sa las albinele acolo cu botca protejata de cusca ) pana acum nu arata roase sau ceva ...
daca stau albinele "calare" pe ele inseamna ca is bune, daca nu ,au racit si is moarte iar albinele le vor roade.
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde RVasile » 28 Iun 2017, 21:07

Multumesc !!! Eram disperat sper sa imi iasa primele botci in 2-3 zile daca nu e neaparat sa cumpar am inteles o Matca pentru ele ca daca nu am inteles ca devin salbatice : (
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde lucky5strike » 29 Iun 2017, 16:31

RVasile scrie:Multumesc de raspuns, deci e normal sa construiasca fara matca...


Fii atent ce concluzii tragi sau vinzi altora... Nu este normal, nu construiesc faguri in lipsa matcii... doar lungesc niste celule acolo, daca sunt presate de cules.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde RVasile » 30 Iun 2017, 23:17

Ai dreptate azi la o vizita la stup am constatat ca exista o matcuta :D Cum am zarito am si sarit cu markerul pe ea, ce a iesit din marcare e dea dreptul de tot rasul :lol: E a doua matca marcata de mine deci prima va dati seama cum arata. Acum intrebarea me in poza atasata este imperecheata matcuta ca eu puiet inca nu am vazut... Cu stima si nu radeti de mine :D
http://imgur.com/a/G9fgn
http://imgur.com/a/pxPV4
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde un OM » 01 Iul 2017, 16:41

Pana cand nu depune oua, iar de cele mai multe ori pana nu este capacit nu o marchez. Am avut cateva matci incapatanate care au zburat dupa marcare de pe rama, ele fiind virgine, stateam cu ochii dupa ele la urdinis si stupul deschis doar, doar or reveni. Cat despre faptul ca ai vopsit-o in exces nu este prea bine. Pe viitor limiteazate la torace, nu mai vopsi baza aripilor sau sa atingi ochii. Exerseaza pe trantori.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde Mircea_63 » 02 Iul 2017, 10:14

Un stup orfan nu creste niciodata fagurasi...
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde RVasile » 02 Iul 2017, 11:29

Am inteles va multumesc pentru reply. O sa incerc pe trantori sa exersez, si o sa tin minte ca nu cladesc daca nu au matca. Sper sa se imperecheze matcuta, daca nu sper sa ii pot uni :)
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Roi fara matca. Cladesc faguri

Mesajde RVasile » 21 Iul 2017, 22:44

Culmea la aceasta mataca care e neagra complect are puiet de albina de (Buckfast ) :o , Dar nu am stupi cu matca buckfast ca sa am trantori buckfast ( habar nu am ce povestesc ) Vreau sa zic daca matca e neagra albinele nu vor fi la fel sau aproape ?
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori