Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Prigorii s au Lupul Albinelor ?

Mesajde Neculai Badica » 09 Sep 2017, 19:07

Buna seara Daca pina mai saptamina trecuta totul decurgea normal in mica mea prisaca ,de citava zile constat ca sunt atacat permanent de asa zisi Calabroni ,,Lupul Albinelor ,, .De trapole cu otet si miere si bucati de peste nici nu vor sa stie .Nu pleaca fara sa mi fure cite o albinuta chiar daca uneori mai reusesc si ele sa ingramadeasca cite unu si il coc bine . Azi am vazut ca datorita atacului fiecare stup are scindura de zbor in permanenta plina de albinute gata de atac si de aparare .Pacat ca am un cules de intretinere si multe din albinute sunt obligate sa apere stupul .Prigori nu am dar vad ca in tara va confruntati cu atacul lor .Care dintre cei doi inamici e mai daunator albinutelor ca pentru om stiu bine ca prefer sa nu fiu intepat de prea multe ori de un Calabron. Pe deasupra sunt rezistenti si la lovituri nu vor sa ceie coltul la prima lovitura si trebuie calcat bine ca de nu zboara iara . De gasit cuiburile nu prea pot ca sunt inconjurat de padure si de case .
Neculai Badica
 
Mesaje: 27
Membru din: 28 Mai 2013, 11:29

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori