Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde ignatov andrei » 04 Oct 2017, 21:30

yuonyuon scrie:Am zis eu ca am niste lacune , de acea am si intrebat . care e faza cu stimularea . ce sa stimuleaza? daca ai rezerve serioase ce sa stimulezi?
Sau se merge pe principiu ca la un ceaun de bors se mai baga un kg de apa si mai faci o portie si dupaia ne intrebam de ce nu sau stimulat stupii?

albina aia stimulata e albina de nota 12 si da bine la recensamantu din toamna ... dar ....


Lasa stimultu', ca nu-i subiect de topic!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde Mircea_63 » 04 Oct 2017, 22:02

Yuonyuon, stimularea este o simulare a culesului, se face cu mici cantitati de apa cu zahar, la o dilutie asemanatoare nectarului si o faci in sezonul apicol. In felul asta dai impresia albinelor ca se anunta trai pe vatrai, iar ele vor tine matca in puf, iar matca recunoscatoare se va apuca de ouat. Compozitia si ea este asemanatoare cu nectarul.
La vremea asta mai poti complecta hrana, dar in niciun caz cu aceeasi metoda, ci cu un sirop de concentratie apropiata mierii, sirop invertit si cantitati mult mai mari decat la stimulare. Efectul va fi total diferit.
Matca nu va mai avea loc pentru ponta deoarece in locul puietului eclozionat albinele depoziteaza. Astfel completezi si centrul cuibului cu hrana.
Daca inca exista puiet, exista albina tanara, deci si cerese de meserie. Mai ai nevoie doar de zile suficient de calde.
Singura piedica: vremea. Daca e frig stau in ghem, iar cereselor li se sleieste :) ceara. Sau ai stupii full de hrana si la restrangeri eventual mai descapacesti dupa diafragma, oricum in afara cuibului, ca sa nu manance din camara.
Asadar, cum spunea Andrei, nu despre stimulare e vorba in acest topic. Sper sa fie de folos!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde yuonyuon » 04 Oct 2017, 22:12

Mircea_63 scrie:Yuonyuon, stimularea este o simulare a culesului, se face cu mici cantitati de apa cu zahar, la o dilutie asemanatoare nectarului si o faci in sezonul apicol. In felul asta dai impresia albinelor ca se anunta trai pe vatrai, iar ele vor tine matca in puf, iar matca recunoscatoare se va apuca de ouat. Compozitia si ea este asemanatoare cu nectarul.
La vremea asta mai poti complecta hrana, dar in niciun caz cu aceeasi metoda, ci cu un sirop de concentratie apropiata mierii, sirop invertit si cantitati mult mai mari decat la stimulare. Efectul va fi total diferit.
Matca nu va mai avea loc pentru ponta deoarece in locul puietului eclozionat albinele depoziteaza. Astfel completezi si centrul cuibului cu hrana.
Daca inca exista puiet, exista albina tanara, deci si cerese de meserie. Mai ai nevoie doar de zile suficient de calde.
Singura piedica: vremea. Daca e frig stau in ghem, iar cereselor li se sleieste :) ceara. Sau ai stupii full de hrana si la restrangeri eventual mai descapacesti dupa diafragma, oricum in afara cuibului, ca sa nu manance din camara.
Asadar, cum spunea Andrei, nu despre stimulare e vorba in acest topic. Sper sa fie de folos!
Da asa este .mersi de raspuns!
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde gica.mosu » 05 Oct 2017, 07:06

tinumaftei scrie:Pana acum nu am dat nimic fiindca au avut grija ele. Dar acum ii musai fiindca au luat-o din loc cu puietul. Am gasit si cate 5-6 rame bine ouate din care larvar mai bine de 50%. La astia daca nu le dau, vor crapa, chiar daca pe aici iarna este mai blanda si se instaleaza mai tarziu.
Le-am pregatit pentru saptamana asta vreo 3 kg, si poate tot asa saptamana viitoare.


.....La fel am facut si eu,nu le-am dat nica(am fost plecat 3 saptamani) si daca vor sa-si faca de cap i-si fac...unele matci tinere au reinceput ponta(UNELEEE)...pt ca au fost ceva intrari de polen- "suc de struguri "+cateva zile cu temp de 18-20* si ele s-au pus pe"glume" si dai cu..... 8-) P.S1- cei care au facut stimularea si completarea la timp si cu ce trebuie(max 1-10 sept) ...acum ii doare la "basca" :idea: P.S2-orsice le dai acum dupa Df,in punga,hranitor=un sut in fund si ele i-si vad de treaba lor( pt ca in unele zone mai intra polen inca)...iar rez se vor vedea(corp gras,uzura,albine anemice) la fiecare in functie de cum s-au facut lucrarile si cand...bine'nteles si de zona+altele 8-) P.S3-merita recitit tot topicul(de incepatori)...dar in special MS lu.Cristi Vidican(in caz de"avarie" acum) ...... :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde Fifi » 05 Oct 2017, 14:35

Buna ziua
Dati-mi si mie un sfat ca nu mai stiu ce sa le fac la propiu imi trebui dopuri pentru regine am 2 de un an si 6 de anul asta si ponteze ca la nebuni.
Dupa ce tata a scos ustoroiu si ceapa am plantat facelia 45-50 m patrati care acum este inflorita dar nu stiu de unde aduc polen ca sunt albinele galbene si pe burta si pe spate iar rezervele de hrana le-au injumatatit.
Sigur acum nu mai bag sirop la ora asta in stupi dar cum fac sa le opresc ponta?
Fifi
 
Mesaje: 6
Membru din: 18 Iul 2016, 08:59
Localitate: Titu-Dambovita

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde jonny_it » 05 Oct 2017, 15:05

Fifi scrie:Buna ziua
Dati-mi si mie un sfat ca nu mai stiu ce sa le fac la propiu imi trebui dopuri pentru regine am 2 de un an si 6 de anul asta si ponteze ca la nebuni.
Dupa ce tata a scos ustoroiu si ceapa am plantat facelia 45-50 m patrati care acum este inflorita dar nu stiu de unde aduc polen ca sunt albinele galbene si pe burta si pe spate iar rezervele de hrana le-au injumatatit.
Sigur acum nu mai bag sirop la ora asta in stupi dar cum fac sa le opresc ponta?


Polen galben de pe dovleac, castravete .. cred.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde florin_dan » 05 Oct 2017, 15:15

Polenul galben poate fi de pe topinambur
florin_dan
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Iul 2011, 12:54

Re: Hranire pana la jumatatea lui octombrie?

Mesajde Mircea_63 » 06 Oct 2017, 10:06

Fifi scrie:Buna ziua
Dati-mi si mie un sfat ca nu mai stiu ce sa le fac la propiu imi trebui dopuri pentru regine am 2 de un an si 6 de anul asta si ponteze ca la nebuni.
......................
Sigur acum nu mai bag sirop la ora asta in stupi dar cum fac sa le opresc ponta?


jonny_it scrie:
Fifi scrie:..........dar cum fac sa le opresc ponta?


Polen galben de pe dovleac, castravete .. cred.


Acum ai aflat! Jonny da informatii si este revoltat ca pe forum nu se discuta serios. :lol:

Daca citeai cu cateva posturi mai sus, ai fi aflat ca siropul va ocupa celulele si matca nu va avea loc sa ponteze. 2 in 1, asiguri hrana si opresti ponta. Succes!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori