Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2019, 21:01

yuonyuon scrie:cele mai bune rame unde au fost ultima generatie de puiet raman in centu cuibului....acolo va incepe matca sa ponteze in februarie....

greu de explicat , defapt de inteles ...dar odata lamurit ,te scuteste de multe batai de cap si pierderi .


Da, a fost foarte greu de explicat, dar ma bucur ca ai inteles ... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde irina » 02 Sep 2019, 21:29

Poate nu inteleg eu desenul.... dar in august nu am avut niciodata mai mult puiet decat in iulie; iar de mutat mierea din cuib in cat in perioada asta.....cred ca ceva imi scapa.
Ce voiam sa spun e ca ce am acum in stupi e albina pentru iernat. Reginele au redus ponta ceva mai devreme. Puiet foarte putin in stupi. Cu mici exceptii, in anii trecuti cam pe la mijlocul lui septembrie se intampla asta. Sper sa fie in ordine.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 02 Sep 2019, 21:59

irina scrie:Poate nu inteleg eu desenul.... dar in august nu am avut niciodata mai mult puiet decat in iulie; iar de mutat mierea din cuib in cat in perioada asta.....cred ca ceva imi scapa.
Ce voiam sa spun e ca ce am acum in stupi e albina pentru iernat. Reginele au redus ponta ceva mai devreme. Puiet foarte putin in stupi. Cu mici exceptii, in anii trecuti cam pe la mijlocul lui septembrie se intampla asta. Sper sa fie in ordine.
puietul din august e mai bun decat cel din septembrie daca este ultimul.....pentru ca e crescut in temperaturi mai bune/conditii optime.. .
influienta mare este zona ...lunca dunari nu se compara cu alte zone.....nu zic ca un avantaj....e doar o luna in plus....depinde cand vrei sa inchei sezonul....

chiar si aici stupii care au avut puiet pana mai tarziu ies mai slab din iarna.....

in jud bacau am avut surpriza ca stupii care au incetat ponta la 15 august sa fie echivalent ca albina cu cei iernati la dunare si au avut puiet pana in octombrie ..adica 7-8 rame...

una peste alta, puietul ecluzionat in august e cel mai bun....

in desen figura 2 reprezinta cum sunt stupii la mine pe 15 august , iar ultima (restrangerea) la 15 noiembrie
dupa culesul de floarea soarelui eu nu as putea sa dau caturile jos ....albina nu ar incapea in lada ...plus ca unii au puiet in cat ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde irina » 02 Sep 2019, 22:10

Primul stup pe care l-am deschis nu avea niciun fel de puiet....am crezut ca n-are matca, dupa ce am mai verificat cativa, mi-am dat seama ca situatia nu difera prea mult nici in ceilalti.Cu vreo 2 ani in urma, am mai gasit un stup care la data asta nu mai avea puiet..Mi-amintesc ca l-am notat si in primavara a iesit OK. Acum situatia e generalizata, as putea spune. Au pastura multa pe rame, in schimb. Dar se anunta toamna lunga si m-am gandit ca se lungesc si ele cu ponta. ;) In ritmul asta , insa, la sfarsitul lui septembrie cred ca pot restrange linistita cuiburile.
Avatar utilizator
irina
 
Mesaje: 1098
Membru din: 27 Aug 2012, 12:43
Localitate: Arges, Pitesti

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 03 Sep 2019, 20:29

Multi nu au puiet in august(sa zicem in prima parte a lunii) lafel ca restu sezonului (mai-iunie-iulie) din simplu fapt ca:

-nu e spatiu ..din cauza cornitelor
-nu e albina din cauza apicultorului..prin manevrarea ramelor aiurea in stup..care ar fi motivul sa nu ai 20 de rame de albina la 1 august .... tinand cont ca un cuib de 7 rame de puiet este necesar pentru a mentine 2 corpuri dadant pline...
-stimularile/completarile....distrage albina de la cresterea puietului
-spargerea cuibului ..pierderea puietului prin racire.....o noapte rece si larevedere o rama de puiet din margine care putea fi 1-2 rame de albina in plus.....

in mare parte cauzele sunt blocarea cuibului la tei care se reflecta negativ deabia in luna august in numarul de albine ecluzionate...si asta tot din cauza spatiului ....lipsa caturilor ...

alte completari nu mai am .. :(
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde tiih » 04 Sep 2019, 09:20

yuonyuon scrie:Multi nu au puiet in august(sa zicem in prima parte a lunii) lafel ca restu sezonului (mai-iunie-iulie) din simplu fapt ca:

1-stimularile
/completarile....distrage albina de la cresterea puietului
2-spargerea cuibului ..pierderea puietului prin racire.....o noapte rece si larevedere o rama de puiet din margine care putea fi 1-2 rame de albina in plus.....
.. :(


1.asta-i de pus in rama!!!eu stiam ca cel putin stimularile impulsioneaza cresterea de puiet,mai ales cand exista un mic cules de nectar si polen in natura si ceva rezerva de nectar si polen in stup(minim 2..3kg de miere in stup si o rama de polen..
Concret..inainte de inflorirea FS,in perioada 1 iunie... 25...29 iunie stupii mei(famili de albine sau roi.. nu avau pic de miere,traiau de pe o zi pe alta(nu am tei si practic apicultura stationara in ultimii 15 ani).....Din lipsa de timp .doar la o parte din ei,cam... max 50... ..am intervenit cu rame de la rezerva si cu o mica parte din mierea din productia anului trecut..cam 150..200 kg miere,din aia refuzata a o vinde cu 8 lei kg. :!: ...
Crede-ma s-a vazut diferenta....la roii hraniti le-am pus cat si am extras 14...15kg....la stupii hraniti am extras de 2 ori cam 30..40 kg miere..fata de 0 kg la ceilalti roi nehraniti si 20 kg la familiile batrane nehranite....Plus minim 10...20 kg miere de FS, rezerva la iernare pentru fiecare din ei....functie de puterea lor.!!!..

2.spargerea cuibului e o lucrare foarte periculoasa primavara in martie-aprilie....dar fara nici un pericol de racire a puietului ..in timpul verii....daca "iarna nu-i ca vara"conform zicerii fostului presedinte pe cand era ministru al transporturilor....atunci nici "vara nu-i ca primavara" in ..apicultura. :lol:

In rest..totul e de nota 10....din cele scrise de dvs....si sper ca nu v-am suparat!!!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 04 Sep 2019, 09:59

la punctu 1. dv. vorbiti de stupi in stare critica ...iar eu vorbesc de stupi unde hrana si spatiu este din abundenta .......la mine dupa salcam se ajunge la niste suprafete imense de puiet.....si daca e foame (dar nu e, ca las rame de la salcam) sau dau (in cazuri rare) 10 kg de sirop......sau ramele de la fs (rezerva) anu precedent

la 2 inca nu am gasit o explicatie logica benefica de a sparge cuibul cu rama goala intre 2 rame de puiet capacit ?! nu este nici un fel de avantaj posibil....mai ales ca doica sta pe rame cu larve foarte tinere...

inteleg "dogma" ca prin spargere cuibului se mareste (numarul) ramelor cu puiet...dar mai departe?? cand bagi o rama goala in mijlocul sferei(imaginare) de temperatura, obligatoriu !! va trebuii ca o rama de puiet sa paraseasca zona incalzita (si la multi e o rama capacita)....

si vara poate ca nu e problema atat de mare cu racirea dar eficenta maxima este atunci cand puietu capacit e grupat si larvar alaturi....exploziile de albina cele mai mari atunci au loc....
pentru ca se " sacrifica" mai putina doica iar puietul este crescut "corect" .....albina traieste mai mult plus cantitati mari de puiet ecluzioneat duce la stupi foarte puternici....

spartu cuibului pentru mine este metoda practica nociva...neproductiva....

--suparari? la mine? nu ai sa vezi ... ;)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde tiih » 04 Sep 2019, 10:54

yuonyuon scrie:la punctu 1. dv. vorbiti de stupi in stare critica ...iar eu vorbesc de stupi unde hrana si spatiu este din abundenta .......la mine dupa salcam se ajunge la niste suprafete imense de puiet.....si daca e foame (dar nu e, ca las rame de la salcam) sau dau (in cazuri rare) 10 kg de sirop......sau ramele de la fs (rezerva) anu precedent

la 2 inca nu am gasit o explicatie logica benefica de a sparge cuibul cu rama goala intre 2 rame de puiet capacit ?! nu este nici un fel de avantaj posibil....mai ales ca doica sta pe rame cu larve foarte tinere...

inteleg "dogma" ca prin spargere cuibului se mareste (numarul) ramelor cu puiet...dar mai departe?? cand bagi o rama goala in mijlocul sferei(imaginare) de temperatura, obligatoriu !! va trebuii ca o rama de puiet sa paraseasca zona incalzita (si la multi e o rama capacita)....

si vara poate ca nu e problema atat de mare cu racirea dar eficenta maxima este atunci cand puietu capacit e grupat si larvar alaturi....exploziile de albina cele mai mari atunci au loc....
pentru ca se " sacrifica" mai putina doica iar puietul este crescut "corect" .....albina traieste mai mult plus cantitati mari de puiet ecluzioneat duce la stupi foarte puternici....

spartu cuibului pentru mine este metoda practica nociva...neproductiva....

--suparari? la mine? nu ai sa vezi ... ;)



1.Corect//am vorbit de o situatie critica nu atunci cand este hrana din abundenta.....Concret..cand ai hrana din abundenta si un cules de minim..250...300 grame de nectar pe zi...nu are rost sa facem nici o stimulare....se subantelege...e ca si cand in plin cules de la mar si prun din zona mea...cand incepe sa cladeasca faguri artificiali...i-as mai da si sirop seara..nu are rost..pierdere de timp si bani...
2.O data cu incalzirea timpului nu e problema cu racirea cuibului.Si dau exemplu la stupii orizontali puternici pe care ii am inainte de salcam,dupa inflorirea rapitei,cand au ajuns la 17..20 rame pline cu albina...atunci cand am controlat cativa gaseam de toate in ei...primele 3 rame cu miere apoi 2 cu pastura,2 cu puiet iar 2 cu pastura iar puiet,miere....a pontat si matca pe sarite cum a gasit si ea spatiu..insa lucru cel mai important,avea cei mai multi dm2 de puiet!!!..
Eu nu renunt la mult hulitii orizontali....pentru selectie.pentu inmultire,pentru studiu...sant cei mai buni stupi,am cel putin 25% din efectiv.....Cine vrea numai miere nu are decat sa foloseasca stupii verticali gen ME,MER.(adica stupi de productie)...si sa cumpere matci bune...daca are cu adevarat de unde cumpara.... :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 04 Sep 2019, 11:22

youn multumesc pentru desen, am inteles ce trebuie facut. Chiar daca desenul se refera la stupi cu cat de 1/1 si eu am de 1/2, dar practic trebuie lasat un cat cu miere ca albinele sa oua toata rama. Legat de spargerea cuibului, dvs. ati zis ca nu spargeti niciodata? Daca asa e, cred ca aveti dreptate, m-am informat si in primavara voi adauga rama la marginea cuibului, dupa trei zile verific daca a fost ouata, daca da, atunci o iau si o bag in cuib, ca acolo e caldura si dupa...in functie de caz mai adaug una tot in margine. Asa ar fi corect? Practic nu vad nici o hiba in aceasta metoda. Multumesc
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 04 Sep 2019, 12:10

ramele doar le adaugi nu le mai muti ...cuibu ramana cuib toata vara....

doar cand iei si faci roi mai schimbi ...si atunci tot acolo pui rama noua .....
conditia de baza sa nu ai coronite ...daca lucrezi cu caturi ... stupul iti cere singur rama ...ai sa vezi....

cand o sa ajungi la a 6 rama de puiet deja trebuie sa pregatesti caturile pentru ca no sa mai fie spatiu suficient pentru albina...
Fişiere ataşate
stupi primavara.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 04 Sep 2019, 12:18

"altii " pun doua rame pline cu miere din cuib dupa diafragma si adauga una la ouat in cuib ....in martie...si asta o metoda buna ...

albina trebuie sa fie cam asa pe rame...in ambele metode..
Fişiere ataşate
2018-10-13 12.18.17.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 04 Sep 2019, 12:22

poza de anu trecut ...la sfarsit de octombrie /inceput de noiembrie....
sa vedem si anul acesta ce o fii....
Fişiere ataşate
2018-10-13 11.41.56.jpg
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 04 Sep 2019, 16:38

youn arata foarte bine stupul. Felicitari. Referitor la cele scrise mai sus:
1) cand ajung la 6 rame cu puiet pun catul...De exemplu daca in luna Aprilie, sa zicem sau mai devreme am in stup 1 rama pastura, 6 rame puiet si dupa diafragma(in total 7 rame). Stupul meu este de 12 rame. Pun catul in aceasta situatie? Daca da, il pun plin cu 12 rame de 1/2?
2) intre stup si cat folositi ceva? Gratie hanneman? Sau pun o folie indoitabla un colt? Sa poata circula albina?
Va multumesc.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Balian » 04 Sep 2019, 17:16

tiih scrie:...Cine vrea numai miere nu are decat sa foloseasca stupii verticali gen ME,MER.(adica stupi de productie)...si sa cumpere matci bune...daca are cu adevarat de unde cumpara.... :idea:

Mie propoziția asta îmi place tare. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 04 Sep 2019, 17:43

Balian scrie:
tiih scrie:...Cine vrea numai miere nu are decat sa foloseasca stupii verticali gen ME,MER.(adica stupi de productie)...si sa cumpere matci bune...daca are cu adevarat de unde cumpara.... :idea:

Mie propoziția asta îmi place tare. :D


Si mie! :)

Ideea este ca dupa ce au aparut alternative mai prietenoase cu albinele si care nu lasa reziduri in miere parca si orizontalul nu mai este atat de rau.
Am avut multi ani orizontali si nu-s rai deloc pentru stationar in special. Si sunt si destul de prietenosi cu spatele apicultorului. Problema este ca se lucreaza doar cu rama ....
Bunicul meu pleca cu cateva sute de orizontali in pastoral, 2 scanduri groase unse cu untura si se incarcau/descarcau usor. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Balian » 04 Sep 2019, 18:04

jonny_it scrie:.....Am avut multi ani orizontali si nu-s rai deloc pentru stationar in special. Si sunt si destul de prietenosi cu spatele apicultorului. Problema este ca se lucreaza doar cu rama ....

Tot așa am avut și eu mulți ani orizontali. Chiar nu sunt răi. Cu spatele meu nu au fost prierenos. Chiar pentru asta am schimbat.
Am avut rame de 435x320. Nu rezista spatele să țin în fața mea la revizii. O asemenea ramă cu coroană lată și puiet era prea grea.
Altfel este ușor să lucrezi cu el dar nu este deloc flexibil și are multe neajunsuri.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori