Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Balian » 29 Aug 2019, 16:30

Seinfeld scrie:....Referitor la tratamente, am facut cum mi-au sugerat oamenii pe acest thread. Am facut tratament de contact( benzi de varrostop), sunt in stup acum, le scot pe 20 septembrie.
Si dupa...in lipsa puietului voi face tratament prin fumigatie, cu varachet. Desi sincer nu as vrea sa tratez cu varachet ca am inteles ca ramane impregnat in rame, as opta tot pentru un tratament de contact....

Foarte bine dacă ai pus Varostop. Cât de tare este infestată stupina sau familia poți vedea ce cade pe carton ce pui sub rame.
Mai poți controla dacă aduni într-un borcan albină de pe ramele de cuib și pui alcool sau zahăr pudră peste ele. Ai grijă la matcă!!! :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 29 Aug 2019, 16:48

Buna ziua,

Cand i-am verificat, nu era deloc varroa pe fundul stupului. Cand ii verific urmatoarea data, pe 10 septembrie, daca nu vad deloc, oare sa mai fac tratament din nou? Eventual pot pune alte benzi? Nu prea as vrea sa fac prin fumigatie.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde ignatov andrei » 29 Aug 2019, 17:10

paul scrie:Usurel yuoane !
Totul depinde de zona !


Taaaaaare rau mi-ar parea sa ajung sa spun:
- Usurel paule!
Totul depinde de apicultor!

In rest, bine sanatos, nu...?!?
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Balian » 29 Aug 2019, 19:06

Seinfeld scrie:Buna ziua,

Cand i-am verificat, nu era deloc varroa pe fundul stupului. Cand ii verific urmatoarea data, pe 10 septembrie, daca nu vad deloc, oare sa mai fac tratament din nou? Eventual pot pune alte benzi? Nu prea as vrea sa fac prin fumigatie.

Alte benzi nu e necesar. Dar să nu crezi că Varostopul este agheazmă. Și flumetrinul este insecticid.
Dacă nu ai păduchi căzuți pe carton, urmărorul tratament să faci în lipsa puietului.
Îți recomand acid oxalic prin picurare, dacă nu vrei să le tratezi cu amitraz. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 29 Aug 2019, 19:22

Balian scrie:
Seinfeld scrie:Buna ziua,

Cand i-am verificat, nu era deloc varroa pe fundul stupului. Cand ii verific urmatoarea data, pe 10 septembrie, daca nu vad deloc, oare sa mai fac tratament din nou? Eventual pot pune alte benzi? Nu prea as vrea sa fac prin fumigatie.

Alte benzi nu e necesar. Dar să nu crezi că Varostopul este agheazmă. Și flumetrinul este insecticid.
Dacă nu ai păduchi căzuți pe carton, urmărorul tratament să faci în lipsa puietului.
Îți recomand acid oxalic prin picurare, dacă nu vrei să le tratezi cu amitraz. :)

Dar e bun acidul oxalic? Trebue facut neaparat un tratament in lipsa puietului, nu? Mi-e frica sa nu fac vreo prostie si sa regret in primavara. Dvs. cu ce tratati?
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Balian » 29 Aug 2019, 20:48

Seinfeld scrie:Dar e bun acidul oxalic? Trebue facut neaparat un tratament in lipsa puietului, nu? Mi-e frica sa nu fac vreo prostie si sa regret in primavara. Dvs. cu ce tratati?

Cel mai eficient tratament este cel fără puiet. Deci neapărat trebuie făcut. Perioada fără puiet este din noiembrie încolo,
dacă nu se aplică ceva tehnologie de blocare a puietului. Obiectivul este ca familia să intră cu cât mai puțin varroa în iarnă.
Teoretic cu 0 varroa. Ceea ce este greu sau imposibil de atins.
(Eu înainte de fs am tratat cu acid oxalic prin sublimare. După cu Varostop. Voi face un tratament de control cu fumegație
în septembrie cu amitraz și închei la sfârșitul lui noiembrie sau decembrie cu acid oxalic prin picurare.) :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 29 Aug 2019, 21:03

Balian scrie: Voi face un tratament de control cu fumegație
în septembrie cu amitraz și închei la sfârșitul lui noiembrie sau decembrie cu acid oxalic prin picurare.) :)


Este bine sa tratam impotriva varroa dar nici nu trebuie sa o luam razna cu tratamentele, cum spunea pe youtube anul trecut in toamna dl Bobocea, care facuse 7 tratamente si tot avea varroa. :lol:
Legat de ce zici eu am o regula, nu mai mult de un tratament in lipsa de puiet, in special cand este vorba de amitraz si/sau oxalic. Asta daca tineti la regine.

Legat de flumetrin sa stiti ca dupa 3-4 ani de utilizare(cel putin un tratament pe an) creeaza rezistenta. Vestea buna este ca se pare ca dupa o pauza este eficient iar.
Este tratamentul la care varroa isi face cel mai repede rezistenta. Asa ca daca nu va plac acizii organici(oxalic / formic) este recomandat sa alternati tratamentele pe baza de flumetrin cu cele pe baza de amitraz. Si cel putin un an la fiecare 2 ani sa nu folosti deloc flumetrin. Cam asa arata schema de tratament a unui danez care face regine acum cativa ani; mai nou au trecut si ei pe oxalic si formic :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 30 Aug 2019, 10:55

nimeni nu s a intrebat de ce MR. bobocea a avut atatia paduchi???
el a zis ca "este invazie" ca si cum au venit hunii peste el ..in timp ce statea linistit in pavilion.......

omu a crescut singur colonia de paduchi (in paralel cu cea de albine) prin metodele sale " consacrate" si validate de toata lumea :

spargerea cuibului, "N" intrventii, stimulari de toate felurile...si cand nu trebuie (paca ar fi si cand trebuie)...si istoria se repeta...

de multe ori e mai bine sa nu faci nimic , decat sa faci o prostie....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 30 Aug 2019, 11:22

mai trebuie mentionat un lucru foarte important in pregatirea albinei pentru iernare....asta daca am trecut totusi de bariera /sau nivelul de "spart cuiburi si stimulari"

a zis "cineva" ca in august pentru a facilita cresterea de puiet in conditii optime ...nu se favorizeaza coroanele de miere in zona puietului...se seaza puietul capacit grupat apoi se aseaza cele cu larvar alaturi....apoi miere...

de ce aceasta configuratei este mai buna decat cea unde ai 8-9 palme de puiet pe 10 rame +coroane de miere pe fiecare rama....???

explicatia este simpla.... e vorba de infrastructura ....acesibilitate si mentinerea temperaturii /umiditatii corecte(constante... ca aici e problema) in stup..
pe langa aceste lucruri ..un alt mare avataj este ..puietul fiind compact pe mai putine rame ..automat [color=#008040]numarul de doici va fi redus la jumate[/color]..si vei avea mai multe albine care isi pastreaza corpul gras pentru iarna....
matca ponteaza foarte bine cand este inconjurata de albine tinere si foarte prost cand avem "ghiveci" pe rama(din cauza organizarii stuparului de foarte multe ori)
temperatura constanta pe ramele cu puiet capacit duce l mentineea numarului mic de varoua....

uzura minima si productie maxima cu numar mic de albine .. ....rezultate pe masura .
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Balian » 30 Aug 2019, 12:18

yuonyuon scrie:....omu a crescut singur colonia de paduchi (in paralel cu cea de albine) ....


Nici eu nu mai cred în păduchi migratoare în număr f mare. Am avut caz când a crescut alarmant numărul
de varroa în stupină, din vina mea nu din cauza migrării.
Consider că o mare parte a infestării provine din creștere proprie, din cauza schemelor nepotrivite de
deparazitare.
În ultimii doi ani am introdus un tratament timpuriu la începutul lui aprilie înainte de rapiță cu
Herba Strip. Ca să nu dau în această perioadă chimicale am ales acest produs care conține uleiuri
esențiale. Nu știu cât de ecologic este cum scrie pe etichetă, dar curăță bine familia, reducând
infestarea la o limită joasă. Din cauza numărul mic de varroa în primăvară nici tratamentele ulterioare
nu trebuie să fie puternice și la număr mare.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 30 Aug 2019, 13:55

Formic si oxalic, astea sunt bio, nu? dar sunt si periculoase daca nu stii sa le folosesti? cel putin acidul formic din ce am citit (poa' sa-ti moara regina. etc.) probabil voi face cu varachet in lipsa puietului, desi nu imi place deloc deoarece am inteles ca ramane in miere, chiar daca albina asta va muri in primavara dar am o reticenta in a folosi tratamente prin fumigatie, mi se par toxice, asa mi-a intrat in cap. Eu am si un copil mic, si chestia e ca daca tot am investit atata timp si bani, macar o miere calumea sa pot manca si sa dau la copil, adica...macar atat :D Cert este ca voi mai face un tratament in lipsa puietului.
Referitor la Dl Bobocea, m-am uitat si eu la filmuletele lui, sincer...nu prea mi s-a parut expert(mai degraba un bun reporter decat apicultor), adica daca te apuci sa pui filme pe net cred ca ar trebui sa fii as in domeniu. Este doar parerea mea, mi se pare mai bun Midrigan din Moldova, adica el explica scurt si la obiect treburile.
yuonyuon "de multe ori e mai bine sa nu faci nimic , decat sa faci o prostie...." asta asa e. Dumneavoastra cand si cu ce tratati? Daca puteti sa mi spuneti. :)
Va multumesc
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 30 Aug 2019, 21:41

varachet ...am mai incercat si varostop ..nu pot sa zic nimic concret

dar varachetu este sigur bun ....daca nu era testam si altele
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde paul » 01 Sep 2019, 11:03

yuonyuon scrie:eu am stupii in jud bacau si e cam desert in perioada asta ...si ponta merge din plin .....fara interventii....
orcum intentionez sa i iernez la dunare......

Concret ... cate rame cu puiet ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde paul » 01 Sep 2019, 11:14

Seinfeld scrie:
La anul probabil nu voi mai stimula in august, asta fiind primul an am vrut sa fiu sigur ca totul este bine, in primavara in schimb probabil voi stimula cu miere, dar voi vedea, pana atunci mai este.

Nici un an nu seamana cu altul . ;)
Stimularea in august are rolul de a forta acumularea de polen in stupi. Daca nu intra polen de afara, reginele nu mai oua nici daca le bati. Daca este seceta cum e cazul anul acesta si a fost aceeasi situatie si anul trecut, stimularile nu prea au sens.
Am dat o singura data o punguta cu sirop acum vreo luna in urma. Vineri cand am verificat stupii dupa vreo 3 saptamani in care nu am trecut pe la ei situatia se prezenta cam asa ... vreo 4 incetasera ponta de tot, chiar m-am intrebat daca mai au regina, cu toate ca albina era foarte linistita pe rame, majoritatea aveau 2-3 rame cu ceva puiet si vreo 6 aveau intre 4 si 6 rame cu puiet.
Stupii care au avut caturile pe ei, chiar daca nu mai aveau miere in caturi, aveau cel mai mult puiet. Aici ... ii dau dreptate lui yuon. Conteaza foarte mult spatiul pe care-l au pe verticala. Incepand cu anul viitor am sa dau caturile jos dupa jumatatea lui septembrie !!! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 01 Sep 2019, 11:16

paul scrie:
yuonyuon scrie:eu am stupii in jud bacau si e cam desert in perioada asta ...si ponta merge din plin .....fara interventii....
orcum intentionez sa i iernez la dunare......

Concret ... cate rame cu puiet ?
pe 20 august mam uitat ultima data in cuiburi

puiet pe 6 din care 3-4 sunt pline (fara coroane)

acuma banuiec ca a mai scazut cu o rama....saptamana viitoare ii iau la intrebari
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde paul » 01 Sep 2019, 11:17

ignatov andrei scrie:
paul scrie:Usurel yuoane !
Totul depinde de zona !


Taaaaaare rau mi-ar parea sa ajung sa spun:
- Usurel paule!
Totul depinde de apicultor!

In rest, bine sanatos, nu...?!?

Pai, parca era valabila treaba cu ... albina stie mai bine ? :lol:
Multumesc de intrebare Andrei ! Cu sanatatea stau in limite rezonabile .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori