Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nedumerire

Mesajde Tiovidiu » 24 Aug 2020, 15:26

Am doi stupi ME luati vara asta. Stupii au venit fara nici un pic de miere in catul de sus, mi sa spus ca a plouat cand era salcamul si nu au cules nimic, aveau o punga cu sirop pusa pe rame. Unul din ei în prezent are sase rame cam 80% cu miere. Celalat care se afla la un metru de primul nu are deloc miere . Ce pot sa fac sa-l pregatesc pentru iarnă? Am inceput sa-i dau de vre-o saptamana sirop cu zahar si ceai, dar nu stiu altceva ce as mai putea face. Are matca, are ceva puiet, nu stiu daca e mult sau putin, inca nu cunosc.
Tiovidiu

Re: Nedumerire

Mesajde marco68 » 24 Aug 2020, 16:00

continua sa le dai sirop, pina isi fac rezerva de iernare, in principiu cam pina pe 15 septembrie sa fie gata....in paralel sa-i faci de paduchi,urgent...alege o metoda,,doua si deparaziteaza-i cit mai repede 1-2 ori....ultimul kg de sirop de 3 zahar cu 1 de apa sa fie cu ceapa usturoi, adica o ceapa cit un ou facuta la mixer la litru de sirop, usturoi ,cam 2-3 catei per litru, asta la punga sau in hranitor....citeste pe aici si mai intreaba, ca metode sint citi stupari, vezi ce ti se potriveste.Daca nu ai polen din natura, de prin 15 sept, poti sa le dai o turta proteica....astea sint multe vezi ce gasesti.Matca aluia care nu a strins nimic ar fi bine sa o schimbi cu alta buna din sursa sigura, adica nu inmulti soi lenes...
Fii ca apa, prietene!
marco68

Mesajde jonny_it » 24 Aug 2020, 16:30

In ce zona ai stupii? Seceta pe acolo sau este ok? Pune poze cu cateva rame.
jonny_it

Mesajde Tiovidiu » 24 Aug 2020, 17:42

A fost seceta, abia joi a plouat. Acum ploua iar, mâine voi face fotografii.
Tiovidiu

Mesajde Tiovidiu » 25 Aug 2020, 09:55

La sfârsitul lui iulie am facut un tratament, am ajutat pe cineva din zona care este mai in varsta si mi-a dat si mie aparatul de am facut tratament la ai mei. Ar fi trebuit peste doua saptamani sa facem altul dar nu m-a mai chemat.
Tiovidiu

Mesajde Shrek » 25 Aug 2020, 12:50

Nu dispera, asa este la început! Probabil o sa-l pierzi in iarna pe cel fără miere si fara albina la ora aceasta, dar trebuie sa retii ceva din experienta asta. In locul tau, as cumpara varostop. Este 20 lei o cutie si iti va ajunge si pentru primavara. Lasi benzile ( 3-4) in stup o luna de zile, apoi, daca ai dubii, cand se gata puietul il mai tamai cu niste varachet. Dacă ești interesat si citesti ce scrie pe forum, vei afla multe chestii. Trebuie doar sa deosebesti ce-i ironie de ce este adevarat. In rest, mult noroc ,ca o sa ai nevoie de el!
Shrek

Mesajde Tiovidiu » 25 Aug 2020, 14:37

Am cumparat Varostop, inca nu l-am pus dar o sa o fac cat de repede. O sa stramtez urdinisul la stupul fara miere poate celalate fura de la el, am observat ca in spate mai este un orificiu prin care ies albinele. Stupul fara miere e cuminte pot umbla in pielea goala la el, in schimb celalalt e rau cu draci, cateodata vin albinele dupa mine cate 20-30 de metri.
Tiovidiu

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR