Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Targul apicol Faget 2012

Mesajde alt stupar » 17 Mar 2012, 22:26

:oops: am ratat-o ...
ajuns la prima ora in targ (la 8,00 deja la procesatorii de ceara era coada cat casa ) grabit spre albine, ca doar cu banii munciti de ele ne plimbam prin targuri :lol: din pacate n-a fost sa fie sa semnez condicutza la cafeaua de la ora 1,00.
Sper sa ma revansez la anul !
Chiar si-asa, pe fuga, in doua ore am topit destule bulioane, naiba stie pe ce...
Despre targ: frumos, spatiu aerisit, comercianti garla, vreme splendida, lume ca la... targ la Faget :lol: , au fost de toate.
Cu siguranta vor veni si pozele, am vazut o gramada de baieti cu aparatul in mana
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Targul apicol Faget 2012

Mesajde sd63 » 17 Mar 2012, 22:52

salutare,prieteni nici eu nu am prins nici-un fagure,au lipsit multi cunoscuti cu tarabe de materiale,foarte scump targul dar sa cumparat mult,se vede ca au multa nevoie de materiale apicultorii,chiar la preturile astea mari,eu eram la ora 13 inca in targ dar nu am reusit sa-l salut pe dombazil, am asteptat 2 ore pt o factura,poate data viitoare sau pe traseu in vre-un pastoral,mult noroc stuparilor
sd63
 
Mesaje: 87
Membru din: 07 Ian 2012, 13:40
Localitate: novaci gorj

Re: Targul apicol Faget 2012

Mesajde lucky5strike » 17 Mar 2012, 23:11

Mai, era o mandrete de salcii pe acolo, le vedeai de pe peron, si pamantul acoperit de urzicuta... la primele Fageturi.

Erau inflorite? Sau au mai schimbat in timp data targului?

Sau suntem in urma cu vremea...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Targul apicol Faget 2012

Mesajde sd63 » 17 Mar 2012, 23:24

de unde,nimic verdeata,totul fum si ars ,atata foc si scrum nu am vazut de mult pe traseu... :shock:
sd63
 
Mesaje: 87
Membru din: 07 Ian 2012, 13:40
Localitate: novaci gorj

Re: Targul apicol Faget 2012

Mesajde proapis13 » 18 Mar 2012, 15:57

sd63 scrie:salutare,prieteni nici eu nu am prins nici-un fagure

Am ajuns la Faget la ora 9.30 iar procesatorul cu care aveam intilnire m-a asteptat cu fagurii cum am convenit si nu a descis duba decit cind am ajuns.Am cumparat impreuna cu prietenii 19 cutii de 6kg si am schimbat 90 de kg de ceara,total vreo 200 kg
Daca intrebai pe forum poate gaseai pe cineva sa-ti faca legatura cu un producator de faguri
Nu l-am vazut pe Rascanu;nu a venit sau a vindut primul??
Noutati la tirg?? Pai am vazut la Ovisan lisa pt stupi,aparatul de insirmat,cam piperat la pret,aparatul de fixat ramele ,firma Rodax unde am vazut o frumusete de centrifuge de inox cu si fara motor,12v - 220v,Teclem-prod a batut tot in materie de echipamente apicole,bineinteles nu la preturi,micii au fost la fel de babani ca in anii trecuti,nu am vazut Tad-Metalul,2 noi producatori de faguri artificiali pe mina carora am decis sa merg pe anul asta,au fost 2 firme cu centrifuge unguresti ce pe la ora 11 nu mai aveau ce vinde,pomi fructiferi la pret de buchet de flori,multe femei implicate in cumparaturi nu numai la standul cu turta dulce,noutatea e ca am prins ceva turta anul asta ca in anii trecuti ma umblat mai mult sa fac fotografii
Daca am uitat ceva nou rog colegii binevoitori sa completeze
Scuze organizatorilor intilnirii de la ora 13 ca nu am putut ajunge deoarece prietenul meu a fost nevoit sa predea carnetul de conducere iar soferul cu care am venit se grabea
Fotografiile sunt in prelucrare
Felicitari organizatorilor
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Targul apicol Faget 2013

Mesajde andreea_milca1989 » 16 Mai 2012, 11:26

Stimati colegi de breasla,

Suntem bucuroși că la anul care vine vom ajunge la a-X-a ediție a Tradiționalului Târg Apicol de la Făget, și cu această ocazie, vrem să publicăm o “revista” exclusiv cu expozanții din fiecare an de la targ.
------------------------------------
------------------------------------
----------------------------------


MESAJ EDITAT
Acest mesaj nu se incadreaza in tematica forumului.
Incalca grav regulamentul.
Va rog sa nu mai postati mesaje de genul asta (si nici sa le imprastiati prin mai multe sectiuni).
Multumesc

Mircea
andreea_milca1989
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Feb 2012, 08:57
Localitate: Margina/Faget

Re: Targul apicol Faget 2012

Mesajde milca_andreea » 12 Ian 2013, 14:15

Targ Apicol 2013
Expozitia apicola:
Sambata 16.03.2013
Duminica 17.03.2013
„Se zice ca timpul trece.Timpul nu trece niciodata! Noi trecem prin timp - G.Ibraileanu ”
Asa cum G.Ibraileanu spune ca timpul nu trece niciodata, ci noi trecem prin timp, asa si noi ajungem in anul care vine la EDITIA A-X-a a Targului Apicol de la Faget, targ care se tine conform traditiei in fiecare an in cea de a-3-a saptamana a lunii martie.
Scopul targului din fiecare an este acela de a reuni cat mai multi apicultorii si expozantii de profil atat din tara cat si din strainatate, pentru a organiza o expozitie de apicultura cu vanzare.
Ca si in fiecare an, sambata seara ne vom reuni pentru a sarbatori acest eveniment.
Va asteptam!
milca_andreea
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Dec 2012, 21:31

Anterior

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori