Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde MyBees » 06 Mar 2012, 10:50

- Targul national al mierii este organizat de ASOCIAŢIA CRESCATORILOR DE ALBINE DIN ROMANIA, in perioada 20-22 aprilie 2012, in Bucuresti, Ficusului 42

Detalii pe pagina oraganizatorului

Harta
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde proapi » 25 Mar 2012, 19:58

a
Fişiere ataşate
Banner targ aprilie 2012 site 2.jpg
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde valentin.pavel » 09 Apr 2012, 10:56

Vreau sa-mi cumpar de la acest targ cam tot ce as avea nevoie pt inceput(masca, dalta ,afumator rame...etc.)Din experienta anilor trecuti ,merita sa astept pana atunci? Voi gasi aici ce am nevoie ?
Multumesc,
valentin.pavel
 
Mesaje: 19
Membru din: 12 Iul 2011, 17:00
Localitate: Campulung-Arges

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde stroe » 09 Apr 2012, 12:10

valentin.pavel scrie:Vreau sa-mi cumpar de la acest targ cam tot ce as avea nevoie pt inceput(masca, dalta ,afumator rame...etc.)Din experienta anilor trecuti ,merita sa astept pana atunci? Voi gasi aici ce am nevoie ?
Multumesc,

Doar pentru masca si afumator nu. Pentru altele da (rame multe, centrifuga , componente pentru stupi etc)
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde Jean Valjean » 18 Apr 2012, 15:00

Stie cineva orarul de vizitare a targului ? Ca nu am vazut pe nicaieri.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde adycnst » 20 Apr 2012, 22:44

servus orarul de vizitare este invers ca la cinema adica 30 de minute vizita 2 ore pauza ca daca stai mai mult iei tot si te alearga nea' janese - dar oricum nu mai ai ce vizita ca eu am fost cu marian azi - traiasca marian si am luat tot...asa ca ram,as doar miere si polen, nu cauta rame si sarma ca nu mai sunt! :lol:
impresii!
cu o mica intarzieire a inceput festivitatea de deschidere in care un domn a vorbit foarte frumos despre apicultura romanesca si drumul ei spre cele mai inalte culmi.
neaparat dupa acest moment trebuia sa se afirme spiritul poetic al copilului roman (sub 6 ani) spirit care a incantat prticipanti cu versuri bine alese si traite depre cerul albastru al patriei pe care se vad nu mai albine!
au urmat desigur aplauze dupa care au urmat 4 ore de circ in sala de festivitati(vedeti daca ati lipsit!?...) era gratis! - actori reprezentantii statului public apicultorii!
cam asa am vazut eu ziua de azi - super obositoare!(voi chiar credeti ca am ras la circ!?)
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde Jean Valjean » 20 Apr 2012, 23:38

Apai daca am vazut eu ca nu-mi raspunde nimeni, am zis ca trebuie sa aflu eu insumi. Si m-am dus. Cred ca am ajuns pe la 6 fara un sfert dupa amiaza (sau seara, depinde cum vezi lucrurile). Acum ce sa zic, pentru mine, care de-abia am pasit pe taramul apiculturii, targul asta mi s-a parut mult zgomot pentru nimic. Ori am ajuns eu prea tarziu, ori nu m-am dus in ziua potrivita, ori am avut eu prea mari asteptari... nu stiu ce sa zic, dar nu prea am avut ce vedea. Ma asteptam sa vad acolo toata floarea apiculturii romanesti, vorba aia, doar este un targ organizat de ICDA (am scris doar initialele ca sa nu plictisesc lumea) in buricul targului, sa ma dea pe spate cine stie ce chestii nemaivazute pana acum. Da de unde. Singurul lucru care mi-a atras atentia a fost o instalatie de inseminare artificiala. Da' asta asa, ca sa vad si eu sa nu mor prost. Adica, "lasa ma ca stiu si eu ce e aia, ca am vazut cu ochii mei". Pe la 18.20 vanzatorii erau in plin proces de strangere a tarabelor.
Desi intentia mea a fost sa ma duc "gura-casca", adica sa vad si eu ce si cum, ca pentru moment putinul de care am nevoie mi l-am asigurat, zic eu, la un moment dat numaram monedele de 10 bani ca sa-mi cumpar "lingura"aia de lemn cu care se pune mierea (ca nu stiu cum se numeste). Pana am numarat un leu si 90 de bani s-a inchis pravalia. Oricum era 2 lei, deci nu-mi ajungea. Asta este. Dar am inteles un lucru: ca si cascatu' gurii costa.
Aviz amatorilor.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde ioanpuiu » 20 Apr 2012, 23:41

adycnst scrie:...4 ore de circ in sala de festivitati(vedeti daca ati lipsit!?...)

Dacă ştiam că eşti în sală te căutam.

Pentru cei care au de cumpărat capse rotunde pt. însîrmat rame:
- luaţi-vă magnet de acasă să la probaţi - toate sunt galbene dar nu sunt toate (modelele) de bronz/alamă.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde adycnst » 20 Apr 2012, 23:43

daca stiam ca sunteti la targ...renuntam la circ in favoarea berii! :lol:
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde Bambucha » 21 Apr 2012, 07:24

Am fost ieri de dimineata sa mai iau si eu bigudiuri, una-alta sa nu le cumpere domnu Jean pe toate. Inca n-am reusit sa cheltui toti banii fiindca am stat mult de vorba :lol: La un moment dat se auzeau prin megafoane si afara "discursurie" din sala.
Mai trec si azi vreo 10 minute dupa care ma duc la treaba.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde balasbebe » 21 Apr 2012, 08:10

Acum ar fi momentul ca cei de la institut sa cumpere mierea sa o analizeze si sa dea publicitatii falsurile de pe piata. La PRO TV au incercat ceva. Oare cei platiti din bani publici de ce nu pot sa o faca?
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde danut » 21 Apr 2012, 10:06

Am vizitat si eu ieri targul!Targ mai sarac decat asta nu am vazut ,impresie tare proasta ,nu merita osteneala!
LIBERTATEA ESTE BUNUL CEL MAI DE PRET AL OMULUI!
Avatar utilizator
danut
 
Mesaje: 92
Membru din: 23 Feb 2011, 21:45
Localitate: Teleorman

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde pst_claudiu » 21 Apr 2012, 16:08

danut, scrie aici ce nu ai gasit a targ.Mie mi s-a parut ca puteai gasi orice da chiar orice legat de albine.
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde Nebunu_R » 21 Apr 2012, 17:15

eu nu la-m gasit pe janese 8-)
si pe nimeni sa-mi explice daca topitorul de ceara cu aburi la 250lei merita cumparat.
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde Geangu Cristian » 21 Apr 2012, 17:31

Am mers si eu la targ ieri in jurul orei 13:00 si mi-am clatit ochii si achizitionat ce mi-am permis din tot ce-mi trebuia.Preturile mi s-au parut mai bune decat la Campina si mai multe lucruri interesante,zic eu.De la domnul Robert Tighineanu ce a reprezentat Asociatia Apicultorilor din Republica Moldova am achizitionat cateva colectoare de polen din plastic la un pret foarte bun fata de restul pietei.Le-am luat cu un ambalaj de rafie gen geanta din aia mare si am bagat in ea tot ce am cumparat.La plecare aproape de masina pe care o parcasem de liniile de tramvai de pe Bd Aerogarii ma opreste "un politist"(care arata ca dracu,era fara sapca,descheiat aiurea la nasturi,ciufulit,....) vazandu-ma cu bagajul in spate,mai aveam un pachet de fagure in mana si ma intoarce pe jos pana langa targ,intrarea la ICDA, unde avea el masina si agenda ca sa ma legitimeze.I-am prezentat cartea de identitate,m-a intrebat ce am acolo,i-am povestit,a scris ceva in agenda lui,dupa care i-am reprosat ca lasa de dorit felul in care s-a purtat cu mine si aroganta cu care mi-a vorbit si i-am cerut sa-i vad si eu legitimatia si i-am adus la cunostinta ca mai intai de toate trebuia sa se prezinte.Am scos si eu agenda si i-am zis sa-mi dea si mie pixul sa scriu cum se numeste si de la ce sectie e si mi-a zis ca n-are pix(doar scrisese cu el inainte).Oricum eu aveam pix in buzunar,l-am scos si am scris si am sa trec pe la seful lui sa il intreb daca el reprezinta modelul de politist roman,din UE a secolului XXI,platit din banii nostri.Asa ca targul de la Bucuresti mi-a lasat un gust dulce-acrisor-amar,dar dupa parerea mea merita vazut.O sa mai trec si maine pe acolo ca am treaba in capitala,poate mai dau de simpatia mea-politistul.
Va urez bafta la targ!
Avatar utilizator
Geangu Cristian
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mar 2011, 20:46
Localitate: Valenii de Munte jud PH

Re: Targul national al mierii 2012 - ACA

Mesajde proapi » 21 Apr 2012, 18:42

balasbebe scrie:Acum ar fi momentul ca cei de la institut sa cumpere mierea sa o analizeze si sa dea publicitatii falsurile de pe piata. La PRO TV au incercat ceva. Oare cei platiti din bani publici de ce nu pot sa o faca?


De ce nu aveti curajul sa numiti cine sunt cei care sunt platiti din bani publici sa depisteze falsurile la miere?
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori