Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde kroum » 13 Ian 2013, 05:52

APICULTURE - PLEVEN 2013

International exhibition - contracting
08 - 10 February 2013

The exhibition will go under the patronage of Ministry of Agriculture
and Foods of Republic of Bulgaria
APICULTURĂ - PLEVEN 2013
Main sectors:
Productive and processing apicultural equipment
Apicultural inventory
Specialized loading platforms and trailers
Beeswax bases
Micro-laboratories for quality control
Veterinary preparations
Licensed queen bees breeders
Packaging and packaging equipment, labels
Safe and signaling systems
Financing and consulting institutions
Specialized training and literature
Honey bee products and derivates /cosmetics, drinks etc./

Expoziție internațională - contractarea
Opt au 10 februarie 2013

Expoziția va merge sub inaltul patronaj al Ministerului Agriculturii
Alimente și de Republica Bulgaria
Sectoare principale:
Productiv și de prelucrare a apicultură echipamente
Apicola inventar
Platforme specializate de încărcare și a remorcilor
ceara de albine baze
Micro-laboratoare pentru controlul calității
preparate de veterinarie
Licentiat mătci crescători
Ambalarea și echipamente de ambalare, etichete
Sisteme sigure și de semnalizare
Finanțarea și consultarea instituțiilor
De formare de specialitate și literatură
Produse apicole miere și derivate / cosmetice, băuturi etc /
kroum
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Mar 2012, 09:39
Localitate: Bulgaria, Pleven

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde kroum » 05 Feb 2013, 07:40

11-a ediție a Expoziției Internaționale Specializate-negociabile "Apicultura Pleven 2013"
Expoziția este cel mai mare forum din industrie pentru țară și Sud-Estul Europei, oferind o oportunitate nu numai pentru a vedea cele mai recente evoluții în domeniul apiculturii, ci, de asemenea, pentru a face schimb de opinii și idei pentru dezvoltarea acesteia
Forum pentru acest an prestigiosul spus 130 de companii participante din 18 țări.Scopul organizatorilor este de a prezenta albine bulgar în cel mai bun mod și la apicultori același timp pentru a afla despre cele mai recente inovații la nivel mondial în echipamente și inventar, contribuind la modernizarea și intensificarea în această producție. Expoziția din acest an vor participa 30 de companii străine, care este comparabil cu participare internațională în forumuri cele mai mari apicole. Pentru prima dată, expoziția apicultură viitoare vor fi prezentate în afara tehnica pentru echipamente apicultura mobile și producătorii de urticarie.
kroum
 
Mesaje: 8
Membru din: 04 Mar 2012, 09:39
Localitate: Bulgaria, Pleven

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde conufanica » 06 Feb 2013, 21:11

kroum scrie:11-a ediție a Expoziției Internaționale Specializate-negociabile "Apicultura Pleven 2013"
Expoziția este cel mai mare forum din industrie pentru țară și Sud-Estul Europei, oferind o oportunitate nu numai pentru a vedea cele mai recente evoluții în domeniul apiculturii, ci, de asemenea, pentru a face schimb de opinii și idei pentru dezvoltarea acesteia
Forum pentru acest an prestigiosul spus 130 de companii participante din 18 țări.Scopul organizatorilor este de a prezenta albine bulgar în cel mai bun mod și la apicultori același timp pentru a afla despre cele mai recente inovații la nivel mondial în echipamente și inventar, contribuind la modernizarea și intensificarea în această producție. Expoziția din acest an vor participa 30 de companii străine, care este comparabil cu participare internațională în forumuri cele mai mari apicole. Pentru prima dată, expoziția apicultură viitoare vor fi prezentate în afara tehnica pentru echipamente apicultura mobile și producătorii de urticarie.




Un grup de apicultori din Slobzia cu stefy.costea in frunte vrem sa plecam sambata 09.02.2013 la ora 4,45 cu microbuzul. Distanta de la Slobozia pana la Pleven este de aproximativ 340 km cam 4,5 ore de mers. Intentionam sa plecam din Pleven inapoi catre casa pe la ora 16,00. Pretul acestei excurii apicole este de 150 lei de persoana. Traseul este Slobozia - Autostrada A 2 - Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Pleven si retur.Pentru a intra in Bulgaria nu este nevoie de pasaport se intra si cu buletinul. Pentru ce interesati ma pot suna la tel. 0733002012 pana vineri 08.02.2013 ora 12,00. Putem lua de pe drum apicultorii dornici sa ne insoteasca la acest targ.
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde MyBees » 06 Feb 2013, 23:14

@conufanica, Daca nu umpleti microbuzul pana la Bucuresti, as veni si eu. Ne auzim maine la un telefon.

Spor!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde stroe » 07 Feb 2013, 16:16

MyBees scrie:@conufanica, Daca nu umpleti microbuzul pana la Bucuresti, as veni si eu. Ne auzim maine la un telefon.

Spor!

Pleven e pe directia sud fata de Turnu Magurele putem trece Dunarea inot sau cu barca (dupa preferinte). Cand am stupii pe malul Dunarii albina trece la bulgari asa ca trecem si noi cu barca sau inot. :D :D
stroe
 
Mesaje: 313
Membru din: 09 Mar 2011, 19:48
Localitate: Teleorman

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde togoepetrica » 08 Feb 2013, 13:21

Pentru targul de la Pleven se formeaza si din Giurgiu un grup de apicultori din partea cooperativei PRISACA,traseul este pe E85,E83,pana la Pleven.Propun poate ne intalnim in vama Giurgiu in jurul orei 7.30,am un vw t4 alb nr. de BG.CC 1561 CB.
togoepetrica
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2013, 14:35

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde frantescu » 08 Feb 2013, 13:40

Unde e in Plevna?Cum ne putem orienta acolo?Multumesc!
frantescu
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Dec 2011, 20:43

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde justy » 08 Feb 2013, 13:43

asteptam ceva impresii si fotografii de la participanti!
Albina e cuminte cât ai minte
Avatar utilizator
justy
 
Mesaje: 28
Membru din: 11 Noi 2012, 00:13
Localitate: Onesti

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde conufanica » 10 Feb 2013, 12:13

kroum scrie:APICULTURE - PLEVEN 2013

International exhibition - contracting
08 - 10 February 2013

The exhibition will go under the patronage of Ministry of Agriculture
and Foods of Republic of Bulgaria
APICULTURĂ - PLEVEN 2013
Main sectors:
Productive and processing apicultural equipment
Apicultural inventory
Specialized loading platforms and trailers
Beeswax bases
Micro-laboratories for quality control
Veterinary preparations
Licensed queen bees breeders
Packaging and packaging equipment, labels
Safe and signaling systems
Financing and consulting institutions
Specialized training and literature
Honey bee products and derivates /cosmetics, drinks etc./

Expoziție internațională - contractarea
Opt au 10 februarie 2013

Expoziția va merge sub inaltul patronaj al Ministerului Agriculturii
Alimente și de Republica Bulgaria
Sectoare principale:
Productiv și de prelucrare a apicultură echipamente
Apicola inventar
Platforme specializate de încărcare și a remorcilor
ceara de albine baze
Micro-laboratoare pentru controlul calității
preparate de veterinarie
Licentiat mătci crescători
Ambalarea și echipamente de ambalare, etichete
Sisteme sigure și de semnalizare
Finanțarea și consultarea instituțiilor
De formare de specialitate și literatură
Produse apicole miere și derivate / cosmetice, băuturi etc /



Foarte frumos si intersant Targ!
Aveti aici cateva poze. Voi reveni cu amanunte si impresii.
Fişiere ataşate
DSC00270.JPG
O parte din echipa de apicultoi slobozeni, braileni, calaraseni, fetesteni si bucresteni
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde togoepetrica » 10 Feb 2013, 18:48

Impresii targ apicol PLEVEN 2013 :foarte aglomerat,spatiul prea mic fata de afluxul de oameni,in 4-5 ore cat am vizitat,si la parter si la etaj nu stiu daca am reusit sa vad toate standurile,marfa foarte multa,de toate calitatile,mare parte din utilaje apicole erau aprox. la fel ca la noi,am cumparat faguri cu 0,75 leva per foita,1leva=2.2lei,mi-a iesit calculul la 19lei pe kg.avand in vedere ca o cutie are 100 de buc.la 90g buc.Totusi ai ce sa vezi nu-mi pare rau ca am facut atata drum 450 km dus-intors.
togoepetrica
 
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2013, 14:35

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde DoruAN2 » 10 Feb 2013, 18:55

Un pachet de foite de 100 buc. are 7,2kg. Deci 72 gr. pe foaie.
DoruAN2
 
Mesaje: 40
Membru din: 25 Dec 2011, 18:26
Localitate: BAILESTI--DOLJ

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde MyBees » 11 Feb 2013, 03:04

Eu sunt "marginasul" ala in rosu din poza de mai sus, a lui Conufanica

"Sub impactul primei impresii, odata pasind in interior, am ramas neplacut surprins de inghesuiala pe care am gasit-o. Desi spatiile de expunere destul de generoase, holurile cladirii s-au dovedit neputincioase in preluarea traficului. Bulgari laolalta cu romani se inghesuiau care mai de care sa ajunga in apropierea standurilor, de parca expozantii ar fi fugit undeva. La un moment dat am spart gasca si am plecat fiecare, separat sau in grupuri mai mici, sa ne clatim ochii.

Produse de tot felul, oameni de tot felul cam peste tot, la celelalte expozitii pe care le mai vizitasem. Nu mai intru prea mult in detalii, va pun link catre pozele pe care le-am descarcat fara a le mai selectiona si vedeti acolo cam despre ce-i vorba. Am incercat sa prind cam tot ce se putea gasi, nu intotdeauna cu preturile afisate.

Am remarcat prezenta multor tineri, parca mai multi ca la noi.
"

Am pus pe blog mai multe impresii si colectia de poze.

Am gasit 2 articole interesante:

Unul o inginerie pentru a introduce dalta intre corpuri fara sa le deteriorezi, de care eu am explicat cateva ore unui coleg, cand am facut cativa stupi si nu am reusit sa ma fac inteles. Recomand celor care fac tamplarie sa introduca aces sistem si la noi. Nu cred ca e o treaba dificila in schimb poate fi un detaliu important si apreciat de apicultori. Unul din detaliile minore care iti pot creste vanzarile si te pot pozitiona altfel...
Eu unul voi avea asa ceva la stupii pe care mi-i voi comanda, cand voi trece pe un model definitiv.

Imagine
sistem pentru protectia corpurilor la departarea cu dalta


si o a doua, o "racleta"(nu stiu cum sa ii zic...) cu incalzire electrica(in 2 modele, cu si fara termostat) pentru descapacit care mi-a dat impresia ca ar face treaba faina.

Imagine
descapacitor electric

Restul, cam aceleasi lucruri pe care le vezi si pe la noi... In plus, cativa stupi mai frumosi ca la noi:
Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde conufanica » 11 Feb 2013, 10:42

Aveti aici linkul cu o mica filamare facuta de mine la acest targ.
http://www.youtube.com/watch?v=Q2L4FfjF4QE

Pe cand si la noi un targ apicol de asemenea anvergura ?

Vizionare placuta.
conufanica
 
Mesaje: 94
Membru din: 10 Iul 2011, 18:14

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde ionel07196555 » 11 Feb 2013, 10:48

IMG_0017.jpg
date despe tirg
Felicitari si tot RESPECTU pentru efortu depus sa vedem si noi ceva de la acel tirg...
trebue sa recunostem ca oferta de marfuri era foarte mare fata de targurile la care am fost si preturile mult mai jos decit la noi .
am mers in 2010 la DOBRICY BG. dar am ajuns pe final si tot era mai mare oferta ca la noi ......cu 500 E am plecat acasa cu o centrifuga pe 3 rame NORMALA si una pe 4 rame automata si multe nimicuri { atunci nu aveam albine am cumparat la 5 zile }Asti au fost toti bani la 2 insi "PRIETENU " avea $ cesa faci cu ei in UE .
anu acesta voi merge iar data targului bate cu data cind fac verificarea la masina in BG in fiecare an
de la SILISTRA SINT 90 Km SI drumurile foarte bune
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde ionel07196555 » 11 Feb 2013, 11:17

8460989473_caac12a7a0_s.jpg
8460989473_caac12a7a0_s.jpg (5.43 KiB) Vizualizat de 14176 ori
oare doar atat 1210 LV si cu ce se mai negociaza ca doar sintem balcanici
ionel07196555
 
Mesaje: 192
Membru din: 19 Noi 2012, 21:51

Re: Targ apicol Plevna 2013-Bulgaria

Mesajde Razvan » 11 Feb 2013, 11:50

Ionel07196555,
Salut,
Cand e targul de la Dobrich?
Omnia mea mecum porto
Razvan
 
Mesaje: 35
Membru din: 23 Feb 2011, 16:04
Localitate: Constanta

Următorul

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori