Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde mircea.costache » 10 Feb 2014, 12:47

StupinaBIA scrie:Buna seara,

In calitate de initiator si organizator al primei editii a Targului Apicol Craiova (impreuna cu Primaria Craiova, CJ Dolj si Asociatia Apis Oltenia), doresc sa-mi exprim punctul de vedere privitor la mesajul postat mai sus.
Mentionez din capul locului faptul ca accept si respect dreptul dvs. d-le Mircea Costache de a va exprima parerea referitoare la eveniment si modul lui de organizare, indiferent daca este laudativa sau critica; problema intervine atunci cand comentariul contine si unele informatii neclare si neconforme cu realitatea, fapt ce ar putea duce la denaturarea perceptiei publice asupra acestui eveniment.
In primul rand as dori sa clarificam care varianta este cea adevarata, cea laudativa exprimata mai ales in prima parte a mesajului sau cea critica din partea a doua? Care dintre organizatori se situeaza in fiecare din cele doua variante?
Referitor la criticile dvs., acestea denota faptul ca va pasa de ce se intampla (ceea ce este foarte bine, inseamna ca de fapt ne sunteti prieten, nu inamic), insa unele sunt confuze, iar altele nu au un fundament real. Asadar:

"-am vazut oameni implicati pe care ii cunosc si care la randul lor au vazut destule targuri;
-daca asta a fost experienta lor in targuri si daca au dat tot ce au putut nota este bine meritata;"
Nu va cer sa-i nominalizati pe acestia, insa, pentru clarificare, ati putea macar sa mentionati daca acestia fac parte dintre organizatorii directi sau din categoria "alti organizatori".

"-as exemplifica si nimic nu poate justifica lucrurile pe care le voi spune:
-lipsa orientari si informari targului la principalele intrari in oras si in marile intersectii;"
Timpul destul de scurt disponibil organizarii targului (cca. 3 saptamani) poate fi considerat una dintre cauzele lipsei acestor mijloace de informare (ar fi durat cateva zile confectionarea lor, apoi cateva zile-saptamani? obtinerea aprobarilor de expunere de la diverse comisii si comitete cea ce ar fi insemnat o expunere efectiva de doare 2-3 zile anterioare evenimentului; am incercat compensarea acestui neajuns prin mediatizare agresiva pe internet si in mass-media.

"-lipsa "organelor"de politie care sa ajute ,sa dirijeze,sa indrume oamenii si masinile spre targ;"
Cel putin in incinta targului, din cate am observat, au fost prezenti in ambele zile.

"-lipsa indestulatoare a celor ce ofera mancare diversa;"
Am dorit sa asiguram un minim necesar, mai ales pentru expozanti, si nu sa transformam targul apicol in "balci" in care vine lumea sa se ghiftuiasca cu mici si bere; mai mult, am dorit sa incurajam astfel consumul de produse apicole :D

"-lipsa unei stati de amplificare care sa prezinte informatii apicole si despre activitati incidente pe apicultura non stop;"
Acest aspect este total neadevarat. Locatia este dotata cu o instalatie moderna de sonorizare, interior+exterior, care a si fost folosita in difuzarea de diverse anunturi organizatorice si muzica de fundal, in deschiderea oficiala, etc.; informatii apicole au fost furnizate in sesiunile de comunicari si dezbateri timp de cca. 3 ore in sla de conferinte de la et.2 si permanent la standurile expozantilor.

"-slabuta prezentare de dezbateri si infima participare a celor ce pe pani publici se dau cu apicultori si te uiti ce "GRANZI" sunt;"
Sa admitem ca aveti dreptate, insa ce v-a oprit sa va implicati dvs. mai activ prin punerea in discutie a unor teme, adresarea de intrebari, etc. existand sanse de revigorare a discutiilor.

"-lipsa unei (unor)formatii de muzica populara si nu numai .Unde sunteti voi elitele folclorului oltenesc ? Oare va prindea saracia cu cateva cantece pentru apicultori ?"
In momentul in care s-a ales locatia pe care cu totii o apreciem ca fiind deosebita, tinand cont de faptul ca aceasta impune un anumit statut, mai business zicem noi, am considerat inoportun ca in cadrul acesteia sa rasune muzica populara, fie ea cantata de nume sonore; in schimb, am asigurat un program artistic, cu toate genurile de muzica (mai putin manele) in seara primei zile, la petrecerea de la restaurant la care au participat atat expozanti, cat si apicultori.

"-lipsa factorului politic de nivel inalt (hai sa pricepem odata pentru totdeauna ca fara ei nu se poate dar ei fara noi pot pentru ei)"
Desi ne-am fi dorit sa mai participe si alti reprezentanti ai autoritatilor locale, dintre cei mai importanti - observati ca nu am afirmat "factori politici", ci autoritati locale, tocmai datorita faptului ca in aceasta din ultima calitate se vine la acest eveniment; de factor politic putem vorbi in campaniile electorale - (pregatisem chiar si panglica rosie si vreo 2-3 foarfece), in final nu am simtit chiar atat de mult lipsa, nefiind adeptii dictonului "daca voi nu ma vreti, eu va vreau" Fara a lua apararea cuiva, este foarte posibil chiar sa fi avut un motiv serios si real, nu putem acuza fara sa stim adevarul intrutotul.

"-SLABA participare a firmelor ,societatilor,...???,etc.,s.a.m.d,expozante;"
Va rog sa-mi spuneti 3 firme mari, importante, care au lipsit de la targ; mai mult, din ce stim noi, la primele editii ale majoritatii targurilor din tara participau de regula undeva intre 30 si 40 de expozanti; la prima editie a targului de la Craiova au participat exact 60 de expozanti, cea ce inseamna o majorare cuprinsa intre 50 si 100% fata de primele editii ale multor targuri din tara (multe targuri au atins acest numar dupa cateva editii bune).

Intr-adevar, nu avem pretentia ca la prima editie sa fim din toate punctele de vedere la nivelul targurilor cu traditie, insa semnele sunt incurajatoare si noi dornici de a invata.

Cu speranta ca mesajul meu a fost inteles ca atare si ca a contribuit formarea unei imagini cat mai reale a evenimentului, doresc sa multumesc aici tuturor partenerilor, in special prietenilor din Asociatia Apis Oltenia si World Vision Romania - Craiova fara ajutorul carora acest eveniment ar fi fost, daca nu imposibil, atunci mult mai "suferind" din toate punctele de vedere.

Cu consideratie deplina albinutelor si apicultorilor!

Mai jos sunt cateva imagini pentru exemplificare si posteritate (sa vada si nepotii nostri care vor participa la editia cu nr. 100 cum a fost la prima editie a Targului Apicol Craiova, organizata de bunicii si starbunicii lor cu 100 de ani in urma :twisted: )


Buna Ziua.

Imi exprim recunostiinta sincera!
Numai ptr. faptul ca mai citit si putinul acesta este pentru mine fantastic de mult.
Libertatea de exprimare este garantata prin CONSTITUTIA ROMANIEI.
Nu am jignit,nu m-am dat trufas,nu vreau sa fiu bagat in seama,etc,s.a.m.d.,am exprimat o opinie.Atat si nimic mai mult.

Cu RESPECT.

P.S.Bine spus sa vada ,...???,diferenta intre prima editie si cea cu nr.100.SINCER si SIGUR va sa fie diferente numai de BINE.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde stef » 10 Feb 2014, 17:42

Am eu niste poze dar tot din interior nu mi-a dat prin cap sa fac si afara, fac la anul, o sa fie si mai frumos ca acum.
stef
 
Mesaje: 26
Membru din: 11 Oct 2011, 01:47
Localitate: Craiova - Dolj

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde lucky5strike » 10 Feb 2014, 21:38

Ce ne mai place sa ne plangem.

Anul trecut, o asa inghesuiala era la Valcea, ca dadeai 8-10 ture-cerc in jurul targului, pana sa nimeresti o parcare in benzinarie. Radeam cu valcenii, ca anul asta or sa targuie si ei mai relaxat.

CM-ul are mare potential. Cladire de un hectar cu 6 intrari. E loc pentru stupari din jumate tara. Poate un pic cam prea mult pentru ce eram obisnuiti, am vazut ca toata lumea era cumva coplesita de evenimentul in sine. Foarte frumos, desfasurat in conditii sec. 21, ne va motiva sa cautam performanta.

In rest, totul e perfectibil, inainte!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde adibumbescu » 11 Feb 2014, 17:47

Buna ziua.
Domnilor ...! Ce se intampla?
Vad pe aici, ca se discuta una alta despre targ... ca a fost bine , ca mai trebuia, ca a fost foarte bine.
Atata timp cat se discuta, fie pozitiv, fie negativ, este foarte bine. Inseamna ca avem ce discuta. La discutii ne pricepem cu mic cu mare si este chiar placut si relaxant din fotoliu, sa mai zicem cate ceva.

Cine s-a intrebat...? De ce nu am discutat si pana acum despre acest targ ?
Pentru ca nu a existat . Nu?

Felicitari organizatorilor. Foarte bine, nota 10.

Cine vrea mai mult , sa puna mana si sa faca, nu sa astepte sa faca altii.
Ma repet, este destul de usor sa observam din fotolii , ce ar mai trebui...insa practic nu miscam nimic.

Inteleg ca sunteti suparati ca ati pierdut petrecerea.
Nu-i nimic, la anul o sa va incantam din nou.

Dar pana atunci , va asteptam la Tg-Jiu.

Numai bine.
adibumbescu
 
Mesaje: 47
Membru din: 19 Mai 2011, 13:34

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde paul » 11 Feb 2014, 17:58

Dila Daniel scrie:

Mircea,tu intotdeauna postezi de parca esti bantuit frate!


Rad de 10 minute incontinuu ...(dupa ce-am citit replica asta)!
Nu cred ca alta formulare, oricat de inspirata ar fi, ar putea sa redea adevarul din propozitia de mai sus !!!
D.D.-ule ... merci mult ! Mi-ai inseninat ziua !
LE ... auzi la el: posteaza de parca-i bantuit !!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
LE2 ... habar n-am cum mi-a scapat pana acum !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2014, 18:18

Paul,el stie ca a fost o figura de stil... :)
Dar te rog sa nu te superi daca iti cer sa nu continuam aici in topic ,discutii care sa vizeze persoana Mircea Costache.
Sa lasam topicul exclusiv pentru Targ!
pareri...impresii,critici...poze...amintiri...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2014, 18:37

am primit cateva poze din exterior.
Fişiere ataşate
20140209_104435 (Custom).jpg
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2014, 18:41

si
Fişiere ataşate
20140209_105051 (Custom).jpg
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2014, 18:42

si inca una
Fişiere ataşate
20140209_104604 (Custom).jpg
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde Dila Daniel » 11 Feb 2014, 18:44

nu uitati de rugamintea mea
care aveti poze de exterior le astept!
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Se suna adunarea la Targul Apicol CRAIOVA

Mesajde caracatita » 12 Feb 2014, 17:17

''CU PARERE DE RAU'' NUMAI DE LA INTERIOR...
http://irimiamihai.sunphoto.ro/APICULTO ... _TARG_2014
caracatita
 
Mesaje: 28
Membru din: 31 Iul 2011, 13:05
Localitate: craiova

Anterior

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori