Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Conferinta Cresterea si Selectia Matcilor

Mesajde MatciAlbine » 05 Mar 2014, 13:28

Dragi colegi,

suntem un grup de apicultori din regiunea Olteniei si dorim sa va facem cunoscut un eveniment deosebit in scena apicola romaneasca.
Pe data de 30 Martie 2014 va avea loc la Craiova o conferinta apicola cu tema Cresterea si Selectionarea Matcilor. Invitatul nostru in cadrul acestei intalniri este Patrick Vienne, o somitate in apicultura europeana cunoscut in special pentru activitatea sa de crestere, selectionare si inseminare artificiala a matcilor din rasa caucaziana din Ile D'Yeu, Franta.

Datorita pozitionarii la peste 20 de kilometri de tarm, insula Ile d’Yeu reprezinta o locatie izolata ideala pentru asigurarea unui inalt grad de puritate a rasei albinei caucaziene. De altfel, numeroasele premii pentru puritatea rasei obtinute la Apimondia pentru albinele caucaziene din Ile D’Yeu confirma acest lucru.

Bazandu-ne pe o relatie de colaborare deosebita inceputa in urma cu 3 ani printr-un schimb de experienta in Franta, am reusit sa organizam aceasta intalnire si sa obtinem participarea domnului Vienne. In cadrul acesteia se vor aborda urmatoarele subiecte:

- Diferentele dintre fertilizarea naturala si cea artificiala
- Importanta selectiei genetice
- Criterii de selectie comportamentale, morfologice si genetice
- Alegerea varietatii: conservarea sau multiplicarea raselor
- Diferenta dintre conservare si rezervorul genetic
- Importanta unui rezervor genetic
- Ce este necesar pentru crearea unui rezervor genetic
- Prezentarea rezervorului din Ile D’Yeu, cat si a metodelor de selectie si a problemelor intampinate
- Implicatiile economice si comerciale ale produselor selectionate si de puritate


Avem disponibile 30 de invitatii la eveniment pe care dorim sa le oferim GRATUIT membrilor forumului stuparitul.
Intalnirea va avea loc la Facultatea de Agronomie din Craiova pe data de 30 Martie 2014, ora 10. Cei interesati sunt rugati sa ma contacteze prin mesaj privat sau sa posteze in acest topic.

Va asteptam cu drag!
Fişiere ataşate
patric-vienne.jpg
MatciAlbine
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Ian 2014, 19:10


Re: Conferinta Cresterea si Selectia Matcilor

Mesajde Dila Daniel » 05 Mar 2014, 19:58

vezi Dani ca si in postarea de mai sus ai trimitere la adresa de ai pus-o tu.
...graba asta... :)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Conferinta Cresterea si Selectia Matcilor

Mesajde MIHAI BALS » 05 Mar 2014, 20:56

felicitari!
ceva util pt zona noastra.
dar...cam pompos!
gratuit 30 de invitatii?
eu vreau sa vin,dar nu gratuit,cat costa intrarea?
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: Conferinta Cresterea si Selectia Matcilor

Mesajde katu_catalin » 05 Mar 2014, 23:04

Si eu as vrea sa vin.Mersi!!!
katu_catalin
 
Mesaje: 36
Membru din: 15 Oct 2011, 11:25
Localitate: Craiova

Re: Conferinta Cresterea si Selectia Matcilor

Mesajde MatciAlbine » 06 Mar 2014, 00:16

MIHAI BALS scrie:felicitari!
ceva util pt zona noastra.
dar...cam pompos!
gratuit 30 de invitatii?
eu vreau sa vin,dar nu gratuit,cat costa intrarea?

Multumim! Ne-am dorit sa fie un eveniment in primul rand informativ si util pentru apicultorii din Romania. Dupa cum am spus in primul post, avem disponibile 30 de invitatii pentru membrii forumului stuparitul pe care le oferim gratuit. 9 dintre acestea au fost deja revendicate astazi de catre unii dintre dvs.

Rog doritorii sa ma contacteze prin mesaj privat pentru a stabili un loc de intalnire pt a le inmana invitatiile. Pentru cei aflati in alte localitati le pot trimite invitatiile in format electronic (cu cod unic de identificare), cu rugamintea de a le avea tiparite asupra lor in ziua conferintei.
MatciAlbine
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Ian 2014, 19:10

Re: Conferinta Cresterea si Selectia Matcilor

Mesajde MatciAlbine » 06 Mar 2014, 00:17

katu_catalin scrie:Si eu as vrea sa vin.Mersi!!!

Sigur, dati-mi va rog un mesaj privat pentru a stabili o intalnire (din cate observ sunteti din Craiova).
MatciAlbine
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Ian 2014, 19:10

Re: Conferinta Cresterea si Selectia Matcilor

Mesajde janese » 07 Mar 2014, 13:45

si eu! si soacra-mea!...deci 2 persoane
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Conferinta Cresterea si Selectia Matcilor

Mesajde MatciAlbine » 07 Mar 2014, 17:13

janese scrie:si eu! si soacra-mea!...deci 2 persoane

Aveti mesaj privat cu invitatia. Va asteptam!
MatciAlbine
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Ian 2014, 19:10

Re: Conferinta Cresterea si Selectia Matcilor

Mesajde MatciAlbine » 26 Mar 2014, 18:43

Dragi colegi,

intrucat ziua conferintei se apropie si am omis sa specificam in primul post al topicului, va informam ca aceasta se va tine in Aula Alexandru Buia a Facultatii de Agronomie din Craiova - Link Google Maps. Data ramane bineinteles neschimbata, Duminica 30 Martie ora 10:00. Va vom intampina acolo si va stam la dispozitie la telefon 0743 080 689 pentru orice nelamurire.

Astazi va ajunge si domnul Patrick Vienne in Romania si se anunta a fi un eveniment deosebit. Va fi prezenta si o televiziune importanta pentru realizarea unui reportaj amplu despre eveniment. Suntem entuziasmati de raspunsul pozitiv pe care l-am primit din partea multor apicultori din tara care vor fi prezenti.

Va asteptam cu drag!
MatciAlbine
 
Mesaje: 5
Membru din: 28 Ian 2014, 19:10


Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori