Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Târgul Mierii Câmpina 2016

Mesajde maria2208 » 18 Feb 2016, 21:12

Acesta va avea loc în perioada 26-28 februarie 2016, la Casa Tineretului din Câmpina, interior și exterior pe o suprafață de cca. 3000 mp.

La ediția din acest an și-au anunțat prezența peste 35 de producători apicoli din țară dar și apicultori din Republica Moldova, fiecare oferind la Târgul Mierii produsele apicole proprii. Participanții vor găsi la acest târg peste 25 de sortimente diferite din minunatul produs al naturii: de la miere de tei și de salcâm, polifloră, până la sortimente rare precum: miere de păducel, munte sau mentă și flori de baltă; de la mierea cu nuci sau scorțișoară, până la celebrul hidromel, precum şi zeci de alte produse cu miere care, cu siguranță, vor satisface gustul dumneavoastră.
Anul trecut, Târgul Mierii s-a bucurat, în cele trei zile, de prezența a peste 15.000 de vizitatori, iar apicultorii au comercializat tone de miere.
Copiii vor fi încântați, și în acest an, de mascota Târgului, Albinuța Nina, care reprezintă deliciul celor mici şi le dăruieşte, „fără austeritate”, miere.
La concursurile organizate în acest an câștigătorii vor fi răsplătiți de organizatori cu premii totale de peste 6000lei !

Concursuri organizate:

„Cel mai mare mâncător de miere” Târgul Mierii 2016, eveniment unic, pentru care organizatorii oferă in acest an o Camera Video Sport Oregon Scientific ATC Chameleon cu dubla lentila, HD.
„Cel mai dulce cuplu iubitor de miere” - Târgul Mierii 2016, se oferă ca premiu un COLȚAR ALB WENGE BUCATARIE PARRADA 155X170 in valore de 1264lei
„Cea Mai Bună Miere” - Târgul Mierii 2016 premii:MĂSUȚĂ DE CAFEA, CANAPEA PLAZA, 2X TABURET CU PERNA, MASA CAPPUCCINO/STICLA
„Cel mai bun degustător de miere” --Târgul Mierii 2016, participanții sunt provocați să identifice 10-12 sorturi diferite de miere, iar organizatorii asigură premii dulci.
Concurs Foto cu temă apicolă: „Omul, albinele și mierea"premii de 450lei
Concurs Creație Grafică – concepte : „Insigna Apicultor în România” și ”Câmpina Orașul Mierii” premii de 600 lei
Concurs de prăjituri sincere cu miere, premii: PLITA PLATINIUM PBH-145-XIF, TABURET CU PERNA STOFA, HOTA CANDY CFT 610
Balul stuparilor (... și al stupărițelor)
Conferinta-simpozion S.O.S. Sănătatea Albinelor
Detalii despre manifestări puteți găsi pe www.targulmierii.ro sau targulmierii
Prin numărul de evenimente găzduite și numărul de vizitatori, Târgul Mierii-Câmpina este cea mai importantă manifestare de profil din țară.
Vă așteptăm la Târgul Mierii în 26, 27 și 28 februarie.
La Câmpina va curge mierea!
maria2208
 
Mesaje: 4
Membru din: 18 Feb 2016, 20:58

Re: Târgul Mierii Câmpina 2016

Mesajde gabimihai » 29 Feb 2016, 20:07

Oare nu a fost interesant acest targ?, pentru ca nimeni nu posteaza ceva, pareri,etc.
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Târgul Mierii Câmpina 2016

Mesajde Shrek » 29 Feb 2016, 20:24

Pai cine are curaj sa posteze de la targu' lu' Maria Campina?! Face baba un descantec si se aburesc toate lentilele! Da' chiar nimic nimic sa nu avem si noi sa comentam? Oferte de produse, preturi, castigatori la concursuri ? Intalniri conspirative, nimic? Gazarii astia sunt secretosi rau de tot!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Târgul Mierii Câmpina 2016

Mesajde geangu » 29 Feb 2016, 21:30

Am trecut in fuga, ce mi a atras atentia a fost foarte multi faguri si foarte multa miere. Aveti grija ca au aparut foarte multe firme de faguri si foarte multi erau sintetici, unii miroseau a cerezina in mod evident.
geangu
 
Mesaje: 403
Membru din: 27 Mar 2012, 15:41

Re: Târgul Mierii Câmpina 2016

Mesajde redoo » 01 Mar 2016, 08:01

Am trecut sambata pe acolo.Expozanti parca mai putini,foarte multa miere si faguri.Ce mi-a atras atentia, un nene cu o rama de-a lui Bunka, cauta faguri pe masura.Luat rame, faguri si cam atat.
Fişiere ataşate
campina.jpg
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Târgul Mierii Câmpina 2016

Mesajde Jean Valjean » 01 Mar 2016, 13:56

Ce-am observat eu: 90% din comerciantii de faguri sunt din Bistrita. Abordat fiind de un comerciant de faguri din alta localitate (un new entry), aflu ca toti cei din Bistrita sunt din acelasi sat si ca toti baga parafina in faguri. Dumneavoastra nu bagati?, il intreb. Nu, noi nu. De asemenea, spunea ca astia cumprara si bostina si se intrebau cata ceara ar putea scoate din bostina Fagurii lui erau cei mai deschisi la culoare din tot targul, acum nu stiu ce sa zic, luasem deja faguri si nu am luat si de la el, dar a luat un prieten, o sa fac schimb cu cativa sa vad care-i treaba.

A, si l-am mai intrebat ce se baga in ceara de au mirosul asa de puternic, ca nu am observat ca fagurii naturali crescuti de albine sa aiba acel miros. Raspunsul a fost ca nu baga nimic, ca asta este mirosul natural, ca ei filtreaza ceara prin trei filtre si e ceara curata, de-aia miros asa de frumos.
Personal nu cred aceasta poveste si ma enerveaza la culme faptul ca nu stiu ce bag, de fapt, in stupi.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Târgul Mierii Câmpina 2016

Mesajde cristi_vidican » 01 Mar 2016, 15:42

Jean Valjean scrie:Ce-am observat eu: 90% din comerciantii de faguri sunt din Bistrita.

Boștinarii și cei care fac faguri în Căinu Mic sunt ultimii oameni în care am încredere.
Încă-s mic, dar mă fac eu mare. La anu, cu ce mai fac colegii mei, strângem de 80 de kile și mergem să ni-i facem noi.

Mirosul e dat și de acidul sulfuric.
Dincolo de toate, Dumnezeu e sus și nu doarme.
Dacă ei fac falsuri, așa vor primi și în viață.
Dacă sunt corecți, la fel.

Unii nu bagă parafină sau mai știu e ce, dar cumpără ceară de la boștinari care e plină de parafină.
Așa că, dacă-i întrebi: ați băgat parafină? ei îți vor spune: NU! Se vor și jura!!!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Târgul Mierii Câmpina 2016

Mesajde kiloz » 02 Mar 2016, 05:54

Cristi,cea mai mare problema la ora actuala,ca apara inapoi ceara cu parafina de la apicultori. Cei care au bagat in stupi de ani de zile fagurii respective,inbogatite ,au scadenta de topire.Amestecul gata facut nu ai cum sa aduci la parametri normali.A doua problema apara la cinstea procesatorului! Dar sa mai dai fagurii artificiali cu 30 la vinzare, cit crezi ca ar trebui sa fie pretul la ceara bruta.Si iti pun intrebarea ,cit se cere pe ceara bruta? Si sa nu discutam de calitate ,aproape indiferent de calitate!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Târgul Mierii Câmpina 2016

Mesajde viorel55 » 02 Mar 2016, 12:06

Poze de la Targul Mierii - Campina 2016 gasiti aici: https://ro-ro.facebook.com/aavph
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Re: Târgul Mierii Câmpina 2016

Mesajde ma.reginuta » 03 Mar 2016, 22:06

Am si eu o intrebare:am vazut acolo la târg la o masa borcanele goale pt mie te.As dori si eu un nr.de tel ,o adresa ceva al persoanei cu borcanele.Sau daca stiti de unde pot face rost de borcanele mici.Multumesc.
ma.reginuta
 
Mesaje: 8
Membru din: 24 Oct 2011, 19:23
Localitate: galati


Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori