Prima pagină TARGURI APICOLE SI INTALNIRI TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE

Aceasta rubrica se vrea a fi un altfel de calendar apicol...adica unul scris de catre apicultori. Evenimente apicole, targuri de apicultura, simpozioane...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde ciocansebi » 28 Feb 2018, 19:18

ioanpuiu scrie:
ciocansebi scrie:Organizarea unui targ apicol nu trebuie sa indeplineasca doar dorintele dumneavoastra materiale.Trebuie pus apicultorul in primul rand, sa fie multumit..apoi dumneavoastra.

În punctul ăsta, declaraţia seamănă cu o acţiune de binefacere sau chiar umanitară. ;)

Poate uităm că traim într-o economie de piaţă (nu într-una dirijată ca pe vremea RSR) şi orice încercare de obstrucţionare nu este în regulă şi poate nici legală.
Art. 135.PNG

Apicultorul poate să-şi facă de unul singur, dacă are autorizaţie, propriul lui tîrg. Să iasă la poartă cu borcanul cu miere, cu polen, cu rame, cu ce vrea el. Fără constrîngeri.
Libera asociere este şi ea garantată.


Asa este domnule ioanpuiu..fiecare sa-si vanda la poarta lui ce vrea el....eu la poarta mea vand ce cred eu si sa ma asociez cu cine vreau eu....cred ca nu e greu de inteles..si e si dreptul meu legal..Nu am dreptul de a-i interzice cuiva sa nu faca ceva..sau sa nu mearga undeva..
Iar declaratia poate seamana cu o actiune de binefacere..sau chiar umanitara..dar poate si asta e un fapt apreciat de apicultori si producatori de 10 ani.Targul a fost declarat cativa ani cel mai bun targ din tara, in revistele de specialitate cand erau 6 targuri in toata tara.
Daca puneam interesele mele inaintea apicultorilor nu se ajungea aici. In primii 5 ani cred.nu am luat nici un ban la expozanti..imi dadeau ei cate o masca,un pachet de faguri,o furculita..apoi le-am aratat facturile cu cheltuieli si le imparteau intre ei ca sa nu mai ies eu pe minus.Interesati-va la Apisan-timisoara,etta,apisrom-vs...Deci s-au creat niste legaturi stranse intre noi..si mai ales ca mergeam impreuna la targuri prin tara si in afara..
Am dreptul de a-mi alege expozantii(in functie de spatiu,numar de expozanti/produs, cerintele apicultorilor si ale pietei..si alte criterii obiective sau subiective) .
Am incercat sa explic pana acum, ca targurile zonale(gen IASI) sunt mai eficiente si mai avantajoase pentru apicultori, pentru ca sunt foarte multi expozanti/producatori(nu se-mpart la 8 targuri intr-o zi in toata tara)...iar unii desfaceti firul in 4 ca de ce nu pot face si eu targ la mine in oras,comuna.Faceti oameni buni cu mare drag...dar nu mai este targ ci este o intalnire de socializare, cand nu ai concurenta intre producatori.Acestia stiu ca veniti cu banii pregatiti..ca aveti nevoie de produs..si-si tin preturile ridicate.Cand ai 20 de producatori de ceara la un targ..preturile scad automat in favoarea noastra a apicultorilor.
Asta este parerea mea si a 95% din producatori/expozanti/apicultori..care chiar ei au venit cu niste idei cu care unii nu sunteti de acord.
Eu mi-am dat toata silinta sa ma fac inteles.
Imi pare rau daca nu reusesc sa ma fac placut de toata lumea.Altii care cred ca pot face mai mult ii invit sa faca..in conditiile in care le-am avut si eu in cei 10 ani(tentative de targ la Suceava-2 ani, la Botosani., relocare in noaptea targului de la Casa de Cultura la 4 dmineata ca s-au spart tevile cica ..oferta foarte avantajoasa de a muta targul in alt oras ...tentativa de targ la Iasi in aceeasi zi tot in locatia mea ..si uite ca am ajuns la a 10 a editie...
Nu mai am chef de polemici si nici de explicatii.Ma scuzati, dar deja am dat inca prea multe explicatii gratuite unor oameni pe care nu-i cunosc, in speranta ca vor intelege ca nu e asa usor sa organizezi un targ si sa-l faci profitabil pentru toti apicultorii..nu doar pentru cateva firme prietene,sau proprietate..
Nu pot impaca pe toti apicultorii..azi sunt suparati o parte din vasluieni ca nu le-a iesit pasienta...maine botosanenii care se pare ca nu au vazut ce fiasco total a facut SAR-ul cu targurile din Galati si nu numai, si ca e pierdut inante de a incepe.
Ce pot spune..? Sa lasam orgoliile..rautatile invidiile si alte parti rele ale noastre si sa incercam sa convietuim .
Va salut.
Avatar utilizator
ciocansebi
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Iul 2011, 11:06
Localitate: Iasi

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde jon baz » 28 Feb 2018, 21:59

ciocansebi scrie:Am dreptul de a-mi alege expozantii(in functie de spatiu,numar de expozanti/produs, cerintele apicultorilor si ale pietei..si alte criterii obiective sau subiective)

Cu mare respect pentru munca si implicarea necesara in organizarea unui eveniment de o asemenea amploare cum e targul apicol de la Iasi, va pot intelege intr-o oarecare masura punctul de vedere, dar as dori sa va intreb in virtutea carei legi in vigoare puteti interzice accesul la stand unui producator autorizat platitor de taxe si impozite care doreste sa-si vanda marfa in cadrul unui eveniment public? Asta daca nu cumva desfasurarea targului are un caracter privat... Cu cat mai multi expozanti, cu atat mai bine, nu?
Daca am inteles gresit, imi cer scuze! Respect maxim pentru toti!
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde jon baz » 01 Mar 2018, 00:43

ciocansebi scrie:Va astept la Iasi la un ceai,cafea,vin fiert ,la targ.Daca mai aveti marfa si doriti sa veniti la targ, va rog sa ma sunati sa stabilim detaliile si sa lasam orgoliile si supararile.

Iar asta mi se pare super extra mega foarte corect!!!!
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde Cristi Ciocoiu » 01 Mar 2018, 09:40

ciocansebi scrie:
Cand ai 20 de producatori de ceara la un targ..preturile scad automat in favoarea noastra a apicultorilor.
Asta este parerea mea si a 95% din producatori/expozanti/apicultori..care chiar ei au venit cu niste idei cu care unii nu sunteti de acord.


Este foarte adevarat. La Vaslui au fost preturi mai mari ca in magazinele de specialitate.
Cristi Ciocoiu
 

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde ioanpuiu » 01 Mar 2018, 10:38

ciocansebi scrie:Am dreptul de a-mi alege expozantii(in functie de spatiu,numar de expozanti/produs, cerintele apicultorilor si ale pietei..si alte criterii obiective sau subiective) .

Comunicarea, bat-o vina ! ;)

Cu asta trebuia început, cu transparenţa.
Fiind o iniţiativă privată, tîrgul poate fi cum vrea organizatorul.
Trebuia anunţat din capul locului că la Iaşi nu poate participa oricine, orice comerciant sau expozant, că există nişte criterii obligatorii.
Lista acestor criterii trebuia să fie la rîndul ei publică, sau, dacă nu doreaţi să fie cunoscute acele criterii subiective, ar fi fost suficient un anunţ scurt: Accesul la tîrgul nostru se face pe sprînceană.

Odată ce condiţiile de participare ar fi fost clare, nu ar mai fi comentat nimeni ... nici eu şi nici alţii.


P.S.
- sustin iniţiativa privată în pricipiu dar şi în fapt, eu fiind de mulţi ani in situaţia asta, un "privat" într-un alt domeniu de activitate.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde sandel 962 » 01 Mar 2018, 16:32

Interesante discutii. Am citit si ce spune dl Ciocan si domnul de la Onomeus. Asi incepe cu dl Ciocan.
- Cred ca este o afirmatie gresita ca in acelasi weekend se tine si targul de la Iasi si cel de la Vaslui.
-Preturile nu au fost chiar asa de astronomice asa cum zice dl Ciocan. Cu o saptamana in urma am fost la targul de la Campina si pot spune ca pentru produsele care ma interesau preturile erau identice; apifonda 65, turta 5 lei, fagure ceara 30 lei rama tei 1,4 lei, maner stup 1,8 lei, si altele . Sunt foarte curios daca peste o saptamana o sa gasesc aceste produse cu preturi mult mai mici decat cele enumerate de mine.
-Cred ca definitia de targ regional este complet gresita , este un targ ca orice targ din tara , mai mare ca cel de la Vaslui dar daca peste ani targul de la Vaslui devine mai mare decat cel de la Iasi nu inseamna ca cel de la Vaslui va fi regional
In cel priveste pe domnul de la Vaslui sugestia mea este sa incheie discutia sa se concentreze pe organizarea targului viitor , si sa-l lase pe domnul Ciocan sa se concentreze pe targul de la Iasi, si apoi pe celelalta targuri organizate de dumnealui: -targul miresei, targul de cai, si alte targuri pe care le coordoneaza.
sandel 962
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Mar 2018, 16:07

Re: Targ apicol Iasi 10/11 martie 2018

Mesajde jon baz » 01 Mar 2018, 21:20

ioanpuiu scrie:Fiind o iniţiativă privată, tîrgul poate fi cum vrea organizatorul.

Daca e privat.... asta e...... cineva isi asuma raspunerea.... organizare.... taxe..... chestii private (respect maxim pentru asta!)
Dar ma gandeam la o situatie ipotetica in care cineva la fel de privat ar organiza un alt targ apicol in aceeasi zi, la aceeasi ora..... peste drum. Cam ca doua magazine diferite unul langa altul concurandu-se in mod direct.
Scump, doamna, scump! Dincolo era mai ieftin!
Da' halatu'.... cat e halatu"?
jon baz
 
Mesaje: 112
Membru din: 24 Mar 2014, 22:35
Localitate: Radauti

Anterior

Înapoi la TARGURI SI EVENIMENTE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori