Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Marius Mada

Mesajde gica.mosu » 24 Feb 2018, 10:20

MARIUUUUS,ia zi-mi si mie ...,asta de zici tu,BH-sul...are pusca s-au AKM... :shock: ...ca am sa' io pa' unul(pa'icisa)de tooot ma "...e" la.... :lol: Ce zici, il facem pe om cu bani si-o munca "USOARA" :lol: P,s-cand termini cu vopsitul....TE INVIIIIIT AICI....,Ca aici am si eu asa ceva de vopsit :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Marius Mada

Mesajde cristian bh » 24 Feb 2018, 11:01

mausica scrie: mai ales asta micu...CV .
No lasa ca il asmut eu pe BH pe tine ...

E stresat omul,...ca au iesit astia de anul asta fata de cei de anul trecut, cu o diferenta de doua zecimi de mm,....
Asta va conta mult la rapita,.....
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde cristi_vidican » 24 Feb 2018, 11:13

cristian bh scrie:E stresat omul,...ca au iesit astia de anul asta fata de cei de anul trecut, cu o diferenta de doua zecimi de mm,....
Asta va conta mult la rapita,.....

Fii atent, că-mi pregătesc rechizitoriul în 20 de puncte. :lol:
Astea vor fi pe bune, nu ca ale lui Rudotel, scuze, Tudorel.
Am o grămadă de poze.
Fii atent.
Am găsit și cu 2 mm.
Vei fi surprins. :lol:
Du-te mâine la Biserică, poate mai scade mm.
O să-ți spun și unde o fost baiu.
Dar, produsul finit se vede bine din avion
Fişiere ataşate
WP_20180223_19_25_13_Proa.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde Shrek » 24 Feb 2018, 15:44

Mat, io cre' ca tamplaru' le-o facut la micron! Da' dacă matale nu te-ai dus sa ii iei cand te-o chemat, nah, s-o mai uscat scandura! Stai sa vezi can' o da soarele ca din cutii pătrate se fac romburi!
Glumesc, desigur!
Vezi ca daca nu le uzi, au sa sară ...cepurile!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3310
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Marius Mada

Mesajde Adi Hodis » 24 Feb 2018, 15:45

La 5 mm voi ziceti 2 zecimi ?. :lol:
Pai bate vantu printre caturi ma BH-le !. Si unii te laudau ca tamplar .
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Marius Mada

Mesajde cristian bh » 24 Feb 2018, 16:54

Adi Hodis scrie:La 5 mm voi ziceti 2 zecimi ?. :lol:
Pai bate vantu printre caturi ma BH-le !. Si unii te laudau ca tamplar .

Prototipul nu-mi apartine,......si nici montajul,....defectuos dupa cum se vede! :lol:
De altfel,dupa 3 ani decand am tot facut din astia,vad si io in sfarsit cum arata de fapt stupii astia,....ca aveam in fata doar o hartie si numere,....in mm,...nicidecum in zecimi.
Poate ca aici e spilu,....vantul .ventileaza mult mai rapid rapita.....si iaca asa,CV,scoate salcam pur,nu ca voi,indoit cu rapita pana-n gatul borcanului. :lol:
Observ si io doua greseli,.....una anul de fabricatie care e de fapt 2017,....iar a doua gaura neagra din penultimul,randul 4,....plus ca lipsesc vreo 3,...
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde cristi_vidican » 24 Feb 2018, 18:21

cristian bh scrie:De altfel,dupa 3 ani decand am tot facut din astia,vad si io in sfarsit cum arata de fapt stupii astia,....ca aveam in fata doar o hartie si numere,....in mm,...nicidecum in zecimi.
Poate ca aici e spilu,....vantul .ventileaza mult mai rapid rapita.....si iaca asa,CV,scoate salcam pur,nu ca voi,indoit cu rapita pana-n gatul borcanului. :lol:
Observ si io doua greseli,.....una anul de fabricatie care e de fapt 2017,....iar a doua gaura neagra din penultimul,randul 4,....plus ca lipsesc vreo 3,...

Dilema mea era dacă să bag albine în stupii acești anul acesta. Că mă tem că albinele vor pleca din ei :lol:
Cu anu, știi cum e la mașini: fabricat în 2017, dar înmatriculat în 2018.
Sau trebuia să scriu și luna când i-am comandat?
Legat de borta aia din rândul 4, aia e bună de urdiniș superior. Ăla nu l-ai pus la plată :lol:

Da lipsesc 3. Problema mea e că am doi prieteni, unul tâmplar și altul apicultor.
Și, trebuie să tac, că n-am numărat nici când am primit, nici când am dat mai departe.
Îmi lipsesc 4 bucăți din alea scurte. 2 bucăți sunt cu probleme, și le rezolv eu, așa că rămân 2.
Dar, cum n-am numărat nici când am primit nici când am dat, tac și nu zic nimic, îți dai seama că aș supăra dacă aș acuza pe cineva. Asta e problema mea. Ăsta să-mi fie problema cea mai mare pe lumea asta :lol:
Bh-ule, nu s-a mai ieftinit scândura?
Pentru stupii tăi, că eu am stoc suficient.

Colegu deja caută tâmplar de unu singur. Am râs! I-am zis că toți tâmplarii sunt făcuți de aceeași mamă :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde cristian bh » 24 Feb 2018, 21:27

Fiecare cu ucenicul sau,......acuma ce sa zic,....probabil ca vei primi inapoi piesele luate cu titlu de schimb,...
Prima oara ,cu aia 10,.....si eu am "numarat" gresit,....si...am zis exact ca tine,....dar pt mine era clar de atunci,...
Io ce sa zic,....mai am ceva dalti si rindele manuale,....pot face pt tine pret bun,... :)
Uite,...ucenicul meu,s-a pregatit cum trebuie,scandura pe 3cm,stie si la circular,si la abricht ,pt 40 de sicrie,jumijuma,.....in 4 zile gata panourile pt toti,mai avem capacele si fundul,...asa ca eu zic sa pastrezi scandura pt tine,....asa pt orice eventualitate ca-ti va mai trebui stupi,.... ;)
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde cristi_vidican » 24 Feb 2018, 21:56

Bai, da repede va miscati cand e pt voi.
Da, oricum, ai mei or iesit si mai ieftini si mai rapizi ca ai vostri.

P.S. La cat mi-ai dat de lucru, puteai da si tu o dalta cadou.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde mausica » 25 Feb 2018, 12:52

Noi CV amu ai stupi ca si Dan Margarit cu urdinise superioare :lol:
Lasa ca ii urcam pe remorc si nu se mai vede nici o problema..merge repede cu ei si iti face altii tie ;)
Pana vine rapita is si facuti.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde cristi_vidican » 25 Feb 2018, 16:29

mausica scrie:Noi CV amu ai stupi ca si Dan Margarit cu urdinise superioare :lol:
Lasa ca ii urcam pe remorc si nu se mai vede nici o problema..merge repede cu ei si iti face altii tie ;)
Pana vine rapita is si facuti.

Băi, să știi că bortele alea își au rolul lor.
Odată am împerecheat niște regine în niște caturi care le-am pus cu folie peste stupi.
Numa la fix au picat acele găuri.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde mausica » 25 Feb 2018, 17:09

Stiu..stiu..
Apropo am stupi de vanzare...nu vrei ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde cristian bh » 25 Feb 2018, 17:12

cristi_vidican scrie:
Da lipsesc 3. Problema mea e că am doi prieteni, unul tâmplar și altul apicultor.
Și, trebuie să tac, că n-am numărat nici când am primit, nici când am dat mai departe.
Îmi lipsesc 4 bucăți din alea scurte. 2 bucăți sunt cu probleme, și le rezolv eu, așa că rămân 2.
Dar, cum n-am numărat nici când am primit nici când am dat, tac și nu zic nimic, îți dai seama că aș supăra dacă aș acuza pe cineva. Asta e problema mea.

Colegu deja caută tâmplar de unu singur. Am râs!

Lasa ca am numarat io si cu ucenicul tau,.....numa ca ce nu stie ucenicul ,e ca trebuia sa-ti lipseasca 8 buc,si nu 4,...ca atatea ies dintr-un panou,....sau 12,....dar era prea ca la covalact,...
Daca le numeri pe alea din sipci,...ori sunt 8 ori 12 buc,...depinde in care presa au fost lipite,...dar nu mai putine de atat,...
Eu am facut doar panouri ,....nu bucati,
Ar fi trebuit sa-ti lase 41 buc scurte la prima tura,...si sa-si ia 240 buc
L-am sunat azi dimineata,....si mi-a zis el are corpurile lui intacte,120,....deci el a numarat bine pt el,..apoi a zis .ca el se caca pe 2 corpuri,.....io i-am zis ca si tu ai zis la fel,dar cu un limbaj mai diplomatic! ;)
Cica,...de la tine le-a dus,....ca lui nu i-am dat nimic,....sa-l iau la intrebari,....acu,...
Asa ca,....ce sa-ti zic,...io le-am numarat de 20 ori,....tu puteai macar o data,si nu ajungeai in dileme astea,...pt ca stii bine ca aste-s deja gainarii,.....oricine poate sa zicem gresi cu una bucata,....dar 4 deja e cam deocheata treaba,....adica am numarat eu sipculitele alea peste 1000 buc,si ti-au iesit in mod sigur cu plus si tu pui la indoiala ca n-as fi adus toate corpurile?Pai ce te-a impiedicat sa le numeri,..... :shock:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde cristi_vidican » 25 Feb 2018, 20:50

cristian bh scrie:Pai ce te-a impiedicat sa le numeri,..... :shock:

Voicule,
eu n-aveam de gând să zic nimic nici ție nici lu Dan.
Da, tu m-ai întrebat.
Și ți-am zis cum văd eu lucrurile. Faptul că nu găsesc 4 bucăți este problema mea și punct.
Niciodată nu o reproșez nimănui nimic. Nici mie, că nu e prima dată când pățesc din astea că nu număr sau nu scriu (vorbesc în general)
Eu am încredere în tine, de aia nu le-am numărat.
Am încredere în Dan, de aia nu le-am numărat.
Știu că nu ai vrea să mă furi.
Iar dacă Dan găsește ceva în plus, sigur îmi dă înapoi.

Așa că tu șezi blând.
Nu-l mai suna pe Dan.

Târgul s-a încheiat, vreau să rămânem prieteni și pe mai departe, așa că ... subiect închis.
:)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde cristian bh » 25 Feb 2018, 21:56

cristi_vidican scrie:
cristian bh scrie:Pai ce te-a impiedicat sa le numeri,..... :shock:

Voicule,
eu n-aveam de gând să zic nimic nici ție nici lu Dan.
Da, tu m-ai întrebat.
Și ți-am zis cum văd eu lucrurile. Faptul că nu găsesc 4 bucăți este problema mea și punct.
Niciodată nu o reproșez nimănui nimic. Nici mie, că nu e prima dată când pățesc din astea că nu număr sau nu scriu (vorbesc în general)
Eu am încredere în tine, de aia nu le-am numărat.
Am încredere în Dan, de aia nu le-am numărat.
Știu că nu ai vrea să mă furi.
Iar dacă Dan găsește ceva în plus, sigur îmi dă înapoi.

Așa că tu șezi blând.
Nu-l mai suna pe Dan.

Târgul s-a încheiat, vreau să rămânem prieteni și pe mai departe, așa că ... subiect închis.
:)

Lucrurile nu pot ramane asa in coada de peste,...Una e sa gresesti ceva,..si sa ti-o asumi,si alta e gainaria!
Poate pt tine e mai ok,...sa lasi de la tine,...decat sa pui batista pe tambal,....insa pt mine e o chestiune de principiu,.....care nu-mi place atata timp,...cat imi miroase de la 100 de km,....Principial ar fi fost,sa impartiti paguba in doua,...si atunci as fi lasat si eu de la mine ca am gresit eu cu ele,...Dar cand unu e bine mersi,.....pe spinarea altora pe care ii crede de prosti ,
Sa nu intelegi ca eu ma acopar prin faptul ca tu zici ca nu le-ai numarat,....ti-am zis-o in ideea ca eram scutit de acest circ,....
E o chestie simpla aici cum ti-am mai zis,....ar fi trebuit sa ai lasate de la prima tura 41 bucati scurte,....restul le-a dus ucenicul tau,...220 lungi si 240 scurte,ramanand ca el sa-si ia restul de 20 buc lungi,.....Le-ai numarat au ba pe alea 41,.....asta ma intereseaza,...
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Marius Mada

Mesajde cristi_vidican » 25 Feb 2018, 22:06

cristian bh scrie:Le-ai numarat au ba pe alea 41,.....asta ma intereseaza,...

Hai să trecem pe privat, că aici ne vede DNA-ul :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori