Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pagina lui Bucovineanu

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 24 Mar 2020, 14:24

A luat-o razna de tot vremea. Daca in februarie albinele au adunat polen, noaptea trecuta desi erau anuntate -5, au fost -12 grade. Acum sunt 0-1 grad desi e soare puternic. La soare zapada incepe sa se topeasca, dar la umbra are aproape 20cm. Dar va trece si acest episod de iarna si speram ca nu va mai veni altul la fel. Daca nu a fost iarna atunci cand era normal, a venit acum. Batranii aveau o vorba: "nu moare iarna in cer".
Vasile_Bucovineanu

Mesajde jonny_it » 24 Mar 2020, 14:53

Vasile_Bucovineanu scrie:A luat-o razna de tot vremea. Daca in februarie albinele au adunat polen, noaptea trecuta desi erau anuntate -5, au fost -12 grade. Acum sunt 0-1 grad desi e soare puternic. La soare zapada incepe sa se topeasca, dar la umbra are aproape 20cm. Dar va trece si acest episod de iarna si speram ca nu va mai veni altul la fel. Daca nu a fost iarna atunci cand era normal, a venit acum. Batranii aveau o vorba: "nu moare iarna in cer".

Am avut zapada si grade cu minus si in aprilie. Totusi vremea calda din februarie nu a fost in ajutorul nostru ...
jonny_it

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 24 Mar 2020, 15:11

Intradevar a fost zapada si in aprilie in mai multi ani, dar nu prea tin minte temperaturi asa scazute. Nu e problema ca e frig acum, au fost ani cand iarna se termina la inceputul lui aprilie. Problema pentru albine e ca a fost foarte cald in ianuarie si februarie si unele s-au intns prea mult cu puietul, mai ales cele ce au fost stimulate.
Vasile_Bucovineanu

Mesajde jonny_it » 24 Mar 2020, 15:58

Sunt de aceeasi parere. Anul trecut pe 15 martie abia aveam cateva petice de puiet, acum am gasit o familie cu 5 rame din colt in colt, si in mare parte capacit.
jonny_it

Mesajde Shrek » 24 Mar 2020, 16:18

jonny_it scrie:.......... acum am gasit o familie cu 5 rame din colt in colt, si in mare parte capacit.

Ba, da ce frig ii, îngheață apele........
De care is ramele de...1/4?
Interesant ca pan' acu' nimeni nu a spus nimic de stimulari cu cu retete " miraculoase" de cozonaci! Si anul asta au sa fie morcovii scumpi! Abia se mai vad cateva frunzulite......
Shrek

Mesajde jonny_it » 24 Mar 2020, 16:26

Shrek scrie:
jonny_it scrie:.......... acum am gasit o familie cu 5 rame din colt in colt, si in mare parte capacit.

Ba, da ce frig ii, îngheață apele........
De care is ramele de...1/4?
Interesant ca pan' acu' nimeni nu a spus nimic de stimulari cu cu retete " miraculoase" de cozonaci! Si anul asta au sa fie morcovii scumpi! Abia se mai vad cateva frunzulite......

Rame 1/1, dar doar una am gasit asa. Pe 3-4 rame sunt majoritatea.
Nu au primit nici un fel de turta sau stimulare, nici in toamna si nici acum primavara. Dar au adus mult polen de la alun si arin si inca mai aduceau daca nu ningea. :roll:
jonny_it

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 24 Mar 2020, 16:28

jonny_it scrie:Sunt de aceeasi parere. Anul trecut pe 15 martie abia aveam cateva petice de puiet, acum am gasit o familie cu 5 rame din colt in colt, si in mare parte capacit.

Sa nu spui ca familia respectiva are regina carpatina. :)
Vasile_Bucovineanu

Mesajde jonny_it » 24 Mar 2020, 16:58

Vasile_Bucovineanu scrie:
jonny_it scrie:Sunt de aceeasi parere. Anul trecut pe 15 martie abia aveam cateva petice de puiet, acum am gasit o familie cu 5 rame din colt in colt, si in mare parte capacit.

Sa nu spui ca familia respectiva are regina carpatina. :)

Este un roi de anul trecut si nu am facut roi cu carpatina.
Am si cateva carpatine care as putea spune ca sunt destul de ok, am si dat la altii. Este carpatina de-a noastra nu de prin alte tari.

Si daca este sa aplic metoda ucrainienilor eu am doar carpatina, ca doar le tin intre carpati nu? Chiar daca multe la origine sunt de prin Germania, Danemarca, Austria, etc :lol:
jonny_it

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 24 Mar 2020, 17:14

O fi acel roi din aprilie? :)
La inceputul lui februarie am facut acel filmulet cu familia care aducea mult polen. La controlul din martie ma asteptam ca familia respectiva sa aiba foarte mult puiet. Am gasit doua petice de puiet capacit cat palma pe doua rame si ceva larve si oua in jur si putine oua pe a treia rama. Familia e bine populata, are albine pe 8 rame. Nu ma tem ca voi gasi vreo familie fara hrana. Asa cum am mai spus in alta postare in fiecare toamna pregatesc familiile ca si cum ar urma cea mai grea iarna.
Vasile_Bucovineanu

Mesajde jonny_it » 24 Mar 2020, 17:29

Vasile_Bucovineanu scrie:O fi acel roi din aprilie? :)
La inceputul lui februarie am facut acel filmulet cu familia care aducea mult polen. La controlul din martie ma asteptam ca familia respectiva sa aiba foarte mult puiet. Am gasit doua petice de puiet capacit cat palma pe doua rame si ceva larve si oua in jur si putine oua pe a treia rama. Familia e bine populata, are albine pe 8 rame. Nu ma tem ca voi gasi vreo familie fara hrana. Asa cum am mai spus in alta postare in fiecare toamna pregatesc familiile ca si cum ar urma cea mai grea iarna.

Nu este ala! :lol:

Amandoi suntem in zona mai rece unde de obicei este si iarna, asa ca nu as putea spune ca le pregatesc pentru o iarna grea, dar am grija sa aiba rezerve pana la urmatorul cules. Iarna nu consuma atat de mult.
jonny_it

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 25 Mar 2020, 12:11

Sa ai grija de acel "roi", cel cu 5 rame de puiet, pentru ca e posibil ca in aprilie sa se urce in pom. :)
Vasile_Bucovineanu

Mesajde jonny_it » 25 Mar 2020, 14:00

Vasile_Bucovineanu scrie:Sa ai grija de acel "roi", cel cu 5 rame de puiet, pentru ca e posibil ca in aprilie sa se urce in pom. :)

Si cand aveam doar carpatina roiau maxim 5%, in functie de an si de timpul disponibil. Acum rar vad cate un roi. Anul trecut a roit pentru ca era un roi/familie mai slaba(5-6 rame) care a stat mult si bine cu diafragma etansa, nu a mai avut loc si a facut botci din lipsa de spatiu. Si BK-ul roieste daca nu are spatiu pentru albine. In schimb nu roieste daca este blocat cu miere. Si carpatinele care le am nu au vrut sa roiasca anul trecut, cu toate ca erau pline cu albine si au stat degeaba cateva saptamani din cauza ploilor. Deci orice albina care este cat de cat selectionata nu se duce in pom.

Si acum o poveste oarecum comica: eram in clasa a 12-a si peste cateva zile aveam BAC-ul. Parintii au zis sa las albinele si sa mai ingras putin porcul in ajun.
Asa am si facut. Doar ca dupa prima proba am avut 5 sau 6 roi in copac si cam asa timp de cateva zile. Dupa ce ma intorceam de la centrul de examinare mergeam si prindeam roi. :lol: Totul a fost din vina mea. Foloseam orizontali si sarecele nu mai aveau spatiu. Din lipsa de lazi puneam cate 2 roi intr-o cutie.
Ultimul roi a stat cateva zile intr-o galeata de 20 de litri, apoi am cumparat cativa stupi second hand. In septembrie am vandut toti roii si am dus-o binisor la facultate aproape un an, apoi m-am angajat. Pana atunci nu credeam(desi citisem) ca o familie putea roi de 3 ori :lol:
jonny_it

Mesajde unincepator » 25 Mar 2020, 16:07

jonny_it scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:A luat-o razna de tot vremea. Daca in februarie albinele au adunat polen, noaptea trecuta desi erau anuntate -5, au fost -12 grade. Acum sunt 0-1 grad desi e soare puternic. La soare zapada incepe sa se topeasca, dar la umbra are aproape 20cm. Dar va trece si acest episod de iarna si speram ca nu va mai veni altul la fel. Daca nu a fost iarna atunci cand era normal, a venit acum. Batranii aveau o vorba: "nu moare iarna in cer".

Am avut zapada si grade cu minus si in aprilie. Totusi vremea calda din februarie nu a fost in ajutorul nostru ...

Batrinii mai spuneau:Nu a mincat lupul iarna.
unincepator

Mesajde jonny_it » 25 Mar 2020, 16:23

unincepator scrie:Am avut zapada si grade cu minus si in aprilie. Totusi vremea calda din februarie nu a fost in ajutorul nostru ...

Batrinii mai spuneau:Nu a mincat lupul iarna.[/quote]

In 2017 tineti minte ce zapada frumoasa am avut la mijloc de aprilie? :D
jonny_it

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 25 Mar 2020, 17:10

Eu tin minte iarna 1976-77. Atunci a nins o singura noapte, in ultima decada din aprilie, nu tin minte data. Oricum era dupa Paste si ciresii erau infloriti. A fost o zapada moale plina de apa, care s-a depus pe cablurile de curent electric. S-au rupt atat cablurile cat si multi stalpi la retelele de joasa si medie tensiune. Toata zona a ramas fara alimentare cu curent timp de aproape o luna. Nu a scazut temperatura sub 0 si au fost si cirese. In acest an inca nu am intrat in aprilie si nu stim ce ne asteapta. :)
Este de asteptat sa fie o primavara capricioasa.
Vasile_Bucovineanu

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 27 Mar 2020, 13:38

Ultima zapada din zona mea face mult rau albinelor. Desi au venit zile senine, temperatura nu e potrivita zborului. Albinele, stiind ca exista salcie inflorita si pe de alta parte avand mare nevoie de apa, ies din stupi si nu se mai intorc, multe ramanand pe zapada. Din pacate la inceputul saptamanii viitoare se anunta un nou episod de iarna cu ninsoare.
Vasile_Bucovineanu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?