Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ACTIV ...

Mesajde mausica » 18 Mar 2016, 22:38

activ scrie:
La MEA-uri deşi aş vrea să îi mai gâdil nițel ... în afară de stimulări cu miere cristalizată pe rame, nu prea am ce să le fac. ;)

Salut,nu curge cumva acea miere cristalizata?Adica la caldura emanata de ghem .... sau o pui pe o folie ceva ?
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: ACTIV ...

Mesajde activ » 18 Mar 2016, 22:57

[quote="mausica"][quote="activ"]
La MEA-uri deşi aş vrea să îi mai gâdil nițel ... în afară de stimulări cu miere cristalizată pe rame, nu prea am ce să le fac. ;)[/quote]
Salut,nu curge cumva acea miere cristalizata?Adica la caldura emanata de ghem .... sau o pui pe o folie ceva ?[/quote]

La câtă albină eeee ... n-are timp să curgă , ... sau altfel spus ... curge direct în trompele lor. :)

PS. Ăsta acum la timpul ăsta, când albină zburdă pe rame ... însă iarna, dacă e nevoie, o dau în pungă sau pe o plasă de țânțari sau plasă pentru rigips. ;)
Fişiere ataşate
2016-03-18 21.55.19.jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: ACTIV ...

Mesajde mausica » 18 Mar 2016, 23:11

Cat de mare e spatiul dintre rame si folie ?
Lamurit,multumesc
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: ACTIV ...

Mesajde activ » 18 Mar 2016, 23:14

mausica scrie:
activ scrie:
La MEA-uri deşi aş vrea să îi mai gâdil nițel ... în afară de stimulări cu miere cristalizată pe rame, nu prea am ce să le fac. ;)

Salut,nu curge cumva acea miere cristalizata?Adica la caldura emanata de ghem .... sau o pui pe o folie ceva ?


Într-o jumătate de oră ... nu'ma e nimic.
Fişiere ataşate
2016-03-18 22.10.16.jpg
stimulare MEA cu miere de rapiță.
2016-03-18 22.03.34.jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: ACTIV ...

Mesajde activ » 18 Mar 2016, 23:15

mausica scrie:Cat de mare e spatiul dintre rame si folie ?
Lamurit,multumesc

Aproximativ ... 1 CM.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: ACTIV ...

Mesajde activ » 18 Mar 2016, 23:33

CristianBee scrie:Alin , cand vine vremea mai buna daca ai timp si dispozitia sa faci unui stup MEA si Dadant ( cei mai buni stupi ) poze .
Fiecare rama in parte pe fiecare fata . Doresc sa vad distributia puietului , a polenului si nectarului in aceasta perioada de primavara in aceste tipuri de cutii .

Cristian

În această primăvară ... această antiteză între un Dadant şi un MEA nu ar fi relevantă, ... deoarece în toamnă dadanții au fost dopați prin unificări ... iar MEA-urile au intrat în iarnă prin propriile puteri ( fără unificări).
Deci ... nu ştiu cât de obiectivă ar fi comparația.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: ACTIV ...

Mesajde mausica » 18 Mar 2016, 23:34

Ai loc destul.
Frumos ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: ACTIV ...

Mesajde CristianBee » 19 Mar 2016, 07:48

activ scrie:
CristianBee scrie:Alin , cand vine vremea mai buna daca ai timp si dispozitia sa faci unui stup MEA si Dadant ( cei mai buni stupi ) poze .
Fiecare rama in parte pe fiecare fata . Doresc sa vad distributia puietului , a polenului si nectarului in aceasta perioada de primavara in aceste tipuri de cutii .

Cristian

În această primăvară ... această antiteză între un Dadant şi un MEA nu ar fi relevantă, ... deoarece în toamnă dadanții au fost dopați prin unificări ... iar MEA-urile au intrat în iarnă prin propriile puteri ( fără unificări).
Deci ... nu ştiu cât de obiectivă ar fi comparația.


Alin , nu ma intereseaza si nu ar avea cum spui si tu nici o relevanta aceasta comparatie ci doar vreau sa vad cum este distributia puietului , nectarului si polenului in cele doua tipuri de rame dar si stupi . Am mentionat " cei mai buni " din fiecare pentru a vedea cam cum arata un stup si cum este aranjat in interior in primavara .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: ACTIV ...

Mesajde activ » 21 Mar 2016, 22:42

CristianBee scrie:
activ scrie:
CristianBee scrie:Alin , cand vine vremea mai buna daca ai timp si dispozitia sa faci unui stup MEA si Dadant ( cei mai buni stupi ) poze .
Fiecare rama in parte pe fiecare fata . Doresc sa vad distributia puietului , a polenului si nectarului in aceasta perioada de primavara in aceste tipuri de cutii .

Cristian

În această primăvară ... această antiteză între un Dadant şi un MEA nu ar fi relevantă, ... deoarece în toamnă dadanții au fost dopați prin unificări ... iar MEA-urile au intrat în iarnă prin propriile puteri ( fără unificări).
Deci ... nu ştiu cât de obiectivă ar fi comparația.


Alin , nu ma intereseaza si nu ar avea cum spui si tu nici o relevanta aceasta comparatie ci doar vreau sa vad cum este distributia puietului , nectarului si polenului in cele doua tipuri de rame dar si stupi . Am mentionat " cei mai buni " din fiecare pentru a vedea cam cum arata un stup si cum este aranjat in interior in primavara .

O să încerc să filmez în perioada culesului la prun cele două familii, pe Dadant şi pe MEA, ... sper să am timp, să fie mai cald şi să reuşesc să le şi pun pe forum. De mâine o să vină un val de frig ... zilele ce urmează o să lucrez doar în atelier ... şti tu ... rame, stupi şi colectoare. :)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: ACTIV ...

Mesajde activ » 21 Mar 2016, 23:19

După postările de mai sus am avut convorbiri telefonice cu câțiva colegi de forum ... care au ținut să mă atenționeze că nu am procedat bine lărgind cuibul la 18,19 Martie cu 2 rame negre la ouat la familii pe 7 rame de albină, cu puiet pe 5 rame, preponderent în eclozare şi cu albină pe rama de după diafragmă.
Eu am încercat să mă justific, explicându-le că aveam albină suficientă, că am studiat prognoza meteo, că am mult puiet ce urma să eclozeze în următoarele zile ... dar tot nu mi-au dat crezare.

SPER CA FOTO DE MAI JOS SĂ ÎI CONVINGĂ ... CĂ DECIZIA MEA DE A LĂRGI CUIBUL CU DOUĂ RAME A FOST CEA BUNĂ.
Fişiere ataşate
2016-03-21 15.04.47.jpg
În 2 zile a clădit făguraş în locul unde urma sa bag hrănitor ulterior şi îl şi ouase.
2016-03-21 22.09.44.jpg
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: ACTIV ...

Mesajde mirel » 22 Mar 2016, 20:30

Ei, na....frumos!!!!!!! ;)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

Re: ACTIV ...

Mesajde lucky5strike » 22 Mar 2016, 22:37

Active, da-le mai si tu o rama, ce te tot afli in treaba?? (ii cam plac limbile, vanatorului... :lol:)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: ACTIV ...

Mesajde Florin Dobre » 22 Mar 2016, 22:39

Nu-mi place...prea mult popor domle. :D
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: ACTIV ...

Mesajde lucky5strike » 22 Mar 2016, 22:42

Nu vezi ce hau e acolo, mai frate... gooool :lol:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: ACTIV ...

Mesajde Florin Dobre » 22 Mar 2016, 22:45

Inca nu terminase de unificat...mai avea 2 rame de bagat. :lol:
:twisted:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: ACTIV ...

Mesajde activ » 22 Mar 2016, 23:12

Florin Dobre scrie:Inca nu terminase de unificat...mai avea 2 rame de bagat. :lol:
:twisted:

PARDON ... mai e loc doar de o ramă ... este deja pe 9 rame ... iar în locul ultimei rame (cu nr.10) am pus un hrănitor (uluc) ca să clădească sub el până îl mut în orizontal sau în 12 rame, şi asta cât de curând ... şi atunci va primi şi rame la clădit ... dar să tacă valul de frig.
După aceia om vedea ... când ai cu ce ... perspectivele sunt multe şi mari. ;)

PS. Râzi tu râzi Harap Alb ... dar nu-i râsul tău. :)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori