Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde ves.lucian.zabrani » 03 Ian 2012, 22:45

cred ca cea din stanga !!! o fi ea de anul asta ( poza ) , dar cred ca mierea ai stors-o anul trecut !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde victor s » 03 Ian 2012, 22:58

asa e...de anul trecut este mierea...dar ambele sunt de salcam...
unul e salcam de prahova in rame noi si altul e tot salcam dar alt judet si rame mai vechi un pic...
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde ves.lucian.zabrani » 03 Ian 2012, 23:07

se vad ceva impuritati la borcanul din dreapta !!! ce sunt ???
n-am putea sa ne mutam pe paginile noastre ??? sa nu se supere Oprea Dragos !!! te rog eu frumos !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde Adi Hodis » 04 Ian 2012, 10:22

Oprea Dragos scrie:Adi multumesc pentru incurajare.

La prima extractie o sa iti trimit o monstra din produsul meu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dragosele draga, vei fi surprins de ce voi scrie insa te previn.
Pe cat de entuziasmat ai devenit citindu-mi postarea anterioara, pe atit de dezamagit vei putea fi dupa cele ce urmeaza.
Si eu sint dezamagit pentru ca, din cate scrii pe forum ( te-am citit ) esti interesat mai mult de produsele albinelor decat de cum se ingrijeste o colonie ca sa poata sa-ti dea acele produse.
Fac o morala insa vreau sa fie constructiva si sa-ti fie de folos in viitor.
Cantitatea de 80 s-au 100 kg. de miere/stup/an, in stationar nu vei obtine poate niciodata.Nu in conditiile din Romania.
Am vrut sa-ti stimulez un pic visul de incepator si se pare ca am reusit dar ... gata cu visul.Revenim la realitate.
Te sfatuiesc sa te pui la citit si sa inveti, ca timp ai, albine ai, asa ca poti invatza teorie si practica ... ca sa nu mai poti fi pacalit cu "vise" in viitor.

Daca recitesti postarile colegilor, Victor si Lucian, vei vedea ca reflecta niste cifre cam apropiate, cifre reale, obtinute in conditii favorabile de cules.
Acum eu te pun in garda ... in stationar sint ani in care nu obtii nici acele kg-e de miere, eventual abia le ajunge lor pt. a ierna.
Tine minte ... si sa nu cazi in dezamagire.Albinele nu sint vinovate daca nu au de unde sa aduca nectar si atunci, fiind la greu, trebuie sa le ajuti tu ... ca sa poata sa-ti rasplateasca in sezonul urmator.
Zicea un incepator care avea nevoie de bani si a lasat putina miere in stupi pt. iernat: " sa-mi bag piciorul ! ... daca mie mi-e greu, sa le fie si lor !!! ".
TOTAL GRESIT !!! ... si condamnabil ... si-a supus albinele la moarte prin infometare.

Daca vrei satisfactii din partea albinelor, atunci ele trebuie sa aiba asigurate conditii cat mai bune de a trai ... chiar si asa, mai intervine natura cu "valurile ei ". Dar cum orice val, ca valul trece ... la vremea buna, o colonie buna va da rezultate bune.

Ref. la oferta din citare ... tin sa-ti multumesc pt. ea dar eu am nevoie pt. satisfactia mea sufleteasca, sa-mi trimiti dovezi virtuale ca iubesti albinele.
Asta insemnand ca vei face tot posibilul ca lor sa le fie bine si tu sa te poti mandri cu rezultatele lor.
Asta ar fi mostra cea mai de pretz.


Te salut si s´auzim de bine !. :geek:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde horia_ch » 04 Ian 2012, 11:11

Iată OMUL!
Asta e o postare de Om adevărat, un profesionist iubitor de albină, pe care ar trebui s-o citească orice începător încă înainte de a vedea pentru prima dată un stup pe dinauntru!
Bravo, Adi!
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde Oprea Dragos » 04 Ian 2012, 12:28

Ma-ti inteles gresit imi plac foarte mult albinele dar si mierea.
Si as vrea sa mananc cat mai sanatos adica sa nu mai mananc E -uri si de aceea o sa cultiv multe legume in gradina .

In gradina mi-am plantat 10 meri (in toamna) si la primavara o sa mai plantez 10-20.

Mai nou am o pepiniera de salcami in gradina.


TOTUL SA FIE BIO!!!!!!
Oprea Dragos
 
Mesaje: 83
Membru din: 18 Dec 2011, 17:02
Localitate: DRAJNA ( PRAHOVA ) 0732284587

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde andrei_calinescu » 04 Ian 2012, 13:22

Adi, l-ai luat tare pe baiat, nu e mercenar cu albinele iti spun sincer.
Dragos, in principiu Adi are dreptate vis-à-vis de aspectul aleatoriu al stationarului.
Un exemplu concret a fost anul asta.
In zona de deal(a noastra Prahoveana), salcamul a mers bine, teiul binisor, faneata deloc deloc. Seceta vreme de 3 luni, nici o ploicica.
Stuparii care au ras si cuiburile si nu au deplasat la floarea soarelui, au avut probleme cu rezervele de iarna.

Avantajul stationarului e ca nu investesti intr-o gaura neagra, asa cum e un mijloc de transport, combustibili, uzura umana, etc.
Pentru zona ta eu te sfatuiesc sa diversifici.
Adica de la fructiferi te ocupi cu polenul. Colectezi polen.
Propolis.
Si miere ce o da Dumnezeu.
Caci dezideratul tau e sa papi sanatos, ori pentru asta ai nevoie si de polen si propolis.
O sa mai vorbim noi cand ne-om vedea.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde Oprea Dragos » 04 Ian 2012, 13:32

multumesc de sfat!!!
in legatura cu floarea soarelui am vorbit cu domnul victor de la salciile sa ma cazeze si pe mine pe la dansul!!!
Oprea Dragos
 
Mesaje: 83
Membru din: 18 Dec 2011, 17:02
Localitate: DRAJNA ( PRAHOVA ) 0732284587

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde Adi Hodis » 04 Ian 2012, 13:39

Oprea Dragos scrie:Ma-ti inteles gresit imi plac foarte mult albinele dar si mierea.
...

Nu te-am inteles gresit, tu nu ai inteles esenta mesajului meu ... cum ca ai nevoie in primul rand sa stii cat mai multa apicultura si asa vei avea de castigat.
In plus nu vei mai putea fi pacalit ... din 3 postari tu ai ales sa crezi pacaleala mea ... :(
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde victor s » 04 Ian 2012, 19:41

Oprea Dragos scrie: am vorbit cu domnul victor de la salciile

nu t-i se pare ca suna aiurea rau de tot... :lol: las-o mai usor cu domnu'...domnii sunt undeva departe,departe...de nici nu ne vad pe noi, astia mici mici... ;)
hai...cred ca e cazul sa nu mai ne domnim atata ca se urca la cap...
te salut ! iar cu cei 2 stupi ai tai, vino cand doresti...loc am destul !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde Oprea Dragos » 04 Ian 2012, 22:58

UN ZBOOR DE CURATIRE AZI 04.01.2012




EDIT: sterge terminatia &feature=youtu.be din link !
Oprea Dragos
 
Mesaje: 83
Membru din: 18 Dec 2011, 17:02
Localitate: DRAJNA ( PRAHOVA ) 0732284587

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde Oprea Dragos » 04 Ian 2012, 23:02

Oprea Dragos
 
Mesaje: 83
Membru din: 18 Dec 2011, 17:02
Localitate: DRAJNA ( PRAHOVA ) 0732284587

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde Oprea Dragos » 09 Ian 2012, 21:39

Trist, trist ce plictiseala pe timp de iarna!!!
Oprea Dragos
 
Mesaje: 83
Membru din: 18 Dec 2011, 17:02
Localitate: DRAJNA ( PRAHOVA ) 0732284587

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde leopreda » 17 Ian 2012, 01:37

au avut noroc albinele tale!!!!
leopreda
 
Mesaje: 87
Membru din: 31 Aug 2011, 16:06

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde Oprea Dragos » 10 Feb 2012, 17:14

plictiseala mare iarna!! si mai mare plictiseala este deoarece nu mai are cine sa ne certe (NEA GICA)
nasol!! De fiecare data cand intru pe site il pomenesc pe NEA GICA imi pare rau ca nu am apucat sa il sun sa vb si eu cu dansul !
Oprea Dragos
 
Mesaje: 83
Membru din: 18 Dec 2011, 17:02
Localitate: DRAJNA ( PRAHOVA ) 0732284587

Re: ma numesc Oprea Dragos

Mesajde andrei_calinescu » 10 Feb 2012, 17:49

Stai linistit Dragoshele si odihneste-te ca acu' incepem sa facem roi. Muuulti.
Tot domnul Gica spunea : iarna se odihneste, vara se stupareste.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori